Olimpijska nominacja dla żeglarzy AZS AWFiS Gdańsk

15 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński reprezentować będą Polskę na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w żeglarskiej klasie 49er. Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński reprezentować będą Polskę na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w żeglarskiej klasie 49er.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zdobyli prawo startu w igrzyskach w Londynie w żeglarskiej klasie 49er. Wielkimi przegranymi rywalizacji w tej klasie są Marcin Czajkowski (YKP Gdynia) i Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), którzy w grudniu zdobyli dla Polski olimpijską nominację w tej specjalności, a i w tegorocznych mistrzostwach świata byli najlepszą z biało-czerwonych załóg

.

W klasie 49er niespodziewanie rozgorzała równie zacięta walka niczym szeroko opisana rywalizacja o olimpijską nominację między deskarzami Przemysławem Miarczyńskim (SKŻ Ergo Hestia) i Piotrem Myszką (AZS AWFiS). W krajowych eliminacjach punkty zdobywało aż trzy załogi, a w zakończonych mistrzostwach światach wszystkie one uplasowały się w czołowej "15".

Polska kwalifikacje do startu w Londynie w tej klasie zdobyła w grudniu, gdy w mistrzostwach świata w Australii Czajkowski z Piaseckim zajęli 12. miejsce (zobacz wyniki tych regat). Wydawało się, że oni też pojadą do igrzyska, gdyż od razu spadł na nich deszcz nagród. Czajkowski został najlepszym sportowcem Gdyni w 2011 roku (przeczytaj więcej o laureatach), a Piasecki został najlepszym młodzieżowym żeglarzem Pomorza (lista laureatów III Pomorskiej Gali Żeglarskiej).

Jednak za ubiegłoroczne mistrzostwa Marcin z Jackiem nie zdobyli żadnych punktów do polskich kwalifikacji olimpijskich, gdyż te ruszyły w tym roku. Liczyły się dwa najlepsze starty w trzech regatach: mistrzostwach świata w Zadarze oraz regatach Pucharu Świata na Majorce i w Hyeres. Punkty zdobywało się tylko za miejsca w pierwszej "20".

Przybytek z Kołodzińskim paszport do Londynu zdobyli praktycznie już po pucharowych startach. Zarówno w Hiszpanii jak i we Francji plasowali się na dziewiątym miejscu, co przyniosło im 24 punkty. Czajkowski z Piaseckim zdobyli tylko trzy punkty za 18. miejsce na Majorce, gdyż w Hyeres byli na 21. pozycji. Punktowali też Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) - cztery punkty za 17. lokatę w Hyeres.

Aby stracić nominację olimpijską na mistrzostwach świata w Zadarze Łukasz z Pawłem musieliby zająć miejsce poza "20", a ich konkurencji w walce o paszport olimpijski zdobyć medal.

Jednak załoga AZS AWFiS nie zamierzała oglądać się na to co zrobią rywale, a sama ruszyła do walki. Pierwsze dni w Chorwacji były dla akademików rewelacyjne. Po inauguracyjnym dniu zmagań byli liderami, po drugim - wiceliderami, a eliminacje zakończyli na czwartym miejscu. Doskonale poczynali sobie i pozostałe załogi. Po sześciu wyścigach eliminacyjnych nawet wszystkie nasze duety plasowały się w czołowej "10" klasyfikacji generalnej regat, w których startowały 74 załogi!

W ośmiu startach finałowych, w których walczyło tylko 25 najlepsze załogi, Polacy spisywali się już gorzej, gdyż żeglowali nierówno. Przybytek z Kołodzińskim systematycznie obsuwali się na dalsze lokaty, a Czajkowski z Piaseckim oraz Januszewski z Nowakiem tylko po jedynym dniu cieszyli się z siódmej lokaty w "generalce". Ostatecznie żadna z naszych załóg nie weszła do medalowego wyścigu dla dziesięciu najlepszych, a mistrzostwa kończyły z lokatami w przedziale 12-15.

15. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński 128

Krajowe eliminacje olimpijskie zakończyły się zwycięstwem Przybytka i Kołodzińskiego. Tym samym to oni pojadą do Londynu w roli debiutantów w igrzyskach.

W tej rywalizacji w Atenach (2004) i Pekinie (2008) startował Czajkowski wspólnie z Krzysztofem Kierkowskim zajmując odpowiednio miejsca 18. i 16. Natomiast najlepszy polski start olimpijski w tej klasie należy do Pawła Kacprowskiego (obecny trener kadry) i Pawła Kuźmickiego, który w Sydney w 2000 roku uplasowali się na 12. pozycji. Oni też zdobyli jedyny medal dla naszego kraju w tej specjalności w regatach mistrzowskich, zostając w 1998 roku wicemistrzami kontynentu.

Klasyfikacja końcowa polskich kwalifikacji olimpijskich w klasie 49er
punktowane dwa najlepsze starty z trzech
1. Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński 24 punkty (po 12 za 9. miejsca na Mojarce i Hyeres)
2. Marcin Czajkowski/Jacek Piasecki 12 (9 punktów za 12. miejsce na MŚ i 3 za 18. miejsce na Majorce)
3. Tomasz Januszewski/Jacek Nowak 11 (7 punktów za 14. miejsce na MŚ i 4 za 17. miejsce w Hyeres)

Tym samym Polska wyłoniła olimpijczyków we wszystkich klasach, w których już zdobyła prawo startu na igrzyskach. W pozostałych biało-czerwoni jeszcze szukać będą kwalifikacji w tegorocznych mistrzostwach świata.

W Londynie wystartują:
RS:X kobiet - Zofia Klepacka-Noceti (YKP Warszawa)
RS:X mężczyzn - Przemysław Miarczyński (Ergo Hestia Sopot)
Star - Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk)
/Dominik Życki (Spójnia Warszawa)
Laser - Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń Szczecin)
49-er - Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)

Opinie (12)

• brawo chłopaki

szkoda że może jechać tylko jedna załoga

bo Czajory też zasługują

• 5 2

• Brawo Panowie

szkoda tylko, że nie jest to nominacja w prawdziwej dyscyplinie sportu...