• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niemka goni Polki

Arkadiusz Dawidowski
16 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Na czwarte miejsce w klasie Mistral pań przesunęła się wicemistrzyni olimpijska z Sydney - Amelie Lux. Na drugą pozycję w klasie Europa spadła Monika Bronicka. W klasie Finn nadal bezkonkurencyjny jest Mateusz Kusznierewicz. Po przerwie na lunch zawodnicy wrócą na akweny regatowe.

Już 403 żeglarzy (194 jednostki) z 15 krajów startuje w trzeciej edycji regat Idea Gdynia Sailing Days. Dziś do startujących wcześniej zawodników dołączyli żeglarze w klasach Splash i Tornado.

Warunki pogodowe na Zatoce Gdańskiej są wciąż bardzo dobre, choć w gdyńskiej marinie nie wieje w ogóle. Rano, przed zejściem na wodę, żeglarze opalali się przy swoich łódkach. Jak się okazało falochron i budynki jacht klubów w gdyńskim porcie jachtowym skutecznie osłaniał marinę od wiatru. Zaraz po wyjściu na zatokę zawodnicy przekonali się, że wiatr wieje z niewiele mniejszą siła niż dzień wcześniej (średnio około 5-6 metrów na sekundę).

- Dzisiejsze warunki są naprawdę niezłe - mówi Andrzej Reyman, sędzia główny Idea Gdynia Sailing Days 2002. - Wiatr mógłby wiać trochę silniej, ale nie będę narzekał. W porównaniu z flautą w pierwszym dniu pogoda do żeglowania jest bardzo dobra.

Po piątym wyścigu każdej załodze we wszystkich klasach, startujących w gdyńskich regatach (poza przelicznikowymi klasami IMS I i IMS II) komisja sędziowska odrzuciła najgorszy rezultat z dotychczasowych wyścigów.

Na akwenie Idea od dziś żeglarze rywalizują w czterech klasach: Finn, Laser, Tornado i Splash.

W Finie po dwóch kolejnych, rozegranych do tej pory wyścigach na czele stawki umocnił się Mateusz Kusznierewicz. Nasz mistrz olimpijski po raz drugi podczas IGSD zajął dziś drugie, przegrywając z Rafałem Szukielem. Jednak po pierwszej "odrzutce" powiększył swoją przewagę w klasyfikacji nad Wacławem Szukielem i Rafałem Szukielem.

W klasie Laser prowadzący po dniu wczorajszym dniu Białorusin Alexandr Mumyga zajął w pierwszych dwóch dzisiejszych wyścigach miejsca 11 i 13, ale "odrzutka" pozwoliła mu na utrzymanie pierwszej pozycji w tej klasie. Kolejne pozycje zajmują: Artur Wilandt, Patryk Kuczys-Lutomski i Norbert Wilandt.

W nieolimpijskiej klasie Splash, która dopiero raczkuje w naszym kraju, prowadzi gdynianin Filip Donarski przed Filipem Pietrzakiem i Piotrem Mrowińskim.

Na akwenie VBW Clima w klasie 470 nadal dominują Rafał Sawicki i Paweł Nowakowski, którzy w jednym z siedmiu rozegranych do tej pory wyścigów zajęli dziś drugie miejsce. Pozostałe dwa wygrali i mają dużą przewagę nad zajmującymi w klasyfikacji drugie (Sergei Bartoshevich i Egor Petrovich z Białorusi) oraz trzecie (Ukraińcy Konstantin Datsenko i Pavel Kzajniev) miejsce żeglarzami.

Na trasie regatowej VBW Clima rywalizują także zawodniczki klasie Europa. Po siedmiu biegach na pierwsze miejsce powróciła zdyskwalifikowana w jednym z wczorajszych wyścigów Białorusinka Tatiana Drozovskaya. Druga jest prowadząca po wczorajszym dniu Monika Bronicka, a trzecia - Litwinka Gintare Volungeviciute.

W windsurfingowej klasie Mistral wśród pań po siedmiu wyścigach prowadzi: Agata Brygola. Drugie i trzecie miejsce zajmują także Polki: Anna Graczyk i Anna Gałecka. Na czwarte miejsce awansowała wicemistrzyni olimpijska z Sydney - Niemka Amelie Lux. Piąta jest Marzena Okońska. Wśród panów trzy do tej pory rozegrane wyścigi wygrał Piotr Myszka i wyprzedził w klasyfikacji Przemysława Miarczyńskiego. Trzeci jest Miłosz Wójcik.

W klasie 730, startującej na akwenie Rafinerii Gdańskiej, pierwsze trzy dzisiejsze wyścigi wygrał Przemysław Tarnacki z Fundacji Sportów Żeglarskich i awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji. Drugi jest jacht Zbigniewa Kanii ze Spójni Warszawa, a trzeci Zbigniew Gutkowski z Volkswagen Yacht-Race Team, na którym startuje także Roman Paszke.

Jutro o godz. 10.30 na końcu gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego odbędzie się otwarcie Regat Jachtów Sterowanych Radiem w klasie Marblehead o Puchar Operatora Sieci Idea. Do tej pory do zawodów zgłosiło się 39 zawodników.
Arkadiusz Dawidowski

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane