Lechia Gdańsk wypożyczyła piłkarza z SC Bastia. Loup Diwan Gueho już zadebiutował

8 lutego 2024, godz. 13:15
Opinie (73)
aktualizacja: godz. 17:22 (8 lutego 2024)

Loup Diwan Gueho został przez Lechię Gdańsk wypożyczony z SC Bastia do końca sezonu 2023/24 i tego samego dnia zadebiutował w sparingu z Szachtarem Donieck (1:1). Loup Diwan Gueho został przez Lechię Gdańsk wypożyczony z SC Bastia do końca sezonu 2023/24 i tego samego dnia zadebiutował w sparingu z Szachtarem Donieck (1:1).

Lechia Gdańsk dokonała pierwszego zimowego wzmocnienia. Loup Diwan Gueho został wypożyczony z SC Bastia i od razu zadebiutował w sparingu w z Szachtarem Donieck, uczestnikiem 1/16 finału tegorocznej Ligi Europy. Ostatnia gra biało-zielonych podczas zgrupowania w Turcji zakończyła się remisem 1:1 (0:0), a gol wyrównujący po akcji z gatunku "palce lizać". 19-letni obrońca uchodzi za talent, ale nie przebił się w PSG, a jesienią ubiegłego roku w Ligue 2 zaliczył łącznie... 14 minut. Jego sprowadzenie może oznaczać wypożyczenie do innego klubu dla Bartosza Brzęka.

Aktualizacja, godz. 17:22

Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 1:1 (0:0)

Sezonienko 78 - Zubkow 64

LECHIA: Sarnawski- Bugaj, Chindris (74 Gueho), Olsson, Kałahur - Żelizko (59 Kapić), Neugebauer (79 Piła) - Mena (69 Sezonienko), D'Arrigo, Chłań (69 Sypek) - Bobcek (61 Zjawiński)

SZACHTAR: Riznyk - Konopla (46 Drozd), Bondar, Matwijenko, Azarowi - Zubkow, Bondarenko, Kryśkiw, Sudakow, Kevin - Sikan

Nowy nabytek Lechii otrzymał numer 6 i w drugiej połowie zadebiutował w sparingu z Szachtarem Donieck. Dla uczestnika 1/16 finału tegorocznej Ligi Europy, triumfatora tych rozgrywek z 2009 roku oraz 14-krotnego mistrz i 13-krotnego wicemistrza Ukrainy jak również 13-krotnego zdobywcy krajowego pucharu była do druga gra kontrolna tego dnia. Pięć godzin wcześniej wygrał on z FK Arkadag, mistrzem Turkmenistanu 4:1.

Sparing video: Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 1:1

Na boisko Mardan Spor Kompleksi Kundu AST Arena Lechia wyszła w najmocniejszym składzie, który będzie mogła wystawić na inaugurację Fortuna 1. Ligi. Przed przerwą najbliżej pokonania klasowego rywala był Tomasz Neugebauer, po którego strzale z dystansu w 22. minucie piłka nieznacznie minęła bramkę. Dobrą okazję miał też kwadrans później Maksym Chłań, ale gdy padł w polu karnym, sędzia nie zagwizdał.

Natomiast Bogdanowi Sarnawskiemu najmocniej we znaki dał się Daniło Sikan. Bramkarz Lechii obronił jeden z jego strzałów, a w 39. minucie otrzymał pomoc od arbitra. Piłkarz Szachatara skierował piłkę do siatki głową, ale sędzia go nie uznał, gdyż uznał, że przy wyskoku faulowany był Miłosz Kałahur.

Akcja Lechii Gdańsk z gatunku "palce lizać"

Na początku drugiej połowy Sarnawski dobrze interweniował przy strzale Dmytro Kriskova, ale w 64. minucie przepuścił z pozoru niegroźny strzał "pod ługim rogu" Oleksandra Zubkowa. Nie popisała się też defensywa, która łatwo dała się wymanewrować z lewej strony, a nieszczęście rozpoczęło się od straty piłki przez Camilo Menę.

Po godzinie gry Neugebauer, widząc wysuniętego bramkarza, uderzył ze środka boiska. Piłka opuściła boisko po górnej siatce bramki Szachtara, choć niektórych wydawało się nawet, że wpadła do bramki.

W 78. minucie Lechia przeprowadziła akcję z gatunku "palce lizać". Wszystko trwało około 20 sekund! Rozpoczął Sarnawski od bramki. Następnie piłka podaniami kolejno: Dawida Bugaja, Riferta Kapicia, Louisa D'arrigoJakuba Sypka dostarczona została w pole karne. Tam Łukasz Zjawiński mocno ją kopnął, po nodze interweniującego rywala. W polu bramkowym był niepilnowany Kaper Sezonienko, który z bliska i już praktycznie uderzając na pustą bramkę, zdobył gola. .

Lechia Gdańsk - sparingi zima 2024

Pierwsze zimowe wzmocnienie Lechii Gdańsk

Lechia Gdańsk dokonała pierwsze zimowego wzmocnienia. Zrealizowany został pierwszy z dwóch celów zakładanych na to okno transferowe. Poszerzone zostało pole manewru na środku obrony.

Lechia Gdańsk 8 lutego walczy na kilku frontach. Sprawdź, co może ugrać w PZPN i w Turcji, a kto czeka na jej sygnał w Szwajcarii Lechia Gdańsk 8 lutego walczy na kilku frontach. Sprawdź, co może ugrać w PZPN i w Turcji, a kto czeka na jej sygnał w Szwajcarii

- Loup Diwan Gueho to środkowy obrońca obdarzony dobrymi warunkami fizycznymi, w profilu, jakiego szukaliśmy na tę pozycję. Jest młodym zawodnikiem, który może jeszcze bardziej rozwinąć swoje umiejętności. Wspólnie będziemy starali się stworzyć optymalne warunki do dalszego rozwoju jego talentu - ocenił Jakub Chodorowski, wiceprezes i dyrektor sportowy Lechii Gdańsk.

Z kim Loup Diwan Gueho będzie rywalizował w Lechii Gdańsk?

Gueho urodził się 24 maja 2004 roku. Przez Lechię został wypożyczony z SC Bastia do końca sezonu 2023/24, a umowa zawiera opcję pierwokupu. Nie jest to niespodzianka, gdyż właśnie taką transakcję francuskie media zapowiadały już pod koniec stycznia. Ostatecznie nowy piłkarz dołączył do Lechii na końcówkę zgrupowania w Turcji.

Lechia Gdańsk. Nowy rzecznik, obrady Rady Nadzorczej i Szachtar Donieck na koniec Lechia Gdańsk. Nowy rzecznik, obrady Rady Nadzorczej i Szachtar Donieck na koniec

O miejsce w "11" Lechii rywalizować będzie z: Eliasem OlssonemAndrei Chindrisem, którzy jesienią byli podstawowymi piłkarzami w centrum defensywy. W zimowych sparingach często na tej pozycji wystawiany był również Filip Koperski, który wrócił do drużyny po rekonwalescencji związanej z kontuzją, a potem operacji kolana.

Kogo nowy piłkarz skaże na wypożyczenie z Lechii Gdańsk?

Ponadto na tej pozycji był próbowały Bartosz Brzęk, nominalny prawy obrońca. Pozyskanie piłkarza z Bastii może oznaczać, że na wypożyczenie z Lechii będzie musiał udać się Brzęk, gdyż na jego podstawowej pozycji zmiennikiem Dawida Bugaja stał się skrzydłowy Dominik Piła.

Lechia Gdańsk wiosna 2024 - aktualna kadra pierwszej drużyny

Gueho, choć uchodzi za talent, to w seniorskiej piłce jeszcze nie zaistniał. Nie przebił się w PSG. Latem ubiegłego roku przeniósł sie do SC Bastia, grającej w Ligue 2,. Kontrakt podpisał do 30 czerwca 2026 roku.

Kto w Szwajcarii czeka na sygnał Lechii Gdańsk?

Jesienią w Ligue 2 wystąpił tylko dwukrotnie, łącznie przez... 14 minut. Cały mecz dostał jedynie w 3. rundzie Pucharu Francji, w którym jednak jego drużyna przegrała 1:4 z III-ligowym Lyon La Duchere.

Lechia Gdańsk liże rany i regeneruje siły. Najbardziej obciążeni piłkarze w Turcji Lechia Gdańsk liże rany i regeneruje siły. Najbardziej obciążeni piłkarze w Turcji

Natomiast drugi piłkarz, który ma trafić do Lechii z zadaniem wzmocnienia ofensywny, a głównie skrzydeł, czeka na sygnał w Szwajcarii. Tak przynajmniej Bogdan Wiunnyk ogłosił w ukraińskich mediach.