Judoczki ze złotem igrzysk frankofońskich

17 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Joanna Jaworska (na zdjęciu) triumfowała w kategorii powyżej 78 kg. Jej klubowa koleżanka z AZS AWFiS Katarzyna Furmanek sięgnęła po złoto w niższej wadze. Joanna Jaworska (na zdjęciu) triumfowała w kategorii powyżej 78 kg. Jej klubowa koleżanka z AZS AWFiS Katarzyna Furmanek sięgnęła po złoto w niższej wadze.

Judoczki AZS AWFiS Gdańsk Katarzyna Furmanek i Joanna Jaworska zdobyły w Nicei złote medale igrzysk frankofońskich. Po srebrny medal sięgnął zawodnik Wybrzeża Gdańsk Damian Nasiadko. W dniach od 4 do 6 października właśnie do Gdańska zjadą się najlepsi zawodnicy w kraju. W hali AWFiS przy ul. Górskiego rozegrane zostaną mistrzostwa Polski seniorek i seniorów, w których zaprezentuje się około 300 zawodników.

Igrzyska Frankofońskie to multidyscyplinarne zawody rozgrywane obecnie co 4 lata, zawsze rok po igrzyskach olimpijskich. Pierwsza edycja odbyła się w 1989 r. W igrzyskach startują zawodnicy państw Frankofonii. Reprezentanci Polski po raz pierwszy zostali zaproszeni do udziały w nich w 2001 roku do Kanady.

Tegoroczny start udał się naszym judokom, którzy wywieźli z Francji cztery medale. Trzy z nich były dziełem zawodników gdańskich klubów. Złote medale wywalczyły Katarzyna FurmanekJoanna Jaworska z AZS AWFiS Gdańsk. Furmanek triumfowała w kategorii do 78 kilogramów po drodze na najwyższy stopień podium wygrała cztery walki, z czego trzy przez ippon. W finale pokonała Tunezyjkę Sarrę Mzougui na co potrzebowała zaledwie 30 sekund.

Jaworska była najlepsza w najcięższej kobiecej wadze, powyżej 78 kg. W tej kategorii wystartowały jedynie cztery zawodniczki, więc gdańszczanka od razu rozpoczęła od półfinału, w którym zwyciężyła po dyskwalifikacji Manuelli Volcere z Seszeli. W finale pokonała TunezyjkęSarę Trabelsi.

Po srebro w kategorii powyżej 100 kg sięgnął zawodnik innego gdańskiego klubu, Wybrzeża. Damian Nasiadko w półfinale pokonał przez ippon Rumuna George Simionescu. W finale lepszy okazał się jednak Marokańczyk Malki El Mehdi. Czwarty medal dla Polski - brązowy w kat. do 66 kg, zdobył Grzegorz Lewiński z UKJ AON Warszawa.

O pozycji gdańskiego judo w krajowej hierarchii świadczą nie tylko wyniki. W dniach od 4 do 6 października po siedmiu latach właśnie w tym mieście odbędą się mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w tej dyscyplinie. Zawody organizowane przez AZS AWFiS Gdańsk rozegrane zostaną w hali przy ul. Górskiego. Zaprezentuje się podczas nich około 300 zawodników z krajowej czołówki. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny. Turniej został objęty honorowym patronatem: Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka