Po raz pierwszy

6 listopada 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Powyższy zwrot po występie Lechii w 15. kolejce II ligi można czytać na różne sposoby. Najważniejsza wiadomośc jest taka, że gdańscy piłkarze zwyciężyli na wyjeździe Górnika Polkowice 3:1 (2:0). To pierwsza wygrana biało-zielonych w tej rundzie poza ul. Traugutta oraz pierwszy pojedynek, w którym strzelili oni aż trzy gole. Ponadto dwaj piłkarze zdobyli premierowe bramki w gdańskich barwach na zapleczu ekstraklasy.

Bramki: Marcin Jeziorny (52) - Mariusz Dzienis (23), Piotr Wiśniewski (31), Krzysztof Brede (69-karny).

GÓRNIK: Szmatuła - Lamberski (46 Gancarczyk), Smoliński, Januszewski, Jeziorny - Górski, Wróbel, Urbaniak (28 Kocot), Żmudziński - Murdza, Witkowski (69 Manuszewski).

LECHIA: Bąk - Fechner, Brede, Janus, Żuk - Dzienis, Szczepiński, Kalkowski, Biskup (80 Kowalski) - Rusinek (84 Gronowski), Wiśniewski (70 Mysiak).

Żółte kartki: Jeziorny, Manuszewski (Górnik), Bąk (Lechia).

Biało-zieloni rozpoczęli z dwoma zmianami w składzie w porównaniu z ostatnim meczem, które zostały wymuszone kontuzjami i kartkami. Trener Marcin Kaczmarek zaproponował ofensywne ustawienie, z dwoma napastnikami. Po raz pierwszy w tym sezonie od pierwszej minuty zagrał Piotr Wiśniewski. W środku drugiej linii kolegami dyrygował kapitan drużyny, Maciej Kalkowski, który przed tygodniem grał w napadzie, a miejsce na prawej obronie zajął Sebastian Fechner, nominalny lewy defensor.

Od pierwszych minut mecz był żywym widowiskiem. Akcje przenosiły się z jednej na drugą stronę boiska. Na bramkę Mateusz Bąka zdecydowanie ruszyli Paweł Żmudziński, Kamil Witkowski, Tomasz Wróbel, Zbigniew Murdza, a do akcji ofensywnych włączali się też obrońcy: Jeziorny i Krystian Lamberski.

Lechia odpowiedziała zaś atakami głównie bocznych pomocników. Już w siódmej minucie Jakub Biskup zatrudnił Jakuba Szmatułę. Cztery minutę później cel minął strzał Dzienisa. Potem dwukrotnie oko w oko z golkiperem gospodarzy stanął Krzysztof Rusinek. Bez rezultatu bramkowego, choć za drugim razem gdańskiego napastnika od bramki dzieliło nie więcej niż pięć metrów!

Nic zatem dziwnego, że 23. minucie skrajni pomocnicy Lechii postanowili rozegrać akcje między sobą. Biskup podał do Dzienisa, a 25-latek, sprowadzony latem na Traugutta z Jagiellonii Białystok, trzelił pierwszego gola w barwach biało-zielonych!

W 31. minucie na listę strzelców po raz pierwszy na zapleczu ekstraklasy i grając w pierwszej drużynie Lechii wpisał się Wiśniewski. Napastnik, który przez ostatni rok częściej się leczył niż grał, uderzył tak sprytnie, że bramkarz odprowadził piłkę tylko wzrokiem, a ta ugrzęzła w siatce tuż przy słupku.

Tuż przed przerwą Górnik miał szanse na kontaktowego gola. Bąk dobrze bronił strzały Żmudzińskiego, Witkowskiego i Wróbla. W przerwie polkowiczanie podregulowali celowniki i postawili wszystko na jedną kartę, gdyż za obrońcę wprowadzili do gry trzeciego napastnika. W 49. minucie Bąk jeszcze obronił strzał z wolnego Wojciecha Górskiego, ale trzy minuty później był bezradny wobec koronkowej akcji rywali. Gdańską obronę wymanewrowali Górski i Murdza, a piłkę do siatki posłał Jeziorny. Niewiele brakowało, aby kwadrans póxniej ten ostatni wyrównał. Po główce obrońcy Górnika Bąk obronił z najwyższym trudem.

Dobrze, że gdańszczanie potrafili otrząsnąć się z tej przewagi. ładną akcję Kalkowskiego Bąk zakończył groźnym strzałem, ale nieznacznie niecelnym. W 69. minucie Lechia zdobyła rzut karny. Po raz trzeci w tej rundzie pewnie "jedenastkę" ma gola zamienił Brede.

Przy prowadzeniu 3:1 trener Kaczmarek postanowił wzmocnić tyły. W ciągu dziesięciu minut wymienił dóch ofensywnych graczy na defensorów.

Pozostałe mecze 15. kolejki: KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Zagłębiem Sosnowiec 3:0 (0:0). Bramki: Rafał Wójcik (64, 82), Adam Gmitrzuk (74). Jagiellonia Białystok - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1 (0:0). Błażej Jankowski (61-samobójcza), Adam Kompała (62), Przemysław Kulig (64) - Marcin Makuch (49). Piast Gliwice - Ruch Chorzów 2:2 (0:1). Dariusz Solnica (62), Jarosław Kaszowski (73) - Mariusz Śrutwa (23), Grzegorz Bonk (63). Szczakowianka Jaworzno - Heko Czermno 2:1 (1:1). Mieczysław Sikora (2), Robert Chudy (68) - Philip Umukoro (31). Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Śląsk Wrocław 1:2 (0:0). Sebastian Wrzesiński (66) - Robert Rosiński (77), Krzysztof Ulatowski (90). ŁKS Łódź - Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie 1:1 (0:0). Robert Sierant (55-karny) - Kelechi Iheanacho (83). Polonia Bytom - Radomiak Radom 0:1 (0:0). Zbigniew Wachowicz (78-karny). Kujawiak Włocławek - Widzew Łódź 0:2 (0:0). Bartłomiej Grzelak (81, 88).