PŚ w florecie

20 listopada 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Katarzyna Kryczało w drugim starcie w tym sezonie wygrała drugie zawody Pucharu Świata do lat 20 we florecie kobiet! Za poprzedni sukces w Bratysławie Paweł Adamowicz wypłacił zawodniczce Sietom AZS AWF Gdańsk 2 tysiące złotych. Czy równie cenny dla magistratu będzie triumf w Bochum? Jeśli nie, prezydent Gdańska udowodni, że koperty z końca października dla sportowców były tylko grą wyborczą, a strategii wspierania sportu miasto jak nie miało, tak nie ma...

W turnieju Stadtwerke Pokal stawiło się 91 florecistek. Frekwencja była zatem liczniejsza niż na młodzieżowych mistrzostwach Europy sprzed niewiele ponad tygodnia. Tym trudniej zrozumieć, dlaczego we Włoszech Kasia Kryczało była "tylko" piąta. W Bochum nie miała sobie równych. Zresztą w Niemczach nie starczyło miejsca na podium dla żadnej medalistki championatu kontynentu.

- Sama zachodzę w głowę, dlaczego tak się dzieje. W Niemczech była bardzo mocna obsada, gdyż w porównaniu z mistrzostwami zabrakło Rosjanek oraz po jednej reprezentance Niemiec i Włoch. Aż płakać mi się chciało, gdy patrzyłam jak moja pogromczyni z Włoch, Virginie Bloch-Ujlaky, w Bochum przegrała chyba już o "16" i to 1:15! - przyznaje Katarzyna.

W Bochum podopieczna Longina Szmita w szerokim finale wygrywała kolejno z: Audreyą Poggi (Francja) 15:9,

Carolin Wutz (Niemcy) 15:8 i Martą Cammilletti (Włochy) 15:13. Blisko medalu była Klaudia Klasicka. W ćwierćfinale gdańszczanka uległa Ewie Kovacs (Węgry) 12:15, co zepchnęło ją na siódme miejsce.

- W Niemczech czułam się bardzo dobrze. Tak naprawdę żadna z rywalek mi nie zagroziła. Nawet w finale, gdzie wygrałam 15:13, od początku miałam kilka punktów przewagi. W tym tygodniu walczyć będę w Pucharze Polski w Toruniu, a w grudniu czeka mnie start w Pucharze Świata w Lesznie. Zawody seniorskie, w których też chciałabym trochę zamieszać, ruszą w przyszłym roku - mówi Kryczało.

19. miejsce w Bochum zajęła Karolina Chlewińska. To osiągnięcie wystarczyło do tego, by w rankingu PZSzer. trzy pierwsze miejsca zajmowały gdańszczanki. Gdyby tak pozostało do marca, gdy ogłoszony zostanie skład na młodzieżowe mistrzostwa świata w Trapani na Sycylii, to floretową reprezentację utworzą wyłącznie zawodniczki Sietom AZS AWF.