• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolonoskopia za darmo i bez skierowania, wystarczy się odważyć

Piotr Kallalas
2 grudnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (81)
Kolonoskopia to badanie ratujące życie. Dzięki diagnostyce lekarze są w stanie wychwycić patologiczne zmiany na jeszcze bezobjawowym etapie. Kolonoskopia to badanie ratujące życie. Dzięki diagnostyce lekarze są w stanie wychwycić patologiczne zmiany na jeszcze bezobjawowym etapie.

Kolonoskopia - Diagnostyka będzie wykonywała badanie w 18 pomorskich placówkach medycznych. Jeśli masz od 50 do 65 lat lub przynajmniej 40 lat, ale w rodzinie zdarzały się przypadki choroby nowotworowej jelit, to możesz zapisać się na darmową kolonoskopię - badanie bardzo często ratujące życie pacjentów.
Czy miałe(a)ś wykonaną kolonoskopię?

Na Pomorzu 1 grudnia ruszył program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Tym razem za organizację projektu profilaktyki, do którego zgłosiły się ośrodki zarówno z Trójmiasta, jak i z reszty województwa, odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia

Kolonoskopia - bezpłatna diagnostyka w Trójmieście- W wyniku postępowań konkursowych przeprowadzonych przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach tego programu od 1 grudnia 2022 r. w 18 miejscach w województwie pomorskim skorzystać będzie można z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli skorzystać z diagnostyki w jednej z sześciu placówek medycznych w Gdańsku i trzech w Gdyni. W tym wypadku nie ma oczywiście rejonizacji.

Wykaz ośrodków biorących udział w programie darmowej profilaktyki jelita grubego. Wykaz ośrodków biorących udział w programie darmowej profilaktyki jelita grubego.

Kolonoskopia: program profilaktyki. Kto może skorzystać?Rejestracja na badanie odbywa się bez skierowania. Natomiast projekt jest skierowany do pacjentów w określonym wieku.

- Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu jelita grubego u najbliższych krewnych pacjenta - mówi Mariusz Szymański.
Badania jest skierowane do osób bez objawów klinicznych sugerujących raka jelita grubego, które nie miały wykonane kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Coraz dłużej czekamy w kolejce do lekarza specjalisty. Raport: Jest gorzej niż 10 lat temu Coraz dłużej czekamy w kolejce do lekarza specjalisty. Raport: Jest gorzej niż 10 lat temu

Kolonoskopia: badanie także w znieczuleniuKolonoskopia niestety cały czas należy do badań, których pacjenci się obawiają. Tymczasem sama diagnostyka trwa zwykle od 15 do 40 min, a jej wykonanie jest możliwe także w znieczuleniu. Z punktu widzenia przeprowadzenia skutecznej diagnostyki bardzo istotne jest przygotowanie pacjenta, który jednak wcześniej zostanie poinstruowany przez specjalistów z ośrodka, w którym będzie wykonywana kolonoskopia.

Program będzie realizowany do 30 listopada 2027 r.

Miejsca

  • NFZ Gdańsk, Marynarki Polskiej 148 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (81)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane