Patryk Chojnowski mistrzem Polski w tenisie stołowym. Sukces po 31 latach

4 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
Patryk Chojnowski na najwyższym stopniu podium po turnieju singlowym mistrzostw Polski w tenisie stołowym seniorów. Patryk Chojnowski na najwyższym stopniu podium po turnieju singlowym mistrzostw Polski w tenisie stołowym seniorów.

Patryk Chojnowski został w Gliwicach indywidualnym mistrzem Polski w tenisie stołowym seniorów. To pierwszy taki sukces reprezentanta AZS AWFiS Gdańsk od 1988 roku, gdy po złoto sięgnął Andrzej Grubba. - Przed turniejem zastanawiałem się, czy nie zrezygnować ze startu, gdyż trochę bolała mnie noga - przyznał triumfator. W rozgrywkach kobiet złoto i srebro zdobyła pochodząca z Gdańska Natalia Partyka.

Pożegnanie Andrzeja Grubby

Patryk Chojnowski dotychczas największe sukcesy odnosił w tenisie stołowym paraolimpijskim. Na koncie ma m.in. trzy medale, po jednym w każdym kolorze, z igrzysk paraolimpijskich. Był też mistrzem świata i Europy niepełnosprawnych.

W niedzielę 29-latek wywalczył największy sukces w mistrzostwach Polski seniorów. Został 87. indywidualnym mistrzem kraju. Złoto wywalczył w barwach AZS AWFiS Gdańsk, który to klub reprezentuje od bieżącego sezonu. Jest jednocześnie studentem gdańskiej uczelni.

- Ostatni taki tytuł dla Gdańska wygrał w 1988 roku Andrzej Grubba - przypomina Bartosz Gajek, kierownik sekcji tenisa stołowego AZS AWFiS.
Grubba łącznie był 26 razy mistrzem Polski, w tym 12 razy triumfował w singlu. Poza nim indywidualnymi mistrzem w barwach gdańskiego klubu był jeszcze tylko dwukrotnie Leszek Kucharski.

Przypomnij sobie, jakie sukcesy przed rokiem zdobył dla Gdańska Marek Badowski

Sukces Chojnowskiego jest tym większy, gdyż do rozgrywek przystąpił z 48., ostatnim numerem startowym. Co więcej zastanawiał się, czy w ogóle jechać do Gliwic.

- Przed turniejem zastanawiałem si,ę czy nie zrezygnować ze startu, gdyż trochę bolała mnie noga. Postanowiłem jednak do końca walczyć - przyznał Patryk na stronie PZTS.
W drodze po złoto Chojnowski musiał pokonać m.in. mistrza sprzed roku, rozstawionego z jedynką Jakuba Dyjasa. Do tego pojedynku doszło w III rundzie. Zawodnik AZS AWFiS wygrał po zaciętym boju 4:3.

W ćwierćfinale doszło do rewanżu za finał mistrzostw Polski 2016. Trzy lata temu w Wałbrzychu Patryk poprzestał na srebrze, przegrywając z Tomaszem Lewandowskim. Tym razem wygrał 4:1.

Natomiast w najlepszej czwórce były pojedynki z byłymi zawodnikami AZS AWFiS. W półfinale zwycięstwo nad Markiem Badowskim 4:1, a w finale nad Patrykiem Zatówką 4:1 (6:11, 11:4, 11:8, 12:10, 11:9).

W Gliwicach startował jeszcze drugi zawodnik AZS AWFiS Gdańsk. Dla juniora Jakuba Witkowskiego już zdobycie prawa udziału w turnieju tej rangi było sukcesem. Ostatecznie doszedł do drugiej rundy, kończąc rozgrywki w przedziale miejsc 17-32.

W turniejach kobiet po dwa medale sięgnęła Natalia Partyka. Wychowanka MRKS Gdańsk została mistrzynią kraju w deblu, w parze z Natalią Bajorb>. Natomiast w singlu zdobyła srebro po finałowej porażce z... Bajor 1:4.

Przeczytaj o ubiegłorocznych tytułach mistrzów świata Partyki i Chojnowskiego

Patryk Chojnowski na co dzień jest podstawowym zawodnikiem Unii AZS AWFiS Gdańsk, która po roku przerwy zamierza wrócić na podium Lotto Superligi. Patryk Chojnowski na co dzień jest podstawowym zawodnikiem Unii AZS AWFiS Gdańsk, która po roku przerwy zamierza wrócić na podium Lotto Superligi.
Chojnowski w Gliwicach potwierdził dobrą formę z sezonu ligowego. W Unii AZS AWFiS jest podstawowym zawodnikiem, a drużyna na sześć kolejek przed zakończeniem rozgrywek zasadniczych praktycznie zapewniła sobie awans do play-off.

Przeczytaj relację z meczu gdańskich tenisistów stołowych z obecnym liderem Lotto Superligi

Po wygranych przed tygodniem z LOTTO Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz na wyjeździe i 3S Polonią Bytom u siebie po 3:0 gdańszczanie umocnili się na 2. pozycji w tabeli. Chojnowski w tych spotkaniach, podobnie jak Michaił Paikow i Chińczyk Wei Shihao , wygrał po 2 pojedynki. Łączny bilans Patryka w Superlidze to 13 zwycięstw w 21 grach przy stosunku setów 39:24. To trzeci wynik wśród Polaków i 10 całych rozgrywek.

MECZE W GDAŃSKU DO KOŃCA SEZONU ZASADNICZEGO
17.03, godzina 18 - PKS KOLPING FRAC Jarosław
24.03, 18 - PALMIARNIA Zielona Góra

Po ligowych stołów Unia AZS AWFiS wróci 15 marca, gdy czeka ją mecz w Białystoku. U siebie zaprezentuje się dwa dni później by zagrać z aktualnym mistrzem kraju - Kolpingiem Fracem Jarosław i zapewne będzie to bój o jeden z dwóch najwyższych numerów rozstawienia dla play-off.

• Wspaniale

W końcu sukces z gdańskego klubu bogatego w tradycje medal indywidualny w MP!!!BRAWO