Lotos PKH Gdańsk wysoko pokonał Kadrę PZHL. Udana inauguracja hokeistów

Lotos PKH Gdańsk

Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Hokeiści Lotosu PKH Gdańsk pokonali Kadrę PZHL do lat 23 wynikiem 9:1 (0:0, 5:1, 4:0) na inaugurację sezonu ligowe. Spotkanie odbyło się w małej hali "Olivia" przy widowni ograniczonej do 299 osób, gdyż główna tafla nie jest jeszcze zamrożona. W niedzielę o godz. 17 podopieczni Marka Ziętary zmierzą się na wyjeździe z Energą Toruń.

9:1 Gołowin as. Tesliukiewicz - Rożkow 48:20

LOTOS: Fucik; Bilcik, Havlik - Steber, Polodna, Vitek; Tesliukiewicz, Krasowski - Jełakow, Rożkow, Gołowin; Pastryk, Lehmann - Danieluk, Pesta, Marzec; Naróg, Szurowski - Stasiewicz, Mocarski, Smal

PZHL: Kotuła; Opiłka, Zieliński - Olszewski, Rybak, Wróblewski; Wala, Glazer - Gruźla, Ubowski, Krzyżek; Duszak, Khoperia - Płachetka, Blanik, Piotrowski; Florczak, Biłas - Dobosz, Mularczyk, Zając

Środowy mecz pierwotnie miał odbyć się w listopadzie, ale gdańszczanie wyszli z inicjatywą przełożenia spotkania. Tym samym zainaugurowało ono rozgrywki Polskiej Hokej Ligi w sezonie 2019/20. Mecz odbył się w małej hali "Olivia" i z liczbą widzów ograniczoną do 299 osób, gdyż w dużej hali lód pojawi się dopiero w połowie września.

Zaskoczenia w składzie nie było. Trener Marek Ziętara podzielił piątki na: czeską, rosyjską i polskie. Od pierwszych minut po gdańszczanach było widać, że brakuje im jeszcze meczowego rytmu - w sumie rozegrali zaledwie cztery sparingi. Goście zaczęli bardzo ambitnie, a w dodatku dobrze w ich bramce spisywał się Marcel Kotuła.

Marek Ziętara: Cel minimum to play-off. Przeczytaj wywiad z trenerem hokeistów Lotosu

Pierwszą naprawdę poważną szansę na bramkę miał w 11. minucie Josef Vitek, ale goście praktycznie "wyciągnęli" krążek z linii. Czescy atakujący Lotosu próbowali jeszcze dobijać zza bramki, ale zostali zablokowani. W 13. minucie jako pierwszy w tym sezonie karę w minut otrzymał Jan Krasowski, a chwilę później do boksu zjechać musiał także Tomasz Pastryk i przez 115 sekund gospodarze musieli grać w podwójnym osłabieniu.

Mimo tego, do sytuacji sam na sam z Kotułą doszedł Jan Steber. Kapitan gdańszczan przełożył krążek z forehandu na backhand, ale uderzył nad bramką. Chwilę później 2 minuty kary otrzymał Krystian Mocarski. Tuż przed końcem pierwszej tercji, Vitek znów był bliski zdobycia bramki, ale po położeniu bramkarza trafił w słupek.

Bramki posypały się za to w kolejnych 20 minutach. Wynik na początku drugiej partii otworzył letni nabytek gdańszczan Damian Szurowski. Chwilę później drugie trafienie strzałem między parkany bramkarza podwyższył Mateusz Danieluk. Gracze Lotosu złapali rytm i kolejne trafienie wydawało się kwestią czasu.

Najpierw Szymon Marzec podczas gry w przewadze, dołożył kij przy słupku po wstrzeleniu go przez Oskara Lehmanna, a chwilę później na 4:0 podwyższył po "czeskiej" akcji Jan Steber. Swoje drugie trafienie w tym spotkaniu dołożył Marzec, ale młodzież z PZHL nie rezygnowała z walki i doczekała się trafienia. Po zamieszeniu pod bramką gdańszczan czystego konta Tomasa Fucika pozbawił w przewadze Karol Biłas.

Miejscowi odpowiedzieli w kolejnej tercji po dwójkowej akcji Stebera i Petra Polodny. Na tym bynajmniej nie zamierzali kończyć. Filip Pesta mocno uderzył z pierwszego krążka po podaniu zza bramki trafiając na 7:1.

Spiker nie zdołał jeszcze odczytać nazwisk asystujących przy tym trafieniu, gdy kolejne dołożył Krystian Mocarski. Gdańszczanie mieli jeszcze kilka okazji na zwiększenie rozmiarów zwycięstwa. Trafił już tylko Aleksandr Gołowin i ostatecznie podopieczni trenera Ziętary zatrzymali się o krok od dwucyfrowej zdobyczy.