Lechia Gdańsk bliżej dużej kasy. Znaczny awans w Pro Junior System

Jacek Główczyński
3 listopada 2023, godz. 11:15
Opinie (32)

Dawid Bugaj (nr 27) przesunął Lechię Gdańsk z 15. na 8., a wkrótce Kacper Sezonienko (nr 79) może przyczynić się do awansu na 4. miejsce w Pro Junior System Fortuna 1. Ligi. Na koniec sezonu taki wynik zapewne przyniesie klubowi  ponad milion złotych. Dawid Bugaj (nr 27) przesunął Lechię Gdańsk z 15. na 8., a wkrótce Kacper Sezonienko (nr 79) może przyczynić się do awansu na 4. miejsce w Pro Junior System Fortuna 1. Ligi. Na koniec sezonu taki wynik zapewne przyniesie klubowi  ponad milion złotych.

Lechia Gdańsk zbliżyła się do dużej kasy. Dawid Bugaj, dzięki zaliczeniu połowy w meczu z Polonią Warszawa, wypełnił limit meczów i minut, a co za tym idzie przesunął Lechię Gdańsk w klasyfikacji Pro Junior system z 15. na 8. miejsce. Natomiast zastępujący go po przerwie Kacper Sezonienko wypełnił to pierwsze kryterium, a gdy jeszcze zaliczy 102 minuty, to przesunie biało-zielonych zapewne na 4. lokatę. W minionym sezonie oznaczała ona wypłatę dla klubu w wysokości 1,24 miliona złotych.

W sezonie 2023/24 w Fortuna 1. Lidze jest obowiązek, aby przez pełne 90 minut na boisku przebywał co najmniej jeden polski piłkarz urodzony w 2003 roku lub młodszy. Jednak jeśli klub nie ograniczy się tylko do wykonania obowiązku, a będzie chętnie stawiał na młodzież, może na tym bardzo dobrze zarobić. I nie chodzi wcale o przyszłe transfery.

Derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 24.11.2023 godz. 20:30. Zmiany organizacyjne Derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 24.11.2023 godz. 20:30. Zmiany organizacyjne

Minuty spędzone przez młodzieżowców na boisku przeliczane są na punkty. Na ich podstawie na koniec rozgrywek PZPN wypłaci klubom aż 12 milionów złotych. Połowa tej kwoty zostanie rozdzielona między siedem najlepszych klubów w myśl zasady:
  7. miejsce - 200.000,00 zł brutto

Natomiast kolejne 6 mln zł brutto rozdzielone zostanie pomiędzy wszystkich uczestników rozgrywek 1. ligi w danym sezonie, proporcjonalnie do liczby zdobytych punktów w klasyfikacji końcowej.

Na przykład najlepszy w ostatnim sezonie z całej tej puli podjął dokładnie 2 miliony 130 tysięcy złotych.

Trener Lechii Gdańsk czuł to podskórnie. Bogdan Sarnawski od krytyki po 3 punkty Trener Lechii Gdańsk czuł to podskórnie. Bogdan Sarnawski od krytyki po 3 punkty

Pro Junior System - premie wypłacone klubom w Fortuna 1. Lidze za sezon 2022/23. Pro Junior System - premie wypłacone klubom w Fortuna 1. Lidze za sezon 2022/23.
Aby punkty młodzieżowca liczyły się do klasyfikacji klubu, musi taki zawodnik rozegrać co najmniej 10 meczów oraz zaliczyć 450 minut. Jak informowaliśmy przed ligową przerwą, mimo że Lechia wystawiła w tym sezonie do gry aż 7 młodzieżowców, to wówczas punktował tylko jeden z nich. Wspomniane limity wypełnił tylko Tomasz Neugebauer.

Pomocnik kandyduje właśnie do tytułu najlepszego piłkarza Fortuna 1. Ligi w październiku. Jego rywalami są: Olaf Kobacki (Arka Gdynia), Nemanja Mijusković (Miedź Legnica), Arkadiusz Najemski (Motor Lublin) i Angel Rodado (Wisła Kraków).

Piłkarze Lechii Gdańsk punktujący w Pro Junior System

• Dawid Bugaj 10 748 748
  • Tomasz Neugebauer 12 606 606

* kolejno mecze, minuty, punkty

Już wówczas sugerowaliśmy, że w najbliższych kolejkach Lechia może wykonać wielki skok w tej klasyfikacji. Przed meczami ze Stalą Rzeszów i Polonią Warszawa znajdowała się bowiem zaledwie na 15. miejscu. Teraz jest już 8., a w perspektywie jest awans na 4. pozycję.

Od ostatniej kolejki do dorobku klubu zaczęły liczyć się punkty Dawida Bugaja. Prawy obrońca zaliczając połowę w Warszawie wypełnił zarówno limit meczów jak i minut. Jednocześnie stał się najlepiej punktującym zawodnikiem dla biało-zielonych, gdyż dołożył aż 748 punktów. Dla porównania Neugebauer, choć grał w dwóch meczach więcej, to minut uzbierał mniej - 606.

Przypomnij sobie jak wyglądała sytuacja Lechii Gdańsk w Pro Junior System przed ostatnią ligową Przypomnij sobie jak wyglądała sytuacja Lechii Gdańsk w Pro Junior System przed ostatnią ligową

Jednocześnie występ przeciwko Polonii dla prawego obrońcy okazał się pechowy, gdyż nabawił się kontuzji.

- Po meczu z Polonią Warszawa Dawid Bugaj przeszedł kompleksowe badania, w tym USG barku, które wykazało niewielkie naciągnięcie. W kontekście jego udziału w spotkaniu w Tychach kluczowy będzie piątek i ostateczna konsultacja z zespołem fizjoterapeutów. Jesteśmy dobrej myśli - informuje Mateusz Czerwiński, rzecznik prasowy Lechii.

W ostatnim czasie to właśnie Bugaj był podstawowym młodzieżowcem Lechii. Gdyby nie mógł grać, to w "11", aby wypełnić obowiązek gry młodzieżowca, musiałby być Neugebauer lub Sezonienko. Trzecie rozwiązanie to gra na prawej obronie Bartosza Brzęka, dla którego jest to nominalna pozycja.

Z perspektywy klasyfikacji Pro Junior System szczególnie cenni są dwaj ostatni, gdyż każda minuta spędzonych przez nich na boisku liczy się podwójnie. To przywilej dla zawodników, którzy grają w danym klubu co najmniej przez trzy sezony.

Polonia Warszawa - Lechia Gdańsk 0:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Polonia Warszawa - Lechia Gdańsk 0:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Sezonienko ma obecnie 696 punktów oraz wypełnił jeden z obowiązkowych limitów, to jest rozegrał 10 meczów. By jego dorobek wszedł do punktacji Lechii, musi zaliczyć jeszcze 102 minuty. Wówczas gdańszczanie zapewne w Pro Junior System awansują aż na 4. miejsce, przed Miedź Legnica, która ma 2001 punktów.

Natomiast Lechia już obecnie, gdyby dodać jej punkty Sezonienki, miałaby 2050 punktów. Lepsze są tylko: Arka Gdynia, GKS Tychy i Stal Rzeszów.

Znacznie dalej do punktowania dla drużyny jest Brzękowi. Dotychczas rozegrał 5 meczów i 268 minut, co przekłada się na 536 indywidualnych punktów.

Podwójnie punktują także kolejni zawodnicy, którzy jeszcze nie wypełnili regulaminowych minimów: Antoni Mikułko (2/180/360), Adam Kardaś (1/5/10) i Bartosz Borkowski (1/1/2).

Tak było po 1. kolejce: Lechia Gdańsk liderem klasyfikacji Pro Junior System w Fortuna 1. Lidze Tak było po 1. kolejce: Lechia Gdańsk liderem klasyfikacji Pro Junior System w Fortuna 1. Lidze

5 listopada 2023, godz. 12:40