Lechia Gdańsk - Znicz Pruszków 1:0. Elias Olsson strzelił gola w debiucie

Damian Konwent
13 sierpnia 2023, godz. 14:45
Opinie (102)

Trybuny przed pierwszym gwizdkiem na meczu Lechia Gdańsk - Znicz Pruszków

Lechia Gdańsk wygrała na Polsat Plus Arenie ze Zniczem Pruszków 1:0 (1:0) w 4. kolejce Fortuna 1. Ligi i odniosła pierwsze domowe zwycięstwo w sezonie 2023/24. Jedyną bramkę zdobył debiutujący Elias Olsson. Debiut zaliczyli też: Camilo Mena i Andrei Chindris, ale w odróżnieniu do Szweda weszli na boisko z ławki rezerwowych. W końcówce spotkania biało-zieloni stracili kuriozalnego gola, ale po interwencji z wozu VAR, sędzia główny Wojciech Myć anulował trafienie, gdyż Patryk Czarnowski faulował Tomasza Naugebauera.

Fernandez

Rezerwa: 83 Mikułko, 4 Chindris, 7 Mena, 9 Zjawiński, 17 Poznański, 21 Sypek, 26 Brzęk, 45 Bajko

7 Wójcicki

Rezerwa: 12 Misztal, 4 Brejnak, 8 Proczek, 9 Krocz, 16 Jannasz, 19 Czarnowski, 26 Kendzia, 45 Cegiełka, 99 Matwiejczuk
  • 46' 69 Biegański Zmiany 9 Zjawiński
  • 67' 79 Sezonienko Zmiany 7 Mena
  • 80' 27 Bugaj Zmiany 26 Brzęk
  • 90'+5 8 Kapić Zmiany 4 Chindris
  • 71' 91 Krajewski Zmiany 8 Proczek
  • 71' 46 Wawszczyk Zmiany 26 Kendzia
  • 71' 7 Wójcicki Zmiany 19 Czarnowski
  • 82' 3 Jukimowicz Zmiany 9 Krocz
  • 28' Olsson
  • 9' Bugaj
  • 18' Biegański
  • 48' Kapić
  • 90+12 Mena
  • 45'+2 Grudziński
  • 59' Wawszczyk
  • 66' Nagamatsu
  • 90'+11 Proczek

Elias Olsson (najwyżej) strzelił gola w debiucie dla Lechii Gdańsk. Elias Olsson (najwyżej) strzelił gola w debiucie dla Lechii Gdańsk.

Słynne i głośne "HUH". Kibice Lechii jak kibice Islandii

Serpentyny na boisku. Mecz przerwany

Do 4. kolejki Lechia przystępowała z 8., a Znicz z 3. miejsca w Fortuna 1. Lidze. Przed meczem trener Szymon Grabowski mówił, że nie jest zadowolony z dotychczasowej zdobyczy punktowej. Jego zespół będzie miał teraz szansę ją poprawić.

Lechia Gdańsk - Znicz Pruszków. Szymon Grabowski: Zdobycz punktowa niezadowalająca

W ostatnich dniach do Lechii dołączyli kolejni nowi piłkarze. Ostatnim nabytkiem jest szwedzki środkowy obrońca Elias Olsson, który od razu znalazł się w wyjściowym składzie.

Kim jest Elias Olsson. Ile transferów jeszcze przeprowadzi Lechii Gdańsk?

A trzy dni wcześniej został pozyskany inny gracz na tę samą pozycję - Andrei Chindris.

Przeczytaj o transferze Andreia Chindrisa

W międzyczasie natomiast odszedł Bassekou Diabate, który swoją karierę będzie kontynuował w II lidze norweskiej.

Bassekou Diabate gola już nie strzeli. Przeniósł się z Lechii Gdańsk do Norwegii

Podczas dzisiejszego meczu trybuna zielona będzie zamknięta. Ponadto na stadionie dostępna będzie widownia na 12 tysięcy osób.

Lechia Gdańsk przegrała apelację. Trybuna zielona zamknięta

W międzyczasie Lechia Gdańsk poznała rywala w 1. rundzie Pucharu Polski.

Lechia Gdańsk z trudnym rywalem w Pucharze Polski

3 zmiany w składzie Lechii w porównaniu do poprzedniego meczu z Wisłą Płock (1:1).

Wisła Płock - Lechia Gdańsk 1:1. Przeczytaj relację

Na ławce rezerwowych w zespole Znicza były piłkarz Lechii: Mateusz Cegiełka (Znicz Pruszków)
Ostatni kibice zajmują miejsca na trybunach. Zaczynamy za kilka chwil

"Jeb... PZPN" z sektora gości, na którym wyjątkowo dziś są kibice Lechii, którzy w normalnych warunkach siedzieliby na trybunie zielonej
1'
od środka zaczyna Znicz
2'
pierwsza akcja. Piłkarze Znicza przenieśli akcję pod bramkę Lechii, ale po niedokładnym podaniu wznowi Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
3'
faul na połowie bramki. Rzut wolny dla Znicza z lewego sektora boiska
4'
Biegański (LECHIA Gdańsk) główkował po dośrodkowaniu. Piłka spadła pod nogi Grudzińskiego (Znicz Pruszków), ale ten uderzył nad bramką
5'
strata Biegańskiego (LECHIA Gdańsk) i akcja 3 na 2. Na szczęście Wójcicki i jego strzał zablokowane
6'
próba podania na wolne pole do Sezonienki, ale przerwana
7'
Krajewski (Znicz Pruszków) płasko dośrodkował, ale czujnie defensywa
9'
Żółtą kartką został ukarany Bugaj (LECHIA Gdańsk).
9'
Tkaczuk (Znicz Pruszków) w wybornej sytuacji. Piłka spadła mu pod nogi w polu karnym, ale jego strzał zablokowany
10'
początek spotkania na korzyść Znicza. To beniaminek częściej jest w posiadaniu piłki na połowie rywala
11'
rzut rożny dla Znicza
11'
Lechia wychodziła z kontrą, ale sędzia odgwizdał faul Biegańskiego (LECHIA Gdańsk)
12'
Tkaczuk (Znicz Pruszków) mocno uderzył z rzutu wolnego. Będzie rzut rożny
12'
kolejna dobrze zapowiadająca się kontra Lechii. Tym razem Fernandez (LECHIA Gdańsk) uruchomił podaniem Conrado (LECHIA Gdańsk), ale ten został powstrzymany w ostatniej chwili
13'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) 3 razy markował uderzenie w polu karnym i finalnie strzału nie oddał. Szkoda, bo gdyby może się zdecydował wcześniej, to piłka wpadłaby do bramki
13'
Piła (LECHIA Gdańsk) faulowany na własnej połowie
15'
Bugaj (LECHIA Gdańsk) zapędził się z piłką. Nie zdążył dośrodkować. Wznowi bramkarz
18'
rzut wolny dla Znicza
18'
Żółtą kartką został ukarany Biegański (LECHIA Gdańsk).
19'
będzie rzut rożny po rykoszecie od muru
20'
próba zagrania za plecy obrońców Znicza, ale nic z tego. Akcja przerwana
21'
ucierpiał jeden z piłkarzy Znicza. Potrzebna pomoc medyczna
22'
Słynne "HUH" na trybunie kibiców Lechii. Może być kojarzone przede wszystkim z kibicami Islandii, m.in. podczas Euro 2016
23'
dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk), ale łapie bramkarz
23'
po chwili dośrodkowanie piłkarza Znicza, ale to z kolei za mocne. Przy piłce jednak wciąż goście
24'
Moskwik (Znicz Pruszków) chciał zagrać za plecy obrońców, ale zbyt mocno do Wójcickiego
26'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) strzela po podaniu w pole karne. Hiszpan uderza jednak zbyt lekko, broni Mleczko (Znicz Pruszków)
27'
Neugebauer (LECHIA Gdańsk) faulowany na własnej połowie
28'
Bugaj (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożny
28'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Olsson. Po dośrodkowaniu uderzał Piła, ale piłka odbiła się od rywala i spadła pod nogi Szweda, a ten strzelił gola w swoim debicie dla biało-zielonych.
30'
pół godziny gry za nami. posiadanie piłki 56 proc. na korzyść Lechii
31'
"tak się bawią ludzie" z trybun
32'
Olsson (LECHIA Gdańsk) przerywa akcję. Znicz szuka sposobu na pokonanie Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk) po stracie bramki
32'
uderzenie na bramkę Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk), ale bardzo niecelne
33'
Sezonienko ucierpiał w walce o piłkę. Podniósł się z murawy dopiero po dłuższej chwili
35'
piłka strącona głową w pole karne Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk), ale nie dopadł do niej żaden z piłkarzy gości
36'
bardzo bliski strzelenia gola był Krajewski (Znicz Pruszków), ale piłka po jego strzale i rykoszecie minimalnie obok słupka
37'
0 zagrożenia po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Po chwili kolejna próba kontrataku Lechii i faul
39'
zablokowane dośrodkowanie Piły
40'
Moskwik (Znicz Pruszków) wszedł z piłką w pole karne. Zagrał do kolegi, ale wybijają obrońcy na rzut rożny
40'
trochę zamieszania po rzucie rożnym. Ostatecznie piłkę łapie Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
42'
mecz przerwany. Z trybuny, na której prowadzony jest doping Lechii, na murawę poleciały serpentyny
43'
"Jeb... PZPN", "piłka nożna dla kibiców" z trybuny, z której poleciały serpentyny
45'
sędzia dolicza przynajmniej 4 minuty do pierwszej połowy. Mecz wciąż nie został wznowiony
45'+1
sędzia wznowił grę
45'+1
akcja Znicza przerwana z lewej strony na wysokości pola karnego
45'+2
aut dla Lechii z drugiej strony boiska
45'+2
dalekie podanie do Piły, ale Krajewski (Znicz Pruszków) głową odgrywa do bramkarza
45'+2
Żółtą kartką został ukarany Grudziński (Znicz Pruszków).
45'+2
rzut wolny dla Lechii i dobra pozycja do strzału
45'+3
Fernandez (LECHIA Gdańsk) nad murem, ale broni Mleczko (Znicz Pruszków)
45'+4
po chwili akcja przeniosła się w drugie pole karne. Uderzał Krajewski (Znicz Pruszków), ale czujnie Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
45'+4
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - ZNICZ PRUSZKÓW 1:0.
W pierwszej połowie to Znicz częściej atakował bramkę Lechii, ale w ich akcjach często brakowało konkretów. Natomiast wydaje się, że biało-zieloni byli na to przygotowani, bo po przechwytach bardzo szybko przechodzili do kontrataków, a te często były przerywane. Także Lechia była bardziej zdecydowana pod bramką gości. Widać to po liczbie strzałów celnych (4 do 2), a przede wszystkim wyniku 1:0.
Jeszcze dziś na Portalu Trojmiasto.pl przeprowadzimy inne relacje LIVE. O godz. 14 żużlowcy Zdunek Wybrzeże Gdańsk jadą z Arged Malesą Ostrów. Natomiast o godz. 15 piłkarze Arki Gdynia mierzą się ze Stalą Rzeszów.

LIVE: Arged Malesa Ostrów - Zdunek Wybrzeże Gdańsk

LIVE: Stal Rzeszów - Arka Gdynia

46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Biegański, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.

Zjawiński będzie grał w ataku, na skrzydło przejdzie Sezonienko, Żelizko na pozycję defensywnego pomocnika, a na środek obrony został przesunięty Neugebauer
46'
od środka zaczyna Lechia
46'
Oficjalna frekwencja: 8941 kibiców
47'
rzut rożny dla Lechii
47'
jeden z piłkarzy Znicza faulowany we własnym polu karnym
48'
Żółtą kartką został ukarany Kapić (LECHIA Gdańsk).
50'
rzut wolny dla Znicza na połowie Lechii. Można pokusić się o strzał
51'
Tkaczuk (Znicz Pruszków) mocno uderzył, ale czujnie w bramce Sarnawski (LECHIA Gdańsk). Będzie rzut rożny
52'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) raz jeszcze, tym razem po uderzeniu zza pola karnego
53'
efektowny zwód Conrado (LECHIA Gdańsk) od razu nagrodzony brawami kibiców
54'
świetne dośrodkowanie Bugaja (LECHIA Gdańsk) z prawej strony przecięte przez Zjawińskiego (LECHIA Gdańsk), ale napastnik uderzył nad bramką. Doskonała sytuacja
54'
Naugebauer na rzut rożny
55'
Tkaczuk (Znicz Pruszków) krótko rozegrał korner, po chwili dośrodkował, ale wprost na ręce Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk)
56'
rzut wolny dla Znicza po wątpliwym faulu. Decyzja sędzia Mycia nie spodobała się kibicom Lechii, którzy dali upust swoim emocjom w kierunku arbitra
57'
piłka po uderzeniu od muru wypadła na rzut rożny
58'
znów krótko rozegrany rzut rożny, ale tym razem dośrodkowanie było lepsze. Na szczęście dla Lechii przerwane jednak przez biało-zielonych
59'
Żółtą kartką został ukarany Wawszczyk (Znicz Pruszków).
60'
Sezonienko nie opanował piłki, wznowi bramkarz
61'
Zjawiński (LECHIA Gdańsk) faulowany na połowie rywala
64'
piłkarze Lechii uspokoili grę. Od dłuższego czasu budują atak pozycyjny
65'
kiks piłkarza Znicza, ale będą goście będą mieli jeszcze rzut rożny
66'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) odbija po dośrodkowaniu Tkaczuka (Znicz Pruszków)
66'
Żółtą kartką został ukarany Nagamatsu (Znicz Pruszków).
66'
nie podnosi się z murawy Fernandez (LECHIA Gdańsk)
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sezonienko, w jego miejsce wchodzi debiutujący Mena.
68'
Wawszczyk (Znicz Pruszków) fauluje Bugaja (LECHIA Gdańsk) w polu karnym Lechii
69'
Bugaj (LECHIA Gdańsk) faulowany tym razem na połowie rywala
70'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) mocno dośrodkował, ale żaden z jego kolegów nie zdołał przeciąć podania
71'
Znicz Pruszków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krajewski, w jego miejsce wchodzi Proczek.
71'
Znicz Pruszków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wawszczyk, w jego miejsce wchodzi Kendzia.
71'
Znicz Pruszków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wójcicki, w jego miejsce wchodzi Czarnowski.
72'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) broni strzał po rykoszecie. Bramkarz Lechii rozgrywa dziś bardzo dobre zawody
73'
rzut wolny dla Lechii i dobra pozycja do strzału na bramkę
74'
rzut rożny po uderzeniu z rzutu wolnego
74'
będzie powtórka po krótko rozegranym rzucie rożnym
74'
Mleczko (Znicz Pruszków) strąca piłkę po dośrodkowaniu
77'
strata Kapicia na własnej połowie, ale błąd kolegi naprawiają obrońcy
78'
Znicz konstruował akcję na połowie rywala, ale sędzia przerwał grę, gdyż pomocy medycznej potrzebuje Bugaj (LECHIA Gdańsk)
80'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bugaj, w jego miejsce wchodzi Brzęk.
82'
Znicz Pruszków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jukimowicz, w jego miejsce wchodzi Krocz.
80'
sędzia wznawia grę z miejsca, w którym ją przerwał
82'
dobra akcja Lechii. Bardzo dynamiczny Mena (LECHIA Gdańsk) minął obrońcę, podał do Piły, ale ten nieudanie dośrodkował. Wydawało się, że będzie rzut rożny, ale finalnie wznowi bramkarz
83'
84'
rzut wolny dla Lechii na połowie rywala. Wcześniej nieudana próba strzału głową jednego z piłkarzy Znicza
84'
bez zagrożenia. Akcja szybko przeniosła się pod bramkę Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk), gdzie faulowany jest Conrado (LECHIA Gdańsk)
87'
Znicz Pruszków STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czarnowski. Ciężko uwierzyć w to, co się stało. Moskwik dostał długie podanie, do piłki wyszedł Sarnawski, ale nie zdążył. Rywal trącił futbolówkę, a turlała się w kierunku bramki. Najbliżej niej byli Naugebauer i Olsson, ale nie mogli zrozumieć się, który ma ją wybić. Wreszcie zrobił to Tomek, ale na tyle niefortunnie, że napastnik Znicza dostał prezent.
88'
trwa analiza wideo VAR
88'
bramka nieuznana! Ależ szczęście Lechii. Sędzia dopatrzył się faulu Czarnawskiego przy ataku na piłkę. Biało-zieloni wciąż na prowadzeniu 1:0.
90'
rzut wolny dla Lechii na połowie rywala
90'
sędzia doliczył 7 minut do drugiej połowy
90'+1
okazja dla Lechii, ale wybijają obrońcy
90'+3
Znicz wychodził z kontrą, ale szybko zatrzymana akcja
90'+4
aut dla Znicza na wysokości pola karnego Lechii
90'+4
100-procentowa szansa Znicza. Po dośrodkowaniu Kendzia (Znicz Pruszków) miał przed sobą tylko Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk), ale uderzył nad bramką. Trudno uwierzyć, że to nie wpadło
90'+5
kontratak Lechii, ale podanie przerwane na połowie rywala
90'+5
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kapić, w jego miejsce wchodzi Chindris.
90'+6
rzut wolny dla Znicza na połowie boiska. W pole karne pobiegł nawet Mleczko (Znicz Pruszków)
90'+6
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) na rzut rożny
90+8
wybijają obrońcy po dośrodkowaniu. Bramka rywali była pusta, Mena (LECHIA Gdańsk) pokonał z piłką kilkadziesiąt metrów z rywalem na plecach, ale finalnie został sfaulowany
90+8
Żółtą kartką został ukarany Proczek (Znicz Pruszków).
90+10
sędzia biegnie do monitora VAR. Czyżby Proczek (Znicz Pruszków) miał być ukarany czerwoną kartką?
czerwona kartka
90'+11
zgadza się. Żółta kartka anulowana, a po chwili sędzia pokazał Proczkowi czerwony kartonik

90+12
Żółtą kartką został ukarany Mena (LECHIA Gdańsk).
90+12
kolejny rzut wolny. Tym razem bliżej bramki. Dogodna pozycja do strzału na bramkę
90'+12
uderzenie wprost w bramkarza
90'+12
KONIEC DRUGIEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - ZNICZ PRUSZKÓW 1:0.
Lechia Gdańsk dowiozła 3 punkty do końca meczu i odniosła pierwsze domowe zwycięstwo w sezonie 2023/24. W drugiej połowie oba zespoły miały swoje szanse i tak naprawdę to spotkanie mogło zakończyć się różnie. Zwłaszcza, że sędzia anulował gola Znicza po analizie VAR. Dobre interwencje notował też Sarnawski, czym przyczynił się do zachowania czystego konta.