Lechia Gdańsk - ŁKS Łódź 3:1. VAR anulował 2 gole i rzut karny

Jacek Główczyński
23 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Kibice Lechii Gdańsk po kolejnej niekorzystnej decyzji VAR dla gospodarzy

Lechia Gdańsk pokonała ŁKS Łódź 3:1 (2:1). Dla biało-zielonych to pierwsze zwycięstwo w ekstraklasie od 28 września, po serii pięciu meczów bez sukcesu. Końcowe rozmiary wygranej podopiecznych Piotra Stokowca mogły być nawet dwukrotnie wyższe. Sędzia Wojciech Myć najpierw uznał gospodarzom 2 kolejne gole i podyktował rzut karny, ale po konsultacjach z VAR, którym kierował Tomasz Kwiatkowski, ze wszystkich tych decyzji się wycofał. Flavio Paixao został pozbawiony hat-tricka, ale i tak jest najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii ligowym rozgrywek polskiej elity piłkarskiej.

Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

1 Alomerović - 19 Fila, 25 Nalepa, 23 Maloca, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 21 Peszko, 6 Kubicki, 27 R.Wolski, 17 Haraslin - 28 Paixao
Sędziowie: Myć (Lublin) oraz Obukowicz, Kaszyński
Widzów: 7674
1 Malarz - 21 Grzesik, 29 Rozwadowicz, 2 Sobociński, 3 Klimczak - 42 Srnić, 28 Piątek - 19 Trąbka, 14 Guima, 11 Ramirez - 20 Pirulo
  • 19 Fila Zmiany 36 Makowski
  • 87' 27 Wolski Zmiany 90 Sobiech
  • 90' 21 Peszko Zmiany 18 Arak
Zmiany Zmiany
  • 65' 19 Trąbka Zmiany 18 Pyrdoł
  • 69' 11 Ramirez Zmiany 7 Bryła
  • 80' 2 Rozwandowicz Zmiany 24 Juraszek
  • 23' Haraslin
  • 28' Paixao
  • 49' Paixao
Bramki Bramki
  • 9' Sobociński
  • 39' Nalepa
  • 45+1 Kubicki
  • 77' Mladenović
Kartki Kartki
  • 15' Piątek
  • 70' Klimczak
  • 80' Srnić

Flavio Paixao najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii ekstraklasy

Flavio Paixao strzelił w polskiej ekstraklasie 68 goli, w tym 44 dla Lechii Gdańsk. Jest najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii rozgrywek. Flavio Paixao strzelił w polskiej ekstraklasie 68 goli, w tym 44 dla Lechii Gdańsk. Jest najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii rozgrywek.

Lechia na wygraną ligową czeka od 28 września, kiedy to triumfowała nad Legią w Warszawie 2:1. Nie wygrała w ostatnich 5 kolejkach ekstraklasy
w porównaniu z ostatnim spotkaniem rozegranym przed reprezentacyjną przerwą trener Stokowiec dokonał w "11" 4 zmian

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1

do "11" po pauzie za kartki wraca Fila, któremu jednak nie udało się uniknąć kartek także na międzynarodowej arenie

Zmienne szczęście piłkarzy Lechii Gdańsk na międzynarodowej arenie

ponadto szkoleniowiec Lechii decyduje się na przywrócenie do "11": Peszki, Paixao i Alomerovicia

Piotr Stokowiec o meczu Lechia Gdańsk - ŁKS Łódź

nawet w "20" nie ma Augustyna, która narzeka na dolegliwości kolana. Na środku obrony ponownie zagra Maloca

Mario Maloca: Nie chcę siedzieć na ławce

ławka rezerwowych Lechii: 12 Kuciak, 4 Chrzanowski, 7 Gajos, 9 Lipski, 18 Arak, 30 Żuk, 36 Makowski, 55 Dymerski, 90 Sobiech
ŁKS obecnie plasuje się na przedostatnim miejscu w tabeli. W porównaniu z ostatnią porażką 0:1 u siebie ze Śląskiem trener Moskal dokonał 4 zmian
nowi gracze w składzie w porównaniu z ostatnią kolejką to: Rozwandowicz, Guima (ŁKS Łódź), Pirulo (ŁKS Łódź) i Piątek (ŁKS Łódź)
ławka rezerwowych ŁKS: 12 Arndt, 6. M.Wolski, 7 Bryła, 8 Rozmus, 18 Pyrdoł, 23 Kalinkowski, 24 Juraszek, 26 Sajdak, 88 Kujawa
Maciej Wolski był piłkarzem Lechii w latach 2013-15. Pomocnik nie przebił się jednak do ekstraklasowej drużyny. Grał jedynie w rezerwach i III-ligowych rezerwach. Z obecnym zawodnikiem Lechii - Rafałem Wolski nie łączy go nic więcej poza nazwiskiem
nowym liderem ekstraklasy została Pogoń, która w Szczecinie pokonała Legię 3:1. Lechia obecnie do 1. pozycji traci 10 punktów
na trybunach niezbyt wielu kibiców miejscowych. Natomiast liczne grono sympatyków ŁKS w sektorze gości
frekwencję podamy w przerwie, gdyż wówczas na tym obiekcie otrzymujemy oficjalne dane
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. ŁKS czarne stroje
po prezentacji piłkarze ŁKS zgromadzili się przy swojej ławce rezerwowych. Piłkarze Lechii tradycyjnie do meczu mobilizują się w kółku na środku boiska
"Tylko Lechia" - z trybun
od dobrej minuty piłkarze ustawieni już na boisku i oczekują na gwizdek sędziego
1'
jest gwizdek, od środka mecz rozpoczęła Lechia
1'
pierwszy atak gospodarzy, ale piłka uciekła poza boisko Peszce
2'
piłkarze Lechii nie cofają się na własną połowę, ustawiają wysoki pressing i jak najszybciej starają się odebrać piłkę rywalom
3'
"W Wolnym Mieście..." - z trybun
4'
także starają się dopingować kibice ŁKS, ale ich doping na razie słabo przebija się przez ten miejscowych kibiców
5'
ŁKS stara się grać piłką, ale na razie ma kłopoty z przeniesieniem gry za połowę boiska
5'
dobre podanie Wolskiego do Haraslina (LECHIA Gdańsk). Lukas dobrze uwolnił się spod opieki obrońcy, ale uderzył bardzo niecelnie
6'
obaj trenerzy cały czas na stojąco, próbują gestami rąk przekazywać zalecenia podopiecznych
7'
pierwszy rzut rożny dla Lechii
7'
złe dośrodkowanie R.Wolskiego (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska. Rywale od razu próbują wyjść z kontrą, która jest przerwana faulem taktycznym Lechii
9'
[0:1] ŁKS Łódź STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sobociński. Zbyt krótkie wybicie piłki po dośrodkowaniu rywali z rzutu wolnego. Futbolówka trafiła pod nogi obrońcy ŁKS, który precyzyjnie uderzył. Piłka wpadła do siatki tuż przy słupku
10'
"Lechia Gdańsk" - głośne skandowanie z trybun
12'
kolejne zamieszanie w "16" Lechii. Udało się zablokować strzały niemal w polu bramkowym. Uderzali Pirulo i Grzesik
12'
"Wygraj dla nas mecz" - to z sektora gości
13'
rzut rożny dla ŁKS. Fila wybił piłkę spod nóg Pirulo
13'
znów kłopoty defensywy Lechii, tym razem po krótko rozegranym kornerze przez gości
15'
Żółtą kartką został ukarany Piątek (ŁKS Łódź), który faulował Peszkę
15'
powinno być 2:0, ale niecelny strzał Ramireza (ŁKS Łódź) w pojedynku sam na sam z Alomeroviciem (LECHIA Gdańsk)
17'
na spalonym Paixao (LECHIA Gdańsk)
19'
dośrodkowanie Paixao (LECHIA Gdańsk), ale dla Peszki (LECHIA Gdańsk) za wysoka piłka, aby skrzydłowy mógł oddać strzał głową
19'
strata bramki wyraźnie podcięła skrzydła Lechii i dodała animuszu ŁKS
20'
"Nigdy nie poddamy się" - z trybun
21'
po zagraniu w pole karne Peszki (LECHIA Gdańsk) i Paixao (LECHIA Gdańsk) przeszkadzali sobie wzajemnie przy strzale. Ostatecznie uderzył Sławek. Piłka wysoko nad poprzeczką
23'
apele spikera o kulturalny doping
23'
[1:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Haraslin. Lukas zamknął akcję gospodarzy w polu bramkowym, po zagraniu Peszki głową i dośrodkowaniu Fili. Mimo że miał ostry kąt, Słowak uderzył precyzyjnie po tzw. długim rogu
24'
radość w gdańskich sektorach, cisza na trybunie gości
26'
Lechia wraca do gry z początku spotkania, znów atakuje pressingiem na połowie ŁKS
28'
[2:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. I pressing przynosi powodzenie. Szybko odebrana piłka została zagrana przez Kubickiego do Flavio. Kapitan Lechii uderzył mocno, a piłka po odbiciu od słupka wpadła do siatki
28'
Paixao (LECHIA Gdańsk) objął samodzielne prowadzenie w klasyfikacji najskuteczniejszych zagranicznych piłkarzy w historii ekstraklasy. Dla Lechii, a wcześniej Śląska zdobył 67. ligowych goli
30'
doping dla Lechii
32'
Paixao (LECHIA Gdańsk) w polu karnym ŁKS faulował Rozwandowicza
33'
ŁKS próbuje "podostrzyć" grę, ale na razie zamiast odbiorów piłki skutkuje to faulami na połowie Lechii
34'
Klimczak (ŁKS Łódź) wybił piłkę po dobrym dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
35'
jeszcze korner dla Lechii
35'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) niecelnie główkował Paixao (LECHIA Gdańsk)
kontuzja
36'
masażyści Lechii na boisku. Pomocy potrzebuje Fila
37'
gra wznowiona. Fila (LECHIA Gdańsk) zostaje na boisku
38'
obie drużyny na razie ze 100-procentową skutecznością. Lechia 2 celne strzały, ŁKS jeden i taki też jest wynik spotkania
39'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
39'
rzut wolny dla ŁKS na wysokości pola karnego Lechii
39'
dobrze obrońcy Lechii przy dośrodkowaniu z rzutu wolnego ŁKS. Piłka wybita na rzut rożny
40'
po krótko rozegranym rzucie rożnym przez ŁKS sprzed pola karnego niecelnie uderzył Guima (ŁKS Łódź)
42'
od kilku minut lekka przewaga ŁKS
kontuzja
42'
znów masażyści Lechii muszą udzielić pomocy Fili (LECHIA Gdańsk)
42'
chyba będzie zmiana, bo rozgrzewkę zaczyna Makowski
43'
gra wznowiona. Fila (LECHIA Gdańsk) na razie poza boiskiem. Gdy trwała przerwa to trener Stokowiec rozmawiał z Mladenoviciem (LECHIA Gdańsk) i Haraslinem (LECHIA Gdańsk)
44'
Lechia broni się w "10". ŁKS z piłką w polu karnym Lechii. Odgwizdany faul na Malocy (LECHIA Gdańsk)
44'
Fila (LECHIA Gdańsk) wrócił na boisko
45'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) padł na boisko, ale sędzia pozwolił, by ŁKS kontynuował atak. Dopiero jak goście stracili piłkę, wrócił do pomocnika Lechii
kontuzja
45'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) wstaje o własnych siłach
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk) po faulu na Ramirezie
45+2
Ramirez (ŁKS Łódź) z rzutu wolnego z 25 metrów od bramki, posłał piłkę w mur lechistów
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - ŁKS ŁÓDŹ 2:1
Nie ma tutaj oszałamiającego tempa, choć jest zimno i wietrznie, a zatem aura powinna nastrajać piłkarzy do biegania. Obie drużyny grają zrywami. ŁKS zdobył prowadzenie, a Ramirez (ŁKS Łódź) miał kapitalną okazję na poprawienie na 2:0. Następnie było 5 minut, które odwróciło sytuację na tablicy wyników. Lechię na prowadzenie wyprowadzili: Haraslin (LECHIA Gdańsk) i Paixao (LECHIA Gdańsk). Portugalczyk został najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii ekstraklasy.
Jednak w drugiej połowie Lechia musi zagrać lepiej, a przede wszystkim bardziej stabilnie, jeśli chce uniknąć nerwów. ŁKS pokazał, że potrafi wyprowadzać składne akcje. Gdy dostanie trochę wolnej przestrzeni, chętnie z tych umiejętności korzysta.
Oficjalna frekwencja 7674 kibiców
to najniższa frekwencja w tym sezonie na meczu ekstraklasy Lechii w Gdańsku
LECHIA Gdańsk przeprowadza w przerwie zmianę, którą wymusza kontuzja. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Makowski.
Makowski (LECHIA Gdańsk), nominalny środkowy pomocnik, po raz kolejny w tym sezonie, musi zagrać na boku obrony. Wypełnia też obowiązek o konieczności gry młodzieżowca

Tomasz Makowski: Uniwersalność to zaleta

46'
drugą połowę rozpoczął ŁKS. W drużynie gości bez zmian w składzie
47'
"Hej, Lechia gol" - z trybun
48'
na razie jednak w drugiej połowie przy piłce głównie ŁKS
49'
Malarz (ŁKS Łódź) przejął piłkę zagraną przez Haraslina (LECHIA Gdańsk)
49'
[3:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Flavio chyba do końca nie wiedział, czy nie jest na spalonym, ale skoro po podaniu Kubickiego znalazł się sam na sam z bramkarzem przerzucił piłkę nad Malarzem do siatki
49'
68. gol Paixao (LECHIA Gdańsk) w ekstraklasie, w tym 44. dla Lechii
54'
tym razem Paixao (LECHIA Gdańsk) na spalonym
57'
po 3. golu dla Lechii sporo niedokładności na boisku z obu stron, rwane akcje, niecelne podania...
58'
w polu karnym Lechii próbował przedzierać się Pirulo (ŁKS Łódź), ale nie dał rady
60'
Sędzia uznał, że piłka przez obrońcę ŁKS po dobitce Flavio została wybita już po przekroczeniu linii bramkowej. Paixao dobijał własny strzał, a podawał mu Peszko
kontuzja
60'
jest czas, aby skonsultować się z VAR, bo pomocy medycznej potrzebuje Sobociński (ŁKS Łódź)
kontuzja
62'
Sobociński (ŁKS Łódź) opuszcza boisko, piłka ustawiona na środku boiska, ale sędzia jeszcze czeka
63'
sędzia anuluje gola dla Lechii i nakazuje ŁKS rozpocząć grę od rzutu wolnego sprzed własnego pola karnego
64'
LECHIA znów strzela gola. Teraz piłkę do siatki posłał Wolski po podaniu Kubickiego. Rafał pozostawiony bez opieki w polu karnym dostał piłkę i pewnie strzelił do siatki. Bramkarz nawet nie zdążył rzucić się na ziemię. Teraz sędzia nie powinien mieć wątpliwości
65'
ŁKS Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Trąbka, w jego miejsce wchodzi Pyrdoł.
65'
a sędzia znów czeka ze wznowieniem gry, konsultując się z VAR
67'
A jednak i ten gol Lechii został anulowany! Po konsultacji z VAR sędzia uznał, że był spalony
68'
wulgarnie z trybun pod adresem sędziego
69'
ŁKS Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ramirez, w jego miejsce wchodzi Bryła.
70'
Żółtą kartką został ukarany Klimczak (ŁKS Łódź), który faulował Peszkę
73'
decyzje sędziowskie anulującego gole w dużej mierze "zabiły" emocje w tym meczu. Na murawie coraz bardziej nerwowo
74'
piłkarze Lechii domagają się rzutu karnego, bo w polu karnym po starciu z rywalem padł Mladenović
74'
i jest rzut karny dla Lechii, przynajmniej na razie
75'
Paixao (LECHIA Gdańsk) szybko ustawia piłkę na 11. metrze, ale sędzia jeszcze czeka na podpowiedź VAR
76'
gwizdy z trybun, bo oczekiwanie na ostateczną decyzję się przedłuża
77'
Rzutu karnego jednak nie będzie. Sędzia zmienił zdanie! Arbiter Myć po raz trzeci tego dnia posłuchał podpowiedzi z VAR, który obsługuje sędzia Kwiatkowski. Co ciekawe Myć ani razu przy zmianie decyzji nie poszedł do monitora, aby sam ocenić sytuację
77'
Żółtą kartką został ukarany Mladenović (LECHIA Gdańsk).
Mladenović (LECHIA Gdańsk) otrzymał 8 kartkę żółtą w tym sezonie. Bedzie musiał pauzować w następnej kolejce. Tym bardziej pochopna ocena sędziego, bo najwyraźniej ta kartka to efekt rozmowy piłkarza z arbitrem
78'
niezadowolenie na trybunach, musi apelować do publiczności spiker
80'
ŁKS Łódź przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Rozwandowicz, w jego miejsce wchodzi Juraszek.
80'
Żółtą kartką został ukarany Srnić (ŁKS Łódź).
82'
Lechia w ataku, ŁKS w rozsypce
83'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) naprawia błąd Makowskiego (LECHIA Gdańsk), który stracił piłkę przed własnym polem karnym
84'
rozgrzewa się Sobiech
86'
rzut rożny dla Lechii
86'
złe dośrodkowanie z narożnika boiska Wolskiego
87'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wolski, w jego miejsce wchodzi Sobiech.
87'
trener Lechii daje najwyraźniej sygnał podopiecznym, że chce wygrać wyżej ten mecz. Wprowadza napastnika za pomocnika
89'
przygotowuje się do gry Arak, kolejny napastnik
90'
Makowski (LECHIA Gdańsk) dobrze przerwał kontrę ŁKS
90'
Grzesik (ŁKS Łódź) nabił piłką Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), który wbiegał w pole karne. Od bramki rozpocznie Malarz (ŁKS Łódź)
90'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnia zmianę. Boisko opuszcza Peszko, w jego miejsce wchodzi Arak.
90'
aż 7 minut doliczonych do drugiej połowy. To efekt przerwy i oczekiwania na decyzje VAR, które aż trzy razy były dla Lechii niekorzystne
90+2
Malarz (ŁKS Łódź) przejął piłkę po dośrodkowaniu Haraslina (LECHIA Gdańsk)
90+3
zablokowany strzał Araka (LECHIA Gdańsk)
90+3
"Gdańska Lechia" - śpiewają miejscowi kibice, świętując już pierwsze od blisko 2 miesięcy zwycięstwo gdańszczan w ekstraklasie
90+4
Mladenović (LECHIA Gdańsk), tym razem nie ma wątpliwości, czysto powstrzymany przed polem karnym ŁKS
90+6
już chyba z obu stron oczekiwanie na końcowy gwizdek, gra głównie w środku boiska
90+7
długi przerzut Łukasika (LECHIA Gdańsk), ale najszybszy przy piłce Malarz (ŁKS Łódź)
90+7
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - ŁKS ŁÓDŹ 3:1
Lechia Gdańsk przesuwa się na 7. miejsce w tabeli i wygrywa pierwszy mecz od 28 września, po serii pięciu ligowych gier bez zwycięstwa. W drugiej połowie jedyną niewiadomą były końcowe rozmiary sukcesu gospodarzy, którzy dominowali bezwzględnie na boisku. Jednak nie mieli na to wpływu tylko piłkarze, ale w dużej mierze decydował o tym sędzia Myć oraz VAR na czele z arbitrem Kwiatkowskim. Lechia strzeliła 5 goli, ale 2, uznane najpierw przez arbitra, zostały anulowane. Potem nie było rzutu karnego dla biało-zielonych, choć też najpierw sędzia wskazał na 11. metr od bramki ŁKS, a po konsultacji z VAR wycofał się z tej decyzji. I głównie z powodu tych kontrowersji ten mecz zostanie na dłużej w pamięci, bo jego poziom nie był najwyższy.

Wyniki 16 kolejki

• Jagiellonia Białystok - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
  • LECHIA GDAŃSK - ŁKS Łódź 3:1 (2:1)
  • Górnik Zabrze - Wisła Płock 2:2 (1:2)
  • Lech Poznań - Piast Gliwice 3:0 (1:0)
  • Pogoń Szczecin - Legia Warszawa 3:1 (1:0)
  • Korona Kielce - Raków Częstochowa 3:0 (2:0)
  • Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 2:1 (1:1)
  • Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)

Opinie (192) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

• Lechia Gdańsk Najlepszym Klubem na Pomorzu (9)

Dziś coś pograli, chociaż zaczęło się nieciekawe, widać światełko w tunelu, ale żeby nie był to pociąg.
    Sędzia jak sędzia, gole zaliczał, ale VAR był na posterunku.

• 75 25

• (2)

"najlepszym klubem na Pomorzu" - Pogoń też jest na Pomorzu, kolego.

A u nas, lokalnie, to Lechia ma konkurencję w postaci jednego klubu, więc nie jest wielką sztuką być tu najlepszym.