• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lotos PKH Gdańsk wycofał się z Polskiej Hokej Ligi

Rafał Sumowski
26 czerwca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Lotos PKH Gdańsk w 2014 roku reanimował seniorski zespół w gdańskim hokeju. Niestety, klub nie przetrwał trudności związanych z pandemią koronawirusa oraz konkurencją Stoczniowca, który w tym roku również zgłosił się do PHL. Lotos PKH Gdańsk w 2014 roku reanimował seniorski zespół w gdańskim hokeju. Niestety, klub nie przetrwał trudności związanych z pandemią koronawirusa oraz konkurencją Stoczniowca, który w tym roku również zgłosił się do PHL.

Lotos PKH Gdańsk nie zagra w Polskiej Hokej Lidze. Choć klub był w trakcie budowy zespołu na sezon 2020/21, jego władze podjęły decyzję o wycofaniu się w ogóle z ligowych rozgrywek. Jedynym klubem hokejowym z Trójmiasta aspirującym do gry w elicie będzie Stoczniowiec Gdańsk. - Walczyliśmy do końca, ale kolejne przeciwności - najpierw pandemia, a niedawno ogłoszenie chęci startu w PHL drugiej drużyny z Gdańska, której zarządzający decydują również o warunkach i dostępności Hali Olivia dla innych drużyn sprawiły, że musimy zrezygnować - mówi pełnomocnik zarządu wycofanego klubu, Bartosz Purzyński.Stoczniowiec Gdańsk założył spółkę hokejową. PHL ruszy 13 wrześniaZarząd Pomorskiego Klubu Hokejowego 2014 podjął decyzję o nie przystąpieniu do rozgrywek Polskiej Hokej Ligi w sezonie 2020/2021 przez zespół Lotos PKH Gdańsk. Po 6 latach funkcjonowania, gdański klub zniknie z hokejowej mapy Polski.

Sytuację gdańskiego klubu, który przez ostatnie cztery sezony występował w PHL, skomplikowała epidemia koronawirusa. Do klubowej kasy nie spłynęła duża część środków przewidzianych w marcu i kwietniu tego roku. Oznaczało to brak możliwości opłacenia ostatnich faktur m.in. za wynajem lodowiska i wypłacenia pensji zawodnikom.

Liczono na to, że sytuację uda się opanować. Część zawodników przedłużyła umowy, a trener Marek Ziętara, mimo zgody na to, aby zrezygnować z ważnego kontraktu z Lotosem PKH, odrzucił propozycję Podhala Nowy Targ i do końca czekał na pomyślny scenariusz w Gdańsku. Do dziś nie udało się zgromadzić środków, które pozwoliłyby na uregulowanie zobowiązań koniecznych do otrzymania licencji na grę w PHL.

- Zaległe środki są zabudżetowane w tym sezonie, jednak otrzymalibyśmy je dopiero jesienią i na początku przyszłego roku. Z punktu widzenia płynności finansowej i konieczności uregulowania zobowiązań do końca czerwca w ramach procesu licencyjnego wyklucza to nas z PHL w tym sezonie. Walczyliśmy do końca, ale kolejne przeciwności - najpierw pandemia, a niedawno ogłoszenie chęci startu w PHL drugiej drużyny z Gdańska, której zarządzający decydują również o warunkach i dostępności Hali Olivia dla innych drużyn sprawiły, że musimy zrezygnować. To jedyna odpowiedzialna decyzja, którą możemy podjąć w tej sytuacji, tym bardziej, że młodzi zawodnicy, którzy dotychczas byli przez nas w prowadzani do gry w PHL, nie mogliby grać w naszych barwach bez zapłacenia ok. 100 000 złotych w ramach ekwiwalentu za ich wyszkolenie. Wierzymy jednocześnie, że wciąż nie jest za późno, aby nasi zawodnicy, sztab trenerski i pracownicy znaleźli nowe kluby, w których będą mogli dalej grać i pracować - mówi Bartosz Purzyński, pełnomocnik zarządu PKH.

Szymon Marzec, były hokeista Lotos PKH Gdańsk: Najtrudniejsza decyzja w życiuPKH Gdańsk powstał w 2014 roku grając przez dwa sezony w I lidze. Decyzja o utworzeniu drużyny seniorskiej była efektem spotkania zarządu GKS Stoczniowiec z rodzicami hokeistów w lutym 2014 roku, kiedy brak drużyny seniorów (wtedy w Gdańsku nie było jej już 4 lata) został podniesiony jako główny problem skutkujący odpływem juniorów, którzy nie widząc perspektyw na grę w Gdańsku kończyli karierę oraz bardzo niewielkim napływem dzieci do klas hokejowych Sportowej Szkoły Podstawowej w Oliwie.

Niektórzy z zawodników z tamtego okresu grali w biało-niebieskich barwach do dziś: Oskar Lehmann, Filip PestaJakub Stasiewicz. Nad morze konsekwentnie wracali rozproszeni po Polsce gdańszczanie, m.in. Szymon Marzec, Maciej Rompkowski, Kamil Dolny, Mateusz Strużyk, Krzysztof Kantor, Dawid Maciejewski, Marek Wróbel, Tomasz Witkowski, czy też traktowany jak gdańszczanin Josef Vitek.

- Od początku powstania klubu byli z nami kibice, którzy w każdym sezonie tworzyli jedną z najliczniejszych grup na trybunach polskich lodowisk. To było dla nas bardzo ważne, bo potwierdzało głód hokeja w Gdańsku. Jednocześnie nasze losy były emocjonujące ze względu na specyficzną sytuację związaną z istnieniem równolegle innego klubu hokejowego w Gdańsku. Po 2 latach w trakcie sezonu musieliśmy zrezygnować z historycznej nazwy Stoczniowiec, a przez ostatnie cztery lata przelaliśmy na konto zarządcy miejskiej Hali Olivia ok. 1 500 000 złotych, co jest nigdzie indziej nie spotykaną opłatą w Polskiej Hokej Lidze. Dzisiaj stanęliśmy w obliczu kolejnej podwyżki ceny wynajmu lodu i niezdrowej konkurencji, gdzie drugi klub dowolnie może dysponować lodowiskiem i nie możemy liczyć na jakiekolwiek preferencje. To tylko zwiększa ryzyko naszego startu w PHL - rozwija uzasadnienie decyzji o wycofaniu zespołu Bartosz Purzyński.

Marek Kostecki o zgłoszeniu Stoczniowca Gdańsk do ekstraligi hokeja na lodziePrzez dwa ostatnie sezony klub dochodził do ćwierćfinałów play-off, a w rozgrywkach 2018/19 był o krok od wyeliminowania późniejszych mistrzów kraju GKS Tychy. Wówczas domowe mecze oglądał nadkomplet widzów.

- Przechodziliśmy różne momenty, ale zawsze byli z nami ludzie nam życzliwi, bez których ten klub nie mógł by istnieć. Zarząd, rada nadzorcza oraz osoby życzliwe inicjatywie zaangażowały ogromne środki własne, aby kibice hokeja w Gdańsku mogli oglądać swoją drużynę na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Okazało się, że hokej łączy ludzi niezależnie od preferencji politycznych. Od początku byli też sponsorzy, w tym dwaj tytularni - firma MH Automatyka oraz w ostatnich dwóch sezonach Grupa Lotos. Wielkim zaangażowaniem wykazywali się również sponsorzy z sektora prywatnego, którzy wspierali nas jak mogli. Za to poświęcenie, wyrozumiałość i zaangażowanie chciałbym serdecznie podziękować, bo bez tego nie udało by się nam stworzyć drużyny grającej jak równy z równym z innymi drużynami PHL - podsumował Purzyński.

Kluby sportowe

Opinie (388) ponad 50 zablokowanych

 • Nie dla Stoczniowca (14)

  Znowu Grabarz dopiął swego, brawo też miasto Gdańsk w zaoraniu hokeja w Gdańsku. Choć kocham hokej na mecze Stoczniowca na 100% nie pójdę, nie będę wspierał tego cyrku.

  Dziękuję PKH za wszystko, przykro, że tak się to skończyło, ale nie wygrasz z diabłem...

  • 206 14

  • Długi, zaległości i dziurawa kasa (10)

   Słuchajcie śmieszni kibice Lotosu - największy problem waszego "super-hiper" klubu to nie Kostecki tylko potężne zadłużenie w całej Polsce łącznie z zaległościami płacowymi dla zawodników !!! Nie wystartujecie bo nie macie pieniędzy na NIC !!! A byli wychowankowie (nie mówię o młodzieżowcach) typu Stasiewicz, Pesta czy Lehmann wrócą do Stoczniowca - No bo gdzie ? Do Tychów, Unii czy Katowic za słabi. Zacznijcie już zmieniać koszulki i szaliki na Stoczniowe

   • 13 75

   • (6)

    Czytaj dzbanie: "przez ostatnie 4 lata przelaliśmy na konto zarządcy miejskiej Hali Olivia ok. 1 500 000 złotych, co jest nigdzie indziej nie spotykaną opłatą w Polskiej Hokej Lidze. Dzisiaj stanęliśmy w obliczu kolejnej podwyżki ceny wynajmu lodu i niezdrowej konkurencji, gdzie drugi klub dowolnie może dysponować lodowiskiem i nie możemy liczyć na jakiekolwiek preferencje. To tylko zwiększa ryzyko naszego startu w PHL"

    " nie mogliby grać w naszych barwach bez zapłacenia ok. 100 000 złotych w ramach ekwiwalentu za ich wyszkolenie"

    i milcz

    • 65 4

    • no i? (2)

     to tylko potwierdza, że nie mają kasy o czym panie skrupulatny jakbyś umiał czytać ze zrozumieniem to byś przeczytał w tekście powyżej, że "
     Sytuację gdańskiego klubu, który przez ostatnie cztery sezony występował w PHL, skomplikowała epidemia koronawirusa. Do klubowej kasy nie spłynęła duża część środków przewidzianych w marcu i kwietniu tego roku. Oznaczało to brak możliwości opłacenia ostatnich faktur m.in. za wynajem lodowiska i wypłacenia pensji zawodnikom. Mimo starań, do dziś nie udało się zgromadzić środków, które pozwoliłyby na uregulowanie zobowiązań koniecznych do otrzymania licencji na grę w PHL."

     gdyby mieli kasę to by dalej grali w PLH

     • 4 36

     • To tylko potwierdza, że jedynym problemem hokeja w Gdańsku jest właśnie Kostecki i tylko przez niego tej kasy zabrakło i tylko przez niego hokeja u nas być nie może i nie będzie. Drań, złodziej, niszczyciel! Nigdy nie pójdę na żaden mecz, żadnego jego tworu pseudo sportowego. NIGDY!

      • 30 1

     • to potwierdza

      że bez wpłat za lód z Lotosu GKS Stoczniowiec zagra jeden sezon i następnych nie będzie...

      • 8 0

    • (2)

     W Elblągu lodowisko tańsze i tam mogą grać, a jak nie niech czekają na balon

     • 6 10

     • Balon to ty jestes

      • 11 2

     • Niestety balon odpada.

      Takie lodowiska nie dostają licencji pzhl. Musi być odpowiednie zaplecze.

      • 6 1

   • O czym ty mówisz (1)

    Jak płacili Ci tyle, ile żaden inny klub w Polsce nie płacił za lód, to nie dziw się, że złapali zadyszkę. Niestety - na Twój klub nikt nie chce ani patrzeć, ani przede wszystkim dawać kasy, bo wie, że wyprowadzisz to tak samo, jak w Lechii.

    • 48 6

    • A na twój dawali

     • 0 10

   • Trenerze niepijemy

    • 8 0

  • Bolo, mam nadzieję, że dostaniesz raka (oczywiście na obiad), smacznego.

   • 18 0

  • Ciekawe jak byś śpiewał gdybyś musiał te długi spłacać !

   • 1 14

  • Władz unia kochana w samorzadzie

   Geniusze co na to nich głosują powinni teraz modlić się o mrozy i robić wylewki

   • 2 1

 • Kostecki won

  "Grabarz" gdańskiego hokeja znów w akcji. Czy na tego człowieka naprawdę nie ma mocnych ??????!!!!!!!

  Wielkie dzięki za wszystko dla wszystkich zaangażowanych w projekt Lotos PKH

  • 152 4

 • (3)

  Bravo Miasto-, jak można! Szkoda nawet pisać - Jedna wielka porażka!. Zaorać taki fajny KLUB Żenada to bardzo delikatne słowo.Nie godzę się na ten drugi pseudo twór i nie dam grosza na klub stworzony na ruinach naszego PKH!!!! Klub stworzony dla przekrętów ... NIGDY!

  • 130 9

  • Rozgoryczona Mieszkanka. (2)

   Miasto jak można pozwalać na takie malwersacje i przekręty?! Urzędnicy - pseudo niestety przeczytajcie ile się kosi do własnej kieszeni w Miejskiej Hali. Nie dziwię się już , że nasze Miasto jest postrzegane jako siedziba przekrętów. Jak poczyta się co się dzieje to niestety mają rację.

   • 43 3

   • (1)

    nie kwicz kacper

    • 0 15

    • Układ zamknięty, śp, następczyni, hipis z....

     • 2 0

 • no i cześć

  fajnie było, dzięki chłopaki za kilka fajnych sezonów. Gruby masz co chciałeś, mam nadzieję że jesteś z siebie dumny

  • 122 0

 • (13)

  Dzięki miasto Gdańsk. Żeby było jasność to tylko wasza WINA!!!!! Bez Hali Gruby by nic nie zrobił!!!

  • 146 3

  • Bolec co ty będziesz od września robił hahaha Robotę straciłeś hahah

   • 10 1

  • (2)

   Zobaczymy kiedy miasto przelew zrobi żeby chłopaki dostali zaległe wypłaty bo zarząd sobie wypłacił a reszta ich nie interesuje

   • 5 24

   • Zobaczymy kto was będzie sponsorował w tym Stoczniowcu. Z takim PR to chyba tylko jakaś pralnia

    • 25 1

   • Nie chciałbyś być człowieku na miejscu Zarządu

    Jak nie wiesz to pisz kłamstw. Jak tak Cię ta kasa korci to ją przejmij - będziesz miał sporo do spłacenia łącznie z zaległymi wypłatami dla Zarządu. Chętny ?

    • 17 0

  • Super zarzad zostawic hokeistow bez pieniedzy i pracy tylko wy zdarzyliscie sie nachapac (2)

   • 3 33

   • Problem z wypłata mi mieliście przez 2 lata uchodził wam to na sucho wypłaty za luty 2019 hokeiści dostali we wrześniu wiec gdzie te pieniądze od sponsorów ciągle zaległości jaki gospodarzeczy taki koniec tylko cierpią chłopaki bo nie mają na utrzymanie Rodzin

    • 6 27

   • Masz dowody?

    Złoż doniesienie do prokuratury. A teraz radzę wynająć prawnika.

    • 19 0

  • (2)

   To co Panowie od września zmieniamy się Bola i jedziemy po Stoczniowcu?

   • 20 3

   • Chyba kibicujemy ... (1)

    bo co będziesz teraz w życiu robił ?

    • 2 16

    • jechał po Stoczniowcu to chyba jasne?

     • 14 0

  • (1)

   władze miasta wybrane między innymi przez kibiców PKH,brawo wy.To się nazywa demokracja -tragiczne, ten wasz płacz.

   • 9 1

   • Ja ich nie wybierałem a dulkiewicz to jakaś porażka

    • 4 1

  • stary stocznia

   miasto daje krowe dojna prezesowi zeby jego portfel sie zgadzal sam grales brak szacunku dla kosteckiego i zobaczymy pana twor

   • 2 0

 • tak jak to w życiu słabsza kość pęka mocniejsza rośnie (3)

  byle panowie M. nie zadowolili się jedynie wycięciem konkurencji a naprawdę zbudowali fajny hokej
  bo Olivia zarabia dobre pieniądze i trzeba je przeznaczyć na drużynę

  • 12 75

  • Oni i fajny hokej im tylko o to chodziło, teraz bez sponsora w postaci PKH skąd uzbierają 1,5 mln. złotych? Jak ten klub w ogóle wystartuje to raczej skończy jak Naprzód Janów. Brawo Grabarz

   • 34 0

  • Pamiętaj gruby kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada

   • 10 0

  • Hahaha

   Śmieszne jest to co napisałeś. Niewiele chyba wiesz o tym człowieku i nie znasz historii klubu. Coś Ci opowiem: Był taki czas, że Stoczniowiec który był wiecznie na ostatnim miejscu w lidze i dostawał lanie od każdego, zaczął w końcu wygrywać, coraz więcej ludzi zaczęło się interesować tym sportem, zawodnicy braki w umiejętnościach nadrabiali walką i na prawdę fajnie się to oglądało. W pewnym momencie na mecze przychodziło więcej ludzi niż hala mogła pomieścić i niektórzy oglądali mecze na stojąco. Pojawili się sponsorzy. Inne kluby mogły nam tylko zazdrościć takich możliwości. Na naszych meczach było więcej kibiców niż na wszystkich innych spotkaniach w lidze łącznie. Wydawało się, że tego się nie da zepsuć, a jednak... mistrz Kostecki pogrzebał ten klub, zniszczył go i przez parę lat w Gdańsku hokeja nie było. Choć wydawało się, że są warunki do tego by być najbogatszym klubem w Polsce, to kasy nie było, zawodnicy musieli płacić z własnej kieszeni za złamane kije w trakcie meczu, czy na treningu! Kasy nie było na nic poza pensją prezesa i na kolejne kampanie wyborcze. Myślisz, że teraz będzie inaczej? Będzie jeszcze gorzej, bo przyssała się jeszcze jedna pijawka - Turnowiecki. Jeśli ktoś potrafi myśleć i wyciągać wnioski, to musi wiedzieć, że przekazanie choćby złotówki na jakikolwiek projekt tych dwóch panów, to zwykłe frajerstwo.

   • 16 1

 • Wasze miny bezcenne... (15)

  Kibic 73 gdzie jesteś i gdzie twój Lotos ?

  • 9 70

  • Ktos ma Mi coś do powiedzenia ? (4)

   • 2 15

   • Byles i jestes pacanm grubego

    • 21 2

   • Słucha ty odważna p....o choć i powiedz to nam prosto w twarz ty tchórzu, przyżekam, że kiedyś namierzę cię i inaczej pogadamy

    • 10 3

   • bez zmian dalej jesteś kretynem na szczecie od września już nie będę musiał ciebie czytać

    • 14 2

   • Tak, wczoraj widziano cię z Ciepłym na gorącym wypadzie pod Grudziądzem.

    • 0 0

  • Gziee są teraz kibice Lotosu ? (1)

   • 10 18

   • A co to ciebie obchodzi, leszczu?

    • 13 3

  • Wszyscy na Stocznie... (1)

   tradycja, honor, historia z nami sialalala

   • 4 31

   • Honor.... synek czy ty znasz definicje tego slowa.

    Bolo o mialkim umysle

    • 3 3

  • Taką kasę przepuścili na ten Lotos i zgon

   • 6 22

  • Bolo, tak chciałbym kiedyś spotkać cię w 4 oczy.... (1)

   • 3 3

   • Zobaczysz wypłosza z pryszczami , pustką miedzy uszami i ogarnie cię taka litość że machniesz ręką.

    • 10 2

  • Stolec (2)

   Niechce mi sie pisac gadac z kims twojego pokroju .stan twarza w twarz bogadamy jak kibic tychow z z kibicem pkh

   • 5 2

   • PKH już nie ma ! (1)

    • 0 5

    • Stolec

     Ale kibice sa zapamietaj to nie twojego poziomu tyski wyploszu

     • 5 2

 • Ani grosza - ostatnia iskra godności prysła (3)

  Trzeba podziękować serdecznie Panu Kosteckiemu , jeżeli będę Panu życzyć wszystkiego najlepszego to Grubo się Pan mylisz. Deja vu widzę się Panu włączyło. Takie układziki tylko w 4 litery można sobie włożyć.

  Pozdrawiam serdecznie wiernych kibiców.
  Bartosz B

  • 78 1

  • Cisniesz teraz na prawdziwą Stocznie... (1)

   a nie tu żale wylewasz !

   • 2 21

   • Mhm

    Nie bolo, pozdrowienia nie były do ciebie

    • 17 0

  • Na mecz Stoczniowca pójdę tylko raz...

   żeby napluć temu grabarzowi w twarz. Prezes K. jest niczym najgorsza postać z filmu czy bajki. Szkoda tylko, że we władzach miasta nie znajdzie sie ktos kto pogoni tego ch... z przydu*asem i kolejnym grabarzem Panem T.

   • 22 0

 • Pojde na mecz stoczniowca!

  Jesli będą bilety za darmo, pokrzyczec co myślę ja i pewnie wielu o grabarzu. Chyba że #22 wróci na lód, to jeszcze repertuar się poszerzy. No ***** mac!

  • 51 3

 • kolejna taczka dla prezia ,wstrętny człowiek. (2)

  • 80 3

  • taczka to tu się psu na budę zda.... możecie sobie tylko do księżyca powyć z żalu

   • 4 4

  • taczka niestety się nie sprawdziła, trzeba wymyślić coś innego

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Lotos PKH Gdańsk

 

Klub zakończył działalność i wycofał się z rozgrywek po zakończeniu sezonu 2019/2020.

rok założenia: 2014
barwy: biało-niebieskie
sukcesy: Awans do Polskiej Ligi Hokeja w sezonie 2015/16
prezes: Bartosz Purzyński
wiceprezesi: Arkadiusz Bruliński Maciej Gulczyński Michał Śmigielski
dyrektor sportowy: Przemysław Tutaj

Archiwum drużyny

wyniki w sezonie:
statystyki w sezonie:

Playoff

Ćwierćfinały

GKS Tychy 4
Energa Toruń 0
JKH GKS Jastrzębie 4
Comarch Cracovia 3
Re-Plast Unia Oświęcim 4
LOTOS PKH GDAŃSK 1
Podhale Nowy Targ 2
GKS Katowice 4

Półfinały

GKS Tychy
JKH GKS Jastrzębie
Re-Plast Unia Oświęcim
GKS Katowice

Finał

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane