• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na dobry początek

jag.
7 kwietnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
Bardzo dobrze dla czteroosobowej ekipy florecistów Sietomu AZS AWF Gdańsk rozpoczęły się we włoskiej miejscowości Trapani młodzieżowe mistrzostwa świata. W turnieju kadetów do lat 17 brązowy medal zdobył Konrad Pietrusiak, który w tej rangi imprezie był debiutantem. Uczeń pierwszej klasy III LO w Gdańsku uczył się fechtunku pod okiem Longina Szmita. Gdański szkoleniowiec może pochwalić się już 40 medalami z igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy!

- Nie było realnych podstaw do tego, by stawiać na Konrada, ale w głębi duszy liczyłem, że może być niespodzianka. Co prawda, trudno ją porównać z wicemistrzostwem świata do lat 20 15-letniej wówczas Ali Kryczało, czy w ogóle pierwszym medalem sprzed 11 lat Ani Rybickiej, ale i teraz radość jest olbrzymia. Wśród chłopców to mój dopiero drugi medal - przyznaje fechtmistrz Longin Szmit.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza zdobycz w rodzinie Pietrusiaków. Przed dwoma laty w Gdańsku w tej samej kategorii wiekowej wicemistrzem świata został Krzysztof Pietrusiak.

Kto wie, jak potoczyłaby się rywalizacja, gdyby polscy floreciści nie musieli walczyć ze sobą. W 1/8 finału Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) przegrał z Amerykaninem Brendanem Mayersem 11:15 i na osłodę pozostało mu 13. miejsce. W szerokim finale znalazł się zaś jego kolega klubowy Stanisław de Bazelaire (AZS AWF Warszawa). W ćwierćfinale był rywalem Pietrusiaka. Gdańszczanin wygrał 13:7. Po tej porażce stołeczny florecista sklasyfikowany został na 7. pozycji.

W półfinale los zetknął Pietrusiaka z Aleksandrem Czalikowem. Białorusin wygrał ten pojedynek 15:12, a następnie pobił w spotkaniu o złoto Alessandro Meringolo (Włochy) 15:5.

- Nie wiedziałem wiele o sile rywali, zatem przygotowywałem Konrada pod konkretne style walki. Dużo czasu poświęciliśmy też de Bazelaire. Dotychczas wszystkie walki Pietrusiak z nim przegrywał, i to wyraźnie. We Włoszech wziął rewanż. Białorusin, który wygrał, nie jest nieznaną nam postacią. Był w ubiegłym roku w Gdańsku. W Memoriale Romualda Piaseckiego zajął drugie miejsce, wygrywając z Pietrusiakiem, a przegrywając z de Bazelaire. Nie chciałbym wszystkiego zrzucać na sędziów, ale półfinałową walkę we Włoszech prowadził Siergiej Gołubicki, który najwyraźniej uznał, że z Ukrainy bliżej mu do Białorusi, choć w karierze zawodniczej chyba z 10 lat trenował z polską kadrą, bo w swoim kraju nie miał godnych siebie rywali - dodaje Longin Szmit.

W turnieju szablistek wszystkie Polki zakończyły udział w turnieju w 1/8 finału. Katarzyna Karpińska (KKSz Konin), Marta Wątor i Monika Jajeśniak (obie MOSiR Sosnowiec) zajęły miejsca od 14. do 16.

Dzisiaj we Włoszech walczyć będą kadeci we florecie kobiet i szpadzie mężczyzn. Wśród nich gdańska debiutantka, Anna Lidzbarska.
Głos Wybrzeżajag.

Zobacz także

Opinie (4)

  • SIETOM RULEZ

    Eja KOnio opopopopopopop!!!!!!

    • 0 0

  • SIETOM

    EJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!TERESA RULEZ

    • 0 0

  • Konio tejjj

    W tym momencie Konrad to dla mnie MEGAMISTRZ! To, co zrobil w Trapani bylo swietne!
    Brawo Konrad! Teraz do pelni szczescia brakuje jeszcze tylko 10 floretowych medali z floretu juniorow i juniorek i z drozynowek.
    Trzymam tez oczywiscie kciuki za szpade i szable!

    • 0 0

  • BRAKEN SPRZETEN

    EJAAAAAAAAAAAAAA

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane