Lechia Gdańsk - Wisła Płock 1:1 w sparingu. Serhij Bułeca wypożyczony z Dynama Kijów

Jacek Główczyński
12 lipca 2024, godz. 13:00
Opinie (99)

Serhij Bułeca został wypożyczony przez Lechię Gdańsk z Dynama Kijów na sezon 2024/25. Serhij Bułeca został wypożyczony przez Lechię Gdańsk z Dynama Kijów na sezon 2024/25.

Lechia Gdańsk wypożyczyła piłkarza z Dynama Kijów. Serhij Bułeca podpisał kontrakt na sezon 2024/25. 25-letni pomocnik z Ukrainy już ostatni rok spędził w polskiej ekstraklasie. Wówczas na zasadzie transferu czasowego rozegrał 29 meczów w barwach Zagłębia Lubin, zaliczając gola i 4 asysty. Nowy nabytek wszedł na boisku w 72. minucie ostatniego przedsezonowego sparingu biało-zieloni. Podopieczni Szymona Grabowskiego w Brześciu Kujawskim zremisowali z I-ligową Wisłą Płock 1:1 (1:1). To trzeci taki wynik z rzędu w letnich sprawdzianach.

Neugebauer 28 (karny) - Sekulski 17

LECHIA Sarnawski - Gueho, Chindris, Olsson, Kałahur (76 Conrado) - Żelizko - Piła (70 Wiunnyk), Neugebauer (72 Bułeca), D'Arrigo (60 Biegański), Mena - Sezonienko

Lechia Gdańsk - aktualna kadra pierwszej drużyny

WISŁA: Gostomski - Nastić (46 Edmundsson), Szymański, Haglind-Sangre (46 Misiak), Pomorski, Kukułka (46 Brzozowski), Famulak (60 Jime), Kun (75 Tomczyk), Niepsuj (46 Hiszpański), Sekulski, Lewandowski (46 Kocyła)

Lechia Gdańsk pozyskała dopiero drugiego piłkarza w letnim okienku transferowym. Pierwszym był bramkarz Szymon Weirauch, który za około milion złotych miał został wykupiony z Zagłębia Lubin.

Lechia Gdańsk w reorganizacji. PZPN chce potwierdzenia zapłaty zobowiązań Lechia Gdańsk w reorganizacji. PZPN chce potwierdzenia zapłaty zobowiązań

Serhij Bułeca urodził się 16 lutego 1999 roku. Mierzy 172 cm. Jest ofensywnym pomocnikiem, ale gdy zajdzie potrzeba, może grać na jednym bądź drugim skrzydle. Na najbliższy sezon został wypożyczony z Dynama Kijów.

"(...)zostanie zarejestrowany, gdy tylko otrzymamy zielone światło od FIFA" - informuje Lechia.

Bułecka na koncie ma 3 występy w pierwszej reprezentacji Ukrainy. Z 20-latkami zdobył tytuł mistrza świata (2019), a rok wcześniej był półfinalistą mistrzostw Europy U-19. Co ciekawe w Lechii był już jego kolega ze złotej drużyny z mundialu 20-latków, który odbywał się wówczas w Polsce.

Boczny obrońca Mykoła Musolitin grał w Gdańsku w 2021 roku, przenosząc się tutaj z... Valmiery, która dopiero przed rokiem stała się modnym kierunkiem pozyskiwania zawodników do Lechii. Łącznie zaliczył 8 oficjalnych meczów i 1 asystę.

Lechia Gdańsk wystawiła Arce Gdynia fakturę za derby. PZPN ukarał oba kluby Lechia Gdańsk wystawiła Arce Gdynia fakturę za derby. PZPN ukarał oba kluby

Oczekiwania związane z ofensywnym pomocnikiem są dużo większe.

- Jego doświadczenie będzie bardzo cenne dla naszej młodej drużyny. Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Ihorowi Surkisowi, prezesowi Dynama Kijów, że zdecydował się na Lechię, ponieważ wiele innych klubów było zainteresowanych transferem - podkreśla Paolo Urfer, prezes Lechii.

Na Ukrainie, poza Dynamem, Bułecka grał w takich klubach jak: DJuSSz Użhorod, RWUFK Kijów, Dnipro Dniepropietrowsk i Zorią Ługańsk. W tym ostatnim grał m.in. z Maksymem Chłaniem. Natomiast polską ekstraklasę poznał w minionym sezonie. Na wypożyczeniu do Zagłębia Lubin rozegrał 29 meczów, zaliczając gola i 4 asysty.

W ostatnim przedsezonowym sparingu, który Lechia rozgrywka w Brześciu Kujawskim z I-ligową Wisłą Płock, nowy nabytek zaprezentował się od 72. minuty. Docelowo o miejsce na pozycji numer "10" powinien walczyć z: Rifetem KapiciemLuisem Fernandezem. Pierwszy z nich jest obecnie kontuzjowany, a drugi przechodzi rekonwalescencję.

Porozumienie na linii Lechia Gdańsk - Magdalena Urbańska. Będzie nowy dyrektor Porozumienie na linii Lechia Gdańsk - Magdalena Urbańska. Będzie nowy dyrektor

Mecz, rozgrywany bez publiczności, zakończył się remisem 1:1, a wynik ustalony został do przerwy, choć i w drugiej połowie okazji na gole nie brakowało. Dla Lechii to już trzeci taki wynik z rzędu w ostatnich sparingach.

Lechia Gdańsk - sparingi lato 2024
  • Bilans: 1 zwycięstwo, 3 remisy, bramki 10:4

• Prowadzenie dla rywali zdobył wicekról strzelców poprzedniego sezonu w I lidze - Łukasz Sekulski, który posłał piłkę do siatki głową po dośrodkowaniu Davida Niepsuja. Chwilę później mogło być 2:0, ale Bogdan Sarnawski doskonale obronił strzał płockiego młodzieżowca - Macieja Famulaka.

Biało-zieloni wyrównali nieco ponad 10 minut później. Rzut karny na gola zamienił Tomasz Neugebauer. Jedenastka została podyktowana po faulu Bojana Nasticia na Camilo Menie.

Jeszcze przed przerwą gdańszczanie mogli wyjść na prowadzenie, ale po dobrej akcji Dominika Piły skiksował Louis D'Arrigo.

Camilo Mena dziękuje. Piłkarz Lechii Gdańsk: Derby to kosmos. Nigdy nie zapomnę Camilo Mena dziękuje. Piłkarz Lechii Gdańsk: Derby to kosmos. Nigdy nie zapomnę

Po przerwie o swoich umiejętnościach przy strzałach z rzutów wolnych przypomniał Iwan Żelizko, ale udaną interwencją popisał się Maciej Gostomski, który latem przeniósł się z Łącznej do Płocka. Później jeszcze Bogdan Wiunnyk strzelił w boczną siatkę.

Natomiast Wisła najmocniej zatrudniła Sarnawskiego w 77. minucie. W bardzo dobrej sytuacji strzelał Dawid Kocyła, ale bramkarz Lechii popisał się udaną interwencją. W 83. minucie goście pomagali się karnego, ale to Oskar Tomczyk, który upadł w "16", otrzymał żółtą kartkę za symulowanie faulu.

Trener Szymon Grabowski sprawdził 15 piłkarzy. Nie było już Maksyma Chłania, który na reprezentacyjnym zgrupowaniu we Francji przygotowuje się do startu olimpijskiego. Natomiast po raz pierwszy od 1 października ubiegłego roku i meczu ligowego z Bruk-Betem Termaliką w Niecieczy, w Lechii zagrał Conrado.

- Mimo tych braków i problemów nie jestem do końca zadowolony. Myślę, że nasze niektóre zachowania powinny być lepsze. Przede wszystkim powinniśmy próbować strzelać, gdyż mieliśmy tylko dwa strzały. Realnie musimy oceniać nasz potencjał, ale cieszę się też, że zaprezentowaliśmy kilka fajnych zachowań, na których możemy opierać nasz optymizm - podsumował szkoleniowiec biało-zielonych.
    Lechia Gdańsk ukarana przez FIFA. Spóźnia się z płatnościami. Zakaz transferów Lechia Gdańsk ukarana przez FIFA. Spóźnia się z płatnościami. Zakaz transferów

18 Lechia Gdańsk 5 0 2 3 4:11 2
    Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.