• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2023. Nejc Zmavc o szefowaniu, wyczulonych sędziach i nauce polskiego

Mikołaj Pachniewski
16 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (3)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Nejc Zmavc to podpora defensywy Energi Wybrzeża Gdańsk, a także najczęściej karany zawodnik Orlen Superligi. Słoweniec mówi także o nauce polskiego, a także meczu Słowenia - Polska na mistrzostwach Europy. Nejc Zmavc to podpora defensywy Energi Wybrzeża Gdańsk, a także najczęściej karany zawodnik Orlen Superligi. Słoweniec mówi także o nauce polskiego, a także meczu Słowenia - Polska na mistrzostwach Europy.

Reprezentacja Polski na zakończenie mistrzostw Europy wygrała z Wyspami Owczymi 32:28, ale szansę na wyjście z grupy straciła już wcześniej po porażce ze Słowenią 25:32. Turniej, w którym wziął udział m.in. Jakub Powarzyński z Energi Wybrzeża Gdańsk z uwagą oglądał jego kolega klubowy Nejc Zmavc. Rozmowa ze słoweńskim obrotowym rozpoczyna cykl wywiadów z kandydatami do tytułu Najlepszego Ligowca 2023 Roku w Trójmieście. W środę, 17 stycznia na pytania odpowiadać będzie Dwayne Burrows, Głosowanie trwa do północy 28 stycznia.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2023


Mikołaj Pachniewski: Czy oglądał pan mecz Polska - Słowenia na mistrzostwach Europy? Był pan zaskoczony, że pana rodacy wygrali aż tak wysoko?

Nejc Zmavc: Mecz oczywiście oglądałem. Zaskoczyło mnie to, jak duża była różnica bramkowa. Skończyło się 25:32, ale w trakcie spotkania było już nawet 9 goli różnicy. Myślałem, że spotkanie będzie bardziej wyrównany, w końcu to z Polską mieliśmy walczyć o 2. miejsce i wyjście z grupy. Ostatecznie Słoweńcy odnieśli pewną wygraną, z czego bardzo się cieszę. Polska musi jeszcze uzbroić się w cierpliwość.

Po tym, co pan zobaczył, czego brakuje Polakom, by na największych turniejach bić się o lepsze wyniki?

Reprezentacja Polski to całkiem nowy zespół, z nowym trenerem. Potrzebują jeszcze czasu, by się dotrzeć i przede wszystkim zebrać doświadczenia na tym poziomie. Chodzi mi tu też o fakt, że kilku polskich zawodników gra tylko na poziomie Orlen Superligi, a to jest trochę zbyt mało. W Słowenii większość reprezentantów rywalizuje w silniejszych, zagranicznych ligach.

12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Sprawdź regulamin i jak głosować 12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Sprawdź regulamin i jak głosować

Rozumiem, że trzyma pan kciuki za swoimi krajanami. Pana zdaniem, na ile będzie stać reprezentację Słowenii w tym turnieju?

Początek był dla nas bardzo udany. Wygraliśmy oba starcia, ale z Norwegią będzie o to bardzo trudno. Zobaczymy, z kim trafimy do kolejnej grupy, ale myślę, że trzeba tu po prostu iść metodą: mecz po meczu i zobaczymy, dokąd nas to doprowadzi.

Zawodnik

Nejc Zmavc

Nejc Zmavc

ur.
1990
wzrost
195 cm
ocena z sezonu
3.80 (781 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Sezon 2022/23 był dla Wybrzeża znakomity, 5. miejsce i najlepszy wynik od 20 lat, a w obecnym zajmujecie dopiero 13. pozycję. Z czego wynika aż taka różnica?

Dobre pytanie. Przyznam, że trudno jest znaleźć dobrą odpowiedź. Było kilka zmian w zespole. Odszedł od nas bardzo dobry bramkarz Miłosz Wałach, a także skrzydłowy Mateusz Kosmala, który był bardzo ważną częścią zespołu, nie tylko na boisku, ale i w szatni. Potrafił stworzyć bardzo dobrą atmosferę.

W poprzednim sezonie, jakoś wszystko dobrze się ułożyło. Od początku zaczęliśmy wygrywać, co zbudowało bardzo dobrą atmosferę. Przyszło to bardzo naturalnie. W tym sezonie rozpoczęliśmy słabo. Mamy w składzie młodych zawodników, którzy wcześniej nie grali w superlidze i potrzebowali czasu, by się wdrożyć. Mieliśmy problem, by to wszystko "zatrybiło", ale jestem przekonany, że teraz będzie już tylko lepiej.Słabsze wyniki sprawiły, że z prowadzenia zespołu zrezygnowali Mariusz Jurkiewicz i Jakub Bonisławski. Zastąpił ich Patryk Rombel. Zapewne taka zmiana w trakcie rozgrywek nie jest łatwa dla zawodników?

Oczywiście. W ogóle dla nas był to szok, że po 10. kolejce trenerzy zrezygnowali. Patryk Rombel to bardzo dobry fachowiec, ale taka zmiana nie jest łatwa. Mieliśmy mało czasu, by przyswoić nową wizję trenerską. W naszej grze widać poprawę, ale ciągle jeszcze nam czegoś brakuje. Dużą rolę odgrywa psychika, nie jest nam łatwo w tym sezonie. Jak wygrywasz to wiele rzeczy przychodzi samoistnie, a jak przegrywasz to jest o to bardzo trudno.

12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Komplet nominowanych 12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Komplet nominowanych

Można powiedzieć, że też brakowało wam szczęścia, bo wiele tych porażek po zaciętej końcówce i różnicy 1-2 bramek.

Ma pan rację. Były takie mecze, gdzie trzymaliśmy się blisko przeciwników, a nawet prowadziliśmy dłuższy czas, ale w końcówce brakowało jednej bramki czy udanej akcji w obronie. Wynik mógłby być lepszy, ale taki jest sport.

Czy trener Patryk Rombel sporo pozmieniał w dotychczasowym funkcjonowaniu zespołu?

Trener ma inną taktykę i inny plan na mecze. Kiedy objął drużynę nie mieliśmy dużo czasu na wielkie zmiany i była to raczej ewolucja. Obecnie mamy sporą przerwę i mocno pracujemy. Właśnie teraz ciężko pracujemy, by przyswoić w 100 proc. założenia trenera i przeorganizować naszą grę.

 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Łomża Industria Kielce Nejc Zmavc, Rafał Stępień
 • Trening medialny Torus Wybrzeże Gdańsk Nejc Zmavc
 • Trening medialny Torus Wybrzeże Gdańsk Nejc Zmavc
 • Trening medialny Torus Wybrzeże Gdańsk Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Łomża Industria Kielce Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Łomża Industria Kielce Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Łomża Industria Kielce Jovan Milicević, Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Orlen Wisła Płock Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Orlen Wisła Płock Nejc Zmavc, Patryk Pieczonka
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Orlen Wisła Płock Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Orlen Wisła Płock Mateusz Jachlewski, Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Orlen Wisła Płock Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów Maciej Papina, Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów Rafał Stępień, Nejc Zmavc
 • Torus Wybrzeże Gdańsk - Chrobry Głogów Nejc Zmavc
 • Energa Wybrzeże Gdańsk - KS Kielce Handball Nejc Zmavc
 • Nejc Zmavc to podpora defensywy Energi Wybrzeża Gdańsk, a także najczęściej karany zawodnik Orlen Superligi. Słoweniec mówi także o nauce polskiego, a także meczu Słowenia - Polska na mistrzostwach Europy.
 • Energa Wybrzeże Gdańsk - Azoty Puławy Nejc Zmavc
 • Energa Wybrzeże Gdańsk - Azoty Puławy Nejc Zmavc, Damian Domagała
 • Energa Wybrzeże Gdańsk - Azoty Puławy Nejc Zmavc


Czuje pan, że po powrocie do rozgrywek ligowych wasza dyspozycja będzie o wiele lepsza?

Patrząc po tym, jak wyglądają nasze treningi to na pewno będzie lepiej. Powiem szczerze, że chyba nie może być gorzej niż było. Zrobimy wszystko, by wygrywać, punktować i poprawić pozycję w tabeli i oddalić się od strefy spadkowej.Gra pan na środku obrony i dyryguje kolegami. Czy czuje się pan dowódcą defensywy Wybrzeża?

Bardziej powiedziałbym, że jestem takim małym szefem obrony, albo cichym szefem obrony, gdyż tym głównym jest trener (śmiech). Rzeczywiście w trakcie meczów czy treningów rozmawiam z pozostałymi zawodnikami, podpowiadam im, pomagam. Zależy mi na tym, by ta nasza gra w obronie była coraz lepsza i żebyśmy razem grali jeszcze skuteczniej.

W poprzednim sezonie grał pan głównie w obronie, a potem zmieniał się z kolegami. W tych rozgrywkach częściej widać pana także pod bramką rywali. Czy taka rola bardziej panu odpowiada?

Taka rola mi odpowiada i jak do tej pory wszystko jest super. Bardzo lubię grać w obronie, a też mam zadanie biegać do kontry. Później zmieniam się z Michałem Peretem. Trener ma taką wizję i mi ona odpowiada.

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Wysoka porażka Polaków z Norwegią na początek Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Wysoka porażka Polaków z Norwegią na początek

Słynie pan z twardej gry. W tym sezonie ma pan najwięcej wykluczeń wśród wszystkich zawodników Orlen Superligi i ma już aż 6 czerwonych kartek na koncie, a w całym poprzednim tylko 4. Z czego wynika ten fakt, że teraz częściej sędziowie odsyłają pana na karne 2 minuty?

Kiedy poczułem, że nasza gra się nie układa to chciałem dać jeszcze więcej od siebie. Piłka ręczna to jednak sport zespołowy i trudno w pojedynkę zdziałać więcej. Chciałem być na dwóch pozycjach na raz, ale to niemożliwe. Za dużo chciałem i wyszły z tego głupie faule. Zauważyłem, że sędziowie mają mnie teraz częściej na oku i są bardzo wyczuleni.

Energa Wybrzeże Gdańsk niezadowolona z wyniku. Plan naprawczy w trakcie realizacji Energa Wybrzeże Gdańsk niezadowolona z wyniku. Plan naprawczy w trakcie realizacji

Czy były jakieś konsekwencje tych "głupich" fauli?

Rozmawialiśmy z trenerami, bo jednak tych kar z mojej strony w tym sezonie było za dużo. Wiadomo, gramy twardo w obronie to wykluczenia są naturalną sprawą, ale trzeba jednak trochę uspokoić i utrzymać nerwy na wodzy.

Gra pan w Polsce już od 1,5 sezonu. Jak pan oceni polską ligę po tym czasie?

Dwa zespoły są poza zasięgiem. To Industria Kielce i Orlen Wisła Płock. Poza tym każdy może wygrać z każdym i to jest bardzo fajne nie tylko dla nas, ale i dla kibiców. Moim zdaniem liga ma wysoki poziom i grają tu bardzo dobrzy zawodnicy. Ponadto sama liga dobrze wygląda pod względem marketingowym i słychać o niej na świecie. Bardzo mi się tu podoba, bo można grać twardo, a nie we wszystkich rozgrywkach, gdzie grałem było to możliwe. Trudno mi ją porównać do jakichś rozgrywek, w których wcześniej brałem udział, bo superliga ma swój niepowtarzalny styl.

Ma pan kontrakt z Energa Wybrzeżem do końca sezonu 2024/25. Czy zastanawiał się pan już nad przyszłością? Co będzie dalej?

Teraz nad tym nie myślę. Skupiam się na pozostałej części tego sezonu. Chcę w każdym pozostałym spotkaniu zagrać na 120 proc. i pomóc zespołowi poprawić pozycję w tabeli. Później dopiero będzie chwila, by usiąść i pomyśleć nad tym, co dalej.Jak się panu podoba w Gdańsku?

Bardzo mi się tu podoba. To bardzo fajne miasto i czuję się tu niemal jak w domu. Bardzo lubię spędzać swój wolny czas na zwiedzaniu okolicy i odkrywaniu nowych miejsc i atrakcji. Podobają mi się plaże, a ludzie są bardzo mili. Nie mogę powiedzieć złego słowa o Gdańsku.

Zdradźmy naszym czytelnikom, że cały wywiad przeprowadzamy w języku polskim. Rozmawialiśmy też latem 2022 roku, kiedy dopiero przyjechał pan do Polski i wtedy rozmawialiśmy po angielsku. Jak w tak krótkim czasie opanował pan bardzo dobrze nasz język?

Dziękuję za miłe słowa, ale nie powiedziałbym, że mówię już po polsku bardzo dobrze (śmiech). Sporo ułatwił fakt, że wiele słów po słoweńsku i po polsku jest takich samych. Już od początku sporo rozumiałem, ale z mówieniem było ciężko. Skorzystałem trochę z pomocy nauczycielki, a także znalazłem tutaj żonę, z którą rozmawiamy po polsku. Bardzo dużo nauczyła mnie córka. Codziennie uczę się czegoś nowego. Jeśli codziennie osłuchujesz się z danym językiem to się go nauczysz. Teraz na co dzień używam tylko polskiego.

Typowanie wyników

27 stycznia 2024, godz. 17:00
2 pkt.
E.Link Gwardia Koszalin
ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Jak typowano

6% 13 typowań E.Link Gwardia Koszalin
0% 1 typowanie REMIS
94% 211 typowań ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Twoje dane


Tabela po 17 kolejkach

Piłka ręczna - Orlen Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
1 Orlen Wisła Płock 17 17 0 0 0 569:372 51
2 Industria Kielce 17 16 0 0 1 661:453 48
3 Górnik Zabrze 17 10 2 0 5 493:471 34
4 KGHM Chrobry Głogów 17 11 0 0 6 495:502 33
5 Azoty-Puławy 17 10 0 1 6 530:494 31
6 Grupa Azoty Unia Tarnów 17 7 1 1 8 439:493 24
7 Energa Kalisz 17 7 1 1 8 448:481 24
8 Corotop Gwardia Opole 17 6 2 1 8 453:464 23
9 Arged Rebud Ostrovia 17 6 1 1 9 469:499 21
10 Piotrkowianin 17 6 1 0 10 467:531 20
11 MMTS Kwidzyn 17 5 1 3 8 454:503 20
12 Zagłębie Lubin 17 4 1 1 11 434:504 15
13 Energa Wybrzeże Gdańsk 17 2 0 1 14 487:546 7
14 Zepter Legionowo 17 2 0 0 15 440:526 6
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2023-12-21

Wyniki 17 kolejki

 • Zagłębie Lubin - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 31:30 (16:16)
 • Industria Kielce - Górnik Zabrze 41:23 (20:13)
 • MMTS Kwidzyn - Grupa Azoty Unia Tarnów 25:27 (13:13)
 • Zepter KPR Legionowo - Energa MKS Kalisz 27:34 (13:17)
 • KGHM Chrobry Głogów - Orlen Wisła Płock 25:37 (16:22)
 • Arged Rebud KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. - Azoty Puławy 35:34 (20:16)
 • Corotop Gwardia Opole - Piotrkowianin 32:30 (13:14)
 • Zaległy mecz z 11. kolejki
 • Industria Kielce - Orlen Wisła Płock 28:29 (11:15)

Kluby sportowe

Opinie (3)

 • Nejc Zmavc

  Nie tylko wartosciwy obronca, ale bardzo pozytywna jednostka ludzka, majaca wplyw na atmosfere w zespole,
  powodzenia w dalszej wspolpracy...

  • 11 2

 • Nejc to jest gość!

  • 3 1

 • Jeśli E.W.G. utrzyma się w Orlen SL kiedyś PGNiG SL,
  to Nejc powinien zostać w klubie, bo jest filarem defensywy "Wybrzeża".
  p.s.
  A w ME 2024 od teraz mecz za meczem, który mógłby być meczem finałowym:
  17.01. Dania - Holandia
  18.01. Francja - Chorwacja
  19.01. Dania - Szwecja
  20.01. Francja - Islandia

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojteks 23 35 75 82.9%
2 Renata Koczyńska 35 73 82.9%
3 Wojciech Koczyński 35 72 80%
4 PIOTR MATYSIAK 33 71 84.8%
5 Ada Bert 35 71 80%

Ostatnie wyniki Wybrzeża

100% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
0% Zepter Legionowo
4 maja 2024, godz. 18:30
Kalisz
mecz pucharowy
97% Industria Kielce
0% REMIS
3% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane