Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich siatkarzy mają zagościć w Ergo Arenie

Kibice siatkówki ponownie będą mogli wypełnić Ergo Arenę prawdopodobnie w sierpniu i pomóc kadrze Polski w awansie na igrzyska olimpijskie w Tokio. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Polski Związek Piłki Siatkowej stara się o organizację turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Odbędzie się on w dniach 9-11 sierpnia, a gospodarzem zmagań ma zostać Ergo Arena. Kontrkandydatem jest Francja.

Reprezentacja Polski siatkarzy, choć jest mistrzem świata, będzie musiała przebrnąć przez turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Tokio, które odbędą się w 2020 roku. Zostały one podzielone na sześć grup.

Polska znalazła się w grupie D, gdzie będzie rywalizować z: Francją, Słowenią i Tunezją. PZPS stara się, aby biało-czerwoni mieli przewagę boiska i chce zorganizować eliminacje w naszym kraju. Impreza ma się odbyć w dniach 9-11 sierpnia, a jako gospodarz została zgłoszona Ergo Arena.

Według nieoficjalnych informacji zdecydowanym faworytem wyścigu po sierpniową imprezę jest PZPS i Gdańsk. Gospodarza zmagań poznamy pod koniec stycznia.

Podział na grupy męskich kwalifikacji olimpijskich:
Grupa A: Brazylia Egipt, Bułgaria, Portoryko
Grupa B: USA, Belgia, Holandia, Korea Płd.
Grupa C: Włochy, Serbia, Australia, Kamerun
Grupa D: Polska, Francja, Słowenia, Tunezja
Grupa E: Rosja, Iran, Kuba, Meksyk
Grupa F: Kanada, Argentyna, Finlandia, Chiny

Awans do Tokio uzyskają zwycięzcy grup. Nie będzie to jednak ostatnia szansa na wywalczenie prawa startu na igrzyskach olimpijskich. W styczniu 2020 roku odbędą się dodatkowe, kontynentalne turnieje kwalifikacyjne. Lista uczestników zostanie podana na podstawie pozycji w rankingu CEV po mistrzostwach Europy, które w tym roku odbędą się w czterech państwach: Belgii, Francji, Holandii i Słowenii.

Przypomnijmy, że Ergo Arena stała się jednym z ważniejszych miejsc dla reprezentacji Polski. To w niej, na otwarcie obiektu biało-czerwoni pokonali w 2011 roku wielką Brazylię. Później zdobyli na granicy Gdańska i Sopotu brązowy medal Ligi Światowej, dwukrotnie grali także w fazie grupowej mistrzostw Europy. Wcześniej zagrali jeszcze kilka meczów pierwszej rundy Ligi Światowej.