Polonia Warszawa - Lechia Gdańsk 0:1. Szczęśliwe zwycięstwo w Halloween

31 października 2023, godz. 20:00
Opinie (127)

Na pierwszym planie Bogdan Sarnawski, który w 89. minucie obronił rzut karny Szymona Kobusińskiego. M.in. dzięki temu Halloween okazał się szczęśliwy i zwycięski dla Lechii Gdańsk. Na pierwszym planie Bogdan Sarnawski, który w 89. minucie obronił rzut karny Szymona Kobusińskiego. M.in. dzięki temu Halloween okazał się szczęśliwy i zwycięski dla Lechii Gdańsk.

Lechia Gdańsk wygrała na wyjeździe z Polonią Warszawa 1:0 (1:0) w zaległym spotkaniu z 12. kolejki Fortuna 1. Ligi. Po raz pierwszy w tym sezonie zwyciężyła w drugim mecze z rzędu i awansowała na 5. miejsce w tabeli. Jednak sukces w Halloween był bardzo szczęśliwy. Biało-zieloni przez większą część gry oddawali inicjatywę rywalom, a w 89. minucie Bogdan Sarnawski musiał obronić rzut karny, aby nie doszło do podziału punktów. Tych nerwów nie musiało być, gdyby podopieczni Szymona Grabowskiego wykazali się lepszą skutecznością, bo szans na gole mieli znacznie więcej niż tylko ta wykorzystana już w 8. minucie przez Tomasa Bobcka.

Tomczyk

Rezerwowi: 57 Lemanowicz, 7 Kluska, 8 Wojciechowski, 11 Kobusiński, 18 Pawłowski, 20 Marciniec, 21 Majsterek, 27 Wełna, 28 Piątek

Bobcek

Rezerwa: 83 Mikułko, 9 Zjawiński, 16 D'Arrigo, 21 Sypek, 26 Brzęk, 45 Bajko, 42 Kardaś, 79 Sezonienko, 99 Neugebauer
  • 62' 77 Michalski Zmiany 7 Kluska
  • 62' 9 Tomczyk Zmiany 11 Kobusiński
  • 72' 14 Ochronczuk Zmiany 8 Wojciechowski
  • 81' 16 Koton Zmiany 20 Marciniec
  • 81' 37 Zawistowski Zmiany 18 Pawłowski
Zmiany Zmiany
  • 46' 27 Bugaj Zmiany 79 Sezonienko
  • 62' 89 Bobcek Zmiany 9 Zjawiński
  • 73' 7 Mena Zmiany 21 Sypek
  • 87' 8 Kapić Zmiany 99 Neugebauer
  • 87' 30 Chłań Zmiany 16 D'Arrigo
Bramki Bramki
  • 8' Bobcek
  • 61' Zawistowski
  • 90+3 Kobusiński
  • 90+7 Bajdur
Kartki Kartki
  • 51' Mena
  • 70' Piła
  • 73' Sezonienko
  • 90+3 Żelizko
  • 90+6 Zjawiński

Ten mecz miał odbyć się 22 października w ramach 12. kolejki Fortuna 1. Ligi. Wówczas nie pozwoliły grać opady deszczu, które mocno nadwyrężyły stołeczne boisko

Zobacz jak wyglądało boisko na stadionie Polonii Warszawa 22 października oraz jak zapadała decyzja, że do meczu nie dojdzie

oba zespoły przed powtórką zdążyły wygrać w 13. kolejce. Po niej trener Grabowski mówił, że rywal jest troszkę w uprzywilejowanej sytuacji

Sprawdź, dlaczego trener Lechii Gdańsk uważał, że Polonia Warszawa jest uprzywilejowana?

wydawało się, że w porównaniu z wygranym meczu u siebie ze Stalą 2:1 Lechia będzie mocniejsza, bo po pauzie za kartki wraca podstawowy obrońca Bugaj
(LECHIA Gdańsk)

Lechia Gdańsk - Stal Rzeszów 2:1. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

tymczasem na ławce autor zwycięskiego gola z ostatniego meczu - Neugebauer, który w poprzednim tygodniu borykał się z przeziębieniem

Przeczytaj, co po ostatnim meczu mówił Tomasz Lechia Neugebauer

konieczne są przesunięcia w składzie. Z Żelizko na środku pomocy zagra nowy kapitan - Kapić, ofensywnym pomocnikiem będzie dotychczasowy skrzydłowy - Chłań, a Piła z prawej obrony, na której zagra Buhaj, przejdzie na lewą pomoc w miejsce Chłania

Iwan Żelizko: Mamy potencjał na wyższe miejsce. Przeczytaj wywiad z ukraińskim pomocnikiem Lechii Gdańsk

Polonia wygrała w ostatniej kolejce w Katowicach 2:0 i na Lechię wychodzi dokładnie w takim samym składzie jak na GKS
Lechia w przypadku wygranej będzie miała 22 punkty, czyli tyle ile obecnie zajmujące miejsca 5-6 Górnik i Motor. Natomiast zwycięstwo Polonii oznaczać, że ta drużyna będzie miała 19 punkty, czyli tyle ile... Lechia i Wisła Płock, będące na pozycjach 9-10.
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Polonia czarne stroje

obsada sędziowska identyczna jak miała być 22 października
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
3'
Polonia próbowała zaskoczyć Lechię po wrzucie piłki z autu w "16", ale czujnie gdańscy obrońcy
5'
Lechia wychodzi do pressingu na połowie rywali, aby piłka nie była tylko pod nogami gospodarzy
7'
sędzia upomina, na razie ustnie - Menę (LECHIA Gdańsk), który faulował Biedrzyckiego (Polonia Warszawa)
7'
z rzutu wolnego wrzucona piłka w "16" Lechii przez Bajdura. Żaden z piłkarzy jej nie trącił i pewną interwencją popisał się Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
8'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bobcek. Doskonałe podanie Kapicia wyprowadziło słowackiego napastnika do sytuacji sam na sam z bramkarzem. Tomas uderzył pewnie z narożnika pola bramkowego obok interweniującego bramkarza po tzw. długim rogu
9'
pierwszy celny strzał w tym meczu od razu otworzył wynik
11'
w posiadaniu piłki 52:48 dla Polonii
13'
indywidualna akcja prawym skrzydłem Ochronczuka (Polonia Warszawa) zakończona celnym strzałem. Nie było to trudne uderzenie i Sarnawski (LECHIA Gdańsk) nie miał problemów ze złapaniem piłki
15'
Lechia próbuje przejąć kontrolę nad meczem i przejść do ataku pozycyjnego
kontuzja
17'
ucierpiał w starciu z Ochronczukiem (Polonia Warszawa) Bugaj (LECHIA Gdańsk), ale że upadł poza linią końcową, sędzia pozwala kontynuować grę. Lechia na razie w "10"
18'
dobry powrót do obrony Meny (LECHIA Gdańsk), który odbiera podziękowania od Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk). Kolumbijczyk ubiegł Bajdura (Polonia Warszawa)
19'
Bugaj (LECHIA Gdańsk) wraca na boisko
19'
Kałahur (LECHIA Gdańsk) przewrócony we własnym polu karny w walce o górną piłkę po dośrodkowaniu Michalskiego (Polonia Warszawa) z rzutu rożnego
20'
Kapić (LECHIA Gdańsk) sfaulował Bajdura (Polonia Warszawa) na wysokości pola karnego Lechii
21'
Bajdur (Polonia Warszawa) uderzył z rzutu wolnego bezpośrednio na bramkę. Sarnawski (LECHIA Gdańsk) wypiąstkował piłkę poza bramkę
22'
znów faul Polonii przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego Michalskiego (Polonia Warszawa). Przewrócony Bobcek
23'
Kałahur (LECHIA Gdańsk) nie tylko nie pozwolił Zawistowskiego (Polonia Warszawa) na dośrodkowanie, ale też tak umiejętnie zagrał piłką o nogi rywala, że od bramki grę wznowi Lechia
24'
przed polem karnym Kołodziejski (Polonia Warszawa) sfaulował Chłania (LECHIA Gdańsk)
25'
z rzutu wolnego Żelizko (LECHIA Gdańsk) posłał piłkę w mur
28'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) piąstkuje piłkę po strzale z woleja Biedrzyckiego (Polonia Warszawa), który otrzymał podanie od obrońcy Kowalskiego-Haberka
29'
bez zagrożenia dla Lechii po kolejnym kornerze Michalskiego (Polonia Warszawa)
30'
niezbyt duże tempo gry w tym spotkaniu, w celnych strzałach 2:1 dla Polonii, posiadanie piłki też na korzyść gospodarzy 54:46
31'
Biedrzycki (Polonia Warszawa) składał się już do strzału, ale piłka nie dotarła ostatecznie do niego
31'
aż dwaj piłkarze Bajdur (Polonia Warszawa) i Zawistowski (Polonia Warszawa) biegło po piłki w "16" Lechii. Ostatecznie ten pierwszy został zablokowany przez Chindrisa (LECHIA Gdańsk) i jest kolejny korner
32'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po strzale głową Kołodziejskiego (Polonia Warszawa)
33'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) sfaulował Tomczyka przed własnym polem karnym
34'
Bajdur (Polonia Warszawa) z rzutu wolnego trafił w mur
35'
Mena (LECHIA Gdańsk) w dobrej sytuacji z pola karnego strzelił wysoko nad bramką, a mogło być 2:0
35'
to dopiero drugi strzał Lechii w tym meczu. Polonia strzelała trzykrotnie, za każdym razem celnie
37'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) w ostatnim meczu dostał kartkę za opóźnianie gry w końcówce spotkania, teraz ryzykuje już kartkę w pierwszej połowie, bo co najmniej drugi już raz długo ociągał się z wybiciem piłki
38'
Biedrzycki (Polonia Warszawa) pada w polu karnym Lechii po starciu z Meną (LECHIA Gdańsk), sędzia: gramy dalej
39'
kontra Lechii zakończona niecelnym strzałem Piły (LECHIA Gdańsk)
40'
w odpowiedzi również niecelny strzał z dystansu Polonii
41'
kibice Polonii gwiżdżą na Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk), który znów opóźnia rozpoczęcie gry od bramki
41'
powinno być 2:0 dla Lechii, świetna kontra, Chłań (LECHIA Gdańsk) i Bobcek mogli wybierać, który z nich będzie strzelać. Uderzył ten drugi, ale niecelnie
44'
Biedrzycki (Polonia Warszawa) nie doszedł do długiego zagra za linię obrony Lechii. Od bramki Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
45'
dobry powrót Kapicia (LECHIA Gdańsk), to on wybił piłkę po zagraniu Tomczyka przed bramkę Lechii
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLONIA WARSZAWA - LECHIA GDAŃSK 0:1
Nie jest to porywający mecz. Dużo przestojów. Jednak pierwsza połowa, a właściwie jej wynik, pokazał, że Lechia obrała skuteczną taktykę na ten mecz. Częściej przy piłce jest Polonia, która w posiadaniu wykręciła aż 61 procent, ale to gdańszczanie objęli prowadzenie, a mieli jeszcze dwie doskonałe okazje, aby podwyższyć rezultat. Podopieczni trenera Grabowskiego są dobrze zorganizowany w szybkim ataku, a prostopadłe podania, choć rzadkie, gdy wprowadzone zostaną w życie to sieją zamieszanie w stołecznej defensywie.
Polonia z kolei szuka zagrań za linię obrony Lechii i jedna z takich akcji zaowocowała groźnym strzałem Biedrzyckiego (Polonia Warszawa). Gospodarze też liczą na stałe fragmenty gry. W rzutach rożnych prowadzą 4:0, co też pokazuje przebieg meczu, ale najgroźniej z rzutu wolnego uderzał Bajdur (Polonia Warszawa). Sarnawski (LECHIA Gdańsk) dobrze piąstkował piłkę po obu tych strzałach.
Relacja live dlatego grafika zamieszczona w mediach społecznościowych przez Lechię na razie jest jak najbardziej aktualna
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Bugaj, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
46'
drugą połowę rozpoczęła Polonia
46'
Chłań (LECHIA Gdańsk) nie zamknął akcji, a gdyby trafił w piłkę, jak w meczu ze Stalą, zdobyłby gola
47'
Kapić (LECHIA Gdańsk) nie wykorzystał prezentu od Kuchty (Polonia Warszawa). Dostał piłkę od bramkarza na 16. metrze, ale nie trafił w bramkę
47'
Lechia powinna już zamknąć ten mecz i prowadzić pewnie na przykład 3:0 lub 4:0. Miejmy nadzieję, że nie będziemy przypominać powiedzenia o niewykorzystanych okazjach, które się mszczą
50'
niecelny strzał Zawistowskiego (Polonia Warszawa) z ostrego kąta
51'
Żółtą kartką został ukarany Mena (LECHIA Gdańsk) za odrzucenie piłki po gwizdku sędziego
52'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę dośrodkowaną przez Kołodziejskiego (Polonia Warszawa)
55'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) wyprzedził Tomczyka, ale nie uruchomił kontry, bo zagrał piłkę ręką
57'
posiadanie piłki 62:38 na korzyść Polonii, Lechia nadal z jedynym celnym strzałem, który daje jej prowadzenie
58'
Bibcek doskoczył do Grudniewskiego (Polonia Warszawa), który był ostatnim piłkarzem przed bramkarzem, ale piłki nie odzyskał, a sfaulował rywala
58'
szczęście przy Lechii. W dobrej sytuacji spudłował Biedrzycki (Polonia Warszawa), który zamykał akcję po dośrodkowaniu Zawistowskiego z prawej strony boiska
61'
seria dośrodkowań Polonii, ale radzą sobie z nimi obrońcy Lechii
61'
Żółtą kartką został ukarany Zawistowski (Polonia Warszawa) za zagranie ręką przy próbie powstrzymania w kontrze Meny
62'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bobcek, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.
62'
Polonia odpowiada podwójną zmianą
62'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Michalski, w jego miejsce wchodzi Kluska.
62'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tomczyk, w jego miejsce wchodzi Kobusiński.
63'
na spalonym Kapić (LECHIA Gdańsk)
65'
Zjawiński (LECHIA Gdańsk) przepychał się z Grudniewskim (Polonia Warszawa), który znów był ostatnim obrońcą przed bramkarzem, ale napastnik Lechii nie przejął piłki
66'
Biedrzycki (Polonia Warszawa) nie trafia głową po zagraniu Kotona (Polonia Warszawa)
68'
prostopadłe podanie Kluski (Polonia Warszawa) w kierunku Biedrzyckiego (Polonia Warszawa), ale zbyt mocne. Piłkę przejął Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
69'
rośnie przewaga w posiadaniu piłki Polonii, to już 65 procent
70'
Żółtą kartką został ukarany Piła (LECHIA Gdańsk) za odkopnięcie piłki po gwizdku sędziego
70'
Bajdur (Polonia Warszawa) z okolic 40. metra wrzucił piłkę z rzutu wolnego w "16" Lechii. Nikt jej nie dotknął i trafiła w ręce Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk)
72'
Lechia przygotowuje kolejną zmianę
72'
na spalonym Sezonienko (LECHIA Gdańsk)
72'
najpierw zmienia Polonia
72'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ochronczuk, w jego miejsce wchodzi Wojciechowski.
73'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mena, w jego miejsce wchodzi Sypek.
73'
Żółtą kartką został ukarany Sezonienko (LECHIA Gdańsk).
76'
kontra Lechii 4 na 4, ale piłkę po podaniu Sypka wybił Wojciechowski (Polonia Warszawa)
78'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) nie miał problemów z piłką, którą z dystansu w kierunku jego bramki posłał Wojciechowski (Polonia Warszawa)
79'
w odpowiedzi Kuchta (Polonia Warszawa) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Piły
80'
szykuje się kolejna podwójna zmiana w Polonii, trener Smalec wykorzysta pełny limit
80'
Kobusiński (Polonia Warszawa) nie doszedł do strzału po dośrodkowaniu Zawistowskiego (Polonia Warszawa)
81'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Koton, w jego miejsce wchodzi Marciniec.
81'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zawistowski, w jego miejsce wchodzi Pawłowski.
82'
Sypek (LECHIA Gdańsk) minął dwóch rywali, ale jak wbiegł w pole karne to stracił piłkę
83'
lekki strzał z ostrego kąta Kobusińskiego (Polonia Warszawa). Sarnawski (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę. Obronę Lechii zaskoczyło prostopadłe podanie Bajdura (Polonia Warszawa)
84'
będzie też podwójna zmiana Lechii
85'
ale wcześniej korner dla Polonii
85'
Bajdur (Polonia Warszawa) nie zaskoczył Lechii z narożnika boiska
85'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) nad poprzeczką wybił piłkę po centrostrzale Bajdura (Polonia Warszawa)
86'
po kolejny rzucie rożny miejscowych zablokowany strzał Kluski (Polonia Warszawa)
86'
w rzutach rożnych 6:0 dla Polonii
87'
Pawłowski (Polonia Warszawa) w polu karny Lechii pomógł sobie ręką i sędzia wychwycił to zagranie
87'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kapić, w jego miejsce wchodzi Neugebauer Tomek przejął również od Rifeta opaskę kapitana.
87'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chłań, w jego miejsce wchodzi D'Arrigo .
87'
sędzia poszedł sprawdzić jeszcze do monitora poprzednią sytuację, ocenił że ręką zagrał Pawłowski (Polonia Warszawa), a teraz sprawdza, czy nie zrobił tego najpierw Kałahur (LECHIA Gdańsk)
88'
sędzia wraca na boisko i dyktuje rzut karny dla Polonii
89'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) obronił strzał z rzutu karnego Kobusińskiego (Polonia Warszawa). Bramkarz wyczekał strzelca "do końca" i go "oszukał", robiąc zwód w prawo, a gdy napastnik Polonii skierował piłkę w lewą stronę jego bramki, na dogodnej wysokości do obrony, Bogdan efektowną paradą odbił piłkę do boku!
90'
sędzia jeszcze czeka na ocenę VAR, czy Sarnawski (LECHIA Gdańsk) nie oderwał zbyt wcześnie nogi od linii bramkowej
90'
wszystko było zgodnie z przepisami
90'
6 minut doliczonych do drugiej połowy
90+3
Żółtą kartką został ukarany Kobusiński (Polonia Warszawa).
90+3
Żółtą kartką został ukarany Żelizko (LECHIA Gdańsk).
90+5
Lechia powinna zamknąć ten mecz. Sezonienko (LECHIA Gdańsk) wyłożył piłkę D'Arrigo (LECHIA Gdańsk), ale Australijczyk z 12. metra strzelił w bramkarza
90+5
jeszcze będzie rzut rożny dla Lechii
90+6
Lechia próbowała przytrzymać piłkę w narożniku boiska, ale ją straciła
90+6
Żółtą kartką został ukarany Zjawiński (LECHIA Gdańsk).
90+7
Żółtą kartką został ukarany Bajdur (Polonia Warszawa).
90+7
KONIEC MECZU. POLONIA WARSZAWA - LECHIA GDAŃSK 0:1
Lechia miała w tym meczu wiele okazji, aby wygrać wysoko. Zaraz na początku drugiej połowy, by nie wracać do tego co było przed przerwą, rezultat powinien podwyższyć Chłań (LECHIA Gdańsk), a przede wszystkim Kapić (LECHIA Gdańsk), który otrzymał prezent od bramkarza rywali. Natomiast w doliczonym czasie doskonałej okazji nie wykorzystał D'Arrigo (LECHIA Gdańsk).
Mimo tego wszystkiego taktykę obraną przez Lechię na ten mecz trzeba ocenić jako bardzo ryzykowną, a zwycięstwo szczęśliwe. Przez większą część gry gdańszczanie się bronili. Polonia miała aż 64 posiadania piłki. Przy takim stylu łatwo o błąd w polu karnym i się on przytrafił w 88. minucie.
Tylko Sarnawskiemu (LECHIA Gdańsk), który doskonale obronił strzał z rzutu karnego Kobusińskiego (Polonia Warszawa), Lechia zawdzięcza, że za to kunktatorstwo nie została ukarana remisem. Ostatecznie może się jednak cieszyć z pierwszego w tym sezonie wygrania dwóch meczów z rzędu i awansu na 5. miejsce w tabeli.

31 października 2023, godz. 18:00