Mistrzostwa Gdańska w LA.

5 czerwca 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
Na stadionie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza odbyły się mistrzostwa Gdańska w lekkoatletyce szkół ponadpodstawowych. W imprezie wzięło udział ponad 200 uczniów z 19 szkół średnich. Zwycięzcy otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.

Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w 14 konkurencjach: ośmiu biegowych i sześciu technicznych. Oprócz liceów i szkół zawodowych w imprezie wystartowała szkoła sportowa - XI LO. Właśnie jej uczniowie byli największymi indywidualnościami mistrzostw. Byli także na zakończenie zawodów ich negatywnymi bohaterami. Podczas ostatniej konkurencji, sztafety 4 x 100 m chłopców, biegnący na ostatniej zmianie Łukasz Płaczek wbiegł na metę tyłem. Zostało to odebrane jako niesportowe zachowanie i sztafetę zdyskwalifikowano. Po tej decyzji w kierunku sędziów padły niecenzuralne słowa jednego z uczniów "jedenastki", nie biorącego udziału w zawodach. Najciekawsze w całej tej sprawie jest to, że w pobliżu stał opiekun ze szkoły sportowej, który stwierdził, że... niczego nie słyszał.

Najwięcej medali zdobyli: Anna Sażalska - 3 (złote na 100 m, 4x100 m i w skoku w dal) i Łukasz Płaczek 3 (złote w skoku w dal i wzwyż, srebrny w pchnięciu kulą). W niektórych konkurencjach różnice między uczniami szkoły sportowej a pozostałymi były bardzo wyraźne.
Najbardziej widoczne było to w biegach dziewcząt na 100 m i 400 m chłopców.

Dziewczęta
W biegu na 100 m zwyciężyła Anna Sażalska (XI LO - 12,6), przed Joanną Falczyńską (XI LO - 13,2) i Eweliną Błaszczyk (XI LO - 13,3), czwarta była Karolina Reiter (IX LO - 13,3). Na 400 m pierwsza była Marta Żochowska (XI LO - 1:01,7), druga Dominika Bolek (XII LO - 1:04,8), a trzecia Mirela Machol (XI LO - 1:06,6). Najszybsza na 800 m była Joanna Stachowiak (IX LO - 2:31,0), która wyprzedziła Edytę Dampel (XI LO - 2:38,2) i Natalię Świeczkowską (XI LO - 2:39,6). Na siódmym miejscu bieg ukończyła brązowa medalistka mistrzostw świata we florecie, Katarzyna Kryczało z V LO. Wśród sztafet 4x100 zdecydowanie najlepsze było XI LO (Anna Sażalska, Sandra Marcinkowska, Ewelina Błaszczyk i Joanna Falaczyńska - 53,1) przed Conradinum (Aleksandra Dzierżyńska, Karolina Skowrońska, Magdalena Wojciechowska i Agnieszka Klimek - 58,6) i V LO (Marta Baszuro, Justyna Bełkowska, Monika Sperczak i Natalia Niemkiewicz - 59,6). W pchnięciu kulą w ostatniej serii na pierwsze miejsce wyszła Dorota Kozłowska z XI LO - 8,78 m, która o... centymetr wyprzedziła Maję Stefańską z XII LO, a także Karolinę Łozowską z Conradinum - 8,35 m. W skoku w dal swój trzeci złoty medal zdobyła Anna Sażalska - 5,04 m, srebro przypadło Dorocie Pieczonce z XV LO - 4,85 m, a brąz Karolinie Gronau z XVII LO - 4,85 m, która była najlepsza w skoku wzwyż z wynikiem 173 cm. Na drugim miejscu uplasowały się Amelia Babula i Aleksander Bober (obie z XI LO) po 160 cm,. Trzecia była Magda Rzepnikowska (V LO - 140 cm).

Chłopcy
Bieg na 100 m wygrał Tomasz Komorniczak (II LO - 11,5), przed Jakubem Kortasem (IX LO - 11,6) i Mirosławem Dułakiem (XI LO - 11,6). Na 400 m podium należało w całości do XI LO. Pierwszy był Maciej Kosiecki (52,2), drugi Mariusz Czarnomski (53,6), trzeci Paweł Pytka (54,5), czwarty Łukasz Kokot (XV LO - 55,0). W biegu na 1500 m najszybszy był Grzegorz Sokołowski (ZSE - 4:21,7), który wyprzedził Krzysztofa Trzasko (XI LO - 4:29,6) i Grzegorza Sasa (ZSS - 4:30,8). Na jedenastym miejscu uplasował się mistrz świata w windsurfingu Maksymilian Wójcik z V LO. W biegu rozstawnym 4x100 po dyskwalifikacji sztafety XI LO pierwsze miejsce przypadło IX LO (Krzysztof Herdliczko, Piotr Stachowski, Grzegorz Kanawka i Jakub Kortas - 48,0), drugie - V LO (Łukasz Knebe, Marcin Każubowski, Michał Jaśkiewicz i Adam Błaszczyk - 48,6), trzecie - VI LO (Adam Romański, Tomasz Luchowski, Jarosław Walczak i Artur Mastykarz - 48,9). W konkurencjach technicznych najbardziej zajęty był Łukasz Płaczek. W pchnięciu kulą z wynikiem 10,20 m był trzeci, za Maciejem Suchanowskim (XI LO - 12,50 m) i Marcinem Górzyńskim (II LO - 12,43 m). W skoku w dal wygrał z rezultatem 6,36 m, przed Michałem Durdzińskim (V LO - 5,98 m) i Łukaszem Rędzio (XX LO - 5,90 m). W skoku wzwyż zwycięstwo dała mu wysokość 200 cm. drugi był Mikołaj Grabowski - 175 cm, trzeci Piotr Dzierżko - 170 cm (obaj XI LO), czwarty był Adam Taszner (II LO - 170).