Kawiecki mistrzem, Rybicka wicemistrzynią Polski

18 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Anna Rybicka (z prawej) została dwukrotną wicemistrzynią Polski we florecie. Anna Rybicka (z prawej) została dwukrotną wicemistrzynią Polski we florecie.

Osiem medali zdobyli reprezentanci Sietom AZS AWFiS Gdańsk w mistrzostwach Polski we florecie seniorów. Indywidualnie złoty medal wywalczył Paweł Kawiecki, a Anna Rybicka sięgnęła po srebro. Była to ostatnia szansa, aby panie na krajowych plansza mogły zdobyć punkty do rankingu olimpijskiego.

W Londynie Polska może wystawić trzy florecistki do turnieju indywidualnego oraz cztery do walk drużynowych. Naszych florecistów na olimpijskich planszach zabraknie, gdyż dziewiąte miejsce w rankingu światowym nie dało awansu zespołowi, a indywidualnie Radosław Glonek przepadł podczas turnieju kwalifikacyjnego w Bratysławie, przegrywając z Maorem Hatolelem (Izrael) 13:14 po dogrywce, mimo że jeszcze na 54 sekundy przed końcem regulaminowego czasu prowadził 13:10.

Zgodnie z przyjętymi regułami wśród pań awans na igrzyska zdobędą dwie florecistki klasyfikowane najwyżej na krajowej liście, a dwie kolejne wskaże fechtmistrz Longin Szmit. Mistrzostwa we Wrocławiu były piątym i zarazem ostatni startem w Polsce, który był zaliczany do krajowego rankingu. Teraz kolejność mogą zmienić już tylko wyniki dwóch zawodów Pucharu Świata (19 maj Seul, 3 czerwiec St.Petersburg) oraz mistrzostw Europy (15-20 czerwiec Legano).

W finale krajowego championatu zmierzyły się zawodniczki, które obecnie są poza czołową "2" rankingu. Złoto po raz dziewiąty w karierze zdobyła Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa), która pokonała Annę Rybicką (Sietom AZS AWFiS) 10:5. Brązowe medale zdobyły siostry Hanna i Marta Łyczbińskie (Sietom AZS AWFiS).

W turnieju drużynowych złoto wywalczyły stołeczne akademiczki, które w finale pokonały gdańszczanki 45:35. Nasz zespół po srebro sięgnął w składzie: Rybicka, M.Łyczbińska, Karolina ChlewińskaMagdalena Knop. Druga drużyna Sietomu uplasowała się na piątym miejscu, a ósmy był UKS Atena Gdańsk.

Na czele krajowego rankingu utrzymała się Małgorzata Wojtkowiak. Co prawda zawodniczka AZS AWF Poznań po porażce z H.Łyczbińską 10:15 w mistrzostwach Polski zajęła 5. miejsce, ale pokaźną zdobycz punktową (130) otrzymała pod koniec kwietnia, gdy w Pucharze Świata w Marsylii stanęła na najniższym stopniu podium.

10. Hanna Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 203

Paweł Kawiecki w ostatnich tygodniach nie ma sobie równych na krajowych planszach floretowych. Paweł Kawiecki w ostatnich tygodniach nie ma sobie równych na krajowych planszach floretowych.
W rywalizacji florecistów Paweł Kawiecki potwierdził, że w ostatnich tygodniach to on uzyskał najwyższą formę. Gdańszczanin wygrał ostatnie zawody Pucharu Polski w Warszawie, a we Wrocławiu po raz pierwszy w karierze został indywidualnym mistrzem Polski. W finale pokonał Michała Majewskiego (AZS AWF Warszawa) 15:7. Brąz wywalczyli: Marcin Zawada (zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Polski) oraz Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS).

Drużynowo wygrał klub Wrocławianie, a dwa kolejne miejsca zajęły gdańskie zespoły. Kawiecki, Glonek, Krystian GryglewskiPaweł Kawiecki po finałowej porażce 37:45 zdobyli srebro, a po brąz sięgnęli: Michał Janda, Piotr Janda, Filip Płocharski, Tomasz Sinoracki. UKS Atena na dziewiątym miejscu.

Warto dodać, że gdańskie florecistki do medalowych zdobyczy doprowadził sztab szkoleniowy: Longin Szmit, Tadeusz Pagiński, Adam Kaszubowski. Natomiast na florecistami, którzy stanęli na podium, opiekę szkoleniową sprawują: Stanisław SzymańskiŁukasz Szymański.

Opinie (10) 2 zablokowane

• to skład już pewnie ustalony na olimpiade

Ryba jako rezerwowa do drużyny a jedzie pierwsza trójka
    no chyba że Chlewińska jeszcze wygryzie Synoradzką

• 1 2

• AZS WARSZAWA (3)

jak można nazwać 3 gdańszczanki "stołecznymi" zawodniczkami...