Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 23:22. Szczęśliwie nie ma powtórki z 1965 roku

26 sierpnia 2023, godz. 21:55
Opinie (19)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Rugbiści Lechii Gdańsk bardzo szczęśliwie wygrali pierwszy mecz w ekstralidze w sezonie 2023/24. Rugbiści Lechii Gdańsk bardzo szczęśliwie wygrali pierwszy mecz w ekstralidze w sezonie 2023/24.

Lechia Gdańsk uniknęła powtórki z 1965 roku, gdy po raz jedyny rozpoczęła sezon od trzech przegranych. Biało-zieloni w 3. kolejce ekstraligi odnieśli bardzo szczęśliwe zwycięstwo. Podopieczni Pawła Lipkowskiego pokonali u siebie Awentę Pogoń Siedlce 23:22 (17:10), broniąc się w końcówce w "14". Emocje sięgnęły zenitu, gdy goście w doliczonym czasie gry zdobyli dwa przyłożenia, a sędziowie orzekli, że przy decydującym podwyższeniu Nkululeku Ndlovu spudłował z najbliższej odległości, mimo że rugbista protestował przeciwko tej decyzji.

Punkty dla Lechii:
Denzo Bruwer 13, Robert Wójtowicz 5, Antony Siale 5

Punkty dla Awenty Pogoni:
Nkululeku Ndlovu 7, Vaha Halaifonua 5, Grzegorz Muszyński 5, Rati Asatiani 5

LECHIA: Olszewski (41 Szymanowski, 75 Rachubka), Buczek (75 Beśka), Huhane - Dabkiewicz (75 Wasilewski), Smoliński - Płonka, Kossakowski (40+7 Niespodziany), Klaasen - Boczulak - Bruwer - Siale, Selupe, Wójtowicz, Czerniak (80+7 Rokicki) - Kolas

Lepiej w mecz weszli goście. Jednak zadowalali się kopami z rzutów karnych, a te nie wchodziły łącznikowi Awenty Pogoni Siedlce. Nkululeku Ndlovu otworzył wynik spotkania w 13. minucie, ale też z trzech prób wykorzystał tylko jedno.

Juvenia Kraków - Arka Gdynia 54:26. Przeczytaj relację z innego meczu 3. kolejki ekstraligi z udziałem trójmiejskiej drużyny Juvenia Kraków - Arka Gdynia 54:26. Przeczytaj relację z innego meczu 3. kolejki ekstraligi z udziałem trójmiejskiej drużyny

Tym samym w 18. minucie to Lechia wyszła na prowadzenie i raczej niespodziewanie jak na dotychczasowy przebiegł gry. Była to zasługa indywidualnej akcji. Robert Wójtowicz uciekł rywalom lewym skrzydłem, kopnął piłkę do przodu po ziemi, a następnie ją przeniósł i zaniósł na pole punktowe, mimo ścigającego go rywala.

W dniu meczu 26. urodziny świętował Paweł Boczulak, ale nie z tego powodu w roli kopacza wyręczył go Denzo Bruwer. Namibijczyk co prawda spudłował z pierwszego karnego, ale później był bezbłędny przy dwóch podwyższeniach, a przede wszystkim zebrał wielkie oklaski w 28. minucie.

To jego precyzyjny przekop otworzył drogę po pierwsze przyłożenie w barwach Lechii Antony'emu Siale, który położył piłkę tuż obok narożnej chorągiewki i to mimo ostrej szarży rywala.

Niestety, z prowadzenia 14:3 gospodarze cieszyli się niespełna 5 minut. Siedlczanie po raz pierwszy w tym meczu przebili się na pole punktowe, a uczynił to Vaha Halaifonua, który wiosnę poprzedniego sezonu spędził w Ogniwie Sopot, przyczyniając się do zdobycia tytułu wicemistrza Polski.

Przeczytaj, co mówili trenerzy trójmiejskich drużyn przed 3. kolejką ekstraligi rugby Przeczytaj, co mówili trenerzy trójmiejskich drużyn przed 3. kolejką ekstraligi rugby

Wynik pierwszej połowy na 17:10 na korzyść Lechii ustalił Bruwer, który pokazał, że sztuka zdobywania punktów po drop-goalu także nie jest mu obca. Przewaga mogła być nawet wyższa, ale gospodarze zgubili piłkę pięć metrów do pola punktowe rywali. Ponadto kontuzji nabawił się Milan Kossakowski.

W 48. minucie Bruwer z karnego poprawił rezultat na 20:10. w 65. minucie mogło być jeszcze lepiej. Wójtowicz "nakrył" przekop Ndlovu, Lechia zdobyła młyn na 5. metrze od celu, ale mimo, że włożyła w rozegranie tej akcji dużo sił, zabrakło centymetrów do "piątki", a te wysiłki zakończyły zagranie piłki do przodu.

W 75. minucie Bruwer zaskoczył kopem z własnej połowy. Celnie uderzył piłkę między słupy, gdy do celu miał prawie 60 metrów. Paweł Lipkowski dokonał trzech zmian w młynie, ale mylił się ten, który uznał, że mecz jest już rozstrzygnięty.

Emocje sięgnęły zenitu w doliczonym czasie gry. Awenta Pogoń zdobyła dwa przyłożenia, a te akcje przedzieliła żółta kartka dla Marka Płonki po faulu na Eduardzie Vertyleckim.

Wydawało się, że goście mają pewną wygraną, gdyż do ostatniego podwyższenia Ndlovu piłkę ustawił kilka metrów od słupów. Mecz toczył się przy sztucznym oświetleniu. Może to sprawiło, że zdania, czy kop był celny czy też nie były różne. Zawodnik twierdził, że trafił, ale sędziowie byli innego zdania. Ich chorągiewki nie zostały podniesione, a zatem Lechia wygrała 23:22.

Tym samym nie doszło do powtórki z 1965 roku, gdy biało-zieloni jedyny raz w historii rozgrywki ligowe rozpoczęli od trzech porażek z rzędu. Natomiast Pogoni na otarcie łez mógł pozostać tzw. bonus defensywny, czyli punkt za porażkę nie wyższą niż 7 punktów. Jednak po raz drugi drużyna z Siedlec takiej nagrody już w tym sezonie nie otrzymała. A to za zbyt małą liczbę zawodników zgłoszonych do meczu. Goście do Gdańska przyjechali zaledwie w 19-osobowym składzie.