Pierwszy sukces na wyjeździe

2 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Siatkarki Gedanii dotrzymały słowa. Zapowiadały punkty w BIałymstoku i do tabeli mogą dopisać aż dwa. Drużyna z Żukowa po raz pierwszy w tym sezonie triumfowała na wyjeździe. Gedanistki pokonały Pronar Zeto Astwę AZS 3:2 (19:25, 21:25, 25:21, 25:19, 15:10). Tytuł MVP meczu przyznano Mai Tokarskiej.

PRONAR: Muhlsteinova, Karczmarzewska, Koczorowska, Żebrowska, Walawender, Mieszała, Saad (libero) oraz Truchanova, Kalinowska, Manikowska, Szeszko.

GEDANIA: Sawoczkina, Skowrońska, Tokarska, Wellna, Nuszel, Ziemcowa, Durajczyk (libero) oraz Pasznik, Kaliszuk.

Sędziowali: Kobienia (Opole) i Herbik (Warszawa).

Do 3:3 gedanistki odpowiadały punktem na każdą akcję gospodyń. Rywalki uciekły na 5:3, gdy zablokowana została Natalia Nuszel. Na pierwszą przerwę techniczną Pronar zszedł z przewagą 8:7. Po powrocie na parkiet drużyn obraz gry nie uległ zmianie. Pronar uciekł na 10:8, ale gedanistki wyrównały na 11:11.

Po raz pierwszy nasza drużyna wyszła na prowadzenie 13:12 po zbiciu z obejścia Natalii Ziemcowej. Szkoda, że na drugiej przerwie technicznej wynik był znów niekorzystny. Atak Agaty Karczmarzewskiej dał korzystny rezultat gospodyniom 16:15. Przy serwisie Marelny Mieszały Pronar uciekł na 18:15. Gedania wyrównała na 19:19 po autowych zbiciach Izabeli Żebrowskiej i Karczmarzewskiej. Niestety, więcej punktów już nie zdobyła. W końcówce seta nie poradziła sobie z zagrywką Karczmarzewskiej.

Początek drugiej partii przerodził się w pojedynek Gedania - Karczmarzewska. Lepsza była białostocka przyjmująca, która wyprowadziła swoją drużynę na 7:1. Nie pomógł "czas", który trener Wróbel wziął już przy 1:4. Gedanistki ruszyły do odrabiania strat od 2:8. Po asie serwisowym Mai Tokarskiej zrobiło się 10:13 i o przerwę prosił Dariusz Luks. Przywołał on podopiecznego do porządku do tego stopnia, że pauza techniczna nastąpiła przy prowadzeniu Pronaru 16:11. Po powrocie do gry od razu asem poprawiła Karczmarzewska, a na 11:18 pomyliła się Jana Sawoczkina. Tej partii nie można już było uratować, ale udało się odrobić trzy piłki setowe.

Trzeciego seta Gedania rozpoczęła z jedną zmianą w składzie. Za Nuszel wyszła do gry Tamara Kaliszuk. Jednak najważniejsze, że gedanistki rozpoczęły od prowadzenia 4:0. Bardzo dobrze w bloku grała Elżbieta Skowrońska. Jednak wystarczyło, że Białystok zbliżył się na 5:6, a szkoleniowiec gedanistek przerwał grę. Nie przeszkodził rywalkom w doprowadzeniu do remisu. Kolejny punkt zdobyła Żebrowska. Dobrze, że do przerwy technicznej punktowały już tylko Katarzyna Wellna i Natalia Ziemcowa.

Gospodynie wyrównały na 13:13. Na więcej nie pozwoliła Kaliszuk, który dobrym zbiciem zrehabilitowała się za kilka nieprecyzyjnych przyjęć zagrywki. Przerwa techniczna znów była z przewagą gedanistek (16:14). Wydawało się, że rywalki muszą się załamać, gdy nawet piłka odbita od barku Ziemcowej przyniosła punkt. Nic z tego Pronar zbliżył się na 19:18. W tej trudnej sytuacji dwukrotnie skutecznie zbijała Skowrońska. Na 23:20 poprawiła Wellna. Po chwili atomową zagrywką popisała się Tokarska, a piłkę przechodzącą skończyła Kasia. Atakująca Gedanii zakończyła też mocnym atakiem tego seta.

W czwartym secie jako pierwszy zdenerwował się trener Luks. Po autowym zbiciu Żebrowskiej na 2:4 przerwał grę. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła przy przewadze Gedanii 8:4. Po ataku Tokarskiej wynik wzrósł do 10:5. Gdy Maja przeszła na zagrywkę, a gedanistki znów popracowały w bloku to zrobiło się 15:9. Przerwa techniczna było przy 16:10. Gdy blok Tokarskiej dał wynik 19:14, gospodynie dokonały dwóch zmian równocześnie. Po chwili bardzo długa wymiana została zakończona dotknięciem siatki przez Mieszałę. Trzy kolejne punkty Skowrońskiej powinny zupełnie odebrać wiarę akademiczkom. Tymczasem od 14:24 zdobyły one jeszcze pięć punktów.

Przebieg tie-breaka

1:0 Koczorowska, 1:1 Tokarska, 2:1 Koczorowska, 2:2 Tokarska, 3:2 w aut zagrywka Tokarska, 3:3 Skowrońska, 3:4 Żebrowska w siatkę, 3:5 czas Białystok, 4:5 Wellna zepsuła zagrywkę, 4:6 Ziemcowa, 5:6 Truchanova, 5:7 Skowrońska, 6:7 Koczorowska, 7:7 w aut atak Skowrońskiej, czas Gedania, 8:7 Żebrowska, zmiana stron, 8:8 Wellna, 8:9 blok Wellna, 8:10 punkt z zagrywki Sawoczkiny, czas Białystok, 8:11 Skowrońska, 8:12 w aut Karczmarzewska, 9:12 Żebrowska, 9:13 Tokarska, 10:13 Karczmarzewska, 10:14 Wellna, 10:15 blok!!!!

- W pierwszych dwóch setach brakowało nam jeszcze mobilizacji i woli walki. To że wygrałyśmy zawdzięczamy całej drużynie, a przede wszystkim naszej kapitan. Ela Skowrońska przy 0:2 powiedziała do nas: "ten mecz jest nasz". Te słowa dodały nam bardzo otuchy - mówiła przed kamerami Polsat Sport najlepsza siatkarka spotkania, Maja Tokarska.

Tabela wprowadzona: 2009-02-04

Pozostałe wyniki 14. kolejki: Stal Mielec - GCB Centrostal Bydgoszcz 0:3 (14:25, 19:25, 17:25), Muszynianka Fakro Muszyna - MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 (25:17, 25:23, 25:19), Impel Gwardia Wrocław - Calisia Kalisz 3:1 (25:19, 25:22, 13:25, 25:23), Farmutil Piła - BKS Aluprof Bielsko-Biała 2:3 (23:25, 12:25, 25:23, 25:18, 12:15).

Opinie (44) 4 zablokowane

• Gratuluje:/ co to za granie jest! (5)

ja ostatnio grałem w Fife lechią i wygrałem lige mistrzów oo to jest gra!i dlatego wole fife bo tam ja wygram a nie jak dziadostwo mam się wkurzać:/