- 1 Michalczewski odsłonił swój mural (54 opinie)
- 2 PZPN dał odpowiedź Lechii ws. trybun (73 opinie)
- 3 Ludzie z Trójmiasta w sztabie selekcjonera (115 opinii)
- 4 Tylko 3 zespoły awansowały w PP (15 opinii)
- 5 Trefl przegrał Superpuchar Polski (8 opinii)
- 6 Roler coster przy stole i bramce Arki (104 opinie)
Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach?
Influencer marketing, Sztuczna inteligencja w komunikacji społecznej czy Badania kliniczne - to tylko niektóre z nowych kierunków, jakie od przyszłego roku oferują trójmiejskie uczelnie wyższe. Sprawdziliśmy, jakie nowości będą dostępne dla studentów już podczas najbliższej rekrutacji na rok akademicki 2023/24.


Japonistyka i Sztuka kreatywnego pisania
W przyszłym roku akademickim studenci Uniwersytetu Gdańskiego będą mieli do wyboru 93 kierunki studiów zarówno w trybie stacjonarnych, jak i niestacjonarnym. Nie zabraknie nowości, które z pewnością będą przyciągać ze względu na swoją unikatowość.
- Zaplanowaliśmy poszerzenie oferty o kolejne studia stacjonarne pierwszego stopnia. Na
Wydziale Filologicznym będzie to japonistyka oraz sztuka kreatywnego pisania, na Wydziale
Historycznym - ochrona dóbr kultury i muzealnictwo, a na Wydziale Zarządzania -
zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie). Pojawią się też nowe kierunki studiów
drugiego stopnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, uruchamiamy
oceanografię fizyczną stosowaną z programem stworzonym na podstawie rekomendacji
firm z branży offshore wind i instytucji naukowych związanych ze środowiskiem morskim - mówi Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Rekrutacja rozpoczęła się z początkiem czerwca, w nadchodzącym roku akademickim uczelnia chce zrekrutować ok. 9 tys. studentów na studiach stacjonarnych i 2,6 tys. studentów uczących się niestacjonarnie.
- Dodatkowo cały czas dbamy o wzbogacanie oferty studiów w języku angielskim. W tym roku nie tylko przekształciliśmy w kierunki specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business oraz Logistics and Mobility), ale również wychodzimy z propozycją rozpoczęcia kształcenia na zupełnie nowych kierunkach: tourism and hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych) oraz marine biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii). Co warte podkreślenia - za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim nie będziemy pobierali opłat - dodaje Magdalena Nieczuja-Goniszewska.
Inżynieria odzysku surowców i energii oraz okręty i konstrukcje morskie
Politechnika Gdańska prowadzi swój proces rekrutacji od połowy maja, a ostateczne listy zostaną opublikowane 17 lipca. Kandydaci mają do dyspozycji kilka nowych propozycji.
- W tym roku na kandydatów na studia I stopnia czeka ponad 5 tys. miejsc na 37 kierunkach studiów - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. - Mamy w ofercie dwie nowości, czyli kierunki: Okręty i konstrukcje morskie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz inżynieria odzysku surowców i energii, który jest kierunkiem międzywydziałowym, przygotowanym przez Wydział Chemiczny i Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska. Jako uczelnia techniczna jeszcze bardziej otwieramy się w tym roku na absolwentów techników. Podczas rekrutacji dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe - w wybranych zawodach nauczanych na poziomie technika - będzie wart dodatkowe 30 punktów rekrutacyjnych.
Kierunek inżynieria odzysku surowców i energii wpisuje się w w politykę Europejskiego Zielonego Ładu - absolwent będzie miał okazję zapoznać się z rozwojem i optymalizacją zakładów recyklingu, ale również analizą składu i możliwości recyklingu materiałów w każdej z gałęzi przemysłu.
- Jako inżynier będziesz mógł wnieść aktywny udział w ochronie klimatu poprzez wdrażanie idei odzysku surowców i energii. Bardzo mocno stawiamy na współpracę z przemysłem i naukę na rzeczywistych przykładach, dzięki temu już w trakcie nauki możesz nawiązać ważne kontakty z przyszłym pracodawcą. Po ukończeniu studiów na inżynierów-specjalistów od projektowania i wdrażania recyclingu czekają branże spożywcza, transportowa, petrochemiczna i wiele innych. Twoja kariera może pójść w kierunku innowacyjnego projektowania produktów, opracowywania rewolucyjnych koncepcji i technologii recyklingu czy też w kierunku zarządzania zespołem fachowców - wskazuje uczelnia.
Z kolei kierunek Okręty i konstrukcje morskie przygotowuje studentów do pracy w stoczniach produkcyjnych, stoczniach remontowych, zakładach kooperujących z przemysłem okrętowym, biurach projektowo-konstrukcyjnych przemysłu okrętowego, służbach technicznych przedsiębiorstw armatorskich.
- Program na kierunku Okręty i konstrukcje morskie został skonstruowany zgodnie ze współczesnymi wymaganiami rynkowymi, dzięki temu w toku studiów poznasz zasady budowy dużych i małych statków, jachtów, statków żeglugi przybrzeżnej i śródlądowej, a także zagadnienia technologii remontów tych obiektów. Dowiesz się również, na czym polega obsługa platform wiertniczych, kutrów rybackich, superzbiornikowców i dużych statków pasażerskich. Nie zabraknie też omówienia eksploracji zasobów mórz i oceanów oraz zarządzania projektami - opisuje uczelnia

GUMed stawia na badania kliniczne
W przyszłym roku Gdański Uniwersytet Medyczny rusza z całkowicie nowym kierunkiem. Badania Kliniczne będą wykładane w ramach studiów stacjonarnych II stopnia o profilu ogólnoakademickim i podlegają Wydziałowi Nauk o Zdrowiu.
- Rozszerzamy dotychczasową ofertę kształcenia o kierunek wpisujący się w aktualne potrzeby i oczekiwania zarówno naszych kandydatów, jak też potencjalnych pracodawców - mówi dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed. - Status uczelni badawczej spowodował, że pojawiają się zupełnie nowe pomysły i możliwości w zakresie kształcenia specjalistów z zakresu ochrony zdrowia.
Rekrutacja w turze podstawowej ruszy w połowie czerwca i potrwa do 31 sierpnia br. Absolwenci tego kierunku mają rozwijać swoją wiedzę dotyczącą badań klinicznych i stanowić wsparcie dla sektora ochrony zdrowia.
- Badania kliniczne stanowią podstawę rozwoju współczesnej medycyny. Szerokie podejście, z zapewnieniem ukierunkowanych warsztatów, pozwoli absolwentowi studiów na swobodne wybranie dalszego kierunku rozwoju i specjalizacji. Ich ukończenie umożliwi m.in. podjęcie pracy w firmie, która jest sponsorem badań klinicznych, jak również sprawne koordynowanie badań klinicznych w ośrodku - wyjaśnia prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, współautorka programu nauczania na kierunku badania kliniczne.
Nowości w aMuz i AWFiS
Nowości szykuje również Akademia Muzyczna w Gdańsku. Na Wydziale Instrumentalnym, na kierunku instrumentalistyka, będzie możliwy wybór specjalności trąbka historyczna, wiolonczela historyczna i carillon. Na Wydziale Instrumentalnym ruszy też nowy kierunek studiów II stopnia -kameralistyka.
Zupełnie nowy kierunek będzie realizowany w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W ramach studiów II stopnia uczelnia otwiera zarządzanie w sporcie.
- Studia na kierunku zarządzanie w sporcie mają koncentrować się na pracy w branży sportowej, zarówno w obszarze zarządzania organizacjami i zespołami sportowymi, zarządzania infrastrukturą sportową, jak i organizacji imprez sportowych. Podkreślić należy, że przygotowanie absolwenta będzie dotyczyło zarówno sportu wyczynowego, jak i prowadzenia działalności w obszarze sportu dla wszystkich. Połączenie klasycznej wiedzy akademickiej oraz umiejętności praktycznych powinno odróżniać ich pośród absolwentów zbliżonych kierunków, a szczególnie kierunków sport oraz zarządzanie i marketing, ze względu na wybitne skupienie się na praktycznych aspektach funkcjonowania działalności sportowej - mówi Mikołaj Polak, rzecznik prasowy AWFiS w Gdańsku.
AWFiS w Gdańsku dodatkowo oferuje nowe kierunki studiów w języku angielskim: turystyka i hotelarstwo 1 stopnia, kosmetologia 1 stopnia, terapia zajęciowa 1 stopnia.
Co nowego w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych?
- Ściśle współpracujemy z trójmiejskimi firmami. Reagujemy na potrzeby rynkowe, dając możliwość wyboru ścieżki rozwoju naszym studentom. Przedmioty specjalizacyjne na informatyce odpowiadają najnowszym trendom i potrzebom rynkowym, takim jak: GameDev, sztuczna inteligencja czy cyberbezpieczeństwo. Na grafice również otwieramy nowe ścieżki kształcenia, w tym związane z VR, GameDev i animacją 2 i 3D (na potrzeby VR, gier komputerowych oraz studiów animacji) - mówi Monika Ostojska-Żurek, kierowniczka Działu Promocji Gdańsk.
Od tego roku startuje też nowe Centrum Kształcenia Podyplomowego PJATK, a od listopada będą realizowane programy zwiększające kompetencje na różnych kierunkach studiów podyplomowych. Na Wydziale Sztuki Nowych Mediów rusza projektowanie graficzne dla kandydatów chcących nabyć lub pogłębić wiedzę z zakresu komunikacji wizualnej, grafiki projektowej i multimediów oraz psychologia gier, która wprowadzi w świat projektowania scenariuszy gier komputerowych. Z kolei na Wydziale Informatyki zostaną zainicjowane studia podyplomowe MBA dla branży IT w wersji angielskiej.
- Jesteśmy również w trakcie przygotowywania "Wakacyjnego kursu języka japońskiego i kultury Japonii", na którym będzie można zgłębić różne aspekty kultury japońskiej oraz poznać podstawowe zwroty, gramatykę i poćwiczyć wymowę - informuje uczelnia.

Studia z onkokosmetologii
W zbliżającym się roku akademickim kandydaci na studia mogą rozważyć również nowy kierunek realizowany przez Wyższą Szkołę Zdrowia w Gdańsku. Chodzi o studia podyplomowe z onkokosmetologii.
- Kandydaci podejmujący naukę na tym kierunku zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie specjalistycznej opieki kosmetologicznej pacjenta onkologicznego. Wierzymy, że właściwe podejście do pacjenta, starannie dobrane zabiegi dostosowane do aktualnego procesu leczenia mogą poprawić samopoczucie w tym trudnym dla pacjenta momencie życia, złagodzić dolegliwości, a tym samym pozytywnie wpłynąć na jego jakość życia. Absolwenci tego kierunku będą wyjątkowymi specjalistami, których spersonalizowana opieka kosmetologiczna nad pacjentami może okazać się dla nich bezcennym wsparciem. W najbliższym czasie zaplanowane zostały także działania, które pozwolą na rozbudowanie oferty kształcenia również w zakresie studiów podyplomowych o kierunek HI-TECH w kosmetologii, który z pewnością pozwoli przyszłym kandydatom na rozwój z zakresu kosmetologii estetycznej w obsłudze i zastosowaniu laserów w wybranych zabiegach kosmetologicznych - opisuje Ewelina Kowalska, koordynator biura ds. promocji i rekrutacji.
Uczelnia, idąc z duchem czasu, kładzie również nacisk na rozwój udogodnień cyfrowych. Stąd projekt inauguracji platformy edukacyjnej Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, która zwiększy dostępność materiałów edukacyjnych i ułatwi komunikację.
- Celem tego projektu jest umożliwienie uczestnikom bezpłatnego i nielimitowanego dostępu do serii branżowych kursów i szkoleń. To efekt współpracy uznanych zarówno w Polsce jak i za granicą ekspertów - lekarzy, praktyków, wykładowców akademickich i innych specjalistów z obszaru nauk o zdrowiu i nauk medycznych. Użytkownicy platformy będą mieli możliwość skorzystania ze szkoleń z obszarów, które wzbudzają największe zainteresowanie i są najistotniejsze z perspektywy wybranego kierunku studiów. Dostęp do platformy pozwoli zarówno studentom, jak i maturzystom nie tylko na rozwój zainteresowań i poszerzenie wiedzy, ale także zapewni atrakcyjniejsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy poprzez uzyskanie dodatkowych certyfikatów - mówi Ewelina Kowalska.
Influencer marketing i strategie komunikacyjne
Do nowego roku przygotowuje się również Ateneum, które rusza z szeregiem nowych specjalności. Na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna studenci będą mieli do wyboru od tego roku również sztuczną inteligencję w komunikacji społecznej, a także influencer marketing i strategie komunikacyjne.
W przypadku studiów pierwszego stopnia na kierunku pedagogika nowością jest specjalizacja z pedagogiki korekcyjnej z terapią uzależnień od internetu i gier komputerowych. Trzy nowe specjalności pojawiają się również na kierunku zarządzanie - mowa o Sztucznej inteligencji w zarządzaniu, zarządzaniu zasobami ludzkimi, marketingu i social media.
Szereg propozycji studiów podyplomowych
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych wprowadza nowy kierunek - economic w języku angielskim, który będzie realizowany w ramach dwóch stopni nauczania.
- Od tego roku prowadzimy też nabór na studia online na kierunkach: ekonomia oraz finanse i rachunkowość na obu stopniach - informuje Izabela Bednarska z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.
Poniżej nowości na studiach podyplomowych:
- inspektor ochrony danych (PIKW)
- audyt bezpieczeństwa informacji (PIKW)
- projektowanie zrównoważone - sustainable design
- komunikacja społeczna
- technologie energii odnawialnych
- drzewa w mieście - pielęgnacja i utrzymanie
- fotografia i nowe media
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-06-07 20:13
(1)
Ale jaja. W większości kształcenie kolejnych bezrobotnych. Lekarze, inżynierowie, nawet studia w spawalnictwie, czy na tokarce będą bardziej zapewniały pracę i kasę. A tak pójdą se na studia, przedłuża młodość, a potem kłopot...
- 21 7
-
2023-06-10 14:32
A po co studia spawaczowi? Studia to z definicji ma być zgłębianie i rozwijanie teorii naukowych, a nie przygotowanie do zawodu
- 1 0
-
2023-06-07 12:27
Badania kliniczne powinny być (1)
opłacane przez firmy farmaceutyczne, szkolenia też, a nie tworzenie kierunków za publiczne pieniądze
- 33 5
-
2023-06-07 20:35
Chyba nie wiesz czym są badania, i czym są badania kliniczne.
- 3 1
-
2023-06-07 12:26
Studia w języku angielskim, (3)
powinny być płatne, albo spłacane pr,ez kilka lat nim absolwent wyjedzie zagranizę wyedukowany za nasze pieniądze
- 42 5
-
2023-06-07 14:42
są płatne...
- 5 3
-
2023-06-07 17:51
I często są, studenci takich studiów wpłacają raz w semestrze coś w rodzaju czesnego.
A wyjeżdżają za granicę absolwenci wszystkich kierunków, nie tylko tych prowadzonych w j. angielskim.
- 4 2
-
2023-06-07 18:02
Widać że nie masz nic wspólnego z kształceniem Wyższym
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.