Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:1. Przerwana zwycięska passa, ale trwa bez porażki

Jacek Główczyński
23 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 1:1. Zobacz i posłuchaj, jak wynik przyjęli kibice obu klubów

Lechia Gdańsk zremisowała u siebie z Górnikiem Zabrze 1:1 (1:1) w 12. kolejce PKO BP Ekstraklasy. W tabeli spadła z 2. na 3. miejsce. Biało-zieloni mieli kłopoty z wykreowanie groźnych sytuacji podbramkowych. Mimo że szybko objęli prowadzenie, po golu Łukasza Zwolińskiego, to Bartosz Nowak mógł zapewnić gościom nawet więcej niż tylko jeden punkt. Biało-zieloni na 5 skończyli passę wygranych meczów, ale trwa seria gier bez porażki. Tych jest już 8.

Zwoliński

Rezerwowi: 1 Alomerović, 5 Kopacz, 10 Diabate, 11 Haydary, 30 Szczepański, 33 Terrazzino, 36 Makowski, 69 Biegański, 78 Musolitin

10 Podolski

Rezerwowi: 1 Bielica, 15 Wojtuszek, 16 Pawłowski, 18 Toshevski, 20 Sanogo, 21 Krawczyk, 23 Mvonndo, 44 Bainović, 77 Szymański
  • 71' 99 Durmus Zmiany 10 Diabate
  • 77' 79 Sezonienko Zmiany 33 Terrazzino
  • 85' 8 Kryeziu Zmiany 69 Biegański
  • 85' 9 Zwoliński Zmiany 30 Szczepański
  • 10' Zwoliński
  • 42' Nowak
  • 22' Sezonienko
  • 34' Wiśniewski
  • 69' Kubica
  • 88' Diabate

Mecz najwyraźniej "rozgrzał" kibiców Górnika Zabrze

• Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze

Lechia w poprzedniej kolejce przez ponad dobę była liderem ekstraklasy. Tym razem nie będzie ku temu sposobności, gdyż Lech w piątek wygrał 4:1 z Wisłą Płock i ma obecnie 5 punktów przewagi

Jak trener Tomasz Kaczmarek ocenia obecną tabelę?

mimo serii zwycięstw, trener Kaczmarek przed każdym kolejnym meczem dokonuje zmian w "11"

Lechia Gdańsk szuka nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, dlaczego Tomasz Makowski zagrał na obronie?

ostatnio kłopoty zdrowotne miał Zwoliński

Kiedy do gry wróci Łukasz Zwoliński?

Trener Kaczmarek dokonał aż trzech zmian w porównaniu z "11" w Niecieczy. Pauzującego po 4. żółtej kartce Kubickiego zastąpił Kyeziu, a ponadto do wyjściowego składu wrócili: Zwoliński i Żukowski

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Lechia Gdańsk 0:2. Przeczytaj relację i wystaw oceny piłkarzom oraz trenerowi

natomiast piłkarzem, który bez żadnej przerwy gra w "11" Lechii, jest obecnie Maloca. Chorwat w ekstraklasie zaliczy 24. mecz z rzędu

Mario Maloca gra o nowy kontrakt. Którzy piłkarze Lechii Gdańsk grają najwięcej w "11"?

m.in. on będzie miał za zadanie powstrzymać największą gwiazdę Górnika - Podolskiego

Trener Lechii o Podolskim: To więcej niż piłkarz

z racji, że i trener Kaczmarek, i Podolski do futbolu startowali w Kolonii, przed meczem szukano analogii i odniesień z przeszłości do dnia dzisiejszego

Czy w Gdańsku podczas meczów Lechii może być jak w Kolonii?

m.in. w ramach promocji Lechii w Gdańsku, na zleceniu klubu powstał nowy mural

Zobacz nowy mural poświęcony Lechii Gdańsk

na trybunach spodziewano się 12 tys. kibiców. Oficjalną frekwencję podamy w przerwie meczu, gdyż na tym stadionie wówczas ogłaszane są oficjalne dane w tej kwestii
w sektorze gości są kibice Górnika i na rozgrzewce głównie oni są słyszalni, gdyż miejscowi się jeszcze schodzą
Górnik w ostatniej kolejce przegrał u siebie z Wisłą Kraków 0:1. Mimo to trener Urban w składzie dokonał tylko jednej zmiany, w ofensywie. Nowak (Górnik Zabrze) zastąpił Krawczyka (Górnik Zabrze)
w "11" Górnika były piłkarz m.in. Lechii - Janicki (Górnik Zabrze)
relacjonujemy równolegle dwa mecze piłkarzy, które o godzinie 15 rozpoczną się w Trójmieście

LIVE: ARKA GDYNIA - RESOVIA

piłkarze na prezentacji. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Górnik czarne stroje
w wyniku losowania kapitanów: Paixao (LECHIA Gdańsk) i Wiśniewskiego (Górnik Zabrze) drużyny zamieniają się połowami boiska, w porównaniu z tymi, na których prowadziły rozgrzewkę. Obaj bramkarze mieć będą za plecami sektory, z których doping prowadzą ich kibice
1'
od środka grę rozpoczął Górnik
1'
ucierpiał Sezonienko (LECHIA Gdańsk)
2'
piłkarze Lechii pozostaje na boisku
3'
rzut rożny po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk)
3'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Gajosa (LECHIA Gdańsk) próbował strzelać Maloca (LECHIA Gdańsk). Piłka w rękach Sandomierskiego (Górnik Zabrze)
4'
Sandomierski (Górnik Zabrze) złapał piłkę po długi przerzucie Conrado (LECHIA Gdańsk)
5'
"Lechia gol" - z trybun
5'
i rzut rożny pod gdańską bramką
6'
krótko rozegrany przez gości korner nie zaskoczył Lechii
6'
w dodatku jeszcze Podolski (Górnik Zabrze) na spalonym
7'
w pierwszym dzisiejszym meczu Raków wygrał z Termaliką 3:2, a zatem Lechia też musi zwyciężyć, aby wrócić na 2. miejsce
8'
Górnik cofa się na własną połowę, czeka co zaproponuje w ofensywie Lechia
9'
Lechia próbuje dłuższych piłek, za linię obrońców Górnika
10'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński. Przechwyt Kryeziu i dobre podanie Paixao, Łukasz utrzymał się przy piłce, mimo że był naciskany przez obrońców. Wbiegł w pole karne i celnie strzelił
10'
radość na trybunach Lechii
12'
"Lechio..." - cały czas śpiewy na trybunach
12'
Sezonienko (LECHIA Gdańsk) uderza z pola karnego. Strzał celny, ale zbyt lekki, aby pokonać Sandomierskiego (Górnik Zabrze). Lepszym rozwiązaniem byłoby chyba dogranie do wbiegającego przed bramkę Zwolińskiego
14'
Wiśniewski (Górnik Zabrze) wybił piłkę poza bramkę, mimo że mógł ją przejąć bramkarz Górnika
14'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
16'
niecelny strzał Żukowskiego (LECHIA Gdańsk)
18'
wulgarnie z trybun
19'
mecz nadal z przewagą Lechii, 67:33 posiadanie piłki na jej korzyść
20'
goście jeszcze bez celnego strzału
21'
Żukowski (LECHIA Gdańsk) zagrał w pole karne, ale piłka nie doszła do Zwolińskiego
22'
Górnik coraz śmielej zaczyna sobie poczynać
22'
Żółtą kartką został ukarany Sezonienko (LECHIA Gdańsk).
23'
dla Sezonienki (LECHIA Gdańsk) to 4. żółta kartka w tym sezonie. W następnym meczu nie zagra
23'
pewnie gdańska defensywa po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Janży (Górnik Zabrze)
23'
próba kontry Lechii. Sandomierski (Górnik Zabrze) przy piłce przed Conrado (LECHIA Gdańsk)
26'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Podolskiego (Górnik Zabrze) z ostrego kąta. Rzut rożny dla gości
26'
złe dośrodkowanie Nowaka (Górnik Zabrze) z narożnika boiska
29'
bardzo dobrze broni Kuciak (LECHIA Gdańsk) strzał Dadoka z woleja, do którego dogrywał Podolski, i znów rzut rożny dla Górnika
29'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze) z narożnika boiska
30'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po dośrodkowaniu Nowaka (Górnik Zabrze)
30'
Górnik dąży do wyrównania, Lechia zeszła do niższego pressingu
31'
kontra Lechii zakończona zbyt mocnym dośrodkowaniem Durmusa (LECHIA Gdańsk)
32'
nie doszło podanie Żukowskiego (LECHIA Gdańsk) do wbiegającego w "16" Zwolińskiego, a po chwili Łukasz nie trafił w piłkę, którą zagrywał Gajos (LECHIA Gdańsk)
34'
Wiśniewski (Górnik Zabrze) ofiarnym wślizgiem zabrał piłkę spod nóg Sezonienki (LECHIA Gdańsk)
34'
strzał z dystansu Paixao (LECHIA Gdańsk) nad bramką Górnika
34'
Żółtą kartką został ukarany Wiśniewski (Górnik Zabrze).
37'
i po kilku minutach naporu Górnika znów Lechia opanowała sytuację i znów przeważa
37'
dobra sytuacja do oddania strzału z rzutu wolnego około 25 metrów od bramki Górnika
38'
nieznacznie pomylił się Durmus (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego. Piłka obok spojenia słupka z poprzeczką bramki Górnika
39'
Sandomierski (Górnik Zabrze) rzucił się pod nogi Conrado (LECHIA Gdańsk) i przejął piłkę, którą zagrywał Paixao (LECHIA Gdańsk)
39'
gdy Conrado (LECHIA Gdańsk) włącza się do akcji ofensywnych, a często to robi, na lewej obronie asekuruje go Kryeziu (LECHIA Gdańsk)
40'
Gajos (LECHIA Gdańsk) zdobył rzut rożny
40'
i mamy kolejny korner, po tym, gdy Nalepa (LECHIA Gdańsk) przedłużył piłkę dośrodkowaną przez Durmusa (LECHIA Gdańsk), a Dadok wybił ją poza bramkę
41'
złe dośrodkowanie z narożnika boiska Gajosa (LECHIA Gdańsk). Od bramki zacznie Sandomierski (Górnik Zabrze)
42'
[1:1] Górnik Zabrze STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nowak. Piłka zagrywana z prawego skrzydła przez Dadoka. Ustawionyna 6-7 metrze Nowak, mimo że był atakowany przez Malocę, uderzył precyzyjnie w "krótki róg" bramki Kuciaka
43'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) rzucił się pod nogi Jimeneza (Górnik Zabrze), do którego starał się dograć Nowak (Górnik Zabrze)
44'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił przed siebie piłkę po strzale Jimeneza (Górnik Zabrze). Na szczęście dla Lechii nie było nikogo na dobitkę
45'
zablokowany Janża (Górnik Zabrze). Rzut rożny dla gości
45'
krótko rozegrany rzut rożny, a dopiero po chwili dośrodkowanie Manneha (Górnik Zabrze). Nie zaskoczyło to Lechii
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE 1:1
Ciekawy mecz w Gdańsku. Nawet, gdy drużyny cofają się pod bramkę to nie tylko po to, aby zabezpieczyć do niej dostęp, ale też poszukać okazji do wyprowadzenia szybkiego ataku.
Lechia była częściej przy piłce, zdobyła prowadzenie dość szybko, po golu Zwolińskiego, ale nie poszła za ciosem. Górnik czym bliżej końca tej części gry był coraz groźniejszy. Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił trzy groźne strzały, w tym Podolskiego, ale piłce po uderzeniu Nowaka (Górnik Zabrze) nie zagrodził drogi do bramki. Warto podkreślić, że Dusan rozgrywa 276. mecz ligowy w Polsce i wyrównuje rekord największej liczby występów w ekstraklasie wśród obcokrajowców. Dotychczas samodzielnym liderem był Radović.
oficjalna frekwencja 10 935 kibiców
"Tylko BKS" - przed rozpoczęciem drugiej połowy
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
"Lechijko tylko zwycięstwo" - z trybun
46'
żaden trener nie zdecydował się w przerwie na zmiany
47'
Gajos (LECHIA Gdańsk) zagrał wzdłuż bramki, ale nikt nie przeciął lotu piłki
48'
potężna bomba z dystansu Gajosa (LECHIA Gdańsk). Piłka nieznacznie nad poprzeczką
49'
atak Górnika przerwany. Jimenez (Górnik Zabrze) w walce o piłkę faulował Nalepę (LECHIA Gdańsk)
50'
na razie po przerwie gra głównie na połowie Górnika
50'
teraz Sandomierski (Górnik Zabrze) ma za plecami kibiców Lechii
50'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie broni po strzale z dystansu Nowaka (Górnik Zabrze)
51'
Zwoliński leży na połowie Górnika. Sędzia pozwala, by goście prowadzili atak
51'
gra przerwana dopiero wówczas, gdy Lechia powstrzymała atak gości
52'
Zwoliński pozbierał się o własnych siłach, zostaje na boisku
52'
dobra piłka Durmusa (LECHIA Gdańsk) wzdłuż bramki. Janża (Górnik Zabrze) wybija ją poza własną bramkę
53'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
53'
próba gdy szybkim atakiem z obu stron, ale kończy się tym, że z obu stron zostaje po jednym zawodniku pod polem karnym, a sędzia nie przerywa gry
54'
Janża (Górnik Zabrze) i Durmus (LECHIA Gdańsk) podnoszą się ostatecznie o własnych siłach. Można kontynuować grę
57'
zablokowany strzał Manneha (Górnik Zabrze) po kombinacyjnej akcji Górnika
57'
kolejna akcja, gdy któryś z piłkarzy poda na boisko, a gramy dalej
58'
Sezonienko (LECHIA Gdańsk) bije brawo Zwolińskiemu, ale nie doszedł do podania kolegi w polu karnym
59'
cały czas doping zarówno z miejscowych, jak i z sektora gości
60'
po przerwie cały czas gra z przewagą optyczną Lechii
62'
po strzale Sezonienko (LECHIA Gdańsk) piłkarze Lechii domagają się rzutu karnego za zagranie ręką Janży. Tego samego zdania są i kibice zza bramki Górnika
62'
sędzia przyznaje tylko rzutu rożny, ale jest jeszcze VAR
62'
"Lechijko, my chcemy gola" - z trybun
63'
nie ma zmiany decyzji sędziego
63'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) niecelnie główkuje po dośrodkowaniu z narożnika boiska Gajosa (LECHIA Gdańsk)
64'
Nowak (Górnik Zabrze) w idealnej pozycji na 2. gola strzelił nad poprzeczką. Akcja zaczęła się od rajdu lewym skrzydłem Janży
65'
w obu drużynach są piłkarze na rozgrzewce, ale trenerzy nie decydują się jeszcze na zmiany
66'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił na dośrodkowanie. Rzut rożny dla gości
67'
Nowak (Górnik Zabrze) nie trafił w piłkę po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze), a kolejne dośrodkowanie tego ostatniego pewnie złapał Kuciak (LECHIA Gdańsk)
68'
Durmus (LECHIA Gdańsk) z lewego skrzydła ściął do środka, ale zamiast strzału dośrodkował. Żaden z jego kolegów tego się nie spodziewał. Od bramki zaczyna Sandomierski (Górnik Zabrze)
69'
Żółtą kartką został ukarany Kubica (Górnik Zabrze).
69'
rzut wolny dla Lechii na wysokości pola karnego Górnika
70'
nie zaskoczyło Górnika dośrodkowanie Durmusa (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego
70'
pomocy medycznej potrzebuje Janża (Górnik Zabrze)
69'
Diabate (LECHIA Gdańsk) przygotowuje się do wejścia
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Diabate.
72'
gra wznowiona, Górnik w komplecie
72'
Diabate (LECHIA Gdańsk) wszedł na lewe skrzydło
73'
cały czas po przerwie przeważa Lechia, ale nie przekłada się to na czyste sytuacje strzeleckie
74'
nieporozumienie między Nalepą (LECHIA Gdańsk) a Conrado (LECHIA Gdańsk). Piłka ląduje na aucie
74'
a teraz taki sam błąd po stronie Górnika, gdy Gryszkiewicz (Górnik Zabrze) zamiast do Wiśniewskiego (Górnik Zabrze) zagrał poza linię boczną
74'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) przygotowuje się do wejścia
76'
Sandomierski (Górnik Zabrze) wypuścił piłkę z rąk po dośrodkowaniu Żukowskiego (LECHIA Gdańsk), ale nie ma nikogo na dobitkę i bramkarz naprawia swój błąd
77'
ofiarnie próbował utrzymać piłkę w boisku Diabate (LECHIA Gdańsk), ale się nie udało
77'
LECHIA Gdańsk przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Sezonienko, w jego miejsce wchodzi Terrazzino.
78'
78'
kibiców Górnika najwyraźniej rozgrzał mecz
79'
złe podanie Terrazzino (LECHIA Gdańsk) do Diabate (LECHIA Gdańsk) w "16" Górnika
80'
była szansa do kontry, ale Zwoliński stracił piłkę
81'
i znów Zwoliński zwolnił atak, a po chwili stracił piłkę
81'
gwizdy z trybun po tej akcji
82'
dobrze Maloca (LECHIA Gdańsk). Przerwał kontrę rywali
82'
przypominamy, że relacjonujemy równolegle dwa mecze piłkarzy, które o godzinie 15 rozpoczęły się w Trójmieście

84'
zamieszanie pod bramką Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Ostatecznie piłka nie wpadła do siatki, a sędzia uznał, że Jimenez był spalony. Wcześniej Kuciak odbił piłkę, którą w kierunku jego bramki niefortunną interwencją kierował Maloca
84'
Lechia przygotowuje ostatnią, ale za to podwójną zmianę
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kryeziu, w jego miejsce wchodzi Biegański.
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Szczepański.
85'
dla Szczepańskiego (LECHIA Gdańsk) to debiut w oficjalnym meczu Lechii
86'
Górnik nadal bez zmian
87'
Paixao (LECHIA Gdańsk) bije brawo, ale nikt nie doszedł do podania Żukowskiego (LECHIA Gdańsk). Od bramki zacznie Sandomierski (Górnik Zabrze)
87'
po zmianach trenera Kaczmarka teraz Paixao (LECHIA Gdańsk) jest najbardziej wysuniętym napastnikiem, Diabate (LECHIA Gdańsk) przeniósł się na prawe skrzydło, Terrazzino (LECHIA Gdańsk) nominalnie ustawiony na lewym, ale on schodzi do środka i zostawia ten sektor boiska do atakowania Conrado (LECHIA Gdańsk)
88'
Żółtą kartką został ukarany Diabate (Górnik Zabrze).
88'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybiega poza własną "16", ale piłkę w aut wybija Maloca (LECHIA Gdańsk)
88'
a teraz już rzut rożny po akcji Podolskiego
89'
"Gdańska Lechia" - z trybun
89'
niecelnie główkował Janicki (Górnik Zabrze)
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
gra na połowie Górnika
90+2
Conrado (LECHIA Gdańsk) zdobył rzut rożny
90+2
wybita piłka po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk). Szczepański (LECHIA Gdańsk) uderzył sprzed pola karnego, ale nad poprzeczką
90+3
Sandomierski (Górnik Zabrze) opóźnia wybicie piłki spod własnej bramki
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE 1:1
90'
po ostatnim gwizdku cieszą się tylko kibice Górnika
gdy piłkarze Górnika podchodzą do kibiców otrzymują gratulacje, pod sektorem Lechii podziękowania za grę, a także przypomnienie o najbliższym meczu w Pucharze Polski
Lechii nie udało się wygrać 6. meczu z rzędu. I od razu są konsekwencje w tabeli, bo gdańszczanie stracili pozycję wicelidera na rzecz Rakowa Częstochowa. Z Górnikiem jest tylko podział punktów, gdyż biało-zieloni, mimo optycznej przewagi, mieli problemy z wykreowaniem groźnych sytuacji podbramkowych. Po przerwie nie oddali żadnego celnego strzału.
Natomiast Górnik, nastawiony na grę z kontry, miał piłkę meczową. Doskonałej okazji nie wykorzystał Nowak (Górnik Zabrze).
Generalnie gra po przerwie dużo słabsza, i to z obu stron, niż w pierwszej połowie. Górnik sprawiał wrażenie zadowolonego z remisu, a Lechia nie potrafiła zmienić rezultatu na swoją korzyść.

18 Górnik Łęczna 12 1 3 8 10:30 6
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
Tabela wprowadzona: 2021-10-24