Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:2. Gole skrzydłowych i patent na mistrza

31 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Żarko Udovicić i Sławomir Peszko cieszą się po golach strzelanych Piastowi w Gliwicach w 7. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Żarko Udovicić i Sławomir Peszko cieszą się po golach strzelanych Piastowi w Gliwicach w 7. kolejce PKO BP Ekstraklasy.

Lechia Gdańsk pokonała Piast Gliwice 2:1 (0:0) w 7. kolejce ekstraklasy. Zwycięskie gole zdobyli skrzydłowi: Sławomir Peszko i Żarko Udovicić. Biało-zieloni tego dnia byli bardzo konkretni pod bramką rywali i potwierdzili, że mają patent na grę z aktualnym mistrzem Polski na jego stadionie. W lipcu właśnie tam sięgnęli po Superpuchar Polski. Wówczas triumfowali 3:1, a 2 bramki należały do innego bocznego pomocnika Lukasa Haraslina, który w sobotę został ustawiony jednak w ataku.

26 Plach - 88 Korun, 23 Huk, 2 Kirkeskov - 28 Rymaniak, 18 6 Hateley, 21 Badia, Sokołowski, 19 Milewski - 11 Felix, 9 Parzyszek
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Hnatkiewicz
Widzów: 4875
12 Kuciak - 19 Fila, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 21 Peszko, 6 Kubicki, 36 Makowski, 31 Udovicić - 17 Haraslin
  • 68' 19 Milewski Zmiany 71 Steczyk
  • 73' 9 Parzyszek Zmiany 89 Tuszyński
  • 79' 21 Badia Zmiany 14 Holubek
  • 62' 21 Peszko Zmiany 90 Sobiech
  • 75' 17 Haraslin Zmiany 23 Maloca
  • 89' 31 Udovicić Zmiany 28 Paixao
  • 87' Felix karny
  • 55' Peszko
  • 69' Udovicić
  • 59' Parzyszek
  • 81' Rymaniak
  • 88' Tuszyński
  • 90+2 Makowski
  • 90+5 Fila

jednak obecnie nastroje w Lechii nie są tak dobre jak na rozpoczęcie rozgrywek. Drużyna nie wygrała od 3 meczów

Dlaczego piłkarze Lechii Gdańsk biegają mniej? Zobacz statystki

wyniki mogły być nawet gorsze, gdyby nie dobra postawa w bramce Kuciaka, którego wybraliście Ligowcem Lipca

Dusan Kuciak o Mc Donald's , PlayStation i nie tylko. Przeczytaj wywiad czytelników Trojmiasto.pl z Ligowcem Lipca

dla piłkarzy ten mecz jest ostatnią szansą na pokazanie się przed zamknięcie okna transferowego, które w Polsce obowiązuje do północy 2 września

Lukas Haraslin i Filip Mladenović na celowniku zagranicznych klubów. Przeczytaj, z jakich kierunków jest zainteresowanie piłkarzami Lechii Gdańsk

przed tygodniem punkt Lechii zapewnił gol Peszki. Skrzydłowy zachowuje miejsce w "11"

Sławomir Peszko wierzy, że Lechia wróci do czołówki. Przeczytaj, co mówi jeszcze skrzydłowy Lechii Gdańsk

trener Stokowiec pomieścił w składzie trzech nominalnych skrzydłowych, gdyż Haraslina przesunął do ataku, dzięki czemu z lewej strony drugiej linii jest ponownie miejsce dla Udovicicia

Przeczytaj, co mówił Żarko Udovicić przed wyjazdem do Gliwic

Haraslin w Superpucharze Polski strzelił 2 gole. W kolejnych meczach jednak nie posłał piłki do siatki rywali ani razu

Przypomnij sobie, co mówił Lukas Haraslin po ostatniej kolejce

w porównaniu z "11", która rozpoczynała mecz ze Śląskiem, trener Stokowiec dokonał 2 zmian. Makowski zastępuje Lipskiego, a Udovicić - Paixao

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1:1. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia i wystaw oceny piłkarzom oraz trenerowi

opaskę kapitana przejmuje dziś Łukasik (LECHIA Gdańsk)
ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović - 4 Chrzanowski, 23 Maloca, 7 Gajos, 9 Lipski, 27 Wolski, 28 Paixao, 90 Sobiech

jak widzimy do dyspozycji trenera jest ponownie Sobiech, który pauzował w dwóch ostatnich kolejkach z powodu kontuzji, a przed urazem zdobywał bramki w trzech spotkaniach z rzędu
Piast wygrał w ekstraklasie trzy ostatnie mecze z rzędu, a od czterech jest niepokonany. Po słabszym początku zaczyna grać na miarę mistrza Polski
w porównaniu z "11", która w ostatniej kolejce rozpoczynała mecz w Lubinie, wygrany 3:0 trener Fornalik dokonał jednej roszady. Badia (Piast Gliwice) zmienił Holubka
ławka rezerwowych Piasta: 1 Szmatuła, 7 Jagiełło, 14 Holubek, 22 Mokwa, 29 Borkała, 34 Malarczyk, Alves, 71 Steczyk, 89 Tuszyński
Lechia w przypadku zwycięstwa dołączy do grona drużyn z 10 punktami, które obecnie dzielą miejsca 6-8
natomiast Piast, wygrywając w tym spotkaniu, zrówna się dorobkiem z ekipami obecnie otwierającymi tabelę - Jagiellonią i Śląskiem
remis pozwoli obu drużynom przesunąć się tylko o jedną miejsce, a zatem i sytuacja w tabeli determinuje, że obie drużyny powinny grać o pełną pulę
piłkarze wychodzą na prezentację. Piast na niebiesko, Lechia biało-zielone koszulki oraz białe spodenki
ponownie sędziuje Raczkowski, czyli arbiter, który rozstrzygał także w Superpucharze Polski
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
3'
Plach (Piast Gliwice) przejął piłkę po dośrodkowaniu Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
4'
na spalonym Milewski (Piast Gliwice)
5'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza boisko. Rzut rożny dla gospodarzy
6'
Badia (Piast Gliwice) dośrodkował z narożnika po karnego, piłkę głową wybił Nalepa (LECHIA Gdańsk)
7'
to mógł być gol dla Lechii po szybkiej kontrze, którą wyprowadził Peszko. Jednak podanie Udovicicia (LECHIA Gdańsk) do Haraslina (LECHIA Gdańsk) "przeczytał" Plach (Piast Gliwice). Wyszedł kilkanaście metrów z bramki i złapał piłkę
10'
częściej przy piłce Lechia (52:48 posiadanie)
10'
pierwszy celny strzał tego meczu, ale Kuciak (LECHIA Gdańsk) nie miał kłopotów z dobrą interwencją przy uderzeniu Felixa (Piast Gliwice)
11'
po błędzie Koruna (Piast Gliwice), który nie trafił w piłkę, Haraslin (LECHIA Gdańsk) znalazł się przed Plachem (Piast Gliwice). Bramkarz gospodarzy wybił piłkę po strzale Lukasa poza własną bramkę
12'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Łukasika (LECHIA Gdańsk) obrońców Piasta wyręczył Parzyszek (Piast Gliwice), wybijając piłkę głową
15'
Felix (Piast Gliwice) nie doszedł do dośrodkowania Badii (Piast Gliwice)
17'
jak Lechia zagrywa długą piłkę, to jest dużo miejsca na połowie Piasta, by skrzydłowi gdańscy oraz Haraslin (LECHIA Gdańsk) skutecznie pościgali się z obrońcami rywali po piłkę
18'
od kilku minut to Piast przeszedł do ataku pozycyjnego
18'
niecelnie główkował Parzyszek (Piast Gliwice) po dośrodkowaniu Kirkeskova (Piast Gliwice)
20'
i to, na co zwróciliśmy uwagę, czyli gra Piasta w ataku pozycyjnym już przełożyła się na przewagę gospodarzy w posiadaniu piłki. Teraz 52:48 na ich korzyść
21'
Sokołowski (Piast Gliwice) wybił piłkę poza własną bramkę, przecinając podanie Makowskiego (LECHIA Gdańsk) do Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
21'
z narożnika boiska Łukasik (LECHIA Gdańsk) krótko zagrał do Udovicicia (LECHIA Gdańsk), który natychmiast dośrodkował. Główkował Augustyn (LECHIA Gdańsk), ale niecelnie
23'
zbyt mocne dośrodkowania Kirkeskova (Piast Gliwice) i piłkę przejął Udovicić (LECHIA Gdańsk)
25'
od kilku minut sporo niedokładności z obu stron i mało składnych akcji
26'
Rymaniak (Piast Gliwice) zablokował dośrodkowanie Udovicicia (LECHIA Gdańsk). Rzut rożny dla Lechii
26'
Parzyszek (Piast Gliwice) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z kornera Łukasika (LECHIA Gdańsk)
28'
po dośrodkowaniu Felixa (Piast Gliwice) akcji nie zdążył zamknąć Badia (Piast Gliwice)
29'
bardzo dobry strzał z dystansu Kubickiego (LECHIA Gdańsk), ale i Plach (Piast Gliwice) stanął na wysokości zadania, wybijając piłkę do boku
29'
próbujący dojść do dobitki Udovicić (LECHIA Gdańsk) na spalonym
30'
sędzia zarządził przerwę, aby piłkarze mogli uzupełnić płyny
32'
rykoszet po dośrodkowaniu Badii (Piast Gliwice) i rzut rożny dla miejscowych
32'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Hateley'a (Piast Gliwice) niecelnie główkował Rymaniak (Piast Gliwice)
33'
w kontrze Peszko (LECHIA Gdańsk), ale gdy wbiegł w "16" Piasta i miał przed sobą dwóch rywali, nie poszukał strzału
34'
8. faul Lechii. Piast przewinień ma o połowę mniej
35'
poprzeczka ratuje Lechię. Po dośrodkowaniu Badii (Piast Gliwice) z rzutu wolnego główkował Rymaniak (Piast Gliwice)
35'
jednak gola by i tak nie było, gdyż sędziowie odgwizdali, że Rymaniak (Piast Gliwice) był na spalonym
37'
pewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk) na przedpolu
38'
Korun (Piast Gliwice) zabrał piłkę we własnym polu karnym Haraslinowi (LECHIA Gdańsk)
39'
Plach (Piast Gliwice) pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu Udovicicia (LECHIA Gdańsk)
40'
doskonała interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk) po strzale Badii (Piast Gliwice) z pierwszej piłki z 9. metra
41'
zaskakujący strzał z dystansu Peszki (LECHIA Gdańsk). Piłka nieznacznie minęła słupek
42'
Plach (Piast Gliwice) wybił na róg piłkę po strzale Udovicia (LECHIA Gdańsk) z kilku metrów. Pretensje do kolegi ma Haraslin (LECHIA Gdańsk), który wbiegał pod bramkę
42'
Rymaniak (Piast Gliwice) wybija piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Udovicicia (LECHIA Gdańsk)
43'
Piast wyszedł z kontrą 4 na 4, ale Badia (Piast Gliwice) wyrzucił piłkę za boisko
45'
Huk (Piast Gliwice) wybił piłkę po dośrodkowaniu Fili (LECHIA Gdańsk)
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. BEZ GOLA W GLIWICACH
Mecz jak na starcie mistrza kraju ze zdobywcą Pucharu Polski nieco rozczarowuje, jeśli chodzi o poziom gry. W pierwszej połowie z obu strony było dużo niedokładności. W pewnym momencie statystyki Ekstraklasa SA pokazywały po stronie Lechii niewiele 70 procent celnych podań.
Jednak mimo tego biało-zieloni potrafili wyprowadzać groźne kontry. Doskonałe okazje na objęcie prowadzenia mieli: Haraslin (LECHIA Gdańsk) i Udovicić (LECHIA Gdańsk). Podobać się mogły również uderzenie zza pola karnego Kubickiego (LECHIA Gdańsk) i Peszki (LECHIA Gdańsk).
Po inauguracyjnym kwadransie z przewagą optyczną Lechii, inicjatywa przeszła na stronę Piasta. w przerwie posiadanie piłki jest 53:47 na korzyść gospodarzy. Warto też pochwalić Kuciaka (LECHIA Gdańsk) za obronę strzałów Badii (Piast Gliwice) i Feliksa (Piast Gliwice).
Gdańszczanie powinni też wyciągnąć wnioski, broniąc się przed stałymi fragmentami Piasta. Po jednym z nich do dobrej sytuacji na gola doszedł Rymaniak (Piast Gliwice).
46'
drugą połowę rozpoczął Piast
46'
obie drużyny bez zmian w składach
47'
rzut rożny dla Lechii po dobrym zaraniu Udovicicia (LECHIA Gdańsk) do Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
48'
bez zagrożenia dla miejscowych po dośrodkowaniu z narożnika boiska Udovicicia (LECHIA Gdańsk)
49'
Rymaniak (Piast Gliwice) pogubił się w dryblingu na polu karnym Lechii
51'
niecelny strzał Parzyszka kończy akcję Piasta, która rozpoczęła się od straty Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) pod polem karnym gospodarzy
52'
Fila (LECHIA Gdańsk) wyprzedził Felixa (Piast Gliwice) i nie pozwolił rywalowi, by znalazł się sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk)
53'
Makowski (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał z dystansu Hateleya (Piast Gliwice)
55'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Peszko. Skrzydłowy otrzymał piłkę od Fili przed polem karnym. Nie zastanawiał się długo, tylko uderzył na bramkę. Piłka zaliczyła jeszcze rykoszet od nogi Huka, myląc Placha
55'
dla Peszki (LECHIA Gdańsk) to 2 gol w 2 meczu z rzędu
56'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Badii (Piast Gliwice)
58'
dwa dogrania w pole karne Lechii w kierunku Parzyszka, ale żadne nie doszło celu
59'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Sokołowskiego (Piast Gliwice). Korner dla gospodarzy
59'
bez zagrożenia dla biało-zielonych po dośrodkowaniu z narożnika boiska Hateleya (Piast Gliwice)
59'
Żółtą kartką został ukarany Parzyszek (Piast Gliwice). Napastnik gospodarzy rękami zatrzymał piłkę, którą wyrzucał Kuciak
60'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) założył "siatkę" Hukowi i po chwili został sfaulowany
62'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Peszko, w jego miejsce wchodzi Sobiech.
62'
zmiana też ustawienia w Lechii. Sobiech (LECHIA Gdańsk) wchodzi do ataku, a na prawe skrzydło przestawiony Haraslin (LECHIA Gdańsk)
64'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu Rymaniaka (Piast Gliwice)
67'
nieudane dośrodkowanie Haraslina (LECHIA Gdańsk). Piłka wyszła za bramkę gospodarzy
68'
w ciągu kilkunastu sekund Felix (Piast Gliwice) dwukrotnie uderzał sprzed polu karnym i dwukrotnie Kuciak (LECHIA Gdańsk) świetnie odbijał piłki
68'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Milewski, w jego miejsce wchodzi Steczyk.
69'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Udovicić. Na środku boiska Sobiech zabrał piłkę Hukowi i wyprowadził kontrę 3 na 3. Artur najpierw sam uderzył. Piłka odbiła się od słupka i trafiła pod nogi Udovicicia, który strzelał już do pustej bramki
70'
indywidualna akcja Haraslina (LECHIA Gdańsk), ale jego strzał zablokował we własnym polu karnym Korun (Piast Gliwice)
71'
niecelny strzał Hateleya (Piast Gliwice)
73'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Parzyszek, w jego miejsce wchodzi Tuszyński.
74'
Piast wymienił napastników, a trener Stokowiec przygotowuje do zmiany środkowego obrońcę
75'
zamieszanie pod bramką Lechii. W ostatniej chwili zablokowany strzał Badii (Piast Gliwice)
75'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Maloca.
75'
środkowy obrońca wszedł za skrzydłowego
76'
Oficjalna frekwencja 4875 kibiców
76'
znów było zamieszenia w "16" Lechii, które zakończyła interwencja Augustyna (LECHIA Gdańsk)
78'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Hateleya (Piast Gliwice)
79'
Piast Gliwice przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Badia, w jego miejsce wchodzi Holubek.
80'
przerwa na uzupełnienie płynów przez piłkarzy
81'
Żółtą kartką został ukarany Rymaniak (Piast Gliwice) po faulu an Kubickim
81'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy masażystów
81'
rozgrzewa się Paixao
83'
Piast atakuje, Lechia dobrze się broni
85'
sędzia dobiegł do monitora, aby sprawdzić, czy nie było zagrania ręką w polu karnym Lechii przez Nalepę (LECHIA Gdańsk)
86'
sędzia dyktuje rzut karny dla Piasta!
86'
piłkarze Lechii na zmianę protestują u arbitra. Podchodzą do niego Mladenović (LECHIA Gdańsk), Augustyn (LECHIA Gdańsk), Nalepa (LECHIA Gdańsk) i Maloca (LECHIA Gdańsk), ale decyzja podtrzymana
87'
[1:2] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Felix z rzutu karnego. Kuciak położył się w prawy róg swojej bramki, a rywal posłał piłkę w drugą stronę
88'
Żółtą kartką został ukarany Tuszyński (Piast Gliwice).
89'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Udovicić, w jego miejsce wchodzi Paixao.
90'
aż 6 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
pierwsza akcja Paixao (LECHIA Gdańsk), kończy się zdobyciem rzutu rożnego
90+2
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu z narożnika boiska Łukasika (LECHIA Gdańsk)
90+2
Żółtą kartką został ukarany Makowski (LECHIA Gdańsk).
90'
kontra Piasta zakończona odgwizdaniem spalonego Steczyka (Piast Gliwice)
90+3
niecelnie główkuje Tuszyński (Piast Gliwice)
90+4
Piast jak najprostszymi środkami próbuje zagrać piłkę w "16" Lechii. Są dośrodkowania i długie zagrania
90+4
kontra Lechii, ale słabym, choć celnym strzałem kończy ją Sobiech (LECHIA Gdańsk)
90+5
Żółtą kartką został ukarany Fila (LECHIA Gdańsk), który zagrał piłkę ręką w pojedynku z Feliksem. Rzut wolny dla rywali na wysokości pola karnego Lechii
90+5
Plach (Piast Gliwice) przybiegł w pole karne Lechii
90+6
Kuciak (LECHIA Gdańsk) piąstkuje po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Hateleya (Piast Gliwice)
90+6
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA W GLIWICACH 2:1
W drugiej połowie Lechia była taka, jak często mówi trener Stokowiec - konkretna. Mniej strzelała od gospodarzy, ale jak to już robiła, to na ogół Plach (Piast Gliwice) był w opałach. Z 10 uderzeń 6 było celnych, a 2 znalazły drogę do siatki. Gole strzelali skrzydłowi: Peszko (LECHIA Gdańsk) i Udovicić (LECHIA Gdańsk).
W ostatnich minutach było nerwowo, gdyż Piast zdobył kontaktową bramkę po kontrowersyjnym rzucie karnym. Nalepa (LECHIA Gdańsk) miał nadzieje uniknąć takiej decyzji, gdyż piłka uderzyła go w rękę po jego zagraniu, a takie zdarzenia zgodnie ze mianą przepisów miały być piłkarzom darowane. Najwyraźniej jednak arbiter dopatrzył się celowości w takim zagraniu piłkarza Lechii.
Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze. Biało-zieloni potwierdzili, że mają patent na stadion w Gliwicach. Tylko oni od roku jako jedyna drużyna w gościach tam wygrywają. Do sukcesu w Superpucharze Polski teraz dorzucili 3 punkty do ligowej tabeli.

Wyniki 7 kolejki

• Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 1:2 (0:0)
  • ARKA GDYNIA - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)
  • Korona Kielce - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
  • Wisła Płock - ŁKS Łódź 2:1 (1:1)
  • Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 4:2 (2:2)
  • Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 1:1 (1:1)
  • Lech Poznań - Cracovia 1:2 (0:1)
  • Legia Warszawa - Raków Częstochowa 3:1 (2:0)

Opinie (143) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

• Gdańska Lechia najbardziej utytułowany klub na Pomorzu (19)

W Gdańsku się dzieje, My Tworzymy Historie.
    Sędzia dziś drukował, aby Lechia nie wygrała.
    Brawo Lechia!!!!!!!!

• 155 13

• My kibice arki (12)

zazdrościmy takiej drużyny jaką jest Wielka Lechia w pięknym Gdańsku

• 42 10

• Pisz za siebie kibicu Lechi z falowca. (11)

• 8 29

• Piszę za siebie i za naszych kibiców (4)

Gratulacje dla Wielkiej Lechii od wszystkich kibiców arki

• 29 6

• (3)

Ale macie kompleksy bose antki... hahahha

• 5 15

• nie pisz banalnych postów, wszyscy wiedzą, że bose antki mieszkają w Gdyni i koniec tematu (1)

• 22 4

• Okreslenie bose antki wzielo sie z czasow budowy portu w Gdyni w dwudziestoleciu miedzywojennym. Wowczas to z roznych stron Polski zjezdzala sie biedota szukajaca pracy. Dzis ich potomkowie to biedota umyslowa zwana arczanami.

• 13 2

• To są gratulacje dla Lechii,

a nie kompleksy. Choć Arka jest dużo słabszą, ale jest naszą drużyną.