Arka Gdynia i Lechia Gdańsk dzięki tym piłkarzom mogą zarobić duże pieniądze

Jacek Główczyński
11 października 2023, godz. 13:00
Opinie (27)
Reprezentacji Polski z trójmiejskich drużyn ligowych od lewej: Antoni Mikułko (U-19), Jan Biegański (U-21), Tomasz Neugebauer (U-20), Kasjan Lipkowski (U-21). Reprezentacji Polski z trójmiejskich drużyn ligowych od lewej: Antoni Mikułko (U-19), Jan Biegański (U-21), Tomasz Neugebauer (U-20), Kasjan Lipkowski (U-21).

Arka Gdynia jest liderem w klasyfikacji Pro Junior System w Fortuna 1. Lidze, która na koniec sezonu zwycięzcy przyniesie ponad 2 miliony złotych. Do młodzieżowej reprezentacji Polski przekazała Kasjana Lipkowskiego. Lechia Gdańsk otwierała klasyfikację po 1. kolejce, ale potem stopniowo ograniczała liczbę polskich piłkarzy urodzonych w 2003 roku i młodszych aż do niezbędnego minimum w ostatnich kolejkach, czyli tylko jednego z nich w "11". W klasyfikacji jest dopiero 13. Natomiast ma aż trzech kadrowiczów: Tomasza Neugebauera, Antoniego Mikułko i Jana Biegańskiego.

Arka Gdynia i Lechia Gdańsk po 1/3 sezonu w Fortuna 1. Lidze. Zagłosuj, kto na plus, kto na minus? Arka Gdynia i Lechia Gdańsk po 1/3 sezonu w Fortuna 1. Lidze. Zagłosuj, kto na plus, kto na minus?

Od kilku sezonów polskie kluby najdroższe transfery robią na młodych, polskich piłkarzach. Dodatkowo PZPN zachęca kluby do stawiania na młodzieżowców z jednej strony czyniąc stosowne zapisy w regulaminie, z drugiej przeznaczając duże pieniądze na nagrody.

W sezonie 2023/24 w Fortuna 1. Lidze jest obowiązek, aby przez pełne 90 minut na boisku przebywał co najmniej jeden polski piłkarz urodzony w 2003 roku lub młodszy.

Dodatkowo minuty takich zawodników przeliczane są na punkty. Na ich podstawie na koniec rozgrywek PZPN wypłaci klubom aż 12 milionów złotych. Połowa tej kwoty na zostanie rozdzielona między siedem najlepszych klubów w myśl zasady:
  7. miejsce - 200.000,00 zł brutto

Natomiast kolejne 6 mln zł brutto rozdzielone zostanie pomiędzy wszystkich uczestników rozgrywek I ligi w danym sezonie, proporcjonalnie do liczby zdobytych punktów w klasyfikacji końcowej.

Arka Gdynia zarobiła blisko 1,7 miliona złotych, a może być jeszcze lepiej Arka Gdynia zarobiła blisko 1,7 miliona złotych, a może być jeszcze lepiej

To oznacza, że zwycięzca ponownie może liczyć na wypłatę ponad 2 mln zł. Najlepszy w ostatnich rozgrywkach GKS Tychy zarobił dokładnie 2 miliony 126 tysięcy złotych. Na konto drugiej w klasyfikacji Arki Gdynia wpłynęło blisko 1,7 mln zł.

Obecnie jest dobry moment, aby sprawdzić, jak w klasyfikacji Pro Junior System prezentują się trójmiejskie kluby i czy z tego tytułu mogą liczyć na duże pieniądze? Rozegrano bowiem 11 kolejek, a zawodnicy punkty dla klubów zdobywają dopiero, gdy rozegrają co najmniej 10 meczów i spędzą na boisku minimum 450 minut.

Minuty z boisk przeliczne są na punkty. Czas gry jest uwzględniany tylko od 1. do 90. minuty, bez czasu doliczonego w każdej z połów. Ile minut zostaje zaliczone danemu graczowi, wynika z zapisów sędziowskiego protokołu.

Obowiązuje mnożnik minut na punkty 2:1 w przypadku, gdy taki zawodnik był szkolony przez klub co najmniej przez trzy sezon. Tu zmieniono kryterium, gdyż poprzednio dodatkowe punkty zdobywali tylko ci, co byli w klubie od co najmniej pięciu lat. PZPN ten okres liczy co do dnia i zdarza się, że niektórzy zawodnicy podwójnie zaczynają punktować już w trakcie sezonu, gdy początkowe kolejki są dla nich bez dodatkowego mnożnika.

Prezes Arki Gdynia kontra prezydent miasta. Prezes Arki Gdynia kontra prezydent miasta. "Nie ma pośredniego rozwiązania"

Tak było na przykład w Arce, dla której jednak zmiana tego przepisu to wielki plus. Obecnie klub ma aż trzech piłkarzy, którzy punktują podwójnie. Co więcej ci podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego już zaliczyli wymaganą liczbę meczów i minut, a to oznacza, że ich punkty są zaliczone oficjalnie na konto klubu.

Arka Gdynia - piłkarze punktujący w Pro Junior System 2023/24

Kasjan Lipkowski, Kacper SkóraMarcel Predenkiewicz zarobili już dla Arki 3600 punktów. To wielki kapitał, jeśli dodamy, że w całym poprzednim sezonie żółto-niebiescy uzbierali 7396 punktów. Teraz mają już niemal połowę tego dorobku, a mamy niespełna 1/3 rozgrywek za sobą. Dla porównania zwycięzca z minionego sezonu - GKS Tychy tych punktów uzbierał 8140.

Obecnie GKS jest wiceliderem (1923 punkty), a podium zamyka Stal Rzeszów (1896).

W Arce na boisku było jeszcze dwóch młodzieżowców, ale grali zbyt mało, aby ich punkty zaliczono klubowi. To Wiktor Sawicki (34 minuty/6 meczów) oraz Marcel Szymański (5/1).

Wielki potencjał, aby walczyć o zwycięstwo w Pro Junior System miała Lechia Gdańsk. Po pierwszej kolejce była niekwestionowanym liderem, wówczas jeszcze nieoficjalnej klasyfikacji. Na inaugurację Szymon Grabowski wystawił bowiem aż siedmiu piłkarzy do 21 lat, którzy zaliczyli łącznie 367 minut, co po przeliczeniu dawało 643 punkty.

Lechia Gdańsk liderem klasyfikacji Pro Junior System w Fortuna 1. Lidze Lechia Gdańsk liderem klasyfikacji Pro Junior System w Fortuna 1. Lidze

Potem gdański szkoleniowiec stopniowo ograniczał liczbę polskich piłkarzy urodzonych w 2003 roku i młodszych aż do niezbędnego minimum w ostatnich kolejkach, czyli tylko jednego z nich w "11".

Tym samym oficjalnie punkty dla klubu, czyli po rozegraniu przez zawodnika wspomnianych 10 meczów i 450 minut, na razie zdobył tylko jeden... młodzieżowiec. Ten wymóg wypełnił tylko Tomasz Neugebauer, który w 10 meczach zaliczył 512 minut. Jako że jego minuty nie mają podwójnego przelicznika, obecnie Lechia ma mniej punktów, gdyż właśnie 512, niż zdobyła w... 1. kolejce (643). Na razie daje to zaledwie 13. miejsce.

Jednak możliwy jest wkrótce awans i to do czołowej "7", czyli grona drużyn, które na koniec rozgrywek będą uwzględnione w podziale pieniędzy z obu transz przewidzianych przez PZPN.

Punkty bowiem aż siedmiu młodzieżowców, których zaprezentowała Lechia w tym sezonie, nie są obecnie ujmowane w punktacji klubu. Jednego z nich już na pewno nie zostaną uwzględnione, gdyż Mateusz Rzeźnik po zaliczeniu debiutu odszedł na zasadzie transferu definitywnego do Lechii Zielona Góra.

Luis Fernandez przejdzie zabieg. Kapitana Lechii Gdańsk czeka dłuższa przerwa Luis Fernandez przejdzie zabieg. Kapitana Lechii Gdańsk czeka dłuższa przerwa

Dwóch zawodników wypełniło już limit minut, a do tego aby ich punkty mógł oficjalnie zaksięgować klub, potrzebują jeszcze odpowiedniej liczby meczów. To Dawid Bugaj (9 meczów, 703 minuty i punkty) oraz Kacper Sezonienko (8 meczów, 301 minut, 598 punktów).

Obrońca po otrzymaniu 4. żółtej kartki nie zagra w 12. kolejce, a zatem limit meczów najwcześniej będzie mógł osiągnąć po spotkaniu ze Stalą Rzeszów 28 października. Wówczas również mogą być uwzględnianie punkty Sezonienki, o ile zagra nie tylko w tym spotkaniu, ale również 6 dni wcześniej z Polonią w Warszawie. Ten piłkarz w Pro Junior System jest o tyle cenny, gdyż punktuje podwójnie.

Gdy ci dwaj zawodnicy wniosą swój dorobek do punktacji klubowej, Lechia może znaleźć się na miejscach dających zarobić. Obecnie siódmy w tej klasyfikacji - Motor Lublin - uzbierał 900 punktów.

Kolejni piłkarze, którzy obecnie są w "poczekalni", także za 1 minutę mogą wnieść dla klubu po 2 punkty. To: Bartosz Brzęk (5 meczów/268 minut/536 punktów), Antoni Mikułko (2/180/360), Adam Kardaś (1/5/10) i Bartosz Borkowski (1/1/2).

Gdzie, kiedy, z kim i o co zagrają trójmiejscy piłkarze w reprezentacji Polki?
  • Jan Biegański, Kasjan Lipkowski - reprezentacja U-21
    12.10, godz. 18 Słowacja (Koszyce, mecz towarzyski)
    17.10, godz. 18 Estonia (Stalowa Wola, mecz eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy)
  • Tomasz Neugebauer - reprezentacja U-20
    13.10, godz. 18 Włochy (Catanzaro, mecz towarzyski)
  • Antoni Mikułko - reprezentacja U-19
    Turniej I rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy:
    11.10, godz. 16 Macedonia (Toruń)
    14.10, godz. 13:15 Kazachstan (Inowrocław)
    17.10, godz. 15:30 Niemcy (Bydgoszcz)

Bramkarz Mikułko, jak i wspomniany pomocnik Neugebauer oraz Jan Biegański, który już nie punktuje w Pro Junior System, gdyż przekroczył limit wieku o... 27 dni, powołani zostali do reprezentacji Polski.

Lechia Gdańsk zawdzięcza mu remis. Teraz niech się boją... Włosi Lechia Gdańsk zawdzięcza mu remis. Teraz niech się boją... Włosi

Dla klubów gra na międzynarodowej arenie ich piłkarzy to dodatkowe, a niekiedy nawet lepsze niż I-ligowe rozgrywki, forum promocji do klubów zagranicznych. Tym samym to możliwość wzrostu potencjalnej wartości danego zawodnika, a w przyszłości wyższa kwota przy ewentualnym transferze.

31 października 2023, godz. 18:00