Energa Wybrzeże Gdańsk zostaje w Orlen Superlidze piłkarzy ręcznych. Po co nerwy?

28 kwietnia 2024, godz. 19:35
Opinie (25)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Mateusz Jachlewski (z prawej) zdobył 11 bramek, a Energa Wybrzeże Gdańsk po wygranej w Lubinie zapewniła sobie pozostanie w Orlen Superlidze na kolejny sezon. Mateusz Jachlewski (z prawej) zdobył 11 bramek, a Energa Wybrzeże Gdańsk po wygranej w Lubinie zapewniła sobie pozostanie w Orlen Superlidze na kolejny sezon.

Energa Wybrzeże Gdańsk pozostanie w Orlen Superlidze. Piłkarze ręczni utrzymanie w elicie zapewnili sobie w przedostatniej kolejce sezonu 2023/24, wygrywając na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 37:36 (19:13). Trener Patryk Rombel poprowadził drużynę już po szóstego zwycięstwa z rzędu, choć zdecydowanie mogło się obyć się bez nerwów, skoro było już 26:19. Za tydzień jego podopiecznych czeka mecz półfinałowy Pucharu Polski z Industrią Kielce, a ligę zakończą u siebie dopiero 18 maja.

ZAGŁĘBIE Procho, Schodowski - Czuwara 9 bramek, P.Krupa 9, Kałużny 4, Gębala 4, Bękisz 3, Rutkowski 3, Drozdalski 2, Moryń 1, Pedryc 1, Iskra, Hlushak, W.Kozłowski

ENERGA WYBRZEŻE: Bedoui, Poźniak - Jachlewski 11, Milicević 7, Papina 6, Stępień 3, Siekierka 2, Peret 2, Będzikowski 1, Powarzyński 1, Góralski 1, Zmavc 1, Pieczonka 1, Papaj 1, Niedzielenko, Domagała

Energa Wybrzeże Gdańsk kontynuuje zwycięską passę, która została rozpoczęta 24 marca. Patryk Rombel poprowadził drużynę już po szóstego zwycięstwa z rzędu. Sukces w Lubinie jest tym cenniejszy, gdyż jest na wagę utrzymania miejsca w Orlen Superlidze bez względu na wyniki ostatniej serii gier, która - jak informowaliśmy - dla gdańskiej siódemki została opóźniona o tydzień.

Sprawdź, którzy piłkarze ręczni pożegnają się z drużyną Energa Wybrzeże Gdańsk i dlaczego sezon został wydłużony Sprawdź, którzy piłkarze ręczni pożegnają się z drużyną Energa Wybrzeże Gdańsk i dlaczego sezon został wydłużony

Przypomnijmy, że z elity piłkarzy ręcznych spada najsłabsza drużyna, czyli Zepter Legionowo, a przedostatnia ekipa zagra w barażach o utrzymanie. Z tą lokatą do 30. kolejki przystępowało Zagłębie Lubin, a Energa Wybrzeże Gdańsk miała od tego rywala o punkt więcej. Zatem było wiadomo, że niedzielna wygrana będzie na wagę utrzymania.

Gdańszczanie weszli w mecz koncertowo. W 4. minucie prowadzili 3:0, a wszystkie bramki były autorstwa Mateusza Jachlewskiego, który przygotowuje się do zakończenia kariery. Defensywę gości dopiero w 6. minucie sforsował Jan Czuwara.

Jednak podopieczni trenera Rombla nie zwalniali tempa. Z rytmu nie wybiła ich nie tylko stracona bramka, ale nawet 2-minutowa kara dla Nejca Zmavca. W osłabieniu bramkę rzucił Jachlewski. jako że wcześniej, gdy siły były wyrównane, na listę snajperów wpisali się: Patryk PieczonkaRafał Stępień przewaga gości wzrosła do 6:1.

Po kwadransie grę przerwał miejscowy szkoleniowiec. Tomasz Kozłowski zareagował, gdy było już 3:9. Nic jednak nie wskórał podczas przerwy na żądanie. Gdy szczypiorniści wrócili do gry nadal klasą dla siebie był Jachlewski. Popularny "Siwy" dorzucił 2 kolejne bramki. Nie próżnowali też jego koledzy. Efekt - 18. minuta Energa Wybrzeże Gdańsk prowadziła 13:4!

Energa Wybrzeże Gdańsk 2023/24 - relacje ze wszystkich meczów oraz terminarz do końca sezonu

Dopiero wówczas lubińska siódemka zaczęła się zbierać do walki. Głównie: Stanisław Gębala. Michał Bekisz i Czuwara, trafiający z karnych, na przerwę zmniejszyli straty do 6 trafień (13:19).

Energa Wybrzeże Gdańsk kontrolowała całkowicie przebieg wydarzeń na parkiecie do 40. minuty. Wówczas po 9 już bramce Jachlewskiego było 26:19. Jednak wystarczyło, że gospodarze zdobyli trzy trafienia z rzędu, a trener Rombel poprosił o czas.

Jednak po powrocie do gry wcale nie było lepiej. W ostatni kwadrans drużyny wchodziły przy korzystnym wyniku dla gdańszczan, ale już tylko 26:23. . Wybrzeże miało problem ze zdobywanie bramek z gry, ale na szczęście nie mylił się przy rzutach karnych Jovan Milicević.

Trener Kozłowski wykorzystał przysługującą mu przerwę w 50. minucie, gdy Zagłębie przegrywało 26:31. Najlepiej we wskazówki szkoleniowca najwyraźniej wsłuchiwali się Pawłowie: Krupa i Kałużyny. To głównie ich udane akcje sprawiły, że na 5 minut przed końcem strata gospodarzy stopniała do zaledwie 2 bramek (33:35).

Przypomnij sobie jak Energa Wybrzeże Gdańsk wywiozła wysokie zwycięstwo z Tarnowa Przypomnij sobie jak Energa Wybrzeże Gdańsk wywiozła wysokie zwycięstwo z Tarnowa

W 58. minucie sędziowie pokazali Piotrowi Rutkowskiemu czerwoną, a po chwili i niebieską kartkę. Przypomnijmy, że to drugie upomnienie obligatoryjnie odsuwa zawodnika od jednego meczu, a komisja dyscyplinarna może tę karę jeszcze zwiększyć.

W meczowym protokole tak opisano przyczynę tych kar (kropkujemy wulgarne słowa, choć w podane są pełnej wersji):

"za obraźliwe zwrócenie się do sędziego słowami: "Ale ty kur... jesteś zjeb..."

Niestety w liczebnej przewadze gdańszczanie stracili bramkę, gdyż Czuwara rzucił na 35:37, a po chwili siły się wyrównały, gdyż na 2-minutową karę odesłany został Stępień.

Czuwara rzucił kontraktową bramkę, a w 60. minucie trener Rombel wziął przerwę na żądanie. Po powrocie do gry została ustawiona akcja na Jakuba Powarzyńskiego, ale nie została zamieniona na trafienie. Zagłębie miało zatem 14 sekund i ostatnią rozmowę z trenerem, aby doprowadzić do wyrównania.

Gospodarze ostatnią akcję rozegrali z pustą bramkę. Powarzyński ratował się faulem i zarobił karę. W przewadze Zagłębie oddało niecelny rzut i tym samym utrzymanie Wybrzeża w Orlen Superlidze stało się faktem.

14 Zepter Legionowo 30 4 0 2 23 800:940 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2024-04-28