Kobieca sztafeta 4x100 z brązem w Helsinkach

1 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Marta Jeschke Marta Jeschke

Marta Jeschke z SKLA Sopot zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x100 m kobiet na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Helsinkach. Polki z czasem 43.06 uległy Niemkom i Holenderkom. W sumie reprezentacja naszego kraju zdobyła jeden złoty i trzy brązowe krążki zajmując 14. miejsce.

Ostatni dzień imprezy rozgrywanej od czwartku przyniósł pierwszy krążek dla reprezentantów trójmiejskich klubów. Przypomnijmy, że wcześniej okazje mieli w indywidualnych konkurencjach gdańscy oszczepnicy Igor Janik, Paweł RakoczyBartosz Osewski oraz Piotr Wiaderek, który w biegu na 400 metrów odpadł jednak już w półfinale (czytaj więcej).

Ostatniego dnia rywalizacji pozostało więc liczyć na zdobycze wyłącznie w sztafetach. Jeschke w biegu na 100 metrów wystąpiła wspólnie z Mariką Popowicz, Darią KorczyńskąEweliną Ptak, która zastąpiła w Helsinkach kontuzjowaną Weronikę Wedler.

Polki bardzo dobrze poradziły sobie już w półfinale, gdzie wynikiem 43.13 zajęły trzecie miejsce i praktycznie zapewniły sobie start na igrzyskach w Londynie. W niedzielę nasza kobieca reprezentacja ponownie zajęła trzecią lokatę, tym razem w finale, a wynik 43.06 postawił kropkę nad "i" jeśli chodzi o wyjazd na igrzyska. Z czasem 42.51 najlepsze były Niemki.

Wyniki finału sztafety 4x100 kobiet
1. Niemcy 42.51
2. Holandia 42.80
3. Polska 43.06

Szanse na kolejną zdobycz miał jeszcze reprezentant AZS AWFiS Gdańsk Piotr Wiaderek, ale męska sztafeta 4x400 (Piotr Wiaderek, Jan Ciepiela, Marcin Marciniszyn, Kacper Kozłowski) w ostatniej konkurencji mistrzostw zajęła 4. miejsce. W finale najlepsi okazali się Belgowie z Kevinem Borlee w składzie. Ustępujący mistrz Europy na tym dystansie (zrezygnował z obrony indywidualnego tytułu) pomógł im "wykręcić" czas 3.01.09.

Wyniki finału sztafety 4x400 mężczyzn
1. Belgia 3.01.09
2. Wielka Brytania 3.01.56
3. Niemcy 3.01.77
4. Polska 3.02.37

Polska reprezentacja wywalczyła w sumie w Helsinkach cztery medale. Złoto w rzucie młotem kobiet zdobyła Anita Włodarczyk, zaś brąz w tej samej konkurencji mężczyzn przypadł Szymonowi Ziółkowskiemu. Na najniższym stopniu podium stanął również Artur Noga, który w biegu na 110 m przez płotki ustanowił nowy rekord życiowy.