Ogniwo Sopot - Arka Gdynia 52:19. Derby Trójmiasta wyrównane tylko do przerwy

7 października 2023, godz. 17:40
Opinie (9)
Eujaan Botha (z piłką) na początku meczu zdobył dwa przyłożenia dla Arki Gdynia, ale jeszcze przed przerwą Ogniwo Sopot, którego kapitanem był Dwayne Burrows (z lewej), opanowało sytuację w derbach Trójmiasta. Eujaan Botha (z piłką) na początku meczu zdobył dwa przyłożenia dla Arki Gdynia, ale jeszcze przed przerwą Ogniwo Sopot, którego kapitanem był Dwayne Burrows (z lewej), opanowało sytuację w derbach Trójmiasta.

Ogniwo Sopot wygrało z Arką Gdynia 52:19 (26:19) w 8. kolejce ekstraligi rugby. Górę wzięła dłuższa ławka rezerwowych i to mimo, że Komisja Ligi nie odwiesiła czterech miejscowych zawodników. Derby Trójmiasta były wyrównane tylko do przerwy, a na początku gry "Buldogi" nawet postraszyli wicemistrzów Polski. Nie tylko otworzyli wynik spotkania, ale wykorzystując liczebną przewagę, prowadzili nawet 19:7.

Edach Budowlani Lublin - Lechia Gdańsk 32:17. Przeczytaj relację z meczu, w którym przyłożenie uzyskano już w 8. sekundzie oraz wystaw oceny rugbistom i trenerowi Edach Budowlani Lublin - Lechia Gdańsk 32:17. Przeczytaj relację z meczu, w którym przyłożenie uzyskano już w 8. sekundzie oraz wystaw oceny rugbistom i trenerowi

Punkty dla Ogniwa: Oleksandr Kirsanow 12, Mateusz Plichta 10, Paul Thompson-Wells 5, Jakub Burek 5, Władysław Grabowski 5, Kaha Kavtaradze 5, Jordan Tebbatt 5, Wiktor Wilczuk 5

Punkty dla Arki: Eujaan Botha 10, Anton Szaszero 5, Dawid Banaszek 4

OGNIWO: Kavtaradze (73 Rau), Burek (48 W.Wilczuk), Fidler (45 Gąska)- Mroziński, Piotrowski - Tebbatt (76 Zając), Żarczyński (66 Węgierski), W.Grabowski - Plichta - Kirsanow - Lubczyński (41 Dzioch), Seerane, Burrows (69 Sawicki), O.Grabowski (41 M.Wilczuk) - Thompson-Wells

ARKA: Bojke (64 Bartkowiak), Mohyła (57 Podolski), Rijmadze (40 Kasperek) - Papunashvili (41 Litwińczuk), Zypper (61 Kruk-Miler) - Bracik, Krużycki, Chirume (46 J.Kuzimski) - Szyc (29 Turzyński) - Szaszero - Rakowski, Karasewicz, Botha, Sirocki (37 Steindl) - Banaszek

Derby rozpoczęły się od niespodziewanego ataku Arki Gdyni. Został on nagrodzony w 6. minucie, gdy do przyłożenia dobił się Eujaan Botha. W 10. minucie gdyński center popisał się przechwytem na własnej połowie i znów napędził trochę strachu rywalom. Biegł do kontry, kopiąc piłkę, ale około 26 metrów od celu odbiła się mu ona od ręki i poszła do przodu, co oczywiście w rugby jest błędem, gdyż zostało to zagranie zakwalifikowanie jako podanie do przodu.

Przypomnij sobie, jakie głosy płynęły z trójmiejskich klubów przed 8. kolejką ekstraligi i na jaką decyzję czekało Ogniwo Sopot Przypomnij sobie, jakie głosy płynęły z trójmiejskich klubów przed 8. kolejką ekstraligi i na jaką decyzję czekało Ogniwo Sopot

Ogniwo znów musiało sobie radzić w osłabieniu, gdyż Komisję Ligi "nie odwiesiła": Piotra Zeszutka, Sebastiana Szulty, Dmytro MokrecowaWojciecha Piotrowicza. Te ostatni, jako drugi szkoleniowiec, kierował zespołem zza linii bocznej.

Natomiast pierwszy trener Thomas Fidler zmienił swoją pozycję w pierwszej linii młyna. Wrócił do swojej typowej roli filara, a miejsce na młynarzu odstąpił również klasycznej "2" - Jakubowi Burkowi. Tym samym nie trzeba było "kombinować" przy wrzucie z autu, gdyż w poprzednich meczach czynił to ustawiony w trzeciej linii Wiktor Wilczuk.

Jednak w 19. minucie to właśnie Burek osłabił Ogniwo, atakując rywala z pozycji spalonej. Niemal natychmiast po rozpoczęciu 10-minutowego okresu gry 15 na 14 na sopockie pole punktowe przedarł się Anton Szaszero. Z podwyższenia kopnął Dawid Banaszek.

To oznaczało, że Arka... odzyskała prowadzenie. Na zakończenie inauguracyjnego kwadransa bowiem piłkę między słupy "Buldogów" zaniósł Paul Thompson-Wells, a z podwyższenia Oleksandr Kirsanow trafił na 7:5.

Ogniwo Sopot - Arka Gdynia: live video

Arka, grając w liczebnej przewadze, nie poprzestała na jednej "piątce". Gdy sopocian ponownie zaskoczył Botha, a Banaszek pewnie kopnął między słupy, przewaga gości wzrosła do 19:7. Wówczas Ogniwo zdecydowała się na zmianę czasową. Do pierwszej linii, w której brakowało Burka, wprowadziła Sylwestra Gąskę. Natomiast trzecią linię młyna opuścił Maciej Żarczyński.

Nim jeszcze siły się wyrównały Dwayne Burrows znalazł lukę w gdyńskiej defensywie, a Mateuszowi Plichcie po podaniu od kapitana Ogniwa pozostało tylko położyć "jajo" między słupy.

Od 32. minuty Arka znalazła się w jeszcze większej opresji, gdyż żółtą kartkę otrzymał Zvikomborero Chirume za tzw. "zabijanie gry". Po chwili za to samo gościom groziła kolejna kara, ale ostatecznie sędzia poprzestał na włożeniu ręki do... kieszeni z kartkami i ustnej reprymendzie.

Ogniwo wygrało pierwszą połowę ostatecznie aż 26:19, gdyż w liczebnej przewadze przyłożenia zdobywali: Plichta i Burek, a raz celnie kopnął Kirsanow. Natomiast Arka miała kłopoty już nie tylko z wynikiem, ale i składem. Do przerwy na skutek kontuzji na boisku nie dotrwali: łącznik młyna - Mateusz Szyc i filar - Zurab Rijmadze.

Dwayne Burrows m.in. o hace po finale, pracy w IT i życiu w Polsce. Przeczytaj wywiad z nowozelandzkim rugbistą Ogniwa Sopot Dwayne Burrows m.in. o hace po finale, pracy w IT i życiu w Polsce. Przeczytaj wywiad z nowozelandzkim rugbistą Ogniwa Sopot

W przerwie Ogniwo wymieniło obu skrzydłowych, stawiając m.in. na niezwykle doświadczonego Mariusza Wilczuka. Natomiast Arka dokonała roszady w drugiej linii.

Już w pierwszej akcji drugiej połowy wicemistrzowie Polski pokazali, że szukać będą nie tyle zwycięstwa, co także punktu bonusowego za zdobycie co najmniej trzech przyłożeń więcej od rywala. Niemal od razu po wznowieniu gry na pole punktowe przedarł się Władysław Grabowski.

Wymagana różnica piątek pojawiła się w 60. minucie. Piłkę przechwycił wspomniany Wilczuk, a akcję finalizowała formację ataku, konkretnie Kaha Kavtaradze. Wówczas w przyłożeniach było już 6:3, a wynik wzrósł do 40:19, gdyż Kirsanow szczęśliwie kopnął z podwyższenia. Piłka odbiła się od poprzeczki i przeszła nad nią, a między słupami.

Arka raz jeszcze spróbowała odpowiedzieć, ale choć w 57. minucie Patryk Steindl był blisko pola punktowe, to sędzia przerwał ten atak, gdyż zauważył podanie do przodu. Ostatecznie goście kończyli mecz jeszcze w "14", gdyż w 75. minucie żółtą kartkę otrzymał Radosław Rakowski.

Końcowy rezultat ustaliły przyłożenia: Jordan Tebbatt i Wiktora Wilczuka oraz kopiący Kirsanow.

9 Budowlani Commercecon Łódź 7 0 0 7 55:517 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.
Tabela wprowadzona: 2023-10-22

Wyniki 8 kolejki

• OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA 52:19 (26:19)
  • Edach Budowlani Lublin - LECHIA GDAŃSK 32:19 (12:12)
  • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Awenta Pogoń Siedlce 26:14 (13:0)
  • Orkan Sochaczew - Juvenia Kraków 19:22 (10:8)
  • Pauzuje: Budowlani Commercecon Łódź

Opinie (9)

Wszystkie opinie

• Opinia wyróżniona

Ogniwo w kratkę jeden fajny mecz drugi słabszy . Za tydzień powroty i pewnie gra płynniejszą będzie a i większe pole manewru