Wiadomości

Mateusz Rompkowski: Miałem ofertę z PKH. Kontrakt w Stoczniowcu na 5 lat

Stoczniowiec Gdańsk

Mateusz Rompkowski (drugi od lewej) podpisał ze Stoczniowcem kontrakt aż na 5 lat. Pierwszy od lewej prezes Maciej Turnowiecki, po prawej Josef Vitek i trener Krzysztof Lehmann.
Mateusz Rompkowski (drugi od lewej) podpisał ze Stoczniowcem kontrakt aż na 5 lat. Pierwszy od lewej prezes Maciej Turnowiecki, po prawej Josef Vitek i trener Krzysztof Lehmann. fot. Rafał Sumowski/Trojmiasto.pl

- Miałem ofertę z Lotosu PKH, choć negocjacje nie były tak zaawansowane jak ze Stoczniowcem. Nie chcę wchodzić w dyskusje pomiędzy kibicami. Na pewno w tej całej sytuacji powrót do domu jest dla mnie trudniejszy. Hokej to moja praca i chcę wykonywać ją jak najlepiej - mówi Mateusz Rompkowski. Doświadczony hokeista podpisał aż 5-letnią umowę ze Stoczniowcem Gdańsk. W przyszłości ma się poświęcić w klubie karierze szkoleniowej.Mateusz Rompkowski wraca do Gdańska, zagra w StoczniowcuWraca pan do Gdańska po dziewięciu latach. Co zdecydowało o powrocie?

To nie była dla mnie prosta decyzja. Większość hokejowego życia spędziłem gdzie indziej, ale Gdańsk zawsze był w głowie i myślałem o tym, aby tu wrócić. Nie wiedziałem tylko kiedy. Teraz nadarzyła się ku temu okazja. Gdy dostałem telefon ze Stoczniowca, że zamierzają wystartować w Polskiej Hokej Lidze i chcą mnie w zespole, pomyślałem że to może być czas na powrót. Możemy coś stworzyć razem od nowa, a Gdańsk to moje rodzinne miasto. Cieszę się, że będę mógł jeszcze pograć na lodowisku, na którym stawiałem pierwsze kroki i przekazać coś od siebie.

Podpisał pan kontrakt aż na 5 lat, a  klub chce, by później pracował pan w nim jako członek kadry szkoleniowej. Zakładam że długoterminowa umowa była dla pana decydująca?

Nie ukrywam tego. Wiążę z Gdańskiem swoją przyszłość. Mam tu rodzinę i nie wyobrażałem sobie, że tu nie wrócę. Chcę stworzyć coś fajnego, co będzie dobrze funkcjonowało.

Głośno słychać niezadowolenie tych kibiców, którzy są zawiedzeni, że wrócił pan akurat do Stoczniowca, a nie do Lotosu PKH. To ten drugi reprezentował ostatnio Gdańsk w Polskiej Hokej Lidze a teraz znika z mapy. Jak pan się do tego ustosunkuje?

Rzeczywiście ten powrót jest przez to trudny. Gdy zaczynałem rozmowy, były w Gdańsku dwa kluby. Miałem ofertę z Lotosu PKH, choć negocjacje nie były tak zaawansowane jak ze Stoczniowcem. Nie chcę wchodzić w dyskusje pomiędzy kibicami, z których każdy może mieć swoje zdanie. Zawsze gdy przyjeżdżałem do Gdańska z innym klubem, miło było słyszeć od nich pytania kiedy wrócę. Na pewno w tej całej sytuacji powrót do domu jest dla mnie trudniejszy. Hokej to moja praca i chcę wykonywać ją jak najlepiej. Wyszło tak, że w Gdańsku jest jeden klub. Nie wiem co będzie dalej. Szkoda, że Lotos PKH nie przystąpi do rozgrywek, bo derby na pewno byłyby ciekawe. Myślę, że w Gdańsku jest miejsce na dwa zespoły. Wiadomo, że potrzebni są zawodnicy, ale i zaplecze finansowe, które jest najważniejsze. Jeśli nie ma finansów, nie ma mowy o tym, aby dobrze poprowadzić drużynę.

Jan Steber i kibice piszą do władz miasta o ratunek dla PKHRazem z Josefem Vitkiem ma pan pełnić rolę mentora dla zespołu, który w dużej mierze złożony będzie z młodzieży. Nie obawia się pan, że ta drużyna Stoczniowca brutalnie odbije się od gry w elicie?

Przywykłem do odpowiedzialnych ról, bo w Cracovii grałem z presją na wynik. Na pewno te młode chłopaki będą na początku w szoku. Sam pamiętam jak to było, gdy dostałem szansę gry w ekstraklasie. teraz są inne realia, jest więcej obcokrajowców, poziom jest wyższy. Myślę, że mogą mieć ciężko, ale muszą ciężko pracować. Przede mną i Josefem trudne zadanie. Wiele możemy im przekazać, ale to kilkuletni projekt i z biegiem czasu wzmocnienia będą nieuniknione. Młodzież będzie się ogrywać i liczę, że ich poziom pójdzie do góry.

Jaki będzie cel Stoczniowca w sezonie 2020/21?

O wynikach trudno mówić kiedy nie wiemy nawet ile drużyn ostatecznie zagra w PHL. Nie ustalajmy sobie celów jeśli chodzi o miejsce. Będziemy chcieli wygrywać i rozwijać ten zespół. Gra musi dawać nam radość. Da drużyna dopiero się tworzy.

A jakie cele stawia pan sobie indywidualnie?

Nie myślałem o takich rzeczach jak klasyfikacja kanadyjska, czyli bramki i asysty. Wiadomo, że tutaj będę grał w innej piątce niż w Cracovii. Gra cała drużyna a z jednym rozumiesz się na lodzie lepiej, z innym gorzej. Chcę grać jak najlepiej i pokazać młodszym kolegom jak to wszystko powinno wyglądać. Dla nich to będą pierwsze kroki w ekstraklasie i chcę, by mieli się jeszcze od kogo uczyć. Nie mówię tylko o grze, ale i tym co poza lodem.

Stoczniowiec Gdańsk założył spółkę hokejową. PHL ruszy 13 wrześniaDla wielu z tych chłopaków może być pan idolem. Nie będzie tak, że pana obecność w szatni ich onieśmieli?

Myślałem o tym. Chcę podejść do nich jako kolega. Myślę, że na pewno mają jakiś szacunek do mnie i to jest normalne ale chcę też być dla nich partnerem. Jeżeli będą potrzebować mojej pomocy czy poprosić o radę, nikomu nigdy nie odmówię.

Stoczniowiec złożył ofertę m.in. Przemysławowi Odrobnemu. Czy rozmawiał pan o powrocie do Gdańska z innymi zawodnikami, którzy grali tu w przeszłości?

Tak i były pozytywne opinie. Wiadomo, że niektórzy teraz będą się mnie dopytywać jak tu jest, bo będą chcieli wrócić. Jest jeszcze kilku zawodników z Gdańska rozsianych po Polsce w różnych drużynach. Myślę, że też mają z tyłu głowy powrót do Gdańska. Mam nadzieję, że moja osoba pociągnie za sobą innych wychowanków, którzy grają na tym poziomie. Co do Przemka to wysokiej klasy bramkarz i na pewno by się tu przydał. Myślę, że może kiedyś wróci, ale teraz musimy myśleć o tym, aby dobrze poukładać to, co mamy. Doświadczeni zawodnicy są potrzebni, ale młodych też trzeba ogrywać.

Reprezentacja Polski niedawno zmieniła szkoleniowca z Tomasza Valtonena na Roberta Kalabera Myśli pan jeszcze o tym, aby ponownie zagrać dla kadry czy to już temat zamknięty?

Miałem styczność z trenerem Kalaberem w Jastrzębiu i byłem zadowolony z tej współpracy. Reprezentacja to nie jest dla mnie zamknięta sprawa, ale mam już 34 lata, a trzeba dawać szansę młodszym zawodnikom. Nie ukrywam, że skupiam się na innych rzeczach, ale zobaczymy co czas pokaże.

Ruchy transferowe Stoczniowca Gdańsk przed sezonem 2020/21
Przyszli: Mateusz Rompkowski (pozycja: obrońca, poprzedni klub: Comarch Cracovia, kontrakt na 5 lat), Josef Vitek (napastnik, Lotos PKH Gdańsk, kontrakt na 3 lata)

Zostają: Krzysztof Lehmann (trener), Wiktor Soliński (bramkarz), Mikołaj Szczepkowski (bramkarz), Tobiasz Kuźnicki (bramkarz), Bartosz Liśkiewicz (obrońca), Gilbert Leśniak (obrońca), Kacper Fruczek (obrońca), Tomasz Iwanow (obrońca), Michał Naróg (obrońca), Wiktor Wenz (obrońca), Jakub Wala (obrońca), Wiktor Trzebiatowski (napastnik), Bartosz Wołoszyk (napastnik), Krystian Mocarski (napastnik), Szymon Łabinowicz (napastnik), Mikołaj Krasakiewicz (napastnik), Filip Ananiew (napastnik), Oskar Hadowski (napastnik), Adam Laskowski (napastnik), Kamil Zalewski (napastnik), Dimitri Szczerbakow (napastnik), Paweł Pluciński (napastnik), Kacper Niedźwiecki (napastnik), Mateusz Strużyk (napastnik), Dimitri Bandarenka (napastnik)

Może odejść: Igor Smal (napastnik)

Mogą zostać: Arseni Żurawski (obrońca, wypożyczenie z Dynamo Mińsk), Andrei Samsonowicz (obrońca, przechodzi rehabilitację)

Opinie (208) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Stoczniowca

data meczu: 11.09.2020

Re-Plast Unia Oświęcim
:
STOCZNIOWIEC Gdańsk
mecz ligowy

Aktualna tabela

Polska Hokej Liga
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 Comarch Cracovia 0 0 0 0 0 0:0 0
2 GKS Katowice 0 0 0 0 0 0:0 0
3 GKS Tychy 0 0 0 0 0 0:0 0
4 JKH GKS Jastrzębie 0 0 0 0 0 0:0 0
5 Kadra PZHL 0 0 0 0 0 0:0 0
6 KH Energa Toruń 0 0 0 0 0 0:0 0
7 Podhale Nowy Targ 0 0 0 0 0 0:0 0
8 Re-Plast Unia Oświęcim 0 0 0 0 0 0:0 0
9 STOCZNIOWIEC GDAŃSK 0 0 0 0 0 0:0 0
10 STS Sanok 0 0 0 0 0 0:0 0
11 Zagłębie Sosnowiec 0 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

11.09 (pt) Re-Plast Unia Oświęcim STOCZNIOWIEC Gdańsk
13.09 (nd) STOCZNIOWIEC Gdańsk JKH GKS Jastrzębie
20.03.2011 (nd) godz.17:00 Stoczniowiec GDAŃSK 10:1 Zagłębie Sosnowiec LIVE!
18.03.2011 (pt) godz.18:00 Zagłębie Sosnowiec 4:3 Stoczniowiec GDAŃSK
13.03.2011 (nd) godz.17:00 Stoczniowiec GDAŃSK 1:2 Podhale Nowy Targ LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane