Liczne sukcesy juniorów na tatami

mat.
20 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Trwa ofensywa trójmiejskiego judo w kategoriach młodzieżowych. Do reprezentacji Polski, która przygotowywała się do mistrzostw świata juniorów, powołanych zostało aż ośmioro zawodników gdańskich klubów AZS AWFiS oraz Wybrzeża. Liczne miejsca na podium były również udziałem naszych przedstawicieli w ostatnio rozegranych turniejach

.

Dziś biało-czerwoni odlecieli do Paryża, gdzie od 22 do 25 października najlepsi juniorzy globu rywalizować będą o medale. Adam Maj, trener gdyńskiej Floty i reprezentacji Polski juniorek na ten turniej powołał m.in. Zuzannę Pawlikowską (kategoria 52 kg, AZS AWFiS Gdańsk)) i Darię Pogorzelec (70 kg, Wybrzeże Gdańsk). Do Francji poleciałaby również Karolina Furmanek (AZS AWFiS), ale ze startu wykluczyła ją kontuzja. Natomiast Halima Mohamed-Srghir (Wybrzeże) w kategorii 57 kg na ostatnim zgrupowaniu w Zakopanem przegrała rywalizację z Agatą Perenc.

W turnieju juniorów mieć będziemy czterech przedstawicieli: Błażeja Mielcarka (81 kg) i Tomasza Domańskiego (100 kg, obaj AZS AWFiS) oraz Jakuba Zarzecznego (90 kg) i Damiana Nasiadko (+100 kg, obaj Wybrzeże). Łącznie zatem w 14-osobowej reprezentacji kraju Gdańsk będzie miał aż sześcioro judoków!

Gdy większość kadrowiczów odpoczywała przed najważniejszym startem sezonu ich rówieśnicy walczyli w Jezierzycach koło Słupska w Pucharze Polski. Rywalizacji patronował marszałek województwa pomorskiego. Po eliminacjach regionalnych prawo startu zdobyło 85 juniorek i 128 juniorów. W tych zawodach miejsca na podium z trójmiejskich klubów wywalczyli:

złote medale - 55 kg Wiktor Szypowicz, +100 kg Tomasz Tałach (obaj Wybrzeże Gdańsk), 73 kg Sebastian Przybysz (AZS AWFiS);
srebrne - 63 kg Karolina Tałach, +100 kg Damian Nasiadko (oboje Wybrzeże);
brązowe - 57 kg Aneta Jańczak, 100 kg Jakub Zakrzewski (oboje AZS AWFiS).

Jeszcze młodsi judocy wzięli udział w jednym z największych międzynarodowych turniejów w Polsce, który decyzją Polskiego Związku Judo od roku bieżącego jest turniejem selekcyjnym do Kadr Narodowych juniorów i juniorów młodszych. W turnieju wystartowało 803 zawodników (kategorie U-13, U-15, U-17, U-20) z 14 państw Europy. Najlepsze miejsca z trójmiejskich zawodników zajęli:

U-13: 50 kg 3 m. Kamil Kotlik (Conrad Gdańsk), 46 kg 7 m. Szymon Jasiński (Galeon Gdynia) i Michał Wantoch-Rekowski (Conrad Gdańsk);
U-15: 5m. 46 kg Tomasz stańczyk, 60 kg Dawid Jarowienko (obaj AZS AWF), 38 kg 7 m. Mateusz Itrych (Galeon Gdynia);
U-17: 73 kg 3 m. Michał Jabłoński (AZS AWFiS);
U-20: 1m. 55 kg Wiktoria Szypowicz (Wybrzeże), Jakub Zakrzewski, 66 kg 2 m. Paweł Miller (obaj AZS AWFiS Gdańsk); 5 m. 73 kg Łukasz Romanowski, 90 kg Jan Kosiński (obaj Galeon Gdynia).