Lechia zakończyła sparingi z kompletem zwycięstw

mad, ras.
4 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 19:52 (4 lutego 2017)

Tak cieszył się z gola na 1:0 Marco Paixao. Portugalczyk zaliczył trafienie po asyście brata Flavio. Tak cieszył się z gola na 1:0 Marco Paixao. Portugalczyk zaliczył trafienie po asyście brata Flavio.

Lechia Gdańsk pokonała w ostatnim zimowym sparingu I-ligową Drutex Bytovię 2:0 (1:0). W zespole Piotra Nowaka zadebiutował bramkarz Dusan Kuciak, a mecz z trybun obserwował nowy napastnik Gino van Kessel. Pochodzący z Holandii 24-letni reprezentant Curacao został wypożyczony do końca sezonu 2016/2017 ze Slavii Praga. W umowie zawarto również opcję wykupu. W tym wypadku nieoficjalnie mówi się o kwocie miliona euro.

M.Paixao 10 minuta, Wiśniewski 72

LECHIA:
I połowa: Kuciak - Janicki (19 Wojtkowiak), Maloca, Wawrzyniak - Stolarski, Krasić, Borysiuk, Wolski, Peszko - F.Paixao, M.Paixao
II połowa: Podleśny - Wojtkowiak, Maloca (61 Nunes), Vitoria, Wawrzyniak - Haraslin, Chrapek, Mila, Wiśniewski, Mak - Kuświk

BYTOVIA:
I połowa: Szromnik - Bielak, Cseh, Opałacz - Kamiński, Wolski, Rzuchowski, Wacławczyk, Monterde - Ploj, Surdykowski
II połowa: Bieszczad - Wróbel, K.Bąk, Wilczyński - Modelski, Poczobut, Cieślik, Serafin, Wilk - Klichowicz, J.Bąk

W kadrze Lechii na mecz z Drutex Bytovią znalazło się 21 zawodników. Zabrakło leczących urazy Simeona SławczewaBartłomieja Pawłowskiego oraz Vanji Milinkovicia-Savicia, który od przyszłego sezonu będzie zawodnikiem Torino. Szansę gry między słupkami od pierwszych minut otrzymał za to pozyskany w piątek Dusan Kuciak. Już w 5. minucie nowego bramkarza biało-zielonych chciał przetestować Marek Opałacz. Jego uderzenie po wrzutce ze stałego fragmentu gry było jednak niecelne. Piłka minęła słupek.

Lechia szybko skarciła gości za niewykrozystaną sytuację, a to za sprawą wystawionych wspólnie w ataku braci Paixao. Flavio podaniem z prawej strony idealnie obsłużył Marco, który z czystej pozycji nie miał najmniejszych problemów by pokonać Michała Szromnika. Niedługo później z dystansu próbował go zaskoczyć Sławomir Peszko, ale posłał piłkę wysoko ponad poprzeczką.

Po 19 minutach trener Piotr Nowak musiał dokonać wymuszonej zmiany. Plac gry z powodu urazu musiał opuścić Rafał Janicki. W jego miejsce szkoleniowiec desygnował Grzegorza Wojtkowiaka. W 25. minucie bliski podwyższenia wyniku był Rafał Wolski, który popisał się znakomitym uderzeniem z rzutu wolnego. W tej sytuacji wykazał się jednak Szromnik, który zdołał odbić piłkę na rzut rożny.

Po przerwie gości wymienili całą jedenastkę, a w Lechii na boisku pozostali Maloca, Wojtkowiak i Wawrzyniak. Lechia nadal przeważała, ale nie wypracowywała sytuacji bramkowych. Z rzutu wolnego uderzał Michał Chrapek, ale posłał piłkę obok słupka. Po kwadransie drugiej połowy na boisko wszedł Joao Nunes za Malocę, a skrzydłowi Lukas HaraslinMichał Mak zmienli się stronami.

Bytovia najlepszą sytuację miała w 64. minucie. Po zamieszaniu w polu karnym na bramkę Damiana Podleśnego uderzał Jakub Bąk, ale posłał futbolówkę po ziemi obok słupka. Poza tym kibice nie mogli narzekać na nadmiar emocji.

Impas przełamał jednak niezawodny Piotr Wiśniewski, który po dograniu z lewej strony wpakował piłkę do bramki wślizgiem. Dla "Wiśni" to już czwarty gol w tegorocznych sparingach, co czyni go najlepszym strzelcem Lechii w okresie przygotowawczym.

ZIMOWE SPARINGI LECHII GDAŃSK
Bilans: 5 zwycięstw, bramki 14:7

Gino van Kessel zagra w Lechii z numerem 99. Gino van Kessel zagra w Lechii z numerem 99.
Tuż przed sobotnim spotkaniem Lechia ogłosiła pozyskanie Gino van Kessela, który mecz oglądał z trybun. Piłkarz urodził się w holenderskim Alkmaar i jako młodzieżowiec występował w juniorskim zespole tego klubu. Był również zawodnikiem Ajaxu Amsterdam, z którego w 2013 roku został wypożyczony najpierw do Almere City, a następnie do słowackiego AS Trenczyn, gdzie spędził łącznie trzy lata, z przerwą na występy we francuskim Arles-Avignon.

WOLSKI ODZYSKAŁ SWOBODĘ I MÓWI, ŻE STAĆ GO NA WIĘCEJ

W poprzednim sezonie van Kessel wywalczył tytuł króla strzelców ligi słowackiej, zdobywając w barwach AS Trenczyn 17 bramek w 33 spotkaniach. Po zakończeniu minionych rozgrywek przeniósł się do Czech, gdzie występował w Slavii Praga. W rundzie jesiennej rozegrał 7 ligowych spotkań i strzelił w nich dwa gole. Oprócz tego w barwach praskiego zespołu grał w eliminacjach do Ligi Europy i w spotkaniach Pucharu Czech.

ZIMOWE RUCHY TRANSFEROWE LECHII GDAŃSK
  • Przyszli: Gino van Kessel (pozycja: napastnik/skrzydłowy, narodowość: Curacao/Holandia, poprzedni klub: Slavia Praga, Czechy, wypożyczenie z opcją pierwokupu do 30.06.2017), Dusan Kuciak (bramkarz, Słowacja, Hull City, Anglia, transfer definitywny, kontrakt do 30.06.2017), Mateusz Matras (pomocnik, Pogoń Szczecin, wolny transfer od 1.07.2017), Ariel Borysiuk (pozycja: pomocnik, ostatni klub Queens Park Rangers, Anglia, wypożyczenie do 30.06.2017), Juliusz Letniowski (pomocnik, skrócone wypożyczenie do Bytovii, Daniel Mikołajewski (pomocnik, Podbeskidzie Bielsko-Biała, kontrakt w Lechii do 31.12.2019), Michał Mak (pomocnik/napastnik, powrót po wypożyczeniu do Arminii Bielefeld, Niemcy, 30.06.2019)
  • Mogą przyjść: Karol Fila (pomocnik, z zespołu juniorów)
  • Odeszli: Vanja Milinković-Savić (Serbia, bramkarz, transfer do FC Torino od 1.07.2017), Martin Kobylański (pomocnik, wypożyczenie do 30.06.2017 do Preussen Muenster, Niemcy), Daniel Mikołajewski (pomocnik, GKS Tychy, wypożyczenie do 30.06.2017), Aleksandr Kovacević (Serbia, pomocnik, Śląsk Wrocław, wypożyczenie do 30.06.2017), Miłosz Kałahur (obrońca), Tomasz Makowski (pomocnik) - obaj powrót do zespołu juniorów
  • Mogą odejść: Denis Perger (Słowenia, obrońca) - zgoda na uzgodnienie warunków przejścia do GKS Tychy), Damian Podleśny (bramkarz) - na wypożyczenie, Milen Gamakow (pomocnik) - zgoda na udział w zgrupowaniu Ruchu Chorzów

TUTAJ AKTUALNA KADRA PIERWSZEJ DRUŻYNY

KUCIAK OD TERAZ, MATRAS OD LIPCA W LECHII

- Chciałbym wrócić do dyspozycji strzeleckiej, którą prezentowałem na słowackich boiskach. Jestem ambitnym graczem i interesuje mnie walka o najwyższe cele. Dlatego też tu przyszedłem. Wiem, że Lechia znajduje się w ścisłej czołówce ekstraklasy i od razu na inaugurację zagra w meczu na szczycie z Jagiellonią Białystok. Moje największe piłkarskie atuty? Niezręcznie mi o tym mówić, ale jeśli już padło to pytanie, to postawiłbym na szybkość - mówi van Kessel, który będzie nosił koszulkę z numerem 99.
DROŻSZE BILETY NA MECZE LECHII W GDAŃSKU

Van Kessel gra w reprezentacji Curacao. Z tej wyspy pochodzi część jego rodziny. W 10 występach strzelił 7 goli.