Janowska trzecia w Polsce w Optimiście do lat 11

9 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

Około 150 zawodniczek i zawodników spodziewa się Uczniowski Klub Żeglarski Opti CWM w Gdyni, który w sobotę i w niedzielę organizuje mistrzostwa okręgu pomorskiego do lat 11 w klasie Optimist. W tej specjalności gospodarze dochowali się reprezentantów na miarę krajowej czołówki, z Weronikę Janowską na czele, która w tym roku zdobyła brąz na mistrzostwach Polski dziewcząt

.

Regaty zaliczane są do Pucharu Polski. W programie dwudniowych zmagań jest sześć wyścigów. W sobotę najmłodsi żeglarze mają zejść na wodę o 12.00, a w niedzielę pierwszy start planowany jest od 10.30. Zakończenie mistrzostw planowane jest na 11 września na 16.00.

Działający od 2000 roku Uczniowski Klub Żeglarski Opti mieści się przy Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. W tym roku do startu w mistrzostwach Polski do lat 11 doprowadził aż jedenastu swoich przedstawicieli. Niewiele brakowało, aby poprawiony został wynik Macieja Sapiejki z 2008 roku, który został wicemistrzem Polski.

-Ogromne szanse na złoty medal miał nasz Mateusz Kruczyński. Niestety, w ostatnim wyścigu minął metę tylko na 9. pozycji. Natomiast wśród dziewcząt rywalizacja od początku rozgrywała się pomiędzy sześcioma zawodniczkami. Do ostatniego wyścigu nie było pewności, kto zajmie miejsca na podium. Tym większe brawa należą się Weronice Janowskiej, która poradziła sobie wyśmienicie i zdobyła brązowy medal - relacjonuje trener Arkadiusz Komorowski.

W Złocieńcu na Pojezierzu Drawskim Janowska została wyprzedzona jedynie przez Wiktorię Gołębiowską (MOS Iława) i Julię Szmit (Niegocin Giżycko). Natomiast wśród chłopców medale zdobyli: Igor Dyniewski (BTŻ Bydgoszcz) oraz Krzysztof Białaś i Paweł Abramowicz (obaj MOS Iława).

Blisko podium uplasowali się gdynianie. Wspomniany Kruczyński z Opti był szósty, a na piątym miejscu sklasyfikowano Wiktora Kamińskiego z YKP Gdynia.