• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

List otwarty Stowarzyszenia Kibiców Bałtyku

mat.
30 czerwca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 

Energa Bałtyk Gdynia

Stowarzyszenia Kibiców Bałtyku Gdynia obawia się, że na nowym stadionie piłkarskim nie znajdzie odbicia kolorystyka ich klubu, czyli biało-niebieska. W związku z tym wystosowano list otwarty do prezydenta Wojciecha Szczurka, władz miasta i kierownictwa GOSiR. Na prośbę Piotr Benke, członka Komisji Rewizyjnej i byłego prezesa Bałtyku zamieszczany poniżej treść tego wystąpienia w całości. Wyróżnienia pochodzą od redakcji

.

List otwarty SKBG

Szanowny Panie Prezydencie Stowarzyszenie Kibiców Bałtyku Gdynia wraz z byłymi i obecnymi zawodnikami, trenerami oraz działaczami naszego klubu zwraca się do Pana Prezydenta z apelem o uszanowanie obecności na sportowej mapie Gdyni wszystkich klubów piłkarskich. W naszym odczuciu dobór kolorów i układu krzesełek na nowo budowanym stadionie piłkarskim powinien odpowiadać kolorystyce neutralnej, a nie przypisanej z racji barw tylko jednemu klubowi.

Jednocześnie chcemy przekazać Panu Prezydentowi i zarządowi miasta wyrazy uznania za budowę wspaniałych obiektów sportowych na miarę prestiżu miasta i oczekiwań jego mieszkańców. Pozwoli to wszystkim gdynianom na komfort oglądania imprez sportowych w warunkach godnych europejskiego miasta, za jakie wszyscy uważamy naszą Gdynię. Chcielibyśmy nadmienić, że w wielu europejskich aglomeracjach funkcjonują stadiony, na których gra więcej niż jedna drużyna z danego miasta, dobrym tego przykładem jest Mediolan, Rzym czy Monachium. Kolorystyka tych stadionów nie faworyzuje jednej drużyny, lecz pozwala identyfikować się z obiektem piłkarzom i kibicom każdej z drużyn. Warto czerpać z nich właśnie takie pozytywne wzorce.

Narzucanie kolorystyki pod jeden klub spycha drugi na gorszą pozycję. Utrudnia identyfikowanie się z klubem i stadionem zarówno młodym piłkarzom jak i skazuje go na utrudnione negocjacje z potencjalnymi inwestorami, a przecież obiekt ma służyć wszystkim gdynianom. Niejednokrotnie przedstawiciele władz miasta podkreślali i dawali do zrozumienia, że stadion ten będzie w przyszłości służył wszystkim drużynom, które na to zasługują ze względu na osiągnięty i prezentowany poziom sportowy.

Samo określenie: stadion miejski każe nam rozumieć, że ma być to obiekt dostępny dla każdego - w pełnym tego słowa znaczeniu. Proponowane aktualnie barwy nie są ani "bezstronne", ani też - a może przede wszystkim - tożsame z symboliką miasta (flaga, herb). W wielu wcześniejszych publikowanych projektach pojawiały się mozaiki kolorów nie krzywdzące żadnego z klubów. O wybór takiego właśnie projektu apelujemy do Pana Prezydenta.

Bałtyk Gdynia to równie zasłużony i będący istotną częścią naszego miasta klub. Wychował tysiące młodych piłkarzy, reprezentantów kraju i olimpijczyków. Nadal wychowuje z sukcesami. Dziś barwy Bałtyku reprezentuje rzesza blisko 400 zawodników różnych kategorii wiekowych. A związek z klubem - jego tradycją, historią osiągnięciami, codzienną działalnością - mają tysiące Gdynian i mieszkańców innych miast. Aktualnie klub odbudowuje swoją pozycję i jest na dobrej drodze, by powrócić na zasłużone miejsce na piłkarskiej mapie Polski.

Bałtyk Gdynia to wciąż rozpoznawalna i szanowana marka w naszym kraju. To klub, który nigdy nie przyniósł ujmy miastu a jedynie splendor i sukcesy. Apelujemy o nieskazywanie, tego obchodzącego właśnie udokumentowane 80- lecie, klubu na gorszą pozycję już na starcie użytkowania nowego, wspaniałego obiektu.

Władze miasta pochodzą z wyborów powszechnych. W swych działaniach nie mogą kierować się interesem tylko jednej grupy mieszkańców, wcale nie najliczniejszej. Obowiązkiem włodarzy - nawet jeśli nie wynika to wprost z przepisów prawa - jest szanowanie historii i dziejów miasta, bez względu na poglądy polityczne, sympatie czy bieżącą sytuację. Jest wiele rozwiązań tego problemu, które usatysfakcjonuje wszystkich. Wierzymy także w to, że Pan jako Prezydent wszystkich gdynian takie wyjście wybierze. Niech ten stadion zgodnie z zapowiedziami będzie dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Licząc na mądrą i dobrą decyzję pozostajemy z wyrazami szacunku Stowarzyszenie Kibiców Bałtyk Gdynia


Od siebie dodajmy, że w ostatnich dniach Bałtyk wybrał nowe władze klubu na czteroletnią kadencję. Do zarządu ponownie weszli Ryszard Stopa, Tomasza Florek i Stanisław Rajewicz, a nowi członkami zostali Konrad Niżnik i Krzysztof Kreft. Dokładne role zostaną rozdzielone podczas pierwszego posiedzenia.

Komisję Rewizyjną utworzyli ponownie: Józef Stopyra, Piotr Benke oraz Marek Stopyra. W składzie Sądu Koleżeńskiego na kolejną kadencję został Michał Kmieciak, a dołączyli do niego: Andrzej Adamczyk, Paweł Macioszczyk, Piotr Okulski i Robert Tarsia.
mat.

Kluby sportowe

Opinie (286) ponad 20 zablokowanych

  • A WIĘC DECYZJA ZAPADŁA KIBICE BAŁTYKU DOPIELI SWEGO , SEKTOR GOŚCI BĘDZIE MIAŁ BIAŁE KRZESEŁKA!!!

    • 1 5

  • (1)

    swój sprzedali a teraz chcą Bałtyk okraść ze stadionu...
    Na Olimpijskiej jak siegam pamiecią był stadion Bałtyku i za czasów ekstraklasy było tam zawsze wiecej kibiców niż na Arce z wyjątkiem derbów z Lechią gdy Gdańszczanie najeżdzali stadion z górką

    • 7 2

    • BUEHEHE zapomniałeś dodać że większość z tych kibiców to byli kibice Arki , takie były czasy że chodziło sie tu i tu :)

      • 3 0

  • Tak tez bylo , sledzie chodzili na baltyk bo baltyk gral w 1 lidze , ale nie wierzycie w to ze sledzie sie stali baltykowcami , ludzie w to nie mozna uwierzyc , a zapewnoam Was ze najbardziej baltykowcow to denerwuje ,
    pozdrawiam kibicow co jezdzili na Lechie Arke i Baltyk... hahhahahahah
    stadion tez niestety przez sledzi zostal zbudowany , taka to prawda

    • 2 3

  • nagłówek (1)

    Tak zbudowaliście też Multikino kosztem wspaniałego kina Warszawa i kameralnej Goplany! To wy zepsuliście widok Gdyni budując Sea Towers, to w końcu wy zbudowaliście Mordor, do którego zmierzał Frodo i to wy byliście Ewą a nie Edyta Górniak!

    PS: Tak wiem, że mistrzostwa Europy również dzięki wam odbędą się w Polsce. Tylko w Polsce bo ten tekst o Ukrainie to taka zmyłka bo zagrają na stadionie narodowym Ukrainy w Gdyni! hahaha

    • 6 2

    • śmieszny jesteś niemasz pojęcia gościu jak było , możesz se pisać ale to widac tylko jaki jesteś głupiutki popytaj sie starszych,dziadków którzy sie interesowali sportem kiedyś jak było :)

      • 1 0

  • Dosyc prywatnych interesów w UM Gdyni (1)

    Kiedy skonczy sie okres kolesiostwa w UM, Kiedy jakas instytucja sprawdzi cały ten układ

    • 9 1

    • zejdż na ziemie

      • 3 0

  • Stadion musi być neutralny!!!

    Ewentualnie w barwach Gdyni czyli biało turkusowych!

    • 5 0

  • stadion tradycyjnie w barwach Gdyni

    O GODLE I BARWACH
    Żółto-niebiescy – określenie od niemal trzydziestu lat utożsamiane z drużyną futbolistów Arki Gdynia – dorównało popularnością nazwie klubu w momencie pierwszego awansu do ekstraklasy w 1974 roku. Jaka jest jego geneza która, co ciekawe, wcale nie była związana z futbolem, a działalnością sekcji lekkoatletycznej...

    Otóż na początku lat pięćdziesiątych przedstawiciele „królowej sportu” współpracowali z pastorem kościoła szwedzkiego,panem Ekströmem z ulicy Jana z Kolna (gdzie do dziś mieści się szwedzki konsulat), organizując wspólne zawody lekkoatletyczne dla marynarzy szwedzkich załóg o puchar króla Szwecji. Za pomoc okazywaną w organizacji zawodów sekcja lekkoatletyczna Arki otrzymała szwedzkie kostiumy sportowe – oczywiście w barwach żółto-niebieskich.

    Niemal dwadzieścia lat później delegac zgromadzeni na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym przegłosowali powrót do tradycyjnej nazwy klubu, a jeden z najbardziej zasłużonych w pracy szkoleniowo organizacyjnej sekcji lekkoatletów – Edmund Śmierzchalski – zgłosił wniosek, aby Arka przybrała barwy, w których występuje do dziś. W żółtych koszulkach i niebieskich spodenkach arkowcy po raz pierwszy zaprezentowali się w trakcie tournee po Egipcie,w sierpniu ’72 w meczu z Unionem bądź Olimpic Aleksandria (brak informacji w którym meczu to nastąpiło). Natomiast ligowa premiera w barwach tak drogich pokoleniom sympatyków żółto-niebieskich nastąpiła prawdopodobnie 20 sierpnia 1972 w meczu z „odwiecznym” rywalem – gdańską Lechią. Arka zaprezentowała się wówczas w niebieskich koszulkach z podłużnym, żółtym pasem po ich lewej stronie. Prawdopodobnie z Lechią - bo nie udało się ustalić strojów poprzedzających mecz derbowy z Widzewem i Odrą.

    W jakich barwach natomiast „jedenastka” z Ejsmonda występowała wcześniej? Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale klubowymi barwami do maja ’72 był kolor niebieski i biały, zarówno w przypadku RKS „Arka” i MZKS Gdynia. Na przełomie lat 50 i 60 zespół występował w jasnoniebieskich koszulkach z charakterystycznym białym żaglem na piersi, opatrzonym stylizowanym napisem „Arka”. Był on zresztą częścią klubowego godła z tego okresu,na które składała się postać konika morskiego ze wspartym nań żaglem.Całość wkomponowana była w okrąg z niebieskim tłem i skrótem „RKS” Po fuzji z Dokerem i zmianie nazwy na MZKS Gdynia na niebieskich koszulkach pojawił się nowy emblemat w postaci umieszczonego na niebieskim tle orła białego,stylizowanego w formie kotwicy z herbem miasta Gdyni oraz część koła sterowego oddzielonego od orła napisem „Gdynia”. Całość od góry obrzeżona była napisem „Morski Związkowy Klub Sportowy”. Emblemat miał fotmę trapezu zakończonego u dołu półkolem. Począwszy od sezonu 65/66,przez trzy kolejne lata zespół występował w efektownych koszulkach w podłużne, biało-niebieskie pasy,przypominające stroje reprezentacji Argentyny z tą różnicą, że pasy na koszulkach gdynian były nieco węższe. W trakcie następnych sezonów na koszulkach dominował już kolor niebieski,urozmaicony jedynie białymi wykończeniami.

    Wracając jeszcze do godła klubu, należy wspomnieć iż wraz z kolejnymi zmianami nazwy, począwszy od 1972 roku zmieniła się, rzecz jasna, treść napisów na klubowym emblemacie. I tak nazwa „Gdynia” została zastąpiona „Arką”, a nazwa miasta wkomponowana w pola koła sterowego (1972). Dwadzieścia lat później zniknęło słowo „Związkowy”,zastąpione przez „Gdyński”. Jedynie barwy Arki, które od 1972 roku tworzyły kolory: biały, niebieski i żółty, pozostały po dziś dzień niezmienne.

    • 4 2

  • Gdynia to nie Szwecja

    ma swoje barwy

    • 3 0

  • (2)

    może jakiś pastor z finlandii podaruje im koszulki i zmienią barwy

    • 1 1

    • nerw mnie bierze (1)

      Nerw mnie bierze okrutny jak to wszystko czytam!!! naprawdę!!!
      Kończcie juz tę dyskusję!! atak jak nie z jednej to z drugiej strony!!! niech krzesełka będą tylko w kolorze morza - niebieskie i będzie "gucio"!!!
      Ciach bajera!!!

      • 3 0

      • ale co to za morze bez słońca stary żółty musi być !!!

        • 0 0

  • nerw mnie bierze (2)

    Nerw mnie bierze okrutny jak to wszystko czytam!!! naprawdę!!!
    Kończcie juz tę dyskusję!! atak jak nie z jednej to z drugiej strony!!! niech krzesełka będą tylko w kolorze morza - niebieskie i będzie "gucio"!!!
    Ciach bajera!!!

    • 4 0

    • ale co to za morze bez słońca ... żółty musi być do niebieskiego!!! :) (1)

      • 0 1

      • Chociaż nazwy klubów pisałbyś poprawnie!!!! Chciałbyś aby ktoś o Twoim klubie pisał " f.......a"!!!
        Więcej szacunku!!!dla obu stron!!!!

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Tabela

Piłka nożna - IV liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Wikęd Luzino 0 0 0 0 0:0 0
2 Stolem Gniewino 0 0 0 0 0:0 0
3 KP Starogard Gdański 0 0 0 0 0:0 0
4 Jaguar Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
5 Grom Nowy Staw 0 0 0 0 0:0 0
6 Bałtyk Gdynia 0 0 0 0 0:0 0
7 Pomezania Malbork 0 0 0 0 0:0 0
8 Gryf Wejherowo 0 0 0 0 0:0 0
9 Chojniczanka II Chojnice 0 0 0 0 0:0 0
10 Anioły Garczegorze 0 0 0 0 0:0 0
11 Supra Kwidzyn 0 0 0 0 0:0 0
12 Radunia II Stężyca 0 0 0 0 0:0 0
13 Sparta Sycewice 0 0 0 0 0:0 0
14 Pogoń Lębork 0 0 0 0 0:0 0
15 Czarni Pruszcz Gdański 0 0 0 0 0:0 0
16 Wierzyca Pelplin 0 0 0 0 0:0 0
17 Bytovia Bytów 0 0 0 0 0:0 0
18 STOCZNIOWIEC GDAŃSK / Kolejarz Chojnice 0 0 0 0 0:0 0

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane