Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1. Gol kuriozum rozstrzygnął

Jacek Główczyński
19 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Alexander Gorgon (z prawej) w nietypowy sposób strzelił zwycięskiego gola dla Pogoni Szczecin w meczu z Lechią w Gdańsku. Alexander Gorgon (z prawej) w nietypowy sposób strzelił zwycięskiego gola dla Pogoni Szczecin w meczu z Lechią w Gdańsku.

Lechia Gdańsk przegrała u siebie z Pogonią Szczecin 0:1 (0:1) w 7. kolejce Lotto Ekstraklasy. Mecz rozstrzygnął gol kuriozum, gdyż Alexander Gorgon skierował piłkę do siatki, choć wcale nie zamierzał strzelać. Gospodarze czym dłużej trwała gra, spisywali się coraz słabiej, a zupełnie bezradni byli pod bramką przeciwnika. Trener Piotr Stokowiec dokonał pięciu zmian, ale nie zdecydował się gonić wyniku w odważniejszy ustawieniu, z dwoma napastnikami. Biało-zieloni poprzestali na jednym groźnym strzale.

Zahović
  • 62' 28 Paixao Zmiany 9 Zwoliński
  • 62' 20 Conrado Zmiany 32 Vikri
  • 73' 8 Haydary Zmiany 17 Żukowski
  • 79' 36 Makowski Zmiany 21 Sopoćko
  • 79' 15 Saief Zmiany 7 Gajos
  • 42' 33 Malec Zmiany 23 Zech
  • 66' 61 Smoliński Zmiany 54 Żurawski
  • 66' 15 Matynia Zmiany 97 Mata
  • 86' 20 Gorgon Zmiany 28 Podstawski
  • 86' 27 Kowalczyk Zmiany 16 Hostikka
  • 23' Gorgon
  • 55' Kopacz
  • 72' Makowski
  • 75' Nalepa
  • 65' Dąbrowski
  • 79' Mata
  • 90+5 Stec

dziś w Gdańsku mecz przy pustych trybunach. Dla Lechii to wymierne straty

Ile milionów mniej w kasie Lechii Gdańsk z dnia meczowego?

natomiast klubowy budżet solidnie zasilił nowy kontrakt ze sponsorem głównym

Rekordowy kontrakt na linii Lechia Gdańsk - Energa SA

nie zmieniają się cele sportowe Lechii

Adam Mandziara: TOP 5 w ekstraklasie

Trener Stokowiec nie kombinuje ze składem. W porównaniu z ostatnią "11" dokonał jedną zmianę. Saief zastąpił Gajosa

Piotr Stokowiec: Ku pokrzepieniu serc

nie ze wszystkimi piłkarzami szkoleniowiec mógł pracować przez ostatnie dwa tygodnie, bo w jego drużynie nie brakuje kadrowiczów

Kadrowicze Lechii Gdańsk - bilans października

ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović, 7 Gajos, 9 Zwoliński, 17 Żukowski, 21 Sopoćko, 23 Maloca, 31 Udovicić, 32 Vikri, 80 Kryeziu

stawką meczu jest awans na 4. miejsce w tabeli ektraklasy
dla Pogoni jest to pierwszy mecz w ekstraklasie dokładnie od miesiąca. W porównaniu z ostatnim składem są trzy zmiany w "11"
ławka rezerwowych Pogoni: 26 Bursztyn, 14 Drygas, 16 Hosikka, 19 Benedykczak, 23 Zech, 28 Podstawski, 54 Żurawski, 64 Kozłowski, 97 Mata
piłkarze wychodzą na boisko
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Pogoń granatowo-bordowe stroje
1'
od środka mecz rozpoczęła Pogoń
2'
Sipica przejął piłkę zagrywaną przez Filę (LECHIA Gdańsk)
2'
na spalonym Kucharczyk (Pogoń Szczecin)
4'
niecelny strzał z dystansu Dąbrowskiego (Pogoń Szczecin)
4'
Makowski (LECHIA Gdańsk) nie zdążył do dośrodkowania Conrado (LECHIA Gdańsk)
5'
na razie otwarty mecz z obu stron
5'
indywidualna akcja Saiefa (LECHIA Gdańsk), wpadł w pole karne i się przewrócił przy próbie minięcia Malca. Sędzia nakazał grać dalej
7'
rzut rożny dla Lechii po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
8'
i jeszcze jeden korner, bo Kucharczyk (Pogoń Szczecin) poza boisko wybił piłkę po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
8'
tym razem bez zagrożenia dla Pogoni
9'
niektórzy piłkarze ślizgają się na murawie. Przypomnijmy, że nawierzchnia ma być wymieniona

Operator obiecał wymienić murawę po krytyce Włochów

10'
Kowalczyk (Pogoń Szczecin) wywalczył rzut rożny
11'
niecelnie strzelał Gorgon (Pogoń Szczecin) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kucharczyka (Pogoń Szczecin)
13'
Conrado (LECHIA Gdańsk) miał dużo miejsca w polu karnym, ale podał niecelnie
14'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie obronił strzał Gorgonia (Pogoń Szczecin)
16'
dwa dobre zagrania na przedpolu własnej bramki Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
18'
Haydary (LECHIA Gdańsk) zagrał wzdłuż bramki, ale Malec (Pogoń Szczecin) wybił piłkę poza bramkę
18'
Stipica (Pogoń Szczecin) przerzucił piłkę nad poprzeczką i będzie kolejny rzut rożny
19'
tym razem piłka nie przeszła stojącego na pierwszym słupku Kucharczyka (Pogoń Szczecin)
20'
niecelne podanie Zahovicia (Pogoń Szczecin) w polu karnym Lechii
21'
kolejny rzut rożny dla Lechii
21'
i znów bez zagrożenia dla Pogoni
21'
rośnie przewaga optyczna Lechii, która większość akcji buduje w ataku pozycyjnym, gdy wypadku Pogoni są krótkie i szybkie
22'
posiadanie piłki już 57:43 na korzyść Lechii
23'
[0:1] Pogoń Szczecin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gorgon. Bramka kuriozum. Naprzeciwko Gorgonia był Nalepa, który zbiegł do Kowalczyka, a Gorgon mimo to nie strzelał, a podawał w pole bramkowe do Zahovicia. Słoweniec piłki nie tracił, ale zmylony Kuciak nie interweniował i tym samym lekkie zagranie Gorgonia zatrzymało się dopiero w siatce
25'
zablokowane dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk)
26'
Fila (LECHIA Gdańsk) nie opanował piłki w "16" Pogoni
27'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) faulowany w pobliżu pola karnego gości
27'
Matynia (Pogoń Szczecin) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
29'
Fila (LECHIA Gdańsk) niecelnie i piłkę przejął Stipica (Pogoń Szczecin)
30'
niecelny strzał Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
30'
Posiadanie piłki 60:40 dla Lechii, ale gdańszczanie wciąż bez celnego strzału
32'
niecelnego podanie Gorgonia (Pogoń Szczecin) po indywidualnej akcji. Piłkę przejął Kuciak (LECHIA Gdańsk)
33'
Fila (LECHIA Gdańsk) zbyt mocno do Makowskiego (LECHIA Gdańsk). Piłka wyszła poza boisko
34'
prostopadłe podanie Kowalczyka (Pogoń Szczecin) do Zahovica (Pogoń Szczecin). Debiutujący w ekstraklasie Słoweniec nie doszedł do piłki
35'
Conrado (LECHIA Gdańsk) na spalonym
38'
do dośrodkowania Conrado (LECHIA Gdańsk) w polu karnym skakał Kubicki (LECHIA Gdańsk), ale nie sięgnął piłki
38'
pomocy medycznej potrzebuje Malec (Pogoń Szczecin)
39'
Zech podjął rozgrzewkę, chyba potrzebna będzie zmiana na środku obrony Pogoni
40'
Pogoń na razie w "10"
41'
Lechia cały czas gra piłką, Pogoń nie ma kiedy przeprowadzić zmiany
42'
Kowalczyk (Pogoń Szczecin) wyprowadził kontrę Pogoni w "10", ale Zahović (Pogoń Szczecin) stracił piłkę
42'
strzał sprzed pola karnego Makowskiego (LECHIA Gdańsk) nad bramką
42'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca kontuzjowany Malec, w jego miejsce wchodzi Zech.
44'
rzut rożny dla Pogoni
45'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Matyni (Pogoń Szczecin)
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
bardzo dobre podanie Nalepy (LECHIA Gdańsk) za linię obrony Pogoni, ale Paixao (LECHIA Gdańsk) nie opanował piłki
45+1
Makowski (LECHIA Gdańsk) z 17. metra niewiele się pomylił, piłka tuż obok słupka
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - POGOŃ SZCZECIN 0:1
Lechia przez 63 procent czasu gry posiadała piłkę, preferowała atak pozycyjny, ale czym bliżej bramki przeciwnika tym było gorzej. Skończyło się tym, że w pierwszej połowie gdańszczanie nie oddali ani jednego celnego strzału.
Pogoń preferowała szybki atak, ale i jej brakowało dokładności. Nawet przy zdobytym golu Gorgon (Pogoń Szczecin) nie strzelał tylko podawał, czym zaskoczył wszystkich.
Lechia po przerwie musi zagrać dokładnie pod bramką przeciwnika, bo grozi jej, że przylgnie do niej łatka, że potrafi wygrywać tylko z beniaminkami ekstraklasy.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
w przerwie w obu drużynach nie zaszły zmiany
49'
celny strzał z dystansu Smolińskiego (Pogoń Szczecin). Piłka uderzona po ziemi nie sprawiła kłopotów Kuciakowi (LECHIA Gdańsk)
52'
strzał nad bramką Kucharczyka (Pogoń Szczecin)
53'
zablokowany strzał Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z dystansu
55'
Żółtą kartką został ukarany Kopacz (LECHIA Gdańsk).
56'
odważny początek drugiej połowy Pogoni, zdobyła rzut rożny
56'
krótko rozegrany korner i dopiero później dośrodkowanie Kowalczyka (Pogoń Szczecin). Piłkę wybił Pietrzak (LECHIA Gdańsk)
58'
Conrado (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożny
58'
z kornera piłka przed pole karne Pogoni, gdzie zablokowany został strzał Makowskiego (LECHIA Gdańsk)
59'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po zagraniu Kowalczyka (Pogoń Szczecin)
59'
dużo miejsca jest obecnie na boisku, gramy od pola karnego do pola karnego
59'
Matynia potrzebuje pomocy lekarskiej
60'
rozgrzewa się Zwoliński
61'
Matynia (Pogoń Szczecin) pozostał na boisku
61'
Stipica (Pogoń Szczecin) odbił do boku piłkę po strzale Saiefa (LECHIA Gdańsk), który uderzył sprzed pola karnego
62'
niecelny strzał Paixao (LECHIA Gdańsk)
62'
będzie podwójna zmiana w Lechii
62'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
62'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Vikri.
63'
kapitanem Lechii jest teraz Nalepa (LECHIA Gdańsk)
63'
przypomnijmy, że Zwoliński (LECHIA Gdańsk) to wychowanek Pogoni
65'
Żółtą kartką został ukarany Dąbrowski (Pogoń Szczecin).
66'
podwójna zmiana w Pogoni
66'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Smoliński, w jego miejsce wchodzi Żurawski.
66'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Matynia, w jego miejsce wchodzi Mata.
69'
nikt nie doszedł do dośrodkowania Gorgonia (Pogoń Szczecin)
69'
podanie Kubickiego (LECHIA Gdańsk) nie doszło do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), który wbiegał za linię obrony Pogoni
72'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) doszedł do źle podawanej piłki przez Makowskiego (LECHIA Gdańsk), ale jak odebrał w pole bramkowe Pogoni, nie było tam żadnego z lechistów
72'
Żółtą kartką został ukarany Makowski (LECHIA Gdańsk).
73'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haydary, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
74'
gra Lechii w jednostajnym tempie, bez przyspieszenia, co na pewno uławia zadanie Pogoni
75'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
76'
coraz więcej fauli ze strony Lechii, łącznie 15. Jednak nie są to złośliwe zagrania, a głównie faule taktyczne, aby przerwać akcję rywala po własnej stracie
78'
Kopacz (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na rzut rożny dla Pogoni
78'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kucharczyka (Pogoń Szczecin)
79'
Żółtą kartką został ukarany Mata (Pogoń Szczecin).
79'
na spalonym Zwoliński (LECHIA Gdańsk)
79'
79'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Makowski, w jego miejsce wchodzi Sopoćko.
79'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Saief, w jego miejsce wchodzi Gajos.
79'
po strzale Kowalczyka (Pogoń Szczecin) korner dla Pogoni
80'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Dąbrowskiego (Pogoń Szczecin)
81'
zablokowany strzał Kowalczyka (Pogoń Szczecin)
81'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Zahovicia (Pogoń Szczecin)
83'
atak Lechii przerwany, bo Fila (LECHIA Gdańsk) przy przyjęciu piłki pomógł sobie ręką
84'
podwójną zmianę przygotowuje także Pogoń
84'
Gorgon (Pogoń Szczecin) potrzebuje pomocy medycznej
84'
niecelny strzał z rzutu wolnego Kucharczyka (Pogoń Szczecin)
85'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) próbował wyręczyć kolegów z ofensywy, ale jego strzał zablokowany
86'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gorgon, w jego miejsce wchodzi Podstawski.
86'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kowalczyk, w jego miejsce wchodzi Hostikka.
88'
trzy dośrodkowania Lechii w pole karne, dwa wybite, trzecie skończyło w rękach Stipicy (Pogoń Szczecin)
89'
Fila (LECHIA Gdańsk) wybija piłkę poza własną bramkę
89'
90'
zablokowany strzał Podstawskiego (Pogoń Szczecin) i znów korner dla gości
90'
aż 6 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
doskonale broni Kuciak (LECHIA Gdańsk) po strzale Triantafyllopoulosa (Pogoń Szczecin), po rozegraniu przez gości kornera
90+2
Stipica (Pogoń Szczecin) złapał piłkę po dośrodkowaniu Żukowskiego (LECHIA Gdańsk)
90+3
Pogoń przejęła piłkę i mogła przeprowadzić kontrę 3 na 4, ale zwolniła grę, widać, że zaczyna szanować czas
90+3
Zahović (Pogoń Szczecin) leży na boisku. Sędzia przerwał grę, ale obyło się bez interwencji masażystów
90+5
Żółtą kartką został ukarany Stec (Pogoń Szczecin).
90+6
Żukowski (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut wolny w dogodnej pozycji do dośrodkowania w pole karne
90+6
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przybiegł w "16" Pogoni
90+7
zamieszanie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Piłka tylko w bocznej siatce
90+7
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - POGOŃ SZCZECIN 0:1
Co prawda to po przerwie Saief (LECHIA Gdańsk) oddał jedyny celny strzał w wykonaniu gospodarzy w tym meczu, ale gra Lechii w drugiej połowie wyglądała gorzej niż w pierwszej. Pogoń po zmianie stron była częściej przy piłce i z ochotą atakowała bramkę Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Jednak i gościom brakowało skuteczności i wykończenia akcji. Dlatego po golu kuriozum Gorgonia (Pogoń Szczecin) wynik nie uległ już zmianie.

16 Piast Gliwice 7 0 1 6 3:12 1
W tym sezonie rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie jedynie najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 drużyn.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2020-10-22

Wyniki 7 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin 0:1 (0:1)
  • Cracovia - Piast Gliwice 1:0 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Raków Częstochowa 1:3 (1:2)
  • Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:1 (1:0)
  • Wisła Płock - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
  • Stal Mielec - Wisła Kraków 0:6 (0:3)
  • Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:1 (1:1)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Warta Poznań 1:2 (0:0)
  • Mecz zaległy z 5. kolejki
  • Legia - Śląsk 2:1 (0:0)

• Skoro (14)

Pogoń grająca totalny piach potrafi wygrać z Lechią w Gdańsku to się pytam: O co chodzi?

• 198 4

• Masakra (3)

Nawet po ostatnim zabiegu kolonoskopii nie czułem się tak obolały jak po obejrzeniu tego widowiska