• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Najniższa frekwencja w tym sezonie

Rafał Sumowski
5 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk przeprasza po blamażu. Tom Brennan dwa mecze w jeden dzień
Gdańszczanie wygrali niedzielny mecz, ale uciekł im punkt bonusowy. Gdańszczanie wygrali niedzielny mecz, ale uciekł im punkt bonusowy.

Gdańscy żużlowcy pokonali na swoim torze Betard Spartę Wrocław 47:42. Do wygranej poprowadził ich nowy kapitan zespołu Nicki Pedersen, który zdobył komplet punktów. Niestety, rozmiary zwycięstwa okazały się zbyt niskie, by wywalczyć również bonus za dwumecz. Lotos Wybrzeże nadal pozostaje na ostatnim miejscu w ekstralidze, a co gorsza w niedzielę mieliśmy najniższą frekwencję na trybunach i to pomimo obniżonej ceny biletów.BETARD SPARTA BETARD SPARTA
9. Thomas Jonasson 11 (3,3,2,3,0)
10. Tomasz Chrzanowski 2 (1,1,0,0,-)
11. Renat Gafurow 12 (3,1,2,3,3)
12. Piotr Świderski 3+1 (2*,0,1,0)
13. Nicki Pedersen 15 (3,3,3,3,3)
14. Marcel Szymko 1+1 (1*,0,0)
15. Krystian Pieszczek 3 (2,w,1,0)
Sędziowie: Najwer (Gliwice)
Widzów: 2000
Składy
1. Tomasz Jędrzejak 7+2 (2,3,w,1*,1*)
2. Dennis Andersson 7+2 (0,2*,2,2,1*)
3. Fredrik Lindgren 7+2 (0,1*,3,1*,2)
4. Tai Woffinden 5+1 (1,2,1,1*)
5. Sebastian Ułamek 11 (2,2,3,2,2)
6. Patryk Malitowski 5 (3,0,2)
7. Patryk Dolny 0 (0,w,u,)


Kibice oceniająStanisław Chomski (trener Lotosu Wybrzeże):
Moi zawodnicy pokazali maksimum woli walki, ale nie trafiają do mnie żadne tłumaczenia, gdy ktoś wchodzi w łuk wąsko, a wychodzi szeroko. Trzeba być zdecydowanym - albo krawężnik albo szeroka. Mieliśmy jedenaście zwycięstw indywidualnych, ale zabrakło tego środka. Wydawało się, że jest, bo z żadnej ze stron nie doświadczyliśmy wielu podwójnych zwycięstw. Szkoda wyścigu czwartego, kiedy prowadziliśmy 5:1, a w powtórce wykluczono Pieszczka. Zawaliliśmy też bieg trzynasty, gdy mieliśmy już 5:1, ale tego nie dowieźliśmy. To jest dramat. Chrzanowski był zdecydowanie najlepszy na sobotnim treningu, dlatego postawiłem dziś na niego. Czy Suchecki spisałby się lepiej, tego się już nie dowiemy. Pozostaje mi pogratulować gościom, którzy zgarnęli bonus. Niestety, w kontekście naszej przyszłości ten punkt mógłby okazać się bardzo cenny.

Piotr Baron (menedżer Betardu Sparty):
Gratulacje dla gdańszczan, bo jechali świetnie. My spóźniliśmy się z dopasowaniem do toru, a szkoda, bo chcieliśmy wygrać to spotkanie. Widowisko było jednak przednie, a my podzieliliśmy się punktami.

Relacja LIVE

W składzie gdańszczan zaszła jedna zmiana. Pod numerem 10. Zbigniewa Sucheckiego zastąpił Tomasz Chrzanowski (LOTOS WYBRZEŻE), który dobrze spisał się na sobotnim treningu w formie wewnętrznego turnieju par zdobywając 11 punktów w czterech startach. W ligowych pojedynkach "Chrzanek" najczęściej jednak zawodził. Czy dzisiaj nastąpi przełamanie?
kibice
Na 20 minut przed rozpoczęciem meczu gdańskie trybuny świecą pustkami. Tymczasem w ogródku pod stadionem wspólnie biesiadują grupy kibiców Wybrzeża i Sparty. Pogoda raczej nie sprzyja, ale zawody nie są zagrożone.
kibice
Zawodnicy wyjechali do prezentacji. Tymczasem wygląda na to, że sektor dopingujący gdańskich kibiców dzisiaj przeniesie się do "klatki" gości.
Podczas przedmeczowej odprawy Tomasz Chrzanowski (LOTOS WYBRZEŻE) przekazał funkcję kapitana Nickiemu Pedersenowi.
kibice
Na trybunach znajduje się w tej chwili około tysiąca kibiców.
Zawodnicy będą startować według I zestawu. Oznacza to, że żużlowcy Lotosu Wybrzeża rozpoczną mecz z wewnętrznych pól.
start wyścigu
I
W biegu wystartują: Krystian Pieszczek  , Patryk Malitowski  , Marcel Szymko  , Patryk Dolny  .
1'
Za 2 minuty start do pierwszego biegu.
bieg 3:3
I
[3:3] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Patryk Malitowski (3 pkt), Krystian Pieszczek (2 pkt), Marcel Szymko (1 pkt), Patryk Dolny (0 pkt). Kolejność bez zmian od startu jednak Pieszczek do samego końca naciskał Malitowskiego. Zawodnik z Wrocławia wygrał i... wywrócił się za metą.
start wyścigu
II
W biegu wystartują: Thomas Jonasson  , Dennis Andersson  , Tomasz Chrzanowski  , Tomasz Jędrzejak  .
bieg 4:2
II
[7:5] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Thomas Jonasson (3 pkt), Tomasz Jędrzejak (2 pkt), Tomasz Chrzanowski (1 pkt), Dennis Andersson (0 pkt). Ze startu na 5:1 wyszli gości, ale najpierw na pierwszą pozycję wysforował się Jonasson, a następnie Chrzanowski minął Anderssona.
start wyścigu
III
W biegu wystartują: Renat Gafurow  , Tai Woffinden  , Piotr Świderski  , Fredrik Lindgren  .
bieg 5:1
III
[12:6] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Piotr Świderski (2 pkt), Tai Woffinden (1 pkt), Fredrik Lindgren (0 pkt). Świetny start Gafurowa, który przy krawężniku zostawił miejsce Świderskiemu. Nasi zawodnicy niezagrożenie prowadzili przez cały wyścig.
start wyścigu
IV
W biegu wystartują: Nicki Pedersen  , Patryk Dolny  , Krystian Pieszczek  , Sebastian Ułamek  .
ważne zdarzenie
IV
Wyścig przerwany. Gdańska para po świetnym starcie wyszła na prowadzenie i uciekała do przodu, gdy na wejściu w drugi łuk motocykla nie opanował Patryk Dolny (BETARD SPARTA) i wjechał prosto w bandę.
4'
Wrocławski junior jest zdolny do dalszej jazdy, ale jako sprawca przerwania biegu został wykluczony z powtórki.
ważne zdarzenie
IV
Wyścig ponownie przerwany. Tym razem upadł Pieszczek. Co ciekawe, na bandę pociągnęło go w tym samym miejscu, co przed chwilą Dolnego. W kolejnej odsłonie wystartują tylko Pedersen i Ułamek.
bieg 3:2
IV
[15:8] Wynik biegu: 3:2. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Sebastian Ułamek (2 pkt). Duńczyk po starcie "założył się" na jadącego z wewnętrznego toru Ułamka i pewnie dowiózł do mety 3 punkty.
start wyścigu
V
Po równaniu toru w biegu wystartują: Renat Gafurow  , Dennis Andersson  , Piotr Świderski  , Tomasz Jędrzejak  .
bieg 5:1
V
[16:13] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Tomasz Jędrzejak (3 pkt), Dennis Andersson (2 pkt), Renat Gafurow (1 pkt), Piotr Świderski (0 pkt). Mamy pierwsze drużynowe zwycięstwo gości. Gafurow został wypchnięty po starcie na zewnętrzną część toru i choć się napędzał, nie zdołał dogonić rywali.
start wyścigu
VI
W biegu wystartują: Nicki Pedersen  , Tai Woffinden  , Marcel Szymko  , Fredrik Lindgren  .
bieg 3:3
VI
[19:16] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Tai Woffinden (2 pkt), Fredrik Lindgren (1 pkt), Marcel Szymko (0 pkt). Pedersen zdeklasował rywali. Szymko w walce o punkty liczył się tylko na pierwszym okrążeniu.
start wyścigu
VII
W biegu wystartują: Thomas Jonasson  , Patryk Malitowski  , Tomasz Chrzanowski  , Sebastian Ułamek  .
bieg 4:2
VII
[23:18] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Thomas Jonasson (3 pkt), Sebastian Ułamek (2 pkt), Tomasz Chrzanowski (1 pkt), Patryk Malitowski (0 pkt). Jonasson po przegranym starcie zdołał odbić pierwszą pozycję i pomknął do przodu. Chrzanowski zawalił wyjście spod taśmy, ale na skutek błędu Malitowskiego nie musiał obawiać się o utratę trzeciej pozycji.
Przerwa na równanie toru.
W tej chwili w dwumeczu gdańszczanie przegrywają różnicą 9 punktów i to goście są bliżej punktu bonusowego. Przypomnijmy, że we Wrocławiu padł wynik 52:38 dla Sparty.
start wyścigu
VIII
W biegu wystartują: Nicki Pedersen  , Dennis Andersson  , Krystian Pieszczek  , Tomasz Jędrzejak  .
8'
Z wyścigu wykluczony został Tomasz Jędrzejak (BETARD SPARTA), który nie był gotowy do startu, gdy upływał czas 2 minut. Zawodnik gości skupiony był na... sygnalizowaniu nieregulaminowego ustawienia telewizyjnego operatora.
bieg 4:2
VIII
[27:20] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Dennis Andersson (2 pkt), Krystian Pieszczek (1 pkt).
start wyścigu
IX
W biegu wystartują: Thomas Jonasson  , Tai Woffinden  , Tomasz Chrzanowski  , Fredrik Lindgren  .
bieg 4:2
IX
[29:24] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Fredrik Lindgren (3 pkt), Thomas Jonasson (2 pkt), Tai Woffinden (1 pkt), Tomasz Chrzanowski (0 pkt). Ze startu dobrze wyszedł Chrzanowski, ale dał się wyprzedzić dwójce rywali. Błyskawicznie z ostatniej pozycji na drugie miejsce przeszedł Jonasson, ale nie zdołał już dogonić Lindgrena.
start wyścigu
X
W biegu wystartują: Renat Gafurow  , Patryk Dolny  , Piotr Świderski  , Sebastian Ułamek  .
bieg 3:3
X
[32:27] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Sebastian Ułamek (3 pkt), Renat Gafurow (2 pkt), Piotr Świderski (1 pkt), Patryk Dolny (u/0 pkt). Na pierwszym łuku upadł Dolny, ale zdążył opuścić tor zanim reszta stawki rozpoczęła drugie okrążenie. Niezagrożenie wygrał Ułamek.
Przerwa na równanie toru.
Po dobrym początku spotkania gdańszczanie mocno spuścili z tonu. Szansa na punkt bonusowy się oddala. W tej chwili w dwumeczu lepsi są wrocławianie, którzy prowadzą 79:70.
kibice
Mała liczba kibiców na trybunach nie sprzyja głośnemu dopingowi. Szkoda, bo wyraźnie przydałby się on naszym żużlowcom.
start wyścigu
XI
W biegu wystartują: Nicki Pedersen  , Dennis Anderson  , Tomasz Chrzanowski  , Fredrik Lindgren  .
bieg 3:3
XI
[35:30] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Dennis Anderson (2 pkt), Fredrik Lindgren (1 pkt), Tomasz Chrzanowski (0 pkt). Porażająca jest niemoc Chrzanowskiego. Nasz były kapitan wyszedł ze startu na 5:1 z Pedersenem, ale na drugim okrążeniu minął go Andersson, a przed metą także Lindgren, co kibice skwitowali głośnymi gwizdami.
start wyścigu
XII
W biegu wystartują: Ranet Gafurow  , Patryk Malitowski  , Marcel Szymko  , Tomasz Jędrzejak  .
bieg 3:3
XII
[38:33] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Patryk Malitowski (2 pkt), Tomasz Jędrzejak (1 pkt), Marcel Szymko (0 pkt). Trzeci remis z rzędu. Pewna jazda Gafurowa. Marcel Szymko przez dwa okrążenia dzielnie bronił trzeciej pozycji, ale dał się wyprzedzić Jędrzejakowi.
start wyścigu
XIII
W biegu wystartują: Thomas Jonasson  , Tai Woffinden  , Piotr Świderski  , Sebastian Ułamek  .
bieg 3:3
XIII
[41:36] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Thomas Jonasson (3 pkt), Sebastian Ułamek (2 pkt), Tai Woffinden (1 pkt), Piotr Świderski (0 pkt). Bardzo szybki jest dzisiaj Thomas Jonasson. Niestety, choć przez chwilę gdańszczanie prowadzili nawet 5:1, Świderski spadł na ostatnie miejsce. Były zawodnik wrocławskiego klubu wciąż nie jest jeszcze w pełnej dyspozycji po ubiegłorocznej kontuzji. Wyraźnie brakuje mu siły.
Punkt bonusowy praktycznie uciekł już gdańszczanom. Wrocławianom do wygrania dwumeczu wystarczą 2 punkty.
start wyścigu
XIV
W biegu wystartują: Krystian Pieszczek  , Fredrik Lindgren  , Renat Gafurow  , Tomasz Jędrzejak  . Do biegu w kasku czerwonym zgłoszony został Chrzanowski, ale zastępuje go Pieszczek.
bieg 3:3
XIV
[44:39] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Fredrik Lindgren (2 pkt), Tomasz Jędrzejak (1 pkt), Krystian Pieszczek (0 pkt). Ze startu gdańszczanie przegrywali 1:5, ale fenomenalna szarża Gafurowa na wyjściu z pierwszego łuku pozwoliła mu objąć prowadzenie. Musiał go bronić do samej mety, bowiem cały czas naciskał go Lindgren.
start wyścigu
XV
W biegu wystartują: Thomas Jonasson  , Dennis Anderson  , Nicki Pedersen  , Sebastian Ułamek  .
bieg 3:3
XV
[47:42] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Nicki Pedersen (3 pkt), Sebastian Ułamek (2 pkt), Dennis Andersson (1 pkt), Thomas Jonasson (0 pkt). Pedersen przegrał start, ale świetnym atakiem przedarł się na prowadzenie. Do samej mety dwoił się i troił Jonasson, ale przyjechał na ostatniej pozycji.
KONIEC MECZU. Lotos Wybrzeże pokonał Betard Spartę Wrocław 47:42, ale nie wywalczył punktu bonusowego. Zawody bez porażki ukończył nowy kapitan gdańszczan, Nicki Pedersen (LOTOS WYBRZEŻE).


Tabela po 15 kolejkach

PGE Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt
1 Azoty Tauron Tarnów 15 11 1 3 +148 28
2 Stelmet Falubaz Zielona Góra 15 8 3 4 +70 24
3 Stal Gorzów 14 9 1 4 +132 23
4 Unibax Toruń 15 8 1 6 +99 22
5 Unia Leszno 15 8 2 5 -4 21
6 PGE Marma Rzeszów 15 6 1 8 -56 16
7 Polonia Bydgoszcz 15 7 0 8 -28 15
8 Betard Sparta Wrocław 15 5 0 10 -120 11
9 Dospel Włókniarz Częstochowa 14 3 1 10 -83 9
10 Lotos Wybrzeże Gdańsk 15 4 0 11 -158 8
Tabela wprowadzona: 2012-08-07


Pozostałe wyniki 15. kolejki żużlowej ekstraligi:
Unibax Toruń - PGE Marma Rzeszów 58:32 (pierwszy mecz 42:48, bonus dla Unibaksu), Azoty Tauron Tarnów - Polonia Bydgoszcz 57:33 (46:43, bonus dla Azotów), Unia Leszno - Stelmet Falubaz Zielona Góra 39:51 (39:51, bonus dla Falubazu).
Mecz Stal Gorzów - Dospel Włókniarz Częstochowa został odwołany z powodu deszczu, nowy termin nie został jeszcze ustalony.

Opinie (239) 10 zablokowanych

 • Dno (2)

  Renat uratował ten zespół przed niewątpliwym linczem

  • 72 2

  • Na Renata zawsze można liczyć :) Powinni mu dziękować na kolanach za to,że olewali Go przez cały sezon,a teraz widzą co tak na prawdę stracili...

   • 14 0

  • tak jest

   • 3 1

 • Wystarczyło za kasę na Bogdana, Świdra i Ozila, kupic walaska, ogóra albo Buczka (3)

  i bylibyśmy w środku tabeli

  9. THJ
  10. Stachyra
  11. Walasek / Jędrzejak / Buczkowski
  12. Gafurow
  13. Nicki
  14. ktokolwiek byle nie Enrique
  15. Pieszczek

  • 44 3

  • (2)

   a Stachyra i Gafurov za darmo by jechali ? poza tym nie wciskaj kitu, że po zeszłorocznym, beznadziejnym sezonie w 1 lidze w/w panów postawiłbyś na nich w ekstralidze. Dla mnie to tak samo śmieszne jak pomysł, że Chrzan poradzi sobie w ekstralidze oraz kontraktowanie tak poważnie kontuzjowanego zawodnika jak Piotrek czy Łotysz. Z resztą teraz to można sobie gdybać jak Wybrzeże zmierza ku spadkowi

   • 6 6

   • Może i śmieszne - ale na pewno Stachyra i Gafurov przezntują się nie gorzej niż Chrzanowski i Bogdanovs (1)

    - w przypadku Chrzanowskiego to lepiej od niego spisuje się nawet drugoligowiec zawołany na pomoc czyli Zbychu Suchecki - jeśli tego nie widzisz to chyba masz coś z oczami..

    • 8 1

    • teraz to każdy jest mądry

     a przed sezonem też byś na Sucheckiego stawiał ?

     • 1 2

 • Wymeczyli ten wynik!

  Chomski dymisja ! Po co znowu Chrzanowski ? Gościu twoja strategia to przypadek i szczescie

  • 61 5

 • (4)

  Cieszy równa forma Pedersena i Chrzanowskiego - obaj pojechali bardzo równie, a to podstawa do odniesienia sukcesu w tym sporcie, niestety reszta kolegów ze stajni dzisiejsze zawody miała w kratkę. Za pozytywną wiadomość należy uznać doniesienia z Łotwy gdzie właśnie Charlie "Bestia" podpisał kontrakt z gdańską drużyną i już w następnym spotkaniu powinien stworzyć super tercet z wyżej wymienionymi.

  • 20 2

  • (3)

   że co ? Kto jest Charlie "Bestia" ?

   • 4 1

   • czarli gjedde (1)

    • 2 2

    • a po co on tutaj ?

     • 1 2

   • Szympans z zoo w Rydze, sympatyczny zawodnik, świetnie opanował jazdę na rowerze, prawdziwy walczak z ogromnym sercem do rywalizacji. Z pewnością nie zawiedzie pokładanych w nim nadziei, warto w niego zainwestować.

    • 6 0

 • Byłem ale nie wszedłem (6)

  Pojechałem dziś na mecz i coś mnie tknęło: "e, pójdę sobie zobaczę czy znowu mnie nie robią w ciula i znowu cichaczem nie wstawią do składu Tomasza Chrzanowskiego". I cóż widzę czemu mnie to nie dziwi, więc w samochód i żegnam. I teraz tak będę robił zawsze , dopóki będzie w parku maszyn ten pan ja nie płacę. A co ciekawe nie byłem jedyny.... heheehe

  • 69 5

  • (1)

   Szkoda kasy na benzynę. Może ktoś kto mieszka nie daleko stadionu będzie na forum informował ludzi czy bus Ozila stoi

   • 25 2

   • .

    No jechałem z Gdyni ale warto było nie wejść w tej sytuacji, ale co tam ropa służbowa, kiedyś miałem bliżej jak mieszkałem na Zaspie. A najlepszy pod płotem był pan ok 65 lat, jak zobaczył Tomasza Ch zacytował tekst z filmu " mnie chcieli bar.ny zmylic" i ruszył w stronę tramwaju hehehe niezle sie ubawiłem.

    • 22 2

  • nie weszłeś (2)

   bo nie jesteś hardcorem

   • 10 3

   • (1)

    Nie wszedłeś

    • 1 0

    • a ty nie skumałeś

     • 1 0

  • To znaczy ze nie jestes kibicem Wybrzeza

   Przychodzisz na mecze dla GKSu czy dla jakiegos pajaca Chrzanka? Wlasnie dla tego tak wiele nas dzieli od kibicow Lechii.Oni na mecze chodza bez wzgledu na wyniki i formy pikarzy.Z klubem trzeba byc na dobre i zle.Dla mnie jestes sezonowcem.Zwyklym Malyszem.

   • 4 15

 • BRavo Nicki Jonasson, Gafurov

  Pozdrawiam ludzi stojących za zatrudnieniem Chrzanowskiego. Gratulacje dla Nickiego Pedersona i Gafurowa. Żużel to takie same dno jak piłka nożna. Wystarczy spojrzeć na wyniki naszych w Europie

  • 36 2

 • Nicki nowym kapitanem !

  Wymęczone zwycięstwo ...

  • 35 0

 • gks

  brawo Renat

  • 45 0

 • 1 liga staje sie faktem

  ale Stanley ma strategie !

  • 36 4

 • Polny, Chomski, Chomska, Chrzanowski, Szymko to DNO (6)

  i sześć metrów mułu

  • 52 4

  • (1)

   Świderski też. Facet odpuszcza, nie wiem po w ogóle jeździe. Skoro nie jest w stanie !

   • 22 1

   • aby zbić sobie średnią..a Tomcio jaka bedzie miał srednią na poziomie juniora chyba:) i wówczas pasuje do kazdego składu na sztu

    • 5 0

  • Zapomniales jednego nazwiska (3)

   Polny, Chomski, Chomska, Chrzanowski, Chrzanowska, Szymko to DNO

   • 6 0

   • Chrzanowskiej to wy temu Chrzanowskiemu zazdrościcie bo macie jakieś parchate baby (2)

    Chrzanowskiej to wy temu Chrzanowskiemu zazdrościcie bo macie jakieś parchate baby. Ona nie jeździ więc po co do niej pijesz. Kompleksy wychodzą ....

    • 6 10

    • Gratuluję gustu...

     • 5 1

    • Ty chyba jestes pie..... tego Lachona zazdroscic ja nie mam czego bo moja Kobieta jest bardziej atrakcyjna niz chrzanowska

     • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

1 czerwca 2024, godz. 16:30
95% Innpro ROW Rybnik
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Ostatnie wyniki

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
18 maja 2024, godz. 16:30
86% Texom Stal Rzeszów
1% REMIS
13% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 5 16 80%
2 Marek Lamczyk 6 15 83.3%
3 Marta B 6 15 83.3%
4 Henryk Lechwar 6 15 83.3%
5 Piotr Fritza 6 15 66.7%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane