• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Królowe Mistrala

Jacek Główczyński
9 lipca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Międzynarodowa Federacja Żeglarska młodzieżowe mistrzostwa świata Volvo ISAF stawia na drugim miejscu, zaraz za igrzyskami olimpijskimi. Tym większy zaszczyt spotkał Gdynię, która od dzisiaj jest stolicą jachtingu do lat 18. W siedmiu konkurencjach na wodach Zatoki Gdańskiej zaprezentuje się ponadt trzysta zawodniczek i
zawodników z 53 krajów. Polska wystawia pełną, dziesięcioosobową ekipę. Największymi nadziejami są medaliści z ubiegłego roku - Zofia Klepacka (złoto w Mistralu) i Norbert Wilandt (srebro w Laserze). Uroczysta inauguracja o 18.00 na Skwerze Kościuszki.
W programie regat znajdują się osobne konkurencje dla dziewcząt i chłopców: deski klasa Mistral, łódki jednoosobowe - Laser Radial i Laser, łódki dwuoosbowe - klasa 420. Ponadto w formule open rozegrane zostaną mistrzostwa na katamaranach Hobie Cat 16. Aby wszyscy
uczestnicy regat mieli jednakowe szanse, organizatorzy zapewniają jednakowy sprzęt. Lasery przyjechały do Gdyni z Wielkiej Brytanii, 420 - z Włoch, a katamarany aż z Australii. Jako pierwsze nad polskim morzem stawiły się ekipy z najbardziej odległych zakątków: Kuby, Gwatemali, RPA, Nowej Zelandii, Japonii...
Tak licznej frekwencji w historii mistrzostw jeszcze nie było. Chcemy, by żeglarze z pobytu w Gdyni zapamiętali nie tylko rywalizację sportową. Przygotowaliśmy wiele imprez towarzyszących podkreśla Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. sportu.
Pozasportowe atrakcje nie ograniczą się tylko do żeglarzy i centrum regat, które znajdować się będzie w "Kotwicy". Mistrzostwa wyjdą także na Skwer i plażę w Orłowie. Na zakończenie regat wystąpi m.in. Sistars.
Polska zgłosiła do startu Klepacką, Wilandta, Kamila Lewandowskiego, Katarzynę Pic, Katarzynę Sroczyńską i Karinę Kalińską, Jakuba Michalczyka i Konrada Górskiego oraz Maciej Stefańczyka i Macieja Socharskiego.
Najbardziej liczymy na Klepacką i Wilandta. O miłe medalowe niespodzianki mogą pokusić się Pic i Lewandowski ocenia Tomasz Chamera, trener główny PZŻ, który podczas mistrzostw będzie sędzią głównym.
Klepacka ma szansę po raz czwarty z rzędu wygrać mistrzostwa ISAF! W dziewczęcym Mistralu królujemy nieprzerwanie od pięciu lat. Wcześniej wygrywały Mirosława Rymko i Agata Brygoła.
Nie ma ubiegłorocznego złotego medalisty. Teoretycznie jestem zatem najbardziej utytułowany. Ale to nieczego nie przesądza, bo pojawiło się wielu młodych żeglarzy. Ponadto akwen w Gdyni jest ciężki, nieprzewidywalny. Mam nadzieję, że nie powtórzy się historia z Kieler Woche, gdzie zacząłem bardzo dobrze, a potem coś się zacięło. W mistrzostwach medalu nie mogę obiecać, ale mogę zapewnić, że zrobiłem wszystko, by jak najlepiej przygotować się do tego startu. Treningi rozpocząłem już zimą, potem były m.in. zgrupowania we Włoszech i Chorwacji mówi Konrad Wilandt, najmłodszy z braci, którzy próbują sił w Laserze.
Gdyby była olimpijska klasa trzyosobowa, synowie żeglowaliby razem. A tak, każdy z nich walczy na własny rachunek. Sam jestem kapitanem jachtowym, często zabierałem synów na rejsy po Bałtyku, ale uznałem, że to zbyt statyczne dla nich. Stąd pomysł z żeglarstwem regatowym dodaje Waldemar Wilandt, ojciec młodzieżowego wicemistrza świata w klasie Laser.

Opinie (1)

  • najpiekniejsza zawodzniczkia regat jest Brazylijka, a na drugim miejscu Hiszpanka ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane