Medale z Balearów

13 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
W minionym tygodniu na Formenterze zdobyli trzy medale w mistrzostwach świata juniorów w klasie Techno 293, dziś zostaną uhonorowani przez prezydenta Sopotu. Marcin Urbanowicz i Paweł Tarnowski zdobyli srebrne, a Mateusz Hoppe brązowy medal. Deskarzy SKŻ Hestia do sukcesów doprowadził trener Maciej Dziemiańczuk.

Techno 293 jest klasą przygotowawczą do startów na desce olimpijskiej Neil Pryde RS:X. Sekcja SKŻ Hestia w tej specjalności była najlepsza w Polsce, a jak teraz widać i na świecie należy do wiodących. U wybrzeży czwartej co do wielkości wyspy Balearów, położonej na południe od Ibizy, sopocianie zdobyli trzy medale oraz jeszcze trzy miejsca w pierwszej "10". Rywalizacja została przeprowadzona w dwóch kategoriach, do lat 15 i 17.

- Warunki na mistrzostwach nie były łatwe. Wyścigi były długie, nawet do godziny, przy wietrze o sile 2/3 Beauforta, czyli na granicy pompowania i ślizgu. Tylko jednego dnia powiało pięć Beauforta. Ponadto zawodnikom bardzo przeszkadzały silne prądy z różnych kierunków oraz zróżnicowana i nierówna fala. Zaprocentowało to, że przed regatami mogliśmy na miejscu przez tydzień potrenować. Dzięki temu poznaliśmy te trudne warunki i na to wyzwanie dobrze się przygotowaliśmy. Do pełni szczęścia zabrakło tylko złota - relacjonuje trener Dziemiańczuk. O tytuł sopocianie zapewne pokuszą się już za rok, bo od 9 do 16 sierpnia 2008 mistrzostwa świata w tej klasie przeprowadzi SKŻ Hestia.

Na Formenterze Urbanowicz wywalczył srebro w kategorii chłopców Under15. W tej samej grupie Łukasz Buderaski zajął szóste miejsce. Wśród deskarzy dwa lata starszych Tarnowski był drugi, a Hoppe trzeci. W rywalizacji dziewcząt najlepiej z sopocianek radziły sobie: Karolina Zajączkowska (szósta U-15) i Natalia Wójcik (dziesiąta U-17). startująca we flocie Under 17 wywalczyła 10 miejsce. - Paweł chodzi do drugiej klasy gimnazjum, ma dopiero 13 lat, a medal wywalczył w gronie rywali o cztery lata starszych. To duży sukces i powód do dumy - podkreślają Monika i Jacek Tarnowscy, rodzice wicemistrza świata.

Dodajmy, że z medalem wrócił również Paweł Frydrychowicz. W rozgrywanych równolegle regatach w klasie RCB w gronie Grand Mastersów sopocianin zdobył srebro.