Jubileusz, oświadczyny, zwycięstwo

12 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat)

Lechia na inaugurację II-ligowego sezonu w Gdańsku strzeliła trzy gole, zdobyła pierwsze po wakacjach trzy punkty, ale to co najciekawsze działo się w... przerwie. Jeden z kibiców oświadczył się wybrance swego serca przez mikrofon zabrany spikerowi.

Bramki: 1:0 Karol Piątek (1), 2:0 Piotr Cetnarowicz (10), 2:1 Paweł Odrzywolski (26), 3:1 Jacek Manuszewski (57)

LECHIA: Bąk - Pęczak, Brede, Pawlak, Piątek - Buzała (79 Rusinek), Manuszewski, Szałęga (46 Trzebiński), Kalkowski - Król (65 Wiśniewski), Cetnarowicz.

PODBESKIDZIE: Merda - Cienciała (58 Zdolski), Mouzie, Odrzywolski, Górkiewicz - Koman, Butryn, Pater, Gorszkow (71 Sacha) - Kocur (58 Kołodziej), Chrapek.

Żółte kartki: Buzała, Kalkowski, Rusinek (Lechia), Odrzywolski, Zdolski (Podbeskidzie). Sędziował: Bartos (Łódź). Widzów: 4500.

Ofensywne ustawienie Lechii było widać już w wyjściowym składzie. Na lewą obronę został ustawiony Karol Piątek. Ten piłkarz znany z inklinacji ofensywnych miał dublować się na tym skrzydle w nękaniu rywali z pomocnikiem Maciejem Kalkowskim. - Oglądałem Podbeskidzie na wideo. I to był właśnie jeden ze sposóbów odniesienia sukcesu - przyznał Tomasz Borkowski, gdański szkoleniowiec. I to właśnie Piątek rozpoczął w sobotę strzelanie. Piłkę do bramki posłał już w pierwszej minucie. Aystę zaliczył Piotr Cetnarowicz, który w niegroźnej napozór sytuacji zabrał piłkę Mike'owi Mouzie. W 10. minucie popularny "Centek" po dośrodkowaniu sobotniego jubilata (kończył 24 lata), Marcina Szałęgi popisał się celnym uderzeniem głową.

Niestety, na tym skończyła się dobra gra Lechii przed przerwą. -e spodziewaliśmy się, że Podbeskidzie zastosuje wobec nas taki pressing. Pod naciskiem rywala, zaczęliśmy grać chaotycznie. Na szczęście po przerwie było już lepiej - przyznał Krzysztof Brede. W 26. minucie jedna z kilku groźnych sytuacji rywali przyniosła im gola. Paweł Odrzywolski główkował celnie co najwyżej z dwóch metrów.

- Przed meczem szantażowałem klub, że jak nie dostaniemy części zaległości - odejdę. Pewne pieniądze przed wyjazdem do Gdańska się znalazły, ale co niektórym to chyba zaszkodziło. Mamy wielu chłopaków z niższych lig, a zatem pod względem piłkarskim cudów nie można od nich wymagać. Natomiast tym bardziej muszą walczyć. A o słabą ambicję do niektórych z nich mam pretensje - przyznał trener Tochel.

W drugiej połowie trener Borkowski wzmocnił defensywę . Ten manewr dał gdańszczanom spokój na własnym przedbolu praktycznie aż do końca. Dopiero w ostatniej minucie Mateusz Bąk musiał się wykazać, w dobrym stylu parując na kornery strzały z dystansu Damian Zdolskiego i Grzegorza Patera.

Lechia podwyższyła wynik dzięki sprytowi i rutynie Manuszewskiego. Pomocnik wyprzedził w polu karnym rywali i czubem buta posłał piłkę do siatki. Początek temu golowi dała akcja lewym skrzydłem Piątka i Macieja Kalkowskiego.

- Przegrywaliśmy za dużo pojedynków jeden na jeden i stąd potrzebna była ta zmiana. Generalnie dzisiaj za dużo się biliśmy, a za mało graliśmy w piłkę. Cieszy przede wszystkim wola walki i zaangażowanie. Z meczu na mecz powinniśmy się rozkręcać - obiecuje trener Borkowski.

Sobotnie popołudnie przy Traugutta kibice zapamiętają nie tylko z racji wygranej gospodarzy. Przed grą świętowano bowiem 80-lecie Romana Rogocza, w przerwie zaś były... oświadczyny. Jeden z kibiców biało-zielonych - Damian poprosił o rękę swoją dziewczynę - Iwonę. - Przy tylu świadkach nie mogła mnie tym bardziej odrzucić - przyznał 28-latek.

Pozostałe wyniki 3. kolejki: Ruch Chorzów - Odra Opole 1:0 (0:0). Bramka: Michał Pulkowski 73. Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1). Jacek Chańko 30, Jacek Markiewicz 61. Zawisza Bydgoszcz - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0). Damian Staniszewski 53, Vuk Sotirović 90. Miedź Legnica - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:2 (1:1).
Jacek Imianowski 35 - Klaudiusz Łatkowski 25, Arkadiusz Sojka 68. Stal Stalowa Wola - Polonia Warszawa 1:0. Przemysław Pałkus 47. Unia Janikowo - Górnik Polkowice 0:0. Kmita Zabierzów - Polonia Bytom 3:3 (2:3). Piotr Chlipała 2 (5, 42), Wojciech Ankowski 78 - Mariusz Mężyk 15, Grzegorz Jurczyk 17, Jacek Trzeciak 39. ŁKS Łomża - Zagłębie Sosnowiec (nie odbył się).

• 0 0

• 3 bramki, 3pkt! To najwazniejsze. Gdyby sie nie cofneli to i bramek by bylo wiecej. Dziwi mnie tylko podawane ilości kibiców - tutaj 4500 gdzies indziej 3500, a gdzies indziej 5000 a nawet 6500. Czy nie mozna zamontowac kolowrotków i podawac wtedy liczby kibiców? Wg mojej oceny w taką brzydka pogode przyszło na stadion okolo 5000 - 5500 osób.

I jeszcze jedno - ale sedzie nie wiem co bral czy co pil dzien wczesniej - kazde wejscie Lechisty to faul , Centarowicz stoi ktos o niego sie odbija i faul dla Podbeskidzia, a spalone to inna bajka... gdzie oni maja oczy?