• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pierwszy sparing dla Lotosu Wybrzeża

ras.
18 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Pierwszy tegoroczny sprawdzian obfitował w upadki. Kamil Brzozowski na torze leżał dwukrotnie. Pierwszy tegoroczny sprawdzian obfitował w upadki. Kamil Brzozowski na torze leżał dwukrotnie.

Gdańscy żużlowcy wygrali pierwszy tegoroczny sparing przeciwko GTŻ Grudziądz 46:32. Zawody przy Długich Ogrodach upłynęły przede wszystkim pod znakiem licznych upadków. Ze względu na przeciągające się zawody, zostały one zakończone już po trzynastym biegu, na co nalegali przyjezdni. W barwach Lotosu Wybrzeża najlepsze wrażenie pozostawili po sobie Thomas JonassonTomasz Chrzanowski, a kompletnie zawiódł Maksims Bogdanovs.


GTŻ Grudziądz
1. Peter Ljung 10 (2,3,2,3)
2. Karol Szychowski 1 (0,0,0,0,1)
3. Andriej Karpow 7+1 (1,2,1*,3)
4. Paweł Staszek 2 (0,0,2,0)
5. Norbert Kościuch 9 (2,2,2,3)
6. Łukasz Cyran 0 (-,-,-)
7. Adrian Osmólski 3+1 (1,0,1*,1)

Lotos Wybrzeże Gdańsk
9. Thomas Jonasson 11 (3,3,3,2)
10. Krzysztof Wittstock 1 (1,-,0,-)
11. Maksims Bogdanovs 3+2 (2*,1*,d,u)
12. Kamil Brzozowski 8 (3,2,3,-)
13. Tomasz Chrzanowski 11 (3,3,3,2)
14. Krystian Pieszczek 5+1 (2*,1,2)
15. Marcel Szymko 6+1 (3,1,1,1*)
16. Patryk Beśko 1+1 (0,1*)

Grudziądzanie w awizowanym składzie zgłosili jedną zmianę. Za Australijczyka Davey'a Watta wystąpił Paweł Staszek. Gdańszczanie, co było wiadome już wcześniej, startowali bez Nickiego PedersenaPiotra Świderskiego, który wciąż przechodzi rehabilitację kontuzjowanej w ubiegłym roku nogi.

Rozpoczęcie spotkania opóźniło się o 20 minut ze względu na wciąż dołączających na trybuny kibiców. Klub przygotował na to spotkanie 1500 wejściówek, co okazało się ilością niewystarczającą, bo fani, którzy na stadion zawitali nieco później, do rąk dostawali kserokopie uprawniających do wejścia programów.

W pierwszym biegu dnia na torze tradycyjnie zobaczyliśmy młodzieżowców: Marcela SzymkoKrystiana Pieszczka po stronie Wybrzeża oraz Łukasza Cyrana i Adriana Osmólskiego. Na drugim łuku pierwszego okrążenia niegroźny upadek zanotował Cyran, który ze względu na uszkodzenie jedynego motocykla nie pojawił się już w powtórce, ani w żadnym kolejnym biegu. W drugiej odsłonie premierowego wyścigu gdańscy juniorzy nie dali szans Osmólskiemu wygrywając 5:1.

W drugim biegu po przegranym starcie szybko na pierwszą pozycję przedostał się Thomas Jonasson, który z łatwością wyprzedził uczestnika cyklu Grand Prix, Petera Ljunga. Trzecie miejsce przywiózł Krzysztof Wittstock i gdańszczanie prowadzili już 9:3.

Spotkanie, które opóźniło się już na samym starcie zaczęło się przedłużać. W pierwszej odsłonie trzeciego biegu uślizg zanotował walczący o pozycję z Andriejem Karpowem na pierwszym łuku Kamil Brzozowski. Był to już drugi przerwany wyścig tego dnia. W powtórce "Brzózka" nie dał szans rywalom osiągając sporą przewagę. Drugi był Maksims Bogdanovs, którego do końca naciskał Andriej Karpow.

Thomas Jonasson (kask czerwony) w walce z Peterem Ljungiem. Thomas Jonasson (kask czerwony) w walce z Peterem Ljungiem.
Po pierwszej serii startów wszystkie biegowe zwycięstwa mieli na swoim koncie gdańszczanie, którzy prowadzili już 18:6. Rozzłościło to najwidoczniej Petera Ljunga, który w piątym biegu wyprzedził Bogdanovsa i Brzozowskiego. Na trzecim okrążeniu zabrakło zrozumienia między zawodnikami Lotosu Wybrzeża, w efekcie czego po raz kolejny upadł "Brzózka".

W powtórce obaj naciskali uciekającego po atomowym starcie Ljunga, ale zdołali wymijać tylko siebie nawzajem, podczas gdy Szwed zgarnął pierwszą indywidualna wygraną. Na zwycięskie tory przywróciły gdańszczan kolejne starty Chrzanowskiego i Jonassona.

Pierwszy z nich w szóstym wyścigu zaprezentował się bardzo pewnie już od momentu startowego, choć mógł lepiej przypilnować Krystiana Pieszczka, który stracił drugą pozycję na rzecz Karpowa. Jonasson z kolei zaprezentował typowe dla siebie napędzanie przez kilka okrążeń zanim w biegu siódmym wyprzedził Norberta Kościucha.

Po dziesięciu wyścigach gdańszczanie prowadzili już 38:22 a bez porażki pozostawali Jonasson i Chrzanowski, nieźle radził sobie Brzozowski. Niepokojąco słabo spisywał się natomiast Bogdanovs, który z powodu defektu nie ukończył swojego trzeciego startu, a samą jazdą również nie imponował.

W kolejnym starcie Łotysz wyskoczył jednak spod taśmy jako pierwszy, ale na tor po nieudanej próbie założenia się na rywali upadł Pieszczek. W następnej odsłonie wywrócił się Osmólski, którego przy następnym wyjeździe na tor zastąpił Szychowski.

Gdy wydawało się, że dwunasty wyścig uda się zakończyć za trzecim podejściem, na tor upadł jadący za Ljungiem i nieatakowany przez nikogo Bogdanovs. Wjechał w niego Pieszczek a sytuacja wyglądała dość niebezpiecznie. Miała ona miejsce na czwartym okrążeniu i sędzia zaliczył wynik biegu na 4:2 dla gości przyznając 3 punkty Ljungowi, 2 Pieszczkowi i 1 Szychowskiemu.

W trzynastym biegu pierwszy punkt stracił Jonasson, który do tej pory wręcz bawił się z rywalami. Tym razem na serio ścigać musiał się z Norbertem Kościuchem, ale jego ataki były bezskuteczne.

Po tym wyścigu zawody, które upłynęły przede wszystkim pod znakiem licznych upadków, zostały przedwcześnie zakończone.
Bieg po biegu:
I (64,41 sek.) Szymko, Pieszczek, Osmólski, Cyran 5:1
II (65,98) Jonasson, Ljung, Wittstock, Szychowski 4:2 (9:3)
III (65,35) Brzozowski, Bogdanovs, Karpow, Staszek 5:1 (14:4)
IV (66,16) Chrzanowski, Kościuch, Szymko, Osmólski 4:2 (18:6)
V (64,84) Ljung, Brzozowski, Bogdanovs, Szychowski 3:3 (21:9)
VI (65,62) Chrzanowski, Karpow, Pieszczek, Staszek 4:2 (25:11)
VII (64,75) Jonasson, Kościuch, Osmólski, Beśko 3:3 (28:14)
VIII(65,66) Chrzanowski, Ljung, Szymko, Szychowski 4:2 (32:16)
IX (65,09) Jonasson, Staszek, Karpow, Wittstock 3:3 (35:19)
X (65,97) Brzozowski, Kościuch, Osmólski, Bogdanovs(d3)3:3 (38:22)
XI (64,62) Karpow, Chrzanowski, Beśko, Szychowski 3:3 (41:25)
XII (65,20) Ljung, Pieszczek, Szychowski, Bogdanovs(u2) 2:4 (43:29)
XIII(65,06) Kościuch, Jonasson, Szymko, Staszek 3:3 (46:32)

- Wypada przeprosić kibiców, bo skoro zapłacili za wejście, powinni mieć możliwość obejrzenia wszystkich piętnastu biegów, nawet jeśli w dwóch ostatnich mieliby startować juniorzy. Na zakończenie po trzynastym wyścigu nalegali jednak goście - wytłumaczył przerwanie spotkania trener Wybrzeża Stanisław Chomski.

Z pewnością dobre wrażenie sprawił w niedzielę Thomas Jonasson. Szwed, który w Gdańsku trenował od poniedziałku,jeździł na dużym luzie, choć statystyki zepsuła mu porażka na zakończenie zawodów.

Solidnie prezentował się także Chrzanowski, a sporym zaskoczeniem in plus była postawa Brzozowskiego, który mimo dwóch upadków, dobrze sprawował się w powtórkach. Wychowanek Stali Gorzów po zawodach narzekał na uraz barku, ale najprawdopodobniej nie stanie mu on na przeszkodzie przed kolejnymi sparingami.

Kibice liczą na znacznie lepszą jazdę w wykonaniu Maksimsa Bogdanovsa. Kibice liczą na znacznie lepszą jazdę w wykonaniu Maksimsa Bogdanovsa.
Dość przeciętne zawody odjechali natomiast gdańscy juniorzy, choć w przypadku Beśko i Wittstocka dużym plusem jest sama okazja do występu. Marcel Szymko i Krystian Pieszczek, którzy w sezonie będą tworzyć podstawową parę juniorów, przed startem rozgrywek ewidentnie potrzebują jeszcze objeżdżenia z rywalami.

Martwi z całą pewnością dyspozycja Maksimsa Bogdanovsa, który podobnie jak na sobotnim treningu, radził sobie znacznie gorzej niż liczą na to gdańscy kibice.

- Maksims bardzo chciał się pokazać i jeździł zbyt nerwowo, kombinował z ustawieniami. Nie ma powodów do paniki. Pamiętajmy, że w minionym roku miał kontuzję, więc wdraża się teraz w jazdę troszkę wolniej. Musi też na dobre zapoznać się z naszym torem, z którym najmniejszych problemów jak widać, nie ma Jonasson, który ambitnie atakował dziś na trasie. Cieszy również dobra postawa Tomasza Chrzanowskiego, który dysponuje w tej chwili świetnym momentem startowym - powiedział trener Chomski.

W najbliższy weekend żużlowców czeka testowy dwumecz ze Stalą Gorzów. Najprawdopodobniej zaprezentuje się w nim Renat Gafurow, który na dniach powinien pojawić się w Gdańsku. Wciąż nie wiadomo natomiast kiedy treningi na dobre wznowi Piotr Świderski.

Być może terminarz sparingów po raz kolejny ulegnie zmianie, gdyż pod znakiem zapytania stanęło spotkanie z Hammarby Sztokholm. Lotos Wybrzeże otrzymał bowiem propozycję dwumeczu ze Startem Gniezno, który może okazać się znacznie lepszym sprawdzianem przed startującą 9. kwietnia ekstraligą.

Kolejne sparingi żużlowców Wybrzeża
24.03 (sobota) Stal Gorzów - LOTOS WYBRZEŻE
25.03 (niedziela LOTOS WYBRZEŻE - Stal Gorzów g.15.00
31.03 (sobota) LOTOS WYBRZEŻE - Hammarby Sztokholm g.15.00
Wstęp na sparingi w Gdańsku za okazaniem programu w cenie 10 zł,
dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny
ras.

Opinie (118) ponad 20 zablokowanych

 • 62:28 będzie (1)

  • 5 1

  • To się nazywa sport i kibice, gdzie na sparing przychodzi kilka tysięcy kibiców.

   • 4 0

 • Mistrz Świata Paweł Staszek

  • 5 2

 • zaczeli?

  Co tak dlugo, nie zaczeli jeszcze?

  • 1 4

 • KIBIC LOTOSU

  DO BOJU LOTOSY!

  • 7 9

 • 5:1

  • 1 1

 • O

  Wygraja po karnych

  • 5 1

 • Liczyłem, że Wittstock Ljunga machnie.

  • 5 0

 • Żużel popularny w małych miejscowościach (3)

  Kujawy, Wielkopolska to regiony gdzie króluje żużel wciąż nie doceniony w Warszawie i innych większych ośrodkach miejskich.

  • 5 14

  • tym gorzej dla Warszawy i innych większych ośrodków miejskich

   a dla nas tym lepiej bo prawdopodobnie pałętalibyśmy się po niższych ligach na średnim poziomie :) A dziś mamy ekstraligę i w miarę widoki na minimum parę sezonów

   • 8 1

  • bo Warszawa to głownie Białystok i Lomza a stamtąd do zuzla jest jeszcze ponad 400 km. Ich interesuje zaciąganie z ruskim akcentem i wyścigi traktorów Mińsk z Kamazami

   • 13 1

  • ... żużel wciąż nie doceniony w Warszawie i innych większych ośrodkach miejskich...

   takich jak Bydgoszcz, Torun, Gdansk, Wroclaw, Lodz, Poznan... Klania sie geografia bucu. Geografia. Slyszales w zyciu takie trudne slowo?

   • 1 0

 • live (2)

  nie transmituja sparingu w radiu, ktos wie

  • 1 6

  • nie

   • 2 2

  • Była relacja na żywo w TVP Sport i Canal+

   • 0 1

 • jak dobrze ze nie poszedlem (7)

  pojechali 3 biegi w godzine. i pewnie jeszcze nic sie w nich nie dzialo, jak to zwykle na gdanskim torze. no i dyszke trzeba placic za te "atrakcje".

  • 10 21

  • (6)

   Zawsze możesz jechać do Torunia tam się ciągle coś dzieje.

   • 3 3

   • a co mnie torun? (5)

    bylem wczoraj na wybrzezu i na 10 biegow moze w jednym dzialo sie cos wiecej niz pierwszy luk pierwszego okrazenia. emocje rownie wielkie jak sledzenie transmisji w internecie.

    • 2 5

    • (4)

     Będzie ekstraliga, będą emocje. W Toruniu jest walka super stadion, jak nie byłeś to polecam wybrać się 15 kwietnia na wyjazd.

     • 4 1

     • (3)

      zeby obejrzec jak wybrzeze dostanie do 27 z tego 14 punktow nickiego (w 6 begach).

      • 1 4

      • (1)

       Takich kibiców jak z koziej du..y trąba nam nie potrzeba

       • 1 0

       • prawdę napisał

        • 1 0

      • w siedmiu biegach, jeden z taktyka, jeden za swiderskiego jako z/z

       • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
94% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
5% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane