Kanada mistrzem świata!

Kryst.
12 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Hokeiści Kanady zdobyli mistrzostwo świata. W finałowym meczu reprezentacja spod znaku "Klonowego Liścia" pokonała w Helsinkach Szwecję po dogrywce 3:2 (1:2, 0:0, 1:0, 1:0). Decydującą bramkę zdobył Anson Carter. To pierwszy tytuł Kanadyjczyków po sześciu latach przerwy. Brązowe medale przypadły Słowakom. Byli mistrzowie świata pokonali w meczu o trzecie miejsce Czechów 4:2.

W finale nie mógł wystąpić słynny kanadyjski bramkarz Sean Burke, który w meczu półfinałowym przeciwko Czechom nabawił się urazu pachwiny. W najważniejszym meczu mistrzostw zastąpił go Roberto Luongo, a w rezerwie pozostał Martin Biron. 36-letni Burke w obecnej drużynie Kanady był jednym z trzech hokeistów, którzy wywalczyli ostatnie do wczoraj złoto, w 1997 roku. Na najwyższym stopniu podium stanęli wtedy także Cory Cross oraz... Anson Carter, który wczoraj zdobył decydującego gola w dogrywce.

W małym finale broniąca tytułu Słowacja pokonała w Helsinkach Czechy 4:2 (2:1, 1:1, 1:0). Było to ósme spotkanie tych zespołów w historii mistrzostw świata i Słowacy wreszcie odnieśli pierwsze zwycięstwo. Czesi, podobnie jak przed rokiem, wracają z MŚ bez medalu.

W półfinale Kanadyjczycy ograli Czechów 8:4 (1:0, 2:2, 5:2). Po golu Jaya Bouwmeestera Kanadyjczycy prowadzili 3:0. Czesi jednak nie odpuścili i w ciągu pięciu minut Robert Reichel strzelił dwa gole, doprowadzając do stanu 3:2. Po uderzeniu Milana Hejduka był już remis i wydawało się, że spotkanie zaczyna się od początku. Dzięki trafieniom Kyle Caldera, Daniela Heatleya i Shawna Horcoffa Kanadyjczycy wyszli na prowadzenie 6:3 i spokojnie kontrolowali przebieg spotkania.

W drugim półfinale Szwedzi pokonali Słowaków 4:1 (1:0, 1:1, 2:0). Prowadzenie dla zespołu Trzech Koron uzyskał Mika Hannula. W 38 min wyrównał Peter Bondra, wykorzystując grę rywali w osłabieniu. Szwedzi odpowiedzieli bramką Matsa Sundina. Na początku trzeciej tercji Sundin zdobył trzeciego gola. Po wycofaniu bramkarza Słowaków dobił Henrik Zetterberg.