Medal każdego kruszcu gdańskich florecistów

9 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Trzy medale, każdy z innego kruszcu zdobyli reprezentanci Sietom AZS AWFiS w turniejach indywidualnych mistrzostw Polski seniorów. We Wrocławiu po raz ósmy w karierze tytuł wywalczyła Sylwia Gruchała. Do srebra drogę floretem utorował sobie Maciej Włosek, a na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Chlewińska. Na piątek zaplanowano rywalizację drużynową

.

Transfery gdański florecistek do Warszawy i Poznania sprawiły, że nie ma szans na powtórkę z sezonów, gdy na mistrzowskim podium stawały wyłącznie zawodniczki Sietom AZS AWFiS, ale Gruchała niezmiennie utrzymuje się na topie, a nasz klub ma najwięcej zawodniczek w czołówce klasyfikacji.

We Wrocławiu 30-latka po raz ósmy w karierze została seniorską mistrzynią. Szkoda, że turniejowa drabinka tak się niefortunnie ułożyła dla gdańszczanek, gdyż w drodze po złoto Sylwia musiała eliminować koleżanki klubowe. W ćwierćfinale zamknęła drogę na podium Magdalenie Knop, wygrywając 15:4, a w półfinale po zaciętym boju zwyciężyła Karolinę Chlewińską 8:7. Ta druga rundę wcześniej wygrała zaś z inną gdańszczanką, Agnieszką Zielonką 15:11.

Z drugiej strony drabinki zawodniczki Sietom AZS AWFiS toczyły walkę z poznaniankami, ale sromotnie przegrywały. Anna Rybicka uległa Martynie Synoradzkiej 6:15, a Hanna Łycznińska doznała porażki w starciu z byłą gdańszczanką, Małgorzata Wojtkowiak 3:15.

Za te niepowodzenia koleżanek rewanż wzięła Gruchała, która w finale pokonała wyraźnie Synoradzką 15:6. Brązowe medale dla Chlewińskiej i pokonanej w półfinale (9:11) przez późniejszą wicemistrzynię - Wojtkowiak.

Optymistycznie przed turniejami drużynowymi nastraja fakt, że indywidualnie w czołowej "10" aż osiem miejsc zajęły gdańszczanki! Poza medalistkami plasowały się one jedna za drugą, na pozycjach od 5 do 10 odpowiednio: Rybicka, Łyczbińska, Knop, Zielonka, Iwona Olbromska, Justyna Anuszewska.

Pań walczyło 49, a bardziej liczny był turniej mężczyzn, do którego stawiło się 61 florecistów. Rewelacją był Maciej Włosek. Junior Sietom AZS AWFiS przebił się aż do finału po drodze eliminując m.in.: Radosława Glonka (Sietom) 15:13 w ćwierćfinale oraz broniącego tytułu, Leszka Rajskiego (Wrocławianie) 15:14 w półfinale.

Te wyczerpujące pojedynki musiały odbić się na kondycji gdańszczanina. Jego rywal do złota, Marcin Zawada półfinał z Tomaszem Gmerekiem skończył szybko, z wynikiem 15:4. W finale zaprocentował większy zasób sił oraz doświadczenie florecisty AZS AWF Warszawa. Wygrał on z Włoskiem 15:8 i po raz pierwszy w karierze zdobył tytuł.

Wspomniany Glonek był szósty, a tuż za "10", na jedenastych miejscach wspólnie sklasyfikowano dwóch kolejnych gdańszczan: Michała Jandę i Pawła Osmańskiego. Te wyniki zwiastują, że drużynie Sietom AZS AWFiS ciężko będzie walczyć o najwyższe laury drużynowo, gdyż zespół Wrocławian na przykład wprowadził trzech zawodników do indywidualnej "8", a dwóch na najniższy stopień podium.

Opinie (20)

• Prawda (1)

Szkoda, ze Sylwia jest tylko dobra w sporcie, a w zyciu codziennym to taki pustostan....

• 23 16

• a skąd wiesz?

robiłeś jej śniadanie?;p

• 1 1

• (3)

Jakeco ty z osobistymi wycieczkami do Pani Gruchałyjeśli coś było to powinieneś zachować się jak dżentelmen i cicho sza

• 8 8

• stała się osoba publiczną na własne życzenie....więc (2)

Wiec po to mamy forum ,żeby wyrażać swoje opinie. Dopóki była tylko sportowcem to nic z prywatności, ale bawi sie powoli w celebrytke wiec smiało można pisać o jej wyczynach, wypowiedziach i zachowaniu. Z resztą czytelnicy zorientowani w sytuacji polskiego floretu wiedza o co chodzi. Poziom lekko mówiąc poleciał na .... Więc mistrzostwo Polski...swietnie, ale wolałbym czytać o zwycięstwach na MŚ i IO

• 12 2

• Najgłupsze BZDURY jakie czytałam... (1)

"poziom lekko mówiąc poleciał na..."Boszzzzzz

• 2 4

• tak kolego poziom szermierki można powiedzieć kiepściutki

Wiec może dlatego tak cieszymy się z mistrzostw Polski. Bo w pucharze , indywidualnych MŚ no i pamiętnych Igrzyskach i aferze zostaje wiele do życzenia