Memoriał dla Jandy

21 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
151 florecistek i florecistów uczciło pamięć Romualda Piaseckiego. W memoriałowych zawodach, które były zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski do lat 17, zwyciężyli w Gdańsku - reprezentant gospodarzy, Michał Janda oraz Marta Hausman z Torunia. Ponadto miejscowi zdobyli jeszcze cztery miejsca na podium.

Romuald Piasecki (1937-2000) był współtwórcą sukcesów gdańskiej szermierki. Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998 (!) piastował godność prezesem Okręgowego Związku Szermierczego w Gdańsku, a ponadto był członkiem Zarządu Polskiego Związku Szermierczego. Został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Był współzałożycielem Rady Okręgowych Związków Sportowych w Gdańsku, organizatorem Mistrzostw Europy w szermierce w Gdańsku w 1997 r. Od siedmiu lat dla uczczenia Jego pamięci odbywają się zawody.

W gronie chłopców nie udało się obronić pierwszego miejsca sprzed roku Michałowi Kryczale. W półfinale gdańszczanin przegrał z kolegą klubowym 12:15. Podopiecznego Łukasza Szymańskiego ten sukces uskrzydlił, że w finale nie miał żadnych kłopotów. Janda pokonał Mateusz Ulanowski (AZS AWF Warszawa) 15:9. Ten ostatni w półfinale wygrał z Maciejem Włosekiem (Budowlani Toruń), który jednak zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Najlepsi w Gdańsku: 1. Janda, 2. Ulanowski, 3. Kryczało i Włosek, 5. Damian Koper (AZS AWF Poznań), 6. Mateusz Kosicki (Budowlani), 7. Marek Skawiński (Kusy Szczecin), 8. Piotr Kolec (Kolejarz Wrocław).

Czołówka klasyfikacji generalnej PP: 1. Włosek 52 punkty, 2. Kryczało 47, 3. Skawiński 40, 4. Koper i Kosicki po 36, 6. Janda 34.

W rywalizacji dziewcząt po raz trzeci z rzędu memoriałowe zawody wygrała przedstawicielka Budowlanych. Po dwóch sukcesach Marty Łyczbińskiej, która przeszła już do starszej kategorii wiekowej, tym razem triumfowała Hausman. Torunianka poradziła sobie z koalicją gdańszczanek, których w półfinale było aż trzy. Miejscowe do startu przygotowywał trener Adam Kaszubowski.

Na najniższych stopniach podium stanęły: Dagmara Toboła i Iwona Olbromska. Pierwsza z nich walkę o finał przegrała z Martą 11:15, a druga uległa koleżance klubowej - Katarzynie Gutowskiej 15:8. W pojedynku o zwycięstwo w turnieju Hausman okazała się lepsza od Gutowskiej w stosunku 15:12. W klasyfikacji generalnej przewodzi inna torunianka, Marta Jelińska, która w Gdańsku była piąta, przegrywając w ćwierćfinale z Tobołą 9:13.

Najlepsze w Gdańsku: 1. Hausman, 2. Gutowska, 3. Toboła i Olbromska, 5. Jelińska, 6. Dagmara Masłowska (AZS AWF Poznań), 7. Karolina Hofman (Kusy), 8. Ewelina Kaniecka (Budowlani).

Czołówka klasyfikacji generalnej PP: 1. Jelińska 48, 2. Hausman 48, 3. Olbromska 40, 4. Anna Powolny (Dartagnan Warszawa) 39, 5. Toboła 34, 6. Gutowska 33.

Następne pucharowe zawody odbędą się 17 listopada w Toruniu. W przyszłym roku po trzy najlepsze zawodniczki i trzech zawodników reprezentować będą Polskę na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej. Wszyscy reprezentanci Sietom AZS AWFiS, którzy w Gdańsku na podium, mają szansę wywalczyć paszporty do Acireale - Catania we Włoszech.