Pawluk/Redmerski mistrzami, dwa medale dla Stali

12 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)
Medaliści żeglarskich mistrzostw Polski klasy 505 Medaliści żeglarskich mistrzostw Polski klasy 505

Żeglarzom klasy 505 udział w Gdynia Sailing Days spodobał się do tego stopnia, że wrócili do tego miasta również na mistrzostwa Polski. Podobnie jak przed dwoma miesiącami najlepsza okazała się stołeczna załoga Jakub Pawluk i Michał Redmerski w barwach Henri Lloyd Racing, ale dla kolejne medale zdobyli reprezentanci miejscowego YK Stal

.

W ramach Gdynia Sailing Days po raz pierwszy rozegrano Puchar Polski w klasie 505. Wówczas regaty odbywały się równolegle z międzynarodowymi mistrzostwami Polski, w których brylowali Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, a tym samym "505" były nieco w cieniu. Wygrali Pawluk z Redmerskim.

Teraz było równie tłoczno na wodzie, gdyż we wrześniu pogoda sprzyja żeglarzom i sezon jest maksymalnie długo przedłużany. -Na wodzie było wręcz biało od jachtów - relacjonuje Jakub Pawluk. -Niekiedy trzeba było pływać slalomem - dorzuca pół żartem pół serio Mirosław Majcher, który w tym roku zdobył już dwa mistrzowskie tytuły.

Na początku lipca w gdańskich Górkach Zachodnich, w ramach Baltic Nord Cup gdyński żeglarz zdobył złote medale na jachtach Hornet i Nautica 450. Tym razem student Akademii Morskiej poprzestał na brązie.
Mirosław Majcher/Piotr Juckiewicz na końcowych metrach ostatniego wyścigu zapewnili sobie brąz Mirosław Majcher/Piotr Juckiewicz na końcowych metrach ostatniego wyścigu zapewnili sobie brąz

W Gdyni klasyfikację ustawił pierwszy z trzech mistrzowskich dni. Kierunek wiatru od brzegu powodował częste zmiany trasy. Ostatecznie zawodnicy spędzili aż dziewięć godzin na wodzie, ale rozegrali cztery zaplanowane wyścigi! We wszystkich wygrywali Pawluk z Redmerskim, ale nie mogli w pełni cieszyć się z sukcesów.

-Po zejściu z wody okazało się, że w kadłubie jest pęknięcie długości dłoni. Już podczas wyścigów jacht nabierał wody, którą musieliśmy ręcznie wybierać - relacjonował Kuba.

Mimo to obrońcy tytułu w kolejnych startach zdołali zachować przewagę. Ostatecznie złoto zapewnili sobie w biegu numer osiem, który ponownie wygrali. Tytuł wicemistrzowski zdobyli Bartosz Makała i Łukasz Skrzycki (Stal Gdynia).

W ostatnim wyścigu najwięcej emocji dostarczyła walka o brąz. O wszystkim decydował rzadko tak zacięty w żeglarstwie finisz. Majcher i Piotr Juckiewicz zaledwie o kilka metrów wyprzedzili poznańską załogę Antonina Żółtowska/Piotr Żółtowski. Tym samym gdynianie zrównali się punktami z rywalami, a w dodatkowej punktacji byli lepsi i to oni stanęli na najniższym stopniu podium.