• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hala Olivia dla wybranych. Stoczniowiec podjął uchwałę. Miasto wykorzysta furtkę?

Mikołaj Pachniewski
11 czerwca 2024, godz. 14:30 
Opinie (180)
Zgodnie z uchwałą Stoczniowca Gdańsk z Hali Olivia będą mogli korzystać tylko hokeiści tegoż klubu oraz amatorzy z Trójmiejskiej Ligi Hokeja. Zgodnie z uchwałą Stoczniowca Gdańsk z Hali Olivia będą mogli korzystać tylko hokeiści tegoż klubu oraz amatorzy z Trójmiejskiej Ligi Hokeja.

Hala Olivia w hokeju na lodzie tylko dla Stoczniowca Gdańsk i amatorskich drużyn z TLH - taką uchwałę podjął zarząd Stoczniowca i prezes Marek Kostecki. Oznacza to, że grać z miejskiej hali nie będzie mógł korzystać klub Fudeko GAS Gdańsk. W pomoc hokeistom zaangażowali się urzędnicy i miejscy radni. Być może miastu uda się wykorzystać jeden z zapisów w umowie dzierżawy "Olivii", by klub prowadzony przez Krzysztofa LehmannaJosefa Vitka mógł dalej grać w Gdańsku.Co powinno zrobić Fudeko GAS Gdańsk ws. gry w Hali Olivia?

Sytuacja z dostępem do lodu w Hali Olivia zmienia się z dnia na dzień. W czwartek, 6 czerwca informowaliśmy, że do rozmów pomiędzy Stoczniowcem Gdańsk, którzy zarządza miejską halą na podstawie umowy dzierżawy, która ważna jest aż do 2036 roku, a klubem hokejowym Fudeko GAS Gdańsk włączyli się przedstawiciele władz miasta.

06.06.2024 Trojmiasto.pl: Gdańsk włączył się do rozmów, aby lodu w hali 06.06.2024 Trojmiasto.pl: Gdańsk włączył się do rozmów, aby lodu w hali "Olivia" wystarczyło dla dwóch klubów

Sprawę, czy i na jakich warunkach "Olivia" jest w stanie pomieścić dwie ligowe drużyny, miał zbadać nowy zarząd Stoczniowca Gdańsk z prezesem Markiem Kosteckim. Wnioski "analiz" są szokujące. Klub podjął bowiem uchwałę, która zakazuje korzystanie z Hali Olivia innym podmiotom zajmującym się hokejem na lodzie, poza zespołami amatorów z Trójmiejskiej Ligi Hokeja.

Co ciekawe, zakaz ten nie dotyczy innych dyscyplin uprawianych w obiekcie zarządzanym przed Stoczniowca, a więc łyżwiarstwa synchronicznego czy figurowego.

Poniżej prezentujemy opisywaną uchwałę w całości.

Pełna treść uchwały dot. korzystania z Hali Olivia w zakresie hokeja na lodzie. Pełna treść uchwały dot. korzystania z Hali Olivia w zakresie hokeja na lodzie.
Decyzja władz Stoczniowca oznacza nic innego jak brak możliwości korzystania z "Olivii" klubu Fudeko GAS Gdańsk.

Przypomnijmy, że sam projekt Krzysztofa LehmannaJosefa Vitka powstał w 2022 roku, a rok później zgłosił do gry drużynę w Młodzieżowej Hokej Lidze. W ubiegłym sezonie dbała ona o to, żeby hokej na lodzie na seniorskim poziomie w Gdańsku nie zginął. Debiutancki sezon zakończyła na ćwierćfinale MHL, do której klub zgłosił także akces na sezon 2024/25.

Hokej. Stoczniowiec Gdańsk zgłosił się do MHL. Po co dwa zespoły z jednego miasta? Hokej. Stoczniowiec Gdańsk zgłosił się do MHL. Po co dwa zespoły z jednego miasta?

Już w minionym sezonie klub miał problemy z zarządcą hali, co skutkowało tym, że grupy młodzieżowe, które także prowadzi fundacja GAS Olivia, mecze i treningi musiały odbywać choćby w Elblągu czy Malborku.Fudeko GAS Gdańsk nie zamierza jednak odpuszczać. Z naszych informacji wynika, że na czwartek zaplanowano spotkanie przedstawicieli klubu z Adamem Korolem, dyrektorem Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu, który do spółki z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem pilotuje sprawę hokeja w Gdańsku.

Ponadto do pomocy przyłączyć się mają radni miasta. Andrzej Kowalczys już napisał list otwarty do Marka Kosteckiego, a ma być to nie koniec działań na rzecz Fudeko GAS Gdańsk.

Jak udało się nam dowiedzieć, przedstawiciele gdańskiego magistratu mogą spróbować wykorzystać jeden z zapisów umowy dzierżawy Hali Olivia. Mówi on o tym, że pierwszeństwo na wynajem lodu i to po preferencyjnych warunkach ma właśnie miasto.

30.09.2021 Trojmiasto.pl: Gdańsk ma pomóc Trójmiejskiej Lidze Hokeja. Amatorzy walczą o halę Olivia 30.09.2021 Trojmiasto.pl: Gdańsk ma pomóc Trójmiejskiej Lidze Hokeja. Amatorzy walczą o halę Olivia

Jeśli jednak mediacje nie dojdą do skutku, Fudeko GAS nie zamierza wycofywać swojego udziału w kolejnym sezonie MHL. Władze klubu mają już gotowe plany awaryjne.

Jedno jest pewne, lato w gdańskim hokeju będzie bardzo gorące. O dalszym rozwoju sprawy będziemy informować, gdy tylko pojawią się nowe okoliczności.List otwarty radnego Andrzeja Kowalczysa do Marka Kosteckiego, prezesa Stoczniowca Gdańsk - pisownia oryginalna

Pan Marek Kostecki
Prezes GKS Stoczniowiec Gdańsk
Gdańsk ul. Grunwaldzka 470

Jako mieszkaniec Gdańska, sympatyk sportu, radny Miasta jestem ogromnie zaniepokojony Pana działaniami ograniczającymi dostęp do lodowisk w Hali Olivia. W Uchwale nr 2 z dnia 6 czerwca 2024r. podkreślacie, że GKS Stoczniowiec jest jedynym stowarzyszeniem kultury fizycznej, które może swobodnie prowadzić szkolenie sportowe w obiekcie HSW Olivia na każdym szczeblu rozgrywek w ramach praw i obowiązków wynikających z odpowiednich przepisów Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Uważam, że podjęcie takiej uchwały jest skandaliczne i ma charakter dyskryminujący inne sportowe podmioty w tym niedawno powstały Klub Fudeko GAS Gdańsk. Doskonale Pan się orientuje, że ta inicjatywa ma wielu, kibiców którzy fascynują tą piękną dyscypliną sportu, która w Gdańsku ma bogatą historię. Pragnę przypomnieć, że legendarna Hala Olivia nie jest Pana własnością, została wybudowana z środków publicznych przez m.in. gdańskich stoczniowców. To w tej Hali w 1981r. odbył się historyczny I Zjazd NSZZ SOLIDARNOŚĆ. Niestety z bólem stwierdzam, że Pańskie działania są na przeciwległym biegunie od słowa - Solidarność i są bardzo dalekie od idei Fair - Play.

Zarządcy Olivii powinno zależeć na upowszechnianiu dyscyplin sportowych, wspieraniu inicjatyw, które temu służą. Zamknięcie Hali, która jest symbolem Gdańska, jest policzkiem wymierzonym nie tylko w sportowe środowisko, to krótkowzroczne chronienie bytu, który tak naprawdę słabo funkcjonuje w obiekcie, w którym są dwa lodowiska. Ostatnia Pana decyzja, to kolejna próba zdławienia hokeja i jest ze wszech miar egoistyczna. Zachowuje się Pan, jakby Olivia to był Pana majątek, a swoimi decyzjami przypomina I sekretarza PZPR.

Zarządzanie taka Halą, jak Olivia powinna wiązać z umiejętnościami prowadzenia dialogów z Miastem, stowarzyszeniami, klubami, szkołami czy środowiskami sportowymi, którym zależy na tym, aby hala ponownie żyła imprezami, meczami hokeja, aby trybuny były wypełnione. Pan tych wymogów nie spełnia. Pańskie działania są takie, że obiekt pustoszeje i ,,pachnie" stęchlizną w przenośni i dosłownie. Z zrozumieniem przyjąłbym informację o rezygnacji z zarządzania Olivią. Połączenie prezesury Stoczniowca i kierowania obiektem nie sprawdziło się. Szczególnie zauważalne było to przy próbach ratowania hokeja przez pasjonatów z MH Automatyka, Pomorski Klub Hokejowy czy obecnie Fudeko GAS Gdańsk.

Andrzej Kowalczys
Radny Miasta Gdańska

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (180)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Tabela końcowa

Hokej - I liga
Tabela końcowa
1 Naprzód Janów
2 Polonia Bytom
3 SMS PZHL Katowice
4 MMKS Podhale Nowy Targ
5 Sokoły Toruń
6 Sabres Oświęcim
7 Fudeko GAS Gdańsk
8 Cracovia
9 MOSM Tychy
10 UKS Zagłębie Sosnowiec
11 JKH GKS II Jastrzębie
12 Fabrykanci Łódzkie
13 Niedźwiadki MOSiR Sanok
14 SMS Toruń
15 SMS Bytom
W sezonie zasadniczym każda z drużyn rozegra 28 meczów. Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsze 8 drużyn awansuje do fazy play-off. Liga jest zamknięta. Nie ma awansów ani spadków.

Zgodnie z decyzją Zarządu PZHL z dn. 20.10.2023 drużyny UKS Zagłębie Sosnowiec oraz Sokoły Toruń zostały ukarane 6-cioma punktami ujemnymi z uwagi na wystawienie do gry nieuprawnionych zawodników.

Playoff

Ćwierćfinały

Polonia Bytom 2
Cracovia 1
MMKS Podhale Nowy Targ 2
Sokoły Toruń 1
SMS PZHL Katowice 2
FUDEKO GAS GDAŃSK 0
Naprzód Janów 2
Sabers Oświęcim 0

Półfinały

Polonia Bytom 2
MMKS Podhale Nowy Targ 1
SMS PZHL Katowice 0
Naprzód Janów 2

Finał

Polonia Bytom 0
Naprzód Janów 2

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane