Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 0:0. Bicie głową w mur. Nowy trener, stare problemy

Jacek Główczyński
1 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (262)

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 0:0. Zobacz i posłuchaj, co usłyszeli piłkarze od kibiców

Lechia Gdańsk zremisowała ze Śląskiem 0:0 w 26. kolejce PKO BP Ekstraklasy i nadal pozostaje na przedostatnim miejscu w tabeli. Nowy trener nie zmienił starych problemów. David Badia zapewne wielu rozczarował już ogłaszając skład, w którym było więcej piłkarzy o preferencjach defensywnych niż ofensywnych. Jako że goście czekali na kontry, to miejscowi nabijali statystyki posiadania piłki, męczyli się w ataku pozycyjnym. Ich próby zdobycia gola przypominały bicie głową w dobrze organizowany mur. Natomiast w nielicznych sytuacjach podbramkowych brakowało skuteczności.

Zwoliński

Rezerwowi: 1 Buchalik, 8 De Kamps, 10 Diabate, 11 Piła, 26 Brzęk, 28 Paixao, 33 Terrazzino, 79 Sezonienko, 88 Kałuziński

Quintana

Rezerwowi: 1 Szromnik, 20 Bukowski, 21 Szwedzik, 23 Garcia, 24 Samiec-Talar, 33 Łyszczarz, 40 Stawny
  • 16' 99 Durmus Zmiany 33 Terrazzino
  • 60' 7 Gajos Zmiany 28 Paixao
  • 60' 30 Friesenbichler Zmiany 10 Diabate
  • 78' 97 Hanna Zmiany 8 De Kamps
  • 64' 11 Jastrzembski Zmiany 24 Samiec-Talar
  • 69' 10 Quintana Zmiany 21 Szwedzik
  • 22' Maloca
  • 68' Kubicki
  • 45+3 Olsen

W meczu Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław goli nie było. W meczu Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław goli nie było.

Trybuny na meczu Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 0:0

- Chcę widzieć zespół, który ma pomysł w ofensywie i defensywie na spotkanie. Musimy kontrolować mecz. To ma od nas zależeć, co się będzie dziać na boisku - stwierdził nowy szkoleniowiec Lechii

Przeczytaj, co jeszcze mówił David Badia przed meczem Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław

jednym z większym problemem personalnym, z którym musiał się zmierzyć szkoleniowiec, była obsada prawej obrony

Przeczytaj o problemach Lechii Gdańsk na prawej obronie

przypomnijmy, że ciężkiej kontuzji na kadrze nabawił się Koperski

Zobacz, w jakich okolicznościach Filip Koperski nabawił się ciężkiej kontuzji

łącznie cztery zmiany w zestawieniu z "11", którą po raz ostatni wystawił trener Kaczmarek. Poza wymuszoną roszadą na prawej obronie są 3 zmiany w drugiej linii. Do gry wchodzą: Tobers, Gajos, Friesenbichler i Castegren

Przeczytaj relację, sprawdź oceny z ostatniego meczu Lechii Gdańsk pod wodzą Marcina Kaczmarka

Lechia ma w tym sezonie już 4. trenera. To tym składzie wyjściowym czyżby i on musiał się mierzyć z łatką szkoleniowca, który wystawia defensywny skład, gdyż m.in. za to niektórzy krytykowali trenera Kaczmarka

Sprawdź bilans trenerów Lechii Gdańsk w sezonie 2022/23

wybór Badii jest dość kontrowersyjny

David Badia - poznaj jego trenerskie cv

z tego wyboru tłumaczył się m.in, dyrektor Lechii

Czym David Badia przekonał Lechię Gdańsk? Zobacz video

wspomnienia z pracy zagranicznych szkoleniowców w Gdańsku mamy na razie głównie kiepskie

To zrobili z Lechią Gdańsk zagraniczni szkoleniowcy - 49 meczów przegranych ze 103

jednak ostatnie dni to nie tylko sprawy związane z obsadą na stanowisku szkoleniowca. Głos odnośnie Lechii zabrała prezydent Gdańska

Co grozi Lechii Gdańsk, jeśli spadnie z ekstraklasy?

był też apel kibiców do klubu

Stowarzyszenie do klubu: Obniżcie ceny biletów

natomiast w naszej otwartej debacie na temat Lechii głos zabrał analityk finansowy

Przeczytaj, jak analityk finansowy "prześwietlił" Lechię Gdańsk i jakie wyciągnął wnioski

za nami już mecze m.in.: Piast - Górnik (1:0) i Korona - Miedź (1:0). Te wyniki oznaczają, że po tej kolejce Lechia też pozostanie w strefie spadkowej ekstraklasy. Jednak, jeśli gdańszczanie wygrają ze Śląskiem, przesuną się z 17. na 16. lokatę. Każdy inny rezultat pozostawi ich na przedostatnim miejscu w tabeli.
Śląsk w ostatniej kolejce zremisował u siebie ze Stalą 1:1. W porównaniu z tym spotkaniem w "11" trzy zmiany, w tym dwie wymuszone kartkami czołowych graczy: Exposito i Yeboah. Do składu weszli: Schwarz, Janasik i Jastrzembski
dzisiejszego wieczora przygotowaliśmy dwie relacje z meczów piłkarskich na żywo. Równolegle możecie śledzić to co będzie się dziać w I lidze na stadionie przy ul. Olimpijskiej

LIVE: Arka Gdynia - GKS Katowice

kibice nie zareagowali, gdy spiker przypomniał, że debiutuje nowy trener
jest to mecz przyjaźni, a zatem kibice obu klubów w jednym sektorze, trybuna przeznaczona dla gości pusta
o frekwencji poinformujemy w przerwie, gdyż wówczas na tym stadionie prezentowane są oficjalne dane
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia zielone koszulki z białymi rękawami, zielone spodenki. Śląsk białe stroje
losowanie kapitanów: Gajosa (LECHIA Gdańsk) i Olsena (Śląsk Wrocław) nie zmienia stron boiska, które zajęły drużyny. Lechia będzie atakować na bramkę, za którą siedzą jej ultrasi
"Śląsk i Lechia..." - śpiewają kibice
1'
od środka boiska mecz rozpoczął Śląsk
1'
Śląsk w ustawieniu z trójką obrońców, Lechia wróciła do wariantu z dwoma defensywnymi pomocnikami i Gajosem (LECHIA Gdańsk) jako ofensywnym pomocnikiem
2'
obaj trenerzy od początku na stojąco
3'
Lechia zmuszona do ataku pozycyjnego
4'
Śląsk cofnięty na własną połowę
5'
pewnie posiadanie piłki pod 90 procent po stronie Lechii, ale na razie nic z tego nie wynika
6'
wycofana piłka do Kuciaka (LECHIA Gdańsk) i Lechia zaczyna od nowa budowanie ataku pozycyjnego
7'
przyspieszył Zwoliński, ale jak wpadł z piłką w pole karne to zagrał niecelnie. Inna sprawa, że pobiegł za nim tylko Gajos (LECHIA Gdańsk)
7'
kolejna akcja Zwolińskiego przyniosła rzut rożny
8'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
10'
nadal bez próby strzału w tym meczu
10'
ofiarna interwencja Malocy (LECHIA Gdańsk). Wybił piłkę po pierwszym dośrodkowaniu Schwarza w pole karne Lechii
12'
Gajos (LECHIA Gdańsk) poślizgnął się przy strzale w polu karnym i szansa przepadła. Było w tej akcji trochę przypadku, bo Durmus próbował dobrać do Zwolińskiego, a Maciek próbował zrobić użytek z odbitej piłki przez obrońców
14'
Durmus (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
14'
ale będzie rzut wolny dla Śląska około 35 metrów od bramki Lechii
15'
rozgrzewa się Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
16'
Durmus (LECHIA Gdańsk) utykając schodzi z boiska
16'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Terrazzino.
17'
na murawę przewrócił się też Maloca (LECHIA Gdańsk), ale jemu pomógł wstać z murawy sędzia
18'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) wszedł na lewe skrzydło, czyli tam gdzie grał Durmus (LECHIA Gdańsk), a przecież to ofensywny pomocnik
19'
Maloca (LECHIA Gdańsk) zablokował zagranie Jastrzembskiego (Śląsk Wrocław), po którym piłka miała trafić przed bramkę Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
20'
"Lechia" - z trybun
21'
Schwarz (Śląsk Wrocław) zagrał za linię obrony Lechii, ale tak mocno, że piłka musiała paść łupem Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
22'
Żółtą kartką został ukarany Maloca (LECHIA Gdańsk), który faulował Jastrzembskiego
23'
rzut wolny około 20 metrów od bramki Lechii
24'
strzał z rzutu wolnego Schwarza w mur Lechii
26'
na spalonym Zwoliński, ale i strzał obok słupka. Napastnik główkował po dośrodkowaniu Pietrzaka z lewego skrzydła
26'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) poza własnym polem karnym wybił w aut piłkę spod nóg Jastrzembskiego (Śląsk Wrocław)
27'
nieco ryzykownie Pietrzak (LECHIA Gdańsk), ale po jego zagraniu głową piłkę złapał Kuciak (LECHIA Gdańsk)
28'
nieudane zagranie Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Wybił piłkę w aut przy wyprowadzeniu piłki
28'
pojedyncze gwizdy zniecierpliwienia z trybun
29'
pierwszy korner dla Śląska
29'
na razie ofensywne strzeleckie marne, strzały celne 0:0, strzały niecelne 0:0
30'
lekka "głowka" Verdaski po dośrodkowaniu Olsena (Śląsk Wrocław) z narożnika boiska. Kuciak (LECHIA Gdańsk) nawet nie musiał interweniować, bo piłka nie zmierzała w kierunku bramki
30'
przy walce w powietrzu ucierpiał Poprawa (Śląsk Wrocław), ale wystarczyło kilkanaście sekund przerwy, a obrońca Śląska podniósł się o własnych siłach
33'
posiadanie piłki 69:31 na korzyść Lechii
33'
groźnych sytuacji podbramkowych z obu stron na razie brak
33'
serpentyna rzucona w pole karne Śląska, sędzia nie przerywa gry
35'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) próbował zagrać za linię obrony, ale biegnący do piłki Zwoliński faulował
35'
Leszczyński (Śląsk Wrocław), korzystając z przerwy, wyrzuca serpentynę ze swojego pola karnego poza boisko
37'
Leszczyński (Śląsk Wrocław) z trudem odbił piłkę po strzale Zwolińskiego, a nastęnie uprzedził próbującego dobijać Gajosa (LECHIA Gdańsk). Dopiero wówczas sędzia oznajmił, że jednak był spalony
38'
na spalonym Quintana
40'
wreszcie Lechia przycisnęła. Leszczyński (Śląsk Wrocław) odbił piłkę po dośrodkowaniu Friesenbichlera (LECHIA Gdańsk), a następnie po strzale Tobersa (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego
42'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) do boku odbił piłkę po strzale Jastrzembskiego (Śląsk Wrocław) sprzed pola karnego
42'
ofiarnie Maloca (LECHIA Gdańsk), nie pozwolił na dobitkę Quintanie, do którego przed bramkę dogrywał Konczkowski
43'
protestuje Frisenbichler. Domaga sie faulu na linii końcowej boiska, ale sędzia nakazał Leszczyńskiemu (Śląsk Wrocław), aby zaczął od bramki
44'
Schwarz (Śląsk Wrocław) w dobrej sytuacji strzelił wysoko nad bramką, a piłkę piętą odegrał mu Quintana
45'
co najmniej 3 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+2
Tobers (LECHIA Gdańsk) faulowany około 25 metrów od bramki Śląska
45+3
Żółtą kartką został ukarany Olsen (Śląsk Wrocław).
45+3
sędzia uznał, że kapitan Śląska ręką zatrzymał piłkę po uderzeniu z rzutu wolnego Gajosa (LECHIA Gdańsk)
45+4
rzut wolny dla Lechii metr od linii "16" Śląska
45+4
strzał z rzutu wolnego Gajosa (LECHIA Gdańsk) w mur piłkarzy Śląska
45+4
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - ŚLĄSK WROCŁAW 0:0
Trener Badia postawił na piłkarzy bardziej znanych z destrukcji niż ofensywnej gry w środku drugiej linii, a gdy po kwadransie kontuzja wyeliminowała Durmusa (LECHIA Gdańsk), został bez żadnego klasycznego skrzydłowego w "11". Brakowało szybkości, prostopadłych podań, a bez tego trudno zaskoczyć nastawionego na szczelną obronę rywala. Dlatego na razie jest tylko duża przewaga w posiadaniu piłki.
Zresztą Lechia, co prawda chciała atakować, ale też nie czyniła tego bez zabezpieczenia tyłów i wystrzegania się strat.
Jako że Śląsk nastawił się wybitnie na grę z kontry, Lechia mogła potrenować atak pozycyjny. A że są tutaj duże kłopoty to i gra była dość przeciętna. Wrocławianie też nie mogli przemieścić się szybko do przodu, a zatem bramkarze tylko w końcówce musieli się przez chwilę wykazać.
Spiker ogłosił, że "na trybunach jest 7706 osób"
przygotowania do oprawy kibiców
46'
drugą połowę od środka rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach w stosunku do zakończenia pierwszej połowy
46'
pierwszy atak tej połowy Zwolińskiego i Terrazzino (LECHIA Gdańsk) zakończył się w polu karnym rywali
47'
wulgarnie z trybun o współwłaścicielu i prezesie Lechii
48'
Zwoliński strzela nad bramką
50'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) dośrodkował z rzutu wolnego po faulu na Zwolińskim, ale poradzili sobie z tą piłką piłkarze Śląska
51'
z trybun nadal wulgarnie o tych samych osobach, spiker czyta komunikaty, na przykład po meczu zaprasza do klubowego sklepu
52'
Paixao (LECHIA Gdańsk) rozpoczął rozgrzewkę
52'
dołącza do Flavio również Diabate (LECHIA Gdańsk)
53'
w drużynie Śląska rozgrzewa się 4 rezerwowych
54'
Śląsk, gdy się broni, ustawia się 1-5-4-1
55'
niecelnie główkował Zwoliński po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Sędzia jeszcze podniósł chorągiewkę. Był spalony
57'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po dośrodkowaniu Konczkowskiego (Śląsk Wrocław)
57'
obraz gry po przerwie taki jak w pierwszej połowie, Lechia w ataku pozycyjnym, Śląsk czeka na kontry
59'
rzut rożny dla Lechii po zagraniu Friesenbichlera (LECHIA Gdańsk)
60'
Lechia przygotowana do podwójnej zmiany
60'
60'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Paixao.
60'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Friesenbichler, w jego miejsce wchodzi Diabate.
61'
baner kibiców w obronie Jana Pawła II
62'
kolejny rzut rożny dla Lechii
62'
od razu po wejściu na boisku w niezłej sytuacji Paixao (LECHIA Gdańsk). To on główkował po dośrodkowaniu z kornera Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Uderzenie jednak zbyt lekkie i Leszczyński (Śląsk Wrocław) złapał piłkę
63'
dośrodkował Diabate (LECHIA Gdańsk) z prawego skrzydła, a Zwoliński niewiele się pomylił przy strzale tzw. szczupakiem
64'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jastrzembski, w jego miejsce wchodzi Samiec-Talar.
68'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk).
69'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Quintana, w jego miejsce wchodzi Szwedzik.
70'
"Śląsk i Lechia..." - z trybun
70'
posiadanie piłki 69:31 na korzyść Lechii, strzały celne 3:1 dla Lechii
71'
po podwójnej zmianie Diabate (LECHIA Gdańsk) gra na prawym skrzydle, a Paixao (LECHIA Gdańsk) jako ofensywny pomocnik, a Terrazzino (LECHIA Gdańsk) nadal na lewym skrzydle
73'
znów wulgarnie na temat współwłaściciela i prezesa Lechii
73'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) na spalonym, ale i tak nie zdołał celnie dograć przed bramkę do Zwolińskiego. Widać, że Marco męczy się na tej nietypowej dla siebie pozycji
74'
dobry wślizg Abu Hanny (LECHIA Gdańsk). Wybił piłkę poza własną bramkę
75'
po rozegraniu rzutu rożnego przez gości sprzed pola karnego niecelnie strzelał Schwarz (Śląsk Wrocław)
76'
jeszcze 4 rezerwowi Lechii na rozgrzewce
77'
przywoływany De Kamps (LECHIA Gdańsk), a to by oznaczało, że pozostali mogą wrócić na ławkę
77'
Abu Hanna (LECHIA Gdańsk) wymaga pomocy medycznej
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Hanna, w jego miejsce wchodzi De Kamps.
78'
Tobers (LECHIA Gdańsk) wycofany na środek obrony, a De Kamps (LECHIA Gdańsk) na swojej nominalnej pozycji defensywnego pomocnika
79'
teraz na boisku fizjoterapeuci Śląska, a z rozgrzewki przywoływanych dwóch rezerwowych gości. Pomocy potrzebuje Verdasca
80'
gra wznowiona, na razie Śląsk w "10"
81'
niecelnie strzelał Zwoliński
81'
Śląsk w komplecie
82'
po dośrodkowaniu Castegrena (LECHIA Gdańsk) nieznacznie pomylił się przy strzale Paixao (LECHIA Gdańsk). Jednak był też spalony
83'
Dibate dobrze się rozpędzał z piłką prawym skrzydłem, ale gdy wpadł w "16", niecelnie podawał w kierunku Paixao (LECHIA Gdańsk)
85'
zablokowane dośrodkowanie Pietrzaka (LECHIA Gdańsk), będzie korner
85'
niecelnie główkował Maloca (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
87'
Diabate (LECHIA Gdańsk) chciał zagrać piłkę za plecy obrońców, ale Zwoliński faulował Poprawę (Śląsk Wrocław)
87'
pojawiła się jedna raca, ale szybko zgasła
88'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) uratował Lechię. Odbił piłkę w pojedynku sam na sam ze Szwedzikiem (Śląsk Wrocław). Rezerwowy gości miał piłkę meczową, gdyż piłkę otrzymał ze środka boiska po prostopadłym podaniu, a linię spalonego złamał Castegren
90'
co najmniej 4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) wreszcie wszedł do środka pola i indywidualną akcję zakończył celnym strzałem. Szkoda tylko, że w środek bramki, bo Leszczyński (Śląsk Wrocław) złapał piłkę
90+2
niecelny strzał z dystansu Bejgera (Śląsk Wrocław)
90+2
Kubicki (LECHIA Gdańsk) długim przerzutem celnie dograł do Terrazzino (LECHIA Gdańsk), ale ten stracił piłkę w "16"
90+3
gra już na tzw. aferę. Kolejne dośrodkowania Lechii i kolejne ofiarne interwencje zawodników Śląska
90+3
dwaj wrocławianie leżą na boisku, ale sędzia zachęca ich, by wstali i nie pozwala na wejście na murawę służb medycznych
90+4
gramy dalej, ostatnia minuta
90+5
wrzutka Castegrena (LECHIA Gdańsk) w "16", próba strzału De Kampsa, ale zablokowana
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - ŚLĄSK WROCŁAW 0:0
Lechia ma nowego trenera, a stare problemy pozostały. Przynajmniej w tym meczu nie było widać świeżego spojrzenia, na które liczył klub, zatrudniając Badię. Gdańszczanie nadal grają bez polotu i błysku w ofensywie. Ich ataki przypominają bicie głową w mur. W wyjściowej "11" było też więcej piłkarzy o większych umiejętnościach defensywnych niż ofensywnych.
Śląsk nastawił się na grę defensywną, gola nie stracił, a pod koniec meczu miał jeszcze okazje, by wywieźć stąd komplet punktów.
Biało-zieloni pozostali na przedostatnim miejscu w tabeli, a by zmienić tę sytuację, mają już tylko 8 kolejek. W Lany Poniedziałek czeka n nich kolejny rywal zagrożony degradacją, tym razem w Białymstoku.
po meczu piłkarze obu drużyn podchodzą do kibiców, gdzie słyszą o przyjaźni Lechii i Śląska

18 Miedź Legnica 26 4 7 15 25:41 19
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-04-03