• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lekkoatletyka. Najszybszy bieg w Europie. Igrzyska olimpijskie po operacji stóp?

Jacek Główczyński
28 stycznia 2024, godz. 08:00 
Opinie (7)
Jakub Szymański zamierza ustanowić halowy rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki, a Anna Kiełbasiński w tym roku odpuszcza sezon lekkoatletyczny pod dachem. Jakub Szymański zamierza ustanowić halowy rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki, a Anna Kiełbasiński w tym roku odpuszcza sezon lekkoatletyczny pod dachem.

Jakub Szymański już w pierwszym tegorocznym starcie ustanowił rekord życiowy, a jego wynik 7.52 przez niespełna godzinę był najlepszy w Europie w biegu na 60 metrów przez płotki. Po zmianie trenera lekkoatleta SKLA Sopot liczy na rekord Polski i to od razu w dwóch kategoriach. Inna gwiazda tego klubu - Anna Kiełbasińska odpuściła sezon pod dachem, gdyż "po zabiegu operacyjnym obydwu stóp" jej celem jest czwarty w karierze start olimpijski. Natomiast błysnęła Aleksandra Formella, która na nietypowym dystansie uzyskała najlepszy wynik w historii polskiej halowej lekkoatletyki.Przed rokiem z halowych mistrzostw Europy wrócili z medalami. W Stambule Jakub Szymański zdobył srebro w biegu na 60 metrów przez płotki, a Anna Kiełbasińska dwukrotnie stawała na najniższym stopniu podium po biegach na 400 metrów oraz w sztafecie 4x400 metrów.

Pełna lista medalistów igrzysk olimpijskich z trójmiejskich klubów Pełna lista medalistów igrzysk olimpijskich z trójmiejskich klubów

Obecnie największe gwiazdy SKLA Sopot są w różnej sytuacji zdrowotnej i z tego powodu obrały inne drogi dojścia do tego samego celu - jak najlepszego startu w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Przypomnijmy, że w 2021 roku w Tokio Kiełbasińska otrzymała srebrny medal olimpijski za start w eliminacjach sztafety 4x400 metrów. Był to zarazem 32. medal sportowca z trójmiejskiego klubu w historii igrzysk olimpijskich.Szymański zdecydował się na rewolucję, gdyż dla każdego sportowca w konkurencji indywidualnej jest nią zmiana szkoleniowca. Sopocianin zamienił Bernarda Wagnera na duet Mikołaj JustyńskiMaciej Ryszczuk, przechodząc jednocześnie do grupy treningowej, w której jest rekordzista Polski - Damian Czykier.- To była jedna z najlepszych decyzji w życiu. Takie wybory są konieczne. Szkoleniowcy dbają o dobre przygotowanie: o technikę na plotkach oraz motorykę i siłę. Jednocześnie chciałbym podziękować mojemu pierwszemu trenerowi. To on mnie ukształtował i znalazł we mnie talent. Żyjemy w dobrych relacjach. Kibicuje mi tak jak wcześniej - zapewnił niespełna 22-letni Szymański przed kamerami TVP Sopot po pierwszym tegorocznym starcie.
W eliminacjach biegu na 60 metrów przez płotki podczas mityngu Orlen Cup w Łodzi zawodnik SKLA Sopot uzyskał 7.52. Wówczas był to najlepszy wynik w Europie i drugi na świecie w 2024 roku. Niespełna godzinę później na czoło tej listy wysunął się zwycięzca finału.

Halowe Mistrzostwa Europy Stambuł 2023 w lekkoatletyce. Siedem medali dla Polski Halowe Mistrzostwa Europy Stambuł 2023 w lekkoatletyce. Siedem medali dla Polski

Włoch Lorenzo Simenelli uzyskał 7.50, a drugi na mecie Szymański 7.53. Tym samym Kuba opuszczał Łódź z 3. wynikiem w historii polskiej lekkoatletyki w biegu na 60 metrów przez płotki w hali. Przed nim są tylko rekodziści - seniorów: Damian Czykier (7.48 z 2022 roku) oraz młodzieżowców (do lat 23): Tomasz Ścigaczewski (7.51 z 1999).

- Po pierwszy biegu myślałem, że jeszcze z tego coś wycisnę więcej, iż rekord Polski padnie już dzisiaj. W finale wytrącił mnie falstart, gdyż miałem jak na mnie bardzo dobrą startową i wydaje mi się, że gdyby bieg był kontynuowany, to mógłbym uzyskać lepszy wynik niż w biegu, który został dokończony. W nim pobiegłem źle technicznie, co pokazuje, że są rezerwy. Jesteśmy w trakcie aklimatyzacji po powrocie z Teneryfy. Trzeba odczekać z 4-5 dni - dodał Szymański przed telewizyjnymi kamerami.
Podobnego zdania jest klub płotkarza.

"Fenomenalnie otwiera sezon halowy(...) możemy liczyć na wielkie emocje i kilkukrotny atak na wspomniany rekord" - zachwyca się, a zarazem zapowiada SKLA w mediach społecznościowych.


Natomiast tej zimytylko kibicem będzie Anna Kiełbasińska. Nie zobaczymy jej na starcie, mimo że najważniejsza impreza sezonu halowego - mistrzostwa świata - odbędzie się w Glasgow (1-3 marca), czyli w mieście, w którym lekkoatletka SKLA w 2019 roku została mistrzynią Europy w sztafecie 4x400 metrów.

33-letnia lekkoatletyka po kolejnych w karierze poważnych kłopotach zdrowotnych zamierza ostrożnie gospodarować siłami. Jeśli pojawi się na halowych zawodach to jako... komentatorka telewizyjna.

"Pomimo mojej wielkiej słabości i miłości do startów w sezonie halowym, podjęliśmy już jakiś czas temu decyzje o odpuszczeniu tej części sezonu 2024. Jak wszyscy wiemy, mamy rok olimpijski i nie trudno jest się domyśleć, że wracając po zabiegu operacyjnym obydwu stóp będę chciała zrobić to tak jak należy. Dotrwać w zdrowiu i dobrej formie do (mam nadzieje) swoich czwartych Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Nie mniej jednak prawdopodobnie gdzieś tam w trakcie hali zobaczycie mnie na swoich ekranach" - zapowiedziała Kiełbasińska na Instagramie.


W Orlen Cup Kiełbasińska mogłaby na przykład skomentować fantastyczne biegi zawodniczek, z którymi w 2022 roku w Monachium niespodziewanie została wicemistrzynią Europy w sztafecie 4x100 metrów. W Łodzi Ewa Swoboda uzyskała najlepszy wynik w tym sezonie na świecie w biegu na 60 metrów, osiągając 7.04.

Natomiast Pia Skrzyszowska zarówno w eliminacjach jak i finale biegu na 60 metrów przez płotki uzyskała identyczny czas - 7.85. W tym roku w Europie to najlepszy wynik.

Mistrzostwa Europy Monachium 2022. Aż 14 medali polskich lekkoatletów. Anna Kiełbasińska trzy razy na podium Mistrzostwa Europy Monachium 2022. Aż 14 medali polskich lekkoatletów. Anna Kiełbasińska trzy razy na podium

Z mityngu, który odbył się z kolei w Toruniu, odnotujmy bieg na nietypowym dystansie. Aleksandra Formella uzyskała najlepszy wynik w historii polskiej halowej lekkoatletyki na 500 metrów. Lekkoatletka SKLA Sopot pokonała ten dystans w czasie 1:09.56.

Na co dzień 22-latka specjalizuje się ona w biegu na 400 metrów. Na ubiegłorocznych halowych mistrzostwach Europy była rezerwową w reprezentacyjnej sztafecie 4x400 metrów.

Opinie (7) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Brawo Kuba!

  Ania zdrówka życzę

  • 9 0

 • Opinia wyróżniona

  (1)

  Przydałoby się więcej artykułów o królowej sportu.

  • 4 0

  • a dla kogo? zobacz ile opinii pod art

   • 0 1

 • Brawo Orlen!

  Godny sponsor.

  • 2 0

 • Iza

  Brawo Ola!

  • 0 0

 • Brawo Kuba

  Świetny bieg na Copernicus Cup

  • 1 0

 • Miły, skromny i zdolny.

  Brawo Kuba.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane