Opóźniona inauguracja trójmiejskiej ME

9 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)
Młodzi piłkarze Lechii wspomagani Tomaszem Midzierskim pokonali lidera Młodej Ekstraklasy. Młodzi piłkarze Lechii wspomagani Tomaszem Midzierskim pokonali lidera Młodej Ekstraklasy.

O tydzień później niż przewidywał terminarz wrócili na boiska Młodej Ekstraklasy trójmiejscy piłkarze. Doskonale wiosnę rozpoczęła Lechia. Gdańszczanie pokonali na wyjeździe lidera - Ruch Chorzów 2:1 (1:1). Nie powiodło się Arce, która w Gdyni uległa Górnikowi Zabrze 0:1 (0:1)

.

Bramki: Janoszka 18 - Stępień 28, Babiarz 68 (samobójcza).

RUCH: Struski - Babiarz, Szczypior, Kieruzel, Ninković - Brzozowski, Mizgajski (70 Jarecki), Czaicki, Szubert (46 Haftkowski) - Janoszka (70 Lesik), Flis (75 Krakowski).

LECHIA: Kubiński - Weber, Midzierski, Gładczuk, Osłowski - Szuprytowski (75 Duda), Stępień, Tofil (55 Kowalkowski), Pietrowski, Gacek (46 Łuczak) - Hirsz (88 Krysiński).

Przed tygodniem z inauguracyjnej serii gier odbyły się tylko dwa spotkania. Pozostałe mecze, w tym Arki z Jagiellonią i Lechii we Wrocławiu, przełożone zostały na ostatni weekend marca.

Ruch jesienią z 17 meczów przegrał tylko trzy. Nad Lechią osiągnął aż 10 punktów przewagi. Jednak w bezpośrednim meczu na terenie rywala lepsza okazała się drużyna Tomasza Borkowskiego. Sukces tym bardziej cieszy, gdyż rzeczywiście został osiągnięty siłami młodzieżowymi. Z piłkarzy odsuniętych od pierwszej drużyny przed rundą wiosenną zagrał tylko Tomasz Midzierski, a z piłkarzy kandydujących do ekstraklasy możliwość gry otrzymali Damian Szuprytowski i Robert Hirsz.

Chorzowianie objęli prowadzenie po bramce Michała Janoszki, który w sobotę wszedł w drugiej połowie do gry w ekstraklasie w Gdańsku. Biało-zieloni odpowiedzieli 10 minut później. Uderzeniem z 20 metrów wyrównał Radosław Stępień.

W drugiej połowie obie drużyny miały szanse na gole, piłkę do siatki posłali chorzowianie, ale wygrała... Lechia. Niefortunnym snajperem okazał się Bartłomiej Babiarz. 20-letni obrońca strzelił samobójczą bramkę, gdy przerwał dośrodkowanie Michała Kowalkowskiego do Adama Dudy.

Bramka: Rupa 42.

ARKA: Basić - Jaszczyk, Weinar, Robakowski, Kowol - Barnik, Wilczyński, Czoska, Bułka (82 Dziubiński) - Kojder (66 Kaźmierczak), Niciński (78 Krzemiński).

GÓRNIK: Skorupski - Gęsikowski, Smirnovs, Krotochwil, Marciniak - Kiżys (90 Papież), Szymura, Danch, Rupa - Jarka (90 Rabiej), Trznadel (75 Wereszczyński).

Arka zmontowała silny skład. Jacek Dziubiński z pierwszej drużyny otrzymał tej klasy piłkarzy co Tomislav Basić i Grzegorz Niciński. Postawił też na Michała Kojdera, który zaliczył debiut w ekstraklasie dwa dni wcześniej w Zabrzu oraz na rutyniarza Pawła Weinara, odsuniętego od pierwszej drużyny i cały czas z nią trenującego Krzysztofa Bułkę.

Ale Górnik też wystawił znanych piłkarzy do składu. Wystarczy wspomnieć, że jako pierwszy szansę na gola miał Dawid Jarka, który był sam na sam z bramkarzem. Natomiast inny z tych, którzy mają aspirację gry w ekstraklasie, Marius Kriżys zaliczył asystę. Tuż przed końcem pierwszej połowy litewski pomocnik podał do Łukasza Rupy, który jak się później okazało strzelił gola na wagę trzech punktów.

Arka grała nieskutecznie. W dobrych sytuacjach gdynianie strzelali niecelnie bądź bronił bramkarz. Natomiast w 79. minucie Górnika uratował słupek po strzale z rzutu wolnego Pawła Czoski.

Tabela wprowadzona: 2009-03-09

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 3:1 (1:0), Cracovia - ŁKS Łódź 3:1 (1:1), Polonia Bytom - Śląsk Wrocław 2:2 (1:1), GKS Bełchatów - Piast Gliwice 4:0(1:0), Odra Wodzisław - Legia Warszawa 1:0 (1:0), Polonia Warszawa - Wisła Kraków 0:0; rozegrane mecze z 18. kolejki: Legia - Polonia 0:2, Lech - GKS 0:2.