Łukasz Grodzicki młodzieżowym mistrzem świata!

22 lipca 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Już w przedostatnim dniu młodzieżowych mistrzostw świata w widsurfingowej klasie Mistral Łukasz Grodzicki zapewnił sobie złoty medal. Deskarz SKŻ Hestia Sopot w Seulu powtórzył ubiegłoroczne osiągnięcie kolegi klubowego, Kamila Lewandowskiego.

- Tytuł Łukasza to ogromny sukces zawodnika, rodziców i klubu. Ale zanim mogliśmy się cieszyć, było nieco nerwów. Przyszły silny wiatr, fala i mgła. Grodzicki, aby zapewnić sobie tytuł mógł stracić co najwyżej pięć punktów. Metę osiągnął jako ósmy. Najgroźniejsi rywale przypłynęli na czwartym i piątym miejscu. Czyli mieliśmy tytuł! Jednak na wszelki wypadek wypuściłem sopocianina na następny wyścig. Potraktowaliśmy go szkoleniowo. Chodziło o skorygowanie nawigacji we mgle. I było znacznie lepiej. Łukasz przypłynął trzeci - relacjonuje z Korei Południowej Roman Budziński, trener polskiej kadry narodowej juniorów.

W Mistralu dziewcząt szóste miejsce zapewniła sobie Małgorzata Białecka (SKŻ Hestia).

Sylwetka mistrza
Łukasz Grodzicki (ur.1988) uczęszcza do Gdańskiego Liceum Autonomicznego, obecnie zdał do drugiej klasy. Poza żeglarstwem lubi jazdę na rowerze, a zimą na snowbordzie. Natomiast wolny czas chętnie spędza przed komputerem i przy fotografii cyfrowej.
Windsurfing zaczął trenować w wieku 10 lat w Sopockim Klubie Żeglarskim Hestia Sopot w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego.

W roku 2002 zajął pierwsze miejsce na Olimpiadzie Młodzieży i zdobył Puchar Polski oraz wywalczył Mistrzostwo Świata w Largs - Szkocja w klasie Aloha. Natomiast w Neusiedler - Austria uzyskał złoty medal na Mistrzostwach Europy w kategorii młodszego juniora Mistral 6,6.

W roku 2003 zdobył Mistrzostwo Europy w Pucku i Wicemistrzostwo Świata w Merida- Meksyk w kategorii juniorskiej Mistral 6,6. Na Młodzieżowych Długodystansowych Mistrzostwach Polski w kategorii Mistral 7,4 zajął trzecie miejsce.

W roku 2004 zdobył Mistrzostwo Europy w Sopocie i wywalczył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Neseberze - Bułgaria w kategorii juniorskiej Mistral 6,6. Na Mistrzostwach Polski seniorów zajął trzecie miejsce, a w młodzieży uplasował się na drugiej pozycji w kategorii Mistral 7,4. Na Młodzieżowych Długodystansowych Mistrzostwach Polski w kategorii Mistral 7,4 zajął pierwsze miejsce.

W roku 2005 na Mistrzostwach Europy w Mondello- Sycylia zajął 7 miejsce w kategorii młodzieży Mistral 7,4. W regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Pucku zajął drugie miejsce w kategorii seniorskiej Mistral 7,4. Na drugim miejscu uplasował się w Pucharze Prezydenta Sopotu w kategorii seniorskiej Mistral 7,4, a w klasie młodzieżowej na miejscu pierwszym. W regatach zaliczanych do Pucharu ISAF Kieler Woche zajął trzecie miejsce w kategorii seniorów.