Memoriał Romualda Piaseckiego

16 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Dokładnie 200 zawodniczek i zawodników zgromadził na starcie II Memoriał Romualda Piaseckiego we florecie do lat 17. Gdańskie zawody stanowiły drugą eliminację Pucharu Polski. Triumfowali Agata Kantorska (Warta Poznań) i Stanisław De Bazelaire (AZS AWF Warszawa). Z licznej ekipy gospodarzy najlepej walczyła Anna Lidzbarska, która uplasowała się na drugiej pozycji.

Zmarły przed dwoma laty Piasecki przez ćwierćwiecza (1973-1998) stał na czele gdańskiego okręgu. To pod jego czujnym okiem rósł w siłę nasz floret. W tym roku patronat nad zmaganiami poświęconymi pamięci prezesa przyjął "Głos Wybrzeża".

W porównaniu z pierwszą pucharową eliminacją, która odbyła się we Wrocławiu, na najwyższym stopniu podium nie zaszły żadne zmiany. Wśród dziewcząt klasę potwierdziła Kantorska. Poznanianka w ćwierćfinale wyeliminowała Agnieszkę Purowską (Sietom AZS AWF Gdańsk) 15:5, w półfinale 14:8 pokonała koleżankę klubową Martynę Synoradzką, a w finale rozbiła Lidzbarską 15:3! Wcześniej gdańszczanka zwyciężyła najlepszą ze startujących w Gdańsku zawodniczek zagranicznych, Natalię Moskinę (Białoruś) 15:12, a w walce o finał pokonała Klaudię Tomkowiak (Korona Wrocław) 15:8.

Miejsca pozostałych gdańszczanek: 6. Purowska, 17. Agata Pacuła, 23. Karolina Zubrzycka, 28. Karolina Osmańska, 29. Małgorzata Koszczyc.

Klasyfikacja Pucharu Polski po dwóch eliminacjach:
1. Kantorska 60 punktów, 2. Lidzbarska i Synoradzka po 47, 4. Tomkowiak 44.

W rywalizacji chłopców w szerokim finale gdańszczanie mieli także dwóch przedstawicieli, ale żadnemu z nich nie udało się przebić przez ćwierćfinał. Konrad Pietrusiak przegrał z Aleksandrem Szaliankowem (Bialorus) 6:15, a Wojciech Naruszewicz przegrał z Bartoszem Kochańskim (Budowlani Toruń) 11:15.

W finale De Bezelaire wygrał z Szaliankowem 15:8, a trzecie miejsce podzielili Rafał Stanowski (Budowlani) i Kochański 15:1.
Miejsca gdańszczan: 6. Pietrusiak, 7. Naruszewicz, 12. Andrzej Prokopski, 26. Krzysztof Sikora.

1. De Bezelaire 60,
2. Kochański 44,
3. Michał Majewski(AZS AWF Warszawa) 39,
4. Aleksander Ostrouch (AZS AWF Warszawa) i Paweł Szumielewicz (Korona) po 36.

Następne zawody odbędą się 3 i 4 listopada w Toruniu. Trzy najlepsze florecistki i tyluż florecistów na koniec cyklu reprezentować będzie Polskę w przyszłorocznych mistrzostwach świata kadetów.